دانلود آموزش رایگان Revit

آموزش رویت – پیکربندی پیش فرضات و استانداردسازی قسمت اول

چگونگی تغییر و بهینه سازی فرض ها و استانداردها با پروژه شما

 

معرفي پيش فرض پروژه project tamplate

همانند ديگر نرم­ افزارها، Revit نيز شامل تعدادي پيش فرض tampleat براي شروع پروژه مي ­باشد كه امكان ايجاد و توسعه موارد خاص به دلخواه مشتري را هم فراهم كرده است. همان طور كه به روند كار با پروژه واقف هستيد شما در Revit مي­ توانيد از عناصر جديد و قابل استفاده مجدد مثل ديوار، بام، كف و هم خانواده­ هاي مختلف براي تكميل مستندات پروژه استفاده نماييد. اين در حقيقت همان چيزي است كه بايد توسط مديرات شركت و يا سرگروه هر سازماني ابتدا ايجاد مي­ شد تا در آينده تمامي پروژه­ ها برطبق نياز از آنها برحسب مورد استفاده كنند. اما در Revit به راحتي قابل دسترس است.

چگونگي آرايش و ارائه پروژه توسط دستورات اندازه ­گيري Dimension و متن Textو حاشيه­ نويسي Annotate قابل اجراست. در حقيقت آرشيتكت ها علاقمند هستند تا پروژه را به صورت استيل گرافيكي هم نمايش دهند و آن چيزي است كه در پيش فرضات Revit ديده شده است.

در Revit، پيش فرض هاي پروژه با انجام يك يا چند وظيفه ايجاد شده ­اند.

 • معرفي تمام تنظيمات پروژه براي رسيدن به آنچه در نمايش تصوير مورد نياز است.
 • بارگذاري مدل­ ها و هم­ خانواده­ ها از قبل
 • معرفي سيستم استاندارد هم خانواده­ ها

ما در اين فصل به توضيح بيشتر با جزئيات در مورد اين مهارت ها و تكاليف مي­ پردازيم. اكنون بدانيد كه مي­ توانيد يك فايل كامل را به عنوان پيش فرض trmplate ذخيره نموده و براي شروع هر پروژه جديد مي توانيد از آن استفاده كنيد.

شما مي­ توانيد يك پروژه را با وجود صفحه خالي اما تغيير در تنظيمات آن به عنوان پيش فرض template قرار دهيد و يا مي­ توانيد با يك يا چند مورد از پيش ­فرض هاي تهيه شده در Revit آنرا تكميل كرده و بعد به عنوان template آنرا ذخيره كنيد.

براي ايجاد يك نمونه چرك­ نويس ابتدا دكمه R يا Appication را بزنيد و گزينه project New را انتخاب كنيد در پنجره project همانطور كه در شكل 1-4 مشاهده مي­ كنيد گزينه none را علامت­ گذاري كنيد. حال با توجه همين پيش فرض دكمه O.K را بزنيد تا صفحه جديد باز شود. توجه داشته باشيد اگر از روش Ctrl+N براي ايجاد صفحه جديد استفاده كنيد و يا گزينه new در پنجره آغازين نرم ­افزار به نام Recent file را بفشاريد اين پنجره براي شما نمايش داده نمي­ شود و به طور پيش ­فرض صفحه جديد باز مي­ شود.

آغاز كردن يك پروژه بدون استفاده از پيش فرضات بدين معناست كه نياز است تمامي دستورات مورد نياز مثل level و section,grid و … را ايجاد كنيد. اگر شما يك نمونه كامل از هم خانواده ­ها و ادوات تصويري مرسوم را دارا هستيد اين روش براي شما مناسب است با اين حال به شما پيشنهاد مي كنيم از پيش­ فرض هاي موجود در Revit استفاده كنيد.

شما مي­ توانيد از طريق دكمه Browse در قسمت template file از پنجره new project آنرا پيدا كنيد. اين فايل ها اصولاً در پوشه root بارگذاري مي­ شوند: C:\Documents and settings\all users\application data\ autodesk\RAC   2011\Imperial templates.

در ويرايش ­هاي مختلف Revit وقتي برنامه راه ­اندازي مي­ شود يك پروژه جديد از پيش فرض هاي موجود انتخاب شده و ايجاد مي­ شود اين رفتار مانند آنچه در CAD به هنگام باز كردن Drawing 1.dwg ديده مي ­شود و يا در Microsoft word با ايجاد document 1 اعمال مي ­شود.

اگر نمونه پيش فرضي يك نمونه سنگين باشد زمان بيشتري براي باز شدن پروژه جديد طول مي كشد. اين مسئله باعث شده كه كاربران ترجيحاً فايل هاي سبك ­تري را به عنوان پيش فرض پروژه هاي جديد قرار دهند.

در سال هاي اخير، Revit  استفاده از پروژه­ هاي جديد را به جاي پروژه­ هاي اخير در پنجره شروع حذف كرده است. در اين مورد انعطاف ­پذيري بيشتري براي توسعه و گسترش راه حلي در زمينه مديريت پروژه­ هاي پيش فرض مشاهده مي ­شود.

تغيير دادن تنظيمات پروژه ­اي براي بالا بردن كيفيت گرافيكي آن

بيشترين شكايت كاربران Revit در پروژه ­هاي آغازين كمبود كيفيت گرافيكي پروژه و يا مستندات چاپ شده است. وقتي شما براي اولين­ بار نرم­ افزار را بارگذاري مي­ كنيد فقط تنظيمات پيش فرض به عنوان استانداردهاي نمايش گرافيكي عناصر در ترسيمات معماري لحاظ مي­ شوند. مثلاً ديوارها در قسمت برش خورده نازك­ تر از پلان ها هستند و خطوط دور callout به صورت خط­چين نمايان مي شود. در حالي كه در جدول رده ­بندي عناصر Annotate با ضخامت خط  تعريف شده است.

خوشبختانه شما به راحتي مي­ توانيد از پس اين مشكل برآييد.

Object systel در اصل به معناي كنترل گرافيكي عناصر موجود در پروژه مي­ باشد. براي رسيدن به تنظيمات آن به نوار manage رفته و گزينه object style را از دكمه رو به پايين انتخاب كنيد. مطابق شكل 2-4 اين پنجره به 3 بخش تقسيم شده imported objects, Annotaion objects, model object.

تنظيماتي براي line weigh (ضخامت خطوط) line color (رنگ خطوط) line pattern (بافت خطوط) و material (مصالح) براي هر بخش تهيه شده است.

شكل 2-4

object ستون مخصوص model object شامل تمامي اقلام و سرگروه­ هاي قابل دسترسي در مدلسازي مي­ باشد. مهم است كه بدانيد سرگروه­ هاي موجود در مدل و عناصر حاشيه نويسي در هم­ خانواده ­ها family كاربرد دارند كه در پروژه و يا پيش فرض­ ها بارگذاري مي ­شود. در اين مورد به تفصيل در فصل (family Editor) 15 به بحث مي ­پردازيم.

دو ستون ديگر در زير ستون line weight مفهوم ضخامت خطوط در حالت تصوير آن يا برش خورده مي­ باشد. در برخي اقلام گزينه cut موجود نمي­ باشد. زيرا اينگونه عناصر به هيچ وجه در پلان و چه در مقطع برش نمي­ خورند. براي گروه ­هاي ديگر نمايش ديدن برش خورده آن توسط تنظيم Family Editor مشخص مي­ شود. (شكل 3-4)

شكل 3-4

تنظيمات مربوط به line pattern, line color هم در همه اقلام و سرگروه ­ها قرار داده شده اما به ياد داشته باشيد كه روش چاپ كردن در Revit به سبك WYSW (آنچه در صفحه مي­ بينيد همان است كه در چاپ تحويل مي­ گيرد) بوده و رنگ ها به همان صورت چاپ گرفته مي­ شوند مگر اينكه نقشه ها را سياه سفيد چاپ كنيد. ستون آخر مربوط به مصالح است كه تعيين كننده مصالح آن دسته از عناصري است كه مصالح در حالت پيش فرض براي آن تعريف نشده است. در هم­ خانواده ­ها family قسمت مربوط به material به بخش by category ارجاع شده كه منظور انتخاب آن در مصالح همين پنجره object style است.

Annotation object اين پانل هم مثل بخش model object مي باشد و هيچ بخشي به نام materil در آن وجود ندارد و فقط يك ستون به مبحث line weight تخصيص داده شده زيرا در اينجا خطوط حالت  3بعدي ندارند مانند آنچه در مدل­ ها موجود است و نمي­ توانند برش بخورند.

Imported objects شما در اينجا مي­ توانيد روش نمايش گرافيكي لايه­ اي وارد شده (DWG) و يا ترازها (DGN) كه توسط فايل هاي CAD به پروژه دارد يا متصل شده ­اند را تنظيم نماييد. در فصل8 “Interoperability: working Multiplatform” بيشتر در اين موضوع بحث خواهيم كرد.

تخصيص ضخامت قلم

شايد شما علاقه­ نداشته باشيد تا ضخامت قلم  را براي عناصر برگزينيد زيرا اين ضخامت براي تمامي الگوهاي تو پُر اجرا شده در حاليكه با اين روش به عنصر كمك مي ­شود تا در مقايسه با الگوهاي ديگر به چشم بيايد.

تنظيمات خطوط

شما مي­ توانيد در Revit از خط به روش ­هاي مختلفي استفاده كنيد. برخي خطوط به ابزارهاي خاصي مثل Detail line يا model line تعلق دارند و مي­ توانيد از نمونه­ هاي ديگر خط در ابزارهاي line work, filled Regions بهره ببريد. همچنين خطوط براي نمايش شكل يك مدل و عناصر حاشيه نويسي كاربرد دارد. دسترسي به كيفيت نمايشي آن منوط به بازبيني گزينه­ هاي pattern, line weight مي باشد.

تنظيم ضخامت خط

پنجره نمايش داده شده در شكل 4-4 مديريت ضخامت خطوط براي چاپ را از شماره 1 تا 16 نمايش مي ­دهد. در عناصر مدل ضخامت خطوط با توجه به مقياس آنها تغيير مي­ كند. اگر شما نياز به تغيير هر كدام از مقياس ها داريد دكمه Add را فشرده تا يك ستون جديد براي مقياس جديد ايجاد شده و بعد ضخامت خطوط را برحسب نياز بر روي آن تنظيم نماييد.

شكل 4-4

ما به شما پيشنهاد مي­ كنيم اول از همه شكل ظاهري مدل و عنصر حاشيه ­نويس را در object style بررسي نماييد.

شما بايد اول به قصد تصحيح ضخامت خطوط با تحقيق دقيق در نمونه چاپ شده آن عمل كنيد.

تنظيم الگوي خطوط

از تكرار يك سري قطعات خط، فاصله و نقطه كه يك الگو ايجاد مي ­شود. براي ايجاد يا ويرايش يك نمونه از آن به نوار Manage رفته و additional setting line patterns را انتخاب كنيد.

پنجره line pattern مطابق شكل 5-4 باز شده و شامل گروه­ هاي از انواع الگوي خطوط مي ­باشد.

شكل 5-4

براي ويرايش يك نمونه دكمه Edit و يا براي ايجاد نمونه جديد new را بزنيد. شما مي­ توانيد با تعيين طول خط و تعيين فاصله آن يك نمونه الگو مطابق شكل 6-4 ايجاد كنيد. براي نقطه طولي در نظر گرفته نشده است.

با هوشياري الگوي خطي را حذف كنيد

قبل از حذف كردن يك الگو توجه داشته باشيد كه آن به عنصري خاص تعلق نداشته باشد. مي­ توانيد از طريق object styles, line styles,  visibility/ Graphic overrides. به اين مهم دست يابيد. اگر ناخداگاه اين عمل را انجام داديد. بجاي آن نمونه الگو خطي به صورت توپُر solid نمايش داده مي شود.

شكل 6-4

بيشتر اوقات الگوي خط براي نمايش نوع متن text و يا عناصري مثل خطوط فنس، لوله ­كشي، تأسيسات زيرزميني بكار مي­ رود.

در CAD هر كدام از انواع الگوي خط براي يك مورد خاص و نمايش يك عمليات كاربرد دارد. در Revit هر الگوي خط مي ­تواند به عنوان خط پايه در جزئيات هر مولفه تعريف شود. يك نمونه از آن را مي­ توانيد در فايل c04-lines.rvt كه از سايت www.sybex.com/go/masteringrevit2011 بارگذاري كرده ­ايد مشاهده نماييد.

ايجاد يك الگوي خط

اين مراحل را دنبال كنيد تا يك الگوي ساده خط بسازيد.

 

1- به نوار manage رفته و دكمه additional settings > line patterns را انتخاب كنيد.

2- در پنجره line pattern دكمه new را كليك كنيد.

3- نامي براي الگوي جديد در نظر بگيريد مثلاً: dash – dot – double dash – dot

4- مراتب را مانند زير دنبال كنيد:

  • Name: Dash – Dot – Double Dash – Dot
  • Dash:

  • Space:

  • Dot

 

  • Space:

  • Dash:

  • Space:

  • Dash:

  • Space:

  • Dot

 

  • Space:

 

5- روند را با كليك روي دكمه K كامل كنيد.

در نتيجه خط شما مطابق شكل زير مي­ شود.

 

ادامه دارد …

 

شما میتوانید ادامه این مقاله یعنی قسمت دوم پیکربندی پیش فرضات و استانداردسازی را از طریق لینک زیر مشاهده و مطالعه نمایید

جهت استفاده از مطالب قسمت بعد روی لینک زیر کلیک نمایید:

آموزش رویت – پیکربندی پیش فرضات و استانداردسازی قسمت دوم

 

مترجم: ابولفضل نوایی

5/5 (2 Reviews)0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *