روش BIM در تجهیز شرکتهای مهندسی و مشاوران

روش BIM در تجهیز شرکتهای مهندسی و مشاوران

همان‌ طور كه مي ‌دانيد روش BIM چيزي فراتر از يك تغيير در نرم ‌افزار است و نوعی تغيير در روش كار طراحي و فرهنگ آن است براي استفاده از امتيازات BIM و Revit بهتر است تغييرات اساسي و كلي در روش كار و شركت خود داشته باشيد؛ ما اين دوره ها را بر اساس اين ايده بزرگ گردآوري كرده ‌ايم. زماني كه شما در هر دوره به كسب مهارت‌ هاي آن پرداختيد به بخشي به نام «ماهيت و ماورا» مي‌ رسيم جايي كه مي ‌توانيد مهارت‌ هاي خود را عميق‌ تر كنيد البته با کمک تمرين‌ هاي بحث برانگيزي كه در اين بخش به آنها خواهيد پرداخت.

روش ‌های همكاری گروهی

درك روش ‌های كار گروهی ( روش BIM ) برای تكميل يك پروژه بسيار كارآمد بوده و از صرف زمان اضافی برای  هماهنگ ‌سازي بخش‌ هاي طراحي و توسعه و مستندسازي نهايي در يك پروژه ساختماني جلوگيري به عمل مي‌ آورد.

اگر تا به حال از Revit استفاده نكرده‌ايد آنچه تا كنون با آن كار مي ‌كرديد مطمئناً نرم ‌افزار CAD بوده که استفاده ي گروهي از CAD بسيار سخت و متفاوت با آنچه در ‌Revit انجام مي ‌شود مي‌ باشد.

لازم به ذكر است آنچه در CAD ترسیم می ­شود تنها از خط تشكيل شده (پلانها، برش ‌ها، نماها، جزئيات) و آنچه بايد در پروژه نمايش داده شود تنها شامل خط مي باشد اما در Revit اين پروژه توسط اجسام 2 بعدي و 3 بعدي صورت مي‌ گيرد و مي‌ تواند بر حسب مورد داده‌ ها به شخص ديگري ارجاع شده تا ادامه كار توسط آن گروه متخصص پيگيري شود.

با كمي تفكر در اين روش متوجه مي‌ شوید كه اين عملكرد مي ‌تواند بسيار مؤثرتر از انجام ترسيمات به صورت 2 بعدي باشد (كه تنها يك نفر مي‌تواند در زمان مشخص روي پروژه كار كند.) در شرايط مساوي پروژه‌اي كه بايد 5 يا 6 نفر با استفاده از نرم‌افزار CAD روي آن كار كنند، توسط Revit با نصف اين كاركنان امكان‌ پذير است.

ايجاد مجموعه‌ اي از نقشه ‌ها

در حالي ‌كه صنعت طراحي ساختماني به سمت روش ‌هاي 3 بعدي BIM روي مي‌ كند ما هنوز در دنياي امروز نياز به ارائه‌ ي مستندات دو بعدي در قالب نقشه ‌هاي اجرايي داريم. خوشبختانه توسط نرم‌افزار Revit مي ‌توان اين نقشه ‌ها را به آساني در ارتباط با نمونه‌ هاي 3 بعدي مدلسازي شده به دست آورد. فرض کنید شما به تازگي طراحي يك پروژه را به اتمام رسانيده‌ايد. براي جمع‌ آوري اين پروژه به صورت نقشه‌ هاي 2 بعدي و ارائه به كارفرما نياز داريد تا آن ها را در قالب پلان ها، نماها و پرسپكتيو در داخل شيت‌ ها جاگذاري كرده و به صورت يك مجموعه‌ ي كامل جمع‌ آوري كنيد؛ اما شما مي‌خواهيد تا سازنده را از مقادير اقلام و عناصر به كارر فته در پروژه نيز آگاه كنيد پس نياز داريد آن ها را در قالب جداولي تعيين نماييد. با آگاهي از اين سناريو نياز داريد تا تمامي View ها را در كنار جداول در شيت‌ها جاگذاري كرده و چاپ کنید.

روش‌كاری Revit

کار با Revit در BIM - روش BIM

درك نرم‌افزار Revit و آشنايي با چگونگي استفاده از آن در طول پروژه تا حدودي بحث برانگيز است. مهم‌ ترين بخش از اين چالش تعيين چگونگي استفاده از Revit و BIM در شركت با اعمال تغييرات در روش‌ كاري و فرهنگ قديمي كار بر روي پروژه‌ها در يك مجموعه است به خصوص زماني كه هميشه محيط كاري بر پايه‌ ي نرم‌ افزار CAD استوار بوده و تمامي مؤلفه‌ ها توسط خطوط در صفحه جاگذاري مي‌ شده و به عبارتي تنها 2 بعدي اجرا مي ‌شده است اما در حال حاضر از شما مي‌ خواهند با نرم‌افزاري كار كنيد كه بسيار هوشمند بوده و بیشتر بر روي عناصر سه بعدي متمركز شده و حتي اگر در حين ترسيمات دچار خطايي شويد به شما در قالب يك پنجره‌ي هشدار تذكر مي ‌دهد كه روش اعمالي شما در اين مقطع اشتباه بوده و بايد در رفع آن كوشا باشيد.

آشنایی با روش كاری توسط BIM

با توجه به روش كاري كه در سازمان شما پابرجاست حركت به سمت روش BIM و استفاده از Revit مستلزم ايجاد تغييراتی در آن مي‌ باشد. شما تا حدودي نياز داريد تا از ابزارهايي براي كمك به اين تغييرات و جابه ‌جايي ‌ها از روش كاري قديمي به روش استفاده از Revit بهره ببريد. در مراحل ابتدايي به بررسي اختلافات بين روش استفاده از CAD و BIM مي‌ پردازيم.

جابه ‌جايي به سمت BIM در اصل تغيير در روش كاري طراحان و ديدگاه سازنده‌ها به مستندات ارائه شده در طول كار كردن و پيشرفت پروژه مي ‌باشد. روش كاري بر اساس نرم‌افزار CAD به این ترتیب بوده كه هر View به صورت مجزا ترسيم شده و هيچ ارتباطی با ديگر بخش‌ ها و مؤلفه ‌هاي پروژه ندارد. در اين روش تيم كاري به ترسيم پلان، برش، جدول و پرسپكتيو اقدامي‌كنند اما هر كدام به صورت جداگانه؛ يعني هيچ‌ يك از بخش‌ هاي ترسيمي به ديگري تأثيري نداشته و به طور مستقل ايجادمي‌ شوند.

در روش BIM كاركنان يك شركت به ايجاد يك نمونه‌ ي 3 بعدي، مدل پارامتريك اقدام كرده و از اين نمونه استفاده كرده تا به طور خودكار و تدريجي با پيشرفت پروژه و افزودن مؤلفه ‌هاي تكميلي آنرا كامل كنند. پلانها، برش ‌ها، نماها، جداول و پرسپكتيو همگي از طريق همين اين روش مدلسازي مي ‌تواند در همان مراحل اوليه زمينه‌ي لازم براي آناليزهاي متفاوت ساختمان اعم از آناليز نور و انرژي يا برآورد مصالح مصرفي در آن را بوجود آورد.

استفاده از Revit فراتر از تغيير يك نرم‌افزار است بلكه تغيير در روش كار كردن مي‌باشد. همان‌ طور كه طراحان يك پروژه ساختمان را مدلسازي مي ‌كنند مي ‌توانيد ملاحظه كنيد كه طراحان سازه، مكانيك، انرژي و غيره نيز به طور موازي با معماري در حال پيشبرد كار پروژه هستند.

همچنین مي ‌توانيد رابطه‌ ي ميان عناصري كه در بین اين شاخه‌ ها يكسان هستند را تعيين كرده و در ضمن اعمال تغييرات در هر بخش در مدل معماري شما نيز لحاظ شود. مثلاً در نمونه ‌هاي سازه‌اي تغيير در آكس‌ ها يا ستون ‌ها و يا در فايل‌ هاي تأسيساتي نظير در قرارگيري راكت‌ ها يا ارتفاع سقف ‌هاي كاذب مي‌تواند سريعاً به اطلاع شما رسيده تا در همان مراحل اوليه ويرايش‌ ها به طور گروهي انجام شود؛ اما اين عملكرد تنها در صورتي امكان‌ پذير است كه همگي روي يك نمونه مدل‌سازي شده كار كرده و از نرم‌افزارهاي Revit در شاخه ‌هاي مختلف استفاده كنيد.

بدين ترتيب هر تغيير در مدلسازي عناصر اگر فايل مذبور را در اختيار داشته باشيد تا آدرس جاگذاري آنرا در پروژه ذخيره كرده باشيد مي‌ توانيد آن ها را شناسايي كنيد اما اين امتيازات استفاده از BIM تنها در بخش‌ هاي اقتصادي و تكنيكي خلاصه نمي ‌شود بلكه روشي كه براي ايجاد و مدلسازي عناصر ساختمان در آن به كار مي‌ رود مي ‌تواند بين تمامي نرم‌ افزارهاي معماري اجرا شود و در مواردي كه نياز به تكميل پروژه توسط ديگر نرم ‌افزارها باشد به آساني اين عمل امكان‌ پذير بوده و فايل به آن فرمت ارسال مي ‌شود.

بعد از ذكر امتيازات استفاده و بهره‌ وري روش BIM بايد به اين نكته توجه شود كه تغيير روش كاري از يك نمونه‌ي خطي به روشي هوشمند كه در حين ايجاد يك مؤلفه اين نمونه در تمامي نقشه‌ ها و متعلقات موجود به آن تأثيرگذار است بسيار مشكل بوده و نياز به صرف زمان دارد تا ابتدا به صورت تدريجي در طرز تفكر كاربران اين تغييرات شكل گرفته و سپس به اعمال آن به صورت گروهي اقدام شود.

اما در زمان شروع كار و بررسي امتيازات آن، در حین انجام کار ترس از استفاده‌ ي روش جديد با هيجان و شادي وصف ناپذيري جايگزين مي‌ شود. زماني‌ كه در روش‌ هاي قبلي نياز داشتيد تا بزرگنمايي پله ‌ها را به صورت خطي و در طول چند روز به انجام برسانيد اما با روش جديد تنها با فشردن يك دكمه اين عمليات اجرا مي‌ شود به اهميت اجرا و ادامه‌ ي كار با Revit آگاه مي ‌شويد.

تغييرات به هر نحوي كه باشد تا حدودي بحث برانگيز است اما هدف ما به روز شدن با پيشرفت دنيا در روش ‌هاي طراحي و ترسيمي و كسب امتيازات استفاده از اين روش است. تغيير در روش كاري تنها جابه‌ جايي استفاده از نرم‌ افزارها نيست بلكه تغيير در طرز تفكر كاربران است.

كار كردن به روش BIM

 

کار کردن با روش BIM در شرکت ها

بعد از بررسي امتيازات استفاده از روش BIM بايد بدانيد که لازم است ابتدا در روش كار كردن كارمندان تغييرات لازم اجرا شود. يكي از رايج ‌ترين تصورات اشتباهي كه در رابطه با مديريت پروژه و استفاده روش BIM به جاي CAD در مراحل اوليه مي‌باشد اين است كه هر دو روش به صورت يكسان اجرا شده و كار كردن با آنها مشابه یکدیگر مي‌ باشد. در صورتي ‌كه اين تفكر اشتباه بوده و اولين تغييرات بر روش كار كردن كارمندان اعمال مي‌ شود.

در پروژه‌ هایي كه توسط CAD اجرا مي‌ شود تراز پيشرفت كار هميشه روي يك نقشه باقي مي‌ ماند زيرا تمامي بخش‌ هاي يك پروژه به صورت مجزا ترسيم شده و بر اساس واحدي كه از قبل تعيين مي ‌شود پيش رفته و افزودن مؤلفه ‌هاي بیشتري بر روي بقيه‌ ي مؤلفه ‌ها و نقشه‌ ها تأثيري نداشته و نياز است تا تأثيرات مؤلفه ‌هاي اضافه شده به يك پلان در بخش‌ هاي ديگر مثل نما و برش يا جداول نيز اعمال شود.

اما در روش BIM با افزايش كار مي‌توان از كارمندان بیشتري كمك گرفت تا به صورت موازي روي يك فايل واحد عمليات تكميل پروژه انجام شود. در زمان طراحي و ترسيم هيچ‌گاه عملياتي به طور جداگانه روي بخشي از نقشه‌ ها اعمال نمی شود و همگي با هم در ارتباط هستند. بعد از تكميل بخش‌ هايي از يك پروژه مي‌ توان بر چگونگي نمايش تصاوير و حتي مقياس هر نقشه به طور جداگانه تصميم‌ گيري كرد و نيازي به تغيير در مقياس مؤلفه‌ ها به صورت واحد نيست زيرا اين موارد از پيش در نرم‌افزار Revit تعيين و جاگذاري شده ‌اند.

مهم ‌ترين بخش در زمان ويرايش مؤلفه‌ ها يا اجزايي از پروژه بعد از پيشرفت كار مي‌باشد كه تنها با ويرايش همان مؤلفه‌ ي خاص تمامي عناصر وابسته به آن و تمامي View ها يا شيت ‌هايي كه در رابطه با مؤلفه ‌های ويرايش يافته باشند به ‌طور خودكار تغییر یافته و با آن همسو مي‌ شوند.

                                                                       

 

5/5 (1 Review)0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *