BIM و چگونگی کاربردش با بلاک چین

BIM و چگونگی کاربردش با بلاک چین

با نگاه به اطراف، ما شاهد دگرگونی در تمامی ابعاد صنعت دیجیتال، آموزش، یا اقتصاد هستیم. با در نظرگرفتن تمامی جوانب، به وضوح قابل مشاهده است بخش دیجیتالی شاهد حجم وسیع تری از  دگرگونی بوده است. در واقع درک و تعریف قابلیت­ های کاری عمده تمام صنایع به طور کامل تغییر کرده است. این محصور به یک بخش نمی­شود بلکه تقریبا هرچیزی که به فکر کسی خطور کند را پوشش می­ دهد.

به طور قابل توجهی کارها و تغییرات و پیشرفت های زیادی در زمینه طراحی و صنعت ساخت انجام شده است. اساسا بخش دیجیتال و همچنین بخش ساخت و ساز، شاهد انتقلات دیجیتالی هستند. تکنولوژی در حل مسائل مختلف ناشی از تمامی صنعت­ها رو به تکامل است. به طور مشابه در مواردی در صنعت ساختمان و ساخت و ساز دیده شده است. بسیاری از مشکلات دقیقا از طرح ­ریزی، طراحی، عملیات ساخت و ساز یا توسعه زیرساخت مشاهده شده است.

قبل از پیشروی در مقاله، اجازه دهید تا به طور خلاصه به تفهیم دو نکته کلیدی که در مورد BIM بپردازیم:

  • مدل­سازی اطلاعات ساختمان فرایندی از نگهداری فایل ­های دیجیتال است که در ثبت و ضبط اطلاعات مرتبط با ساختمان یا سایر دارایی ساخت استفاده می­شود. در حال حاضر توسط افراد یا نمایندگی­ های ذخیره­ سازی تمامی جوانب مربوط به پروسه ساخت و ساز و بخش­ های ساختمان به کار گرفته می­شود.
  • بلاک چین اساسا اسناد و یا دیتا دیجیتال غیر متمرکز است که در یک مکان نگهداری نمی­شود. در عوض، برای تمامی شرکت ­گنندگان درگیر در معامله قابل مشاهده است. این معامله می­تواند مالی یا فقط تبادل داده باشد. همانطور که از نام آن پیداست، زنجیره­ای از بلوک­های اطلاعاتی است که رمزگذاری شده و بر شبکه تقسیم شود، در نتیجه، بلاک چین بسیار امن­تر از دفتر مرکزی است و از هرگونه فعالیت مخرب مانند هک شدن در امان است. بلوک­های اطلاعاتی به صورت منظم به زنجیره اضافه می­شود. این زنجیره گردنبدی مرتب با اضافه شدن اطلاعات بیشتر به آن در حال رشد است. تمامی اطلاعات مشابه ذخیره به ترتیب زمانی ثبت شده­اند و برای کاربران مربوطه شفاف و روشن است.

بلاک چین به سمت صنعت ساختمان نیز در حرکت است. ترکیب بلوک چین با BIM ( مدلسازی اطلاعات ساختمان ، بیم ) ، ترکیب بزرگی را شکل می­دهد. بلاک چین واقعا در صنعت ساخت مفید است. بگذارید ببینیم چگونه:

در رویکرد ساخت سنتی، با مشارکت بخش­ های ثالث ، مسئول پردازش قرارداد و فعالیت­ های مرتبط با بحث های مالی و پرداخت، روبرو هستیم. اما با استفاده از زنجیره بلوکی، از مداخله اشخاص ثالث دوری می­شود و از اینرو به شدت در کاهش هزینه و زمان تاثیر دارد.

بطور خلاصه مدیریت پرداخت و تحویل پروژه سیستماتیک و ساده ­تر می­شود.

چرا بهره ­وری در بخش ساختمانی دچار تضعیف شده است؟

از آنجایی که صنعت ساخت مبتنی بر مقررات و اعمال آنان در جستجوی نوآوری  و پیشرفتی است که منجر به افزایش امنیت و رضایت کارگر و کارفرما باشد اما تا حدودی بهره ­وری از بین می­رود. گام ­های زیادی در افزایش سرعت ساخت و در همان بازه زمانی مشابه و با کاهش هزینه کلی میتوان برداشت.

با ظهور تکنولوژی­ های جدید از قبیل BIM ( مدلسازی اطلاعات ساختمان ، بیم ) ، پیشرفت­ هایی در پروسه های کاری دیده شده است. پیشرفت در پردازش روشی کارآمد است که تا حد زیادی بر امور اجرایی خودکار و پردازش ­های مالی معطوف شده است.

 

بلاکچین

 

بلاک چین چگونه به صنعت ساختمان کمک می­کند؟

به منظور درک چگونگی تاثیر بلاک چین با BIM ( مدلسازی اطلاعات ساختمان ، بیم ) ، اجازه دهید تا یک سناریوی کلی را در نظر بگیریم.

در پردازش BIM ( مدلسازی اطلاعات ساختمان ، بیم ) ، یک مدل کلی دنبال شده که شامل تیمی با مالک، پیمانکار عمومی و پیمانکار زیرمجموعه است، وجود دارد. یک طرح توسط این تیم طراحی شده که متشکل از نقاط عطف ایجاد شده توسط پیمانکار عمومی است. ساختمان حقیقی باید با تصمیمات گرفته شده توسط تیم منطبق شود. در صورت وجود هرگونه ناهنجاری، شما باید به تعمیر آن بپردازید. پس از تایید و تصدیق کار تکمیل شده، پرداخت صورت می­گیرد. با استفاده از ابزاری مانند اسکنرهای سه بعدی پیمانکار عمومی در صورت بررسی متقابل اجرای اندازه­ های ساخت و ساز طبق سایر آمارهای مشخص در پلان ، کار را تایید می­کند. زمانی به این امکان دست می­ یابیم که پروژه نقطه عطف خاصی را کسب کند.

نقاط عطفی برای کل تیم از قبیل مالک، پیمانکار عمومی یا پیمانکاران زیرمجموعه وجود دارد. با تکمیل این نقطه عطف، سرمایه­ها  پخش  می­شود.

اما با مشاهده این مورد، کل پردازش بسیار پیچیده و مشکل می­شود. علاوه بر پردازش پرهزینه، به منظور غلبه بر این پرونده ­های خسته ­کننده و زمان­ بر، اکنون وقت آن است تا پروژه در زمان واقعی مشاهده شود.

با ترکیب بلاک چین و BIM ( مدلسازی اطلاعات ساختمان ، بیم ) ، پردازش ساده و هوشمند می­شود. در اجرای هر پروژه­ای، یک پردازش گام به گام وجود دارد. پردازش کلی بین تیم­های مطلوب تقسیم می­شود. تمامی قراردادهای هوشمند از طریق نقاط عطف مورد تایید با مالک در ارتباط است. هرکدام از این نقاط عطف انجام ­شده در مدل  BIM قابل شمارش است. برای مثال، تکمیل طبقه زیرزمین، فونداسیون و غیره همگی ثبت خواهد شد و به صورت بلوک اطلاعاتی ذخیره می­شود. به طور مشابه، تمام بلوک­ ها در زنجیره بلوک ایجاد می­شود.

در نتیجه یک نقطه عطف جدیدی تکمیل می­شود، یک قرارداد یا پیشرفت هوشمند در مدل نشان داده می­شود.

با تایید پیمانکار عمومی، پرداخت به صورت خودکار آغاز می­شود. پرونده حذف شده و بسیاری از سایر هزینه­ های سربار و پرداخت ­ها سر وقت بدون هیچ گونه ناکامی به پیمانکار زیرمجموعه رسیده می­ شود.

بدین ترتیب ریز اطلاعات جزیی از پیمانکاران زیر مجموعه توسط پیمانکار عمومی کنترل می­شود و پردازش کلی توسط مالک دنبال می­شود. مالک دارای یک تصویرسازی واقعی از پروژه مبتنی بر پیشرفت کار است. این مدل بسیار امن است به گونه ­ای که سرمایه ­ها تنها با تایید وظایف تصویبی پخش می­شود. مالک می­تواند ردیابی مالی ساده­ ای را نگه دارد، چطور و چگونه مقادیر خرج شده و شاهد تحقق مسائل ساخت باشد.

برای افرادی که در کار ساخت و ساز هستند، BIM ( مدلسازی اطلاعات ساختمان ، بیم ) و بلاک چین بخش ضروری را شکل می­دهد و به منظور همکاری با آن چندین شرکت برای پیشنهاد خدمات مشاوره BIM وجوددارد. شما باید با این شرکت­ ها ملاقات داشته باشید تا با آخرین تکنولوژی­ ها هماهنگ بمانید و آن را در مدل کسب و کار خود اعمال کنید.

سخن آخر در رابطه با بلاکچین و BIM

ادغام سیستماتیک BIM ( مدلسازی اطلاعات ساختمان ، بیم ) و بلاک چین پردازش کلی ساخت و ساز را تسهیل می­کند.

اکنون پروژه به صورت ترکیبی از قراردادهای هوشمند در روشی غیرمتمرکز که قابل مشاهده برای همگی باشد، تبدیل می­شود.

هر کدام از این قرارداد هوشمند با ارزشی در ارتباط است.

با تکمیل و تایید قراردادهای هوشمند، روند پرداخت به طور خودکار راه ­اندازی شده به طوری که از کیف پولی به کیف پول دیگر جریان پیدا می­کند.

با تکمیل بخش زیادی از کار، مدل BIM ( مدلسازی اطلاعات ساختمان ، بیم ) با بلوک بعدی حاوی اطلاعات تکمیلی و مقدار مصرفی به روز می­شود.

با این روند، پردازش کلی قابل اطمینان می­شود. هر زمان و با تکمیل وظیفه به طور منطقی به شما پرداخت می­شود. تکنولوژی بلاک چین منجر  به ذخیره کاغذ، حقوق اضافی مورد نیاز از طرف تیم مالی، مشارکت تعداد کمتری از افراد، ارتقای شفافیت مسئولیت­ ها به همراه بودجه تعیین شده می­شود.

 

منبع : www.elogictech.com

گردآورنده : محسن ایرانی

5/5 (1 Review)0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *