آموزش رویت – اصول اولیه Revit قسمت چهارم

در Revit چه اتفاقي مي ­افتد؟ (4)

مديريت

مديريت پروژه در واقع به تنظيمات تمامي اجزا و عناصر حاوي و متغير در پروژه مرتبط مي­ شود. به جدول سازماني Revit در شكل 1-2 نگاه كنيد. ما مي­ خواهيم در مورد تمامي تنظيمات مديريتي كه به نام UI آنرا مطرح كرده ­ايم در اين فصل بپردازيم. اكنون مهم­ ترين بخش سازماندهي پروژه كه به آن خواهيم پرداخت workset يا صفحه كار مي­ باشد زيرا به بيان رابطه آن با روش كار و چگونگي قرار گرفتن تيم در كنار هم به صورت متقارن مي­ پردازد. درباره­ي تقسيم كار يا work shaing به صورت مفصل در فصل 6 گفتگو خواهيم كرد. اما اين موضوع را هم در اينجا براي تفهيم بهتر از مسئله work flow در Revit تحت پوشش قرار خواهيم داد.

2 نوع مولفه workset وجود دارد: system managed , user managed كه مشخص مي ­كند يك كاربر يا user توانايي ايجاد يك فايل مديريتي manage و يا سيستم مديريتي را ندارد. كاربر ها فقط توانايي ايجاد مديريتي در زمينه روش كار و عناصري را دارند كه به آنها ارجاع شده است.

شكل 62-2

 

شما میتوانید قسمت سوم اصول اولیه Revit را از طریق لینک زیر مشاهده و مطالعه نمایید

جهت استفاده از مطالب قسمت قبل روی لینک زیر کلیک نمایید:

آموزش رویت – اصول اولیه Revit قسمت سوم

 

زماني كه گزينه workshaing فعال باشد Revit براي تمامي كاربران در يك پروژه فضاي كار workset ايجاد مي­ كند. و همچنين در Revit رابطه بين workset و بقیه عناصري مثل project standard, views , family مديريت مي­ شود.

براي مثال در پروژه­ اي كه در حال كاركردن روي آن هستند (نه پروژه ­اي كه آن را بارگذاري كرده ­ايد) كه شامل عناصر space, 3D system families مي­ باشد.

Revit به شما اجازه مي­ دهد تا يك فضاي كاري براي هر كدام از آنها ايجاد كنيد. اين عناصري كه براي تفكيك آنها و كار بر روي آنها به صورت همزمان ايجاد مي­ شود در شكل 63-2 نمايش داده شده است.

در نمونه ارائه شده مولفه­ هاي Grid, level به دسته­ اي جداگانه واگذار شده كه نام آن shered level and Grids است. و به تبع آن تمامي عناصر 3 بعدي پروژه به دسته ­ي ديگري موكول شده در Revit مي­توانيد دسته­ هايي در زمينه­ هاي مختلف ايجاد كنيد. اما مطلب مورد توجه اين است كه شما تنها در محدوده كاري خود فقط روي دسته كاري خود كه مربوط به مواردي خاص است و شما اجازه دخل و تصرف در آن را داريد كار مي ­كنيد.

 

اگر مي­ خواهيد در اين باره بيشتر بدانيد و بيشتر تمرين كنيد به آدرس سايت c02­_0rganization.rvt در فصل 2 برويد. در آنجا به شما اجازه تجسس در احجام سه بعدي پيچيده داده شده تا هرچه ببيشتر در مورد روابط بين آنها و ويژگي ­هاي تغيير پذير آنها تحقيق كنيد.

شكل ظاهري و سازماني نرم افزار

همانطور كه مشاهده مي­كنيد شكل ظاهري در صفحه نمايش Revit 2011 نسبت به نمونه­ هاي قبل در زمينه­ هاي زيادي دچار تغييراتي گشته است. برخي از ابزار ها براي استفاده بهتر و از آن جهت كه بيشتر مورد استفاده هستند در صفحه اصلي قرار گرفته و برخي از آنها در دسته­ هاي جديد و مربوط به خود جاي گرفته­ اند. شكل 64-2 صفحه اصلي Revit 2011 را نمايش مي­دهد.  و براي تشخيص هر بخش از تصاوير نمايش صفحه اصلي را به 4 قسمت تقسيم كرده ­ايم كه عبارتنداز:

Plan, Elevation, 3D , Sheet

دكمه كاربردي

دكمه Application (شكل 65-2) همچنين به نام application menu هم خوانده مي­شود و به شما اجازه مي­­دهد از دستوراتي مثل Save Open, new و… استفاده كنيد.

شما همچنين مي­توانيد فايل خود را به صورت 2 بعدي يا سه بعدي export يا خارج كنيد.

و دكمه publish به شما اجازه مي­دهد فايل خود را به صورت RFA در Autodesk seek منتشر كنيد.

نوار ابزارهاي Quick Access

در نوار QAT يك سري ابزار هايي كه در طول كار از آنها بيشتر استفاده مي­كنيد گردآوري شده تا در دسترس سريع شما قرار گيرد. (شكل 66-2)

 

شكل 66- 2

با راست كليك كردن روي يك عنصر يا ابزار مورد نظر مي­توانيد آن را به QAT اضافه كنيد. (شكل 67-2)

 

شكل 67-2

با كليك كردن دكمه رو به پايين در گوشه سمت راست اين نوار پنجره­ اي از تمام ابزار هاي موجود روي نوار نمايان مي­ شود كه مي­ توانيد به راحتي آن را تنظيم نموده و مواردي را حذف يا اضافه كنيد. (شكل 68-2) همچنين اين امكان را داريد كه نوار QAT را در پايين صفحه نمايش جاگذاري كنيد.

 

در منتهي اليه سمت راست QAT نوار infoCenter قرار دارد. (شكل 69-2)

 

شكل 69-2

در اين نوار يك سري ابزار هاي فوق برنامه كه در موارد خاص تنها مورد استفاده قرار مي­ گيرند گردآوري شده كه از چپ به راست با نامه اي help, save communication center, subscription center, search نمايان شده ­اند.

Properties

پانل properties كه شامل پنجره instance است در گوشه سمت چپ ترسيمات قرار گرفته است. از اين طريق شما مي­توانيد به پنجره­ هايEdit Type, filter Properties, type Properties parameter دسترسي داشته باشيد.

 

پنجره Project Browser

پنجره project browser مطابق شكل 71-2 شامل طبقه ­بندي ديد ها بازاي شاخه ­هاي مربوط به هر كدام است كه متداول­ ترين زيرشاخه­ ها شامل views, legends, schedules, sheets, families, groups, links در Revit مي­ باشد.

و مي­توانيد هر كدام  از موارد را با فشردن دكمه + و يا – باز يا بسته كنيد.

پنجره project Browser همچنين قابليت دسته ­بندي و گروه ­بندي متفاوت براساس سليقه دلخواه شما را نيز داراست و براي دسترسي به آن به راحتي روي گزينه view راست كليك كرده تا پنجره مربوط به تنظيمات آن ظاهر شود. (شكل 72-2)

 

 

شكل 72-2

نوارStatus

اين نوار اطلاعات مهم مربوط به پروژه و صفحاتي كه باز هستند را ارائه مي­ دهد (شكل 73-2). به طوري كه اطلاعاتي در رابطه با worksets, design options , filters  به راحتي و قابل دسترس در نوار start Bar جاگذاري شده­اند.

شكل 73-2

صفحه ترسيمات

Drawing Area پنجره­اي است كه در وسط صفحه جهت ترسيمات جاگذاري شده. در اين مثال ما آنرا به 4 پنجره كوچكتر به صورت شطرنجي در صفحه قرار داده ­ايم كه شامل صفحات plan, elevation, 3D, sheet مي ­باشد.

راحتي و قابل دسترس بودن هر 4 ديد مورد نظر و قابليت دسترسي به آن تنها با كليك كردن روي صفحه از فوايد آن مي­ باشد.

وقتي كه چيدمان صفحه اينگونه باشد به راحتي به هر كدام دسترسي داشته و مي­ توانيد آن را برحسب مورد بزرگنمايي كنيد. براي اشراف داشتن به كل پروژه اين بهترين روش است.

در Revit مي­توانيد يك sheet ايجاد كنيد و يا حذف كنيد. همچنين مي­توانيد View مورد نظر را دوبل كنيد يا تصاوير موجود در صفحه را تا محدوده مورد نظر بزرگنمايي يا كوچك كنيد و هيچ گونه محدوديتي در تنظيم گستردگي صفحه و تنظيمات وضوح صفحه وجود ندارد.

همچنين مي­توانيد از طريق keyboard (صفحه كليد) براي سهولت كار shortcut (كليدهاي ميانبري) را فعال كنيد تا در اجراي فرامين سريعتر عمل كنيد.

شكل 75-2

نوار View Control

اين نوار در پايين صفحه نمايش قراردارد و تنظيمات صفحه­ اي كه باز است را به عهده دارد. (شكل 76-2) اما برخي تصاوير مثل sheetها فاقد اين نوار هستند ودر قسمت perspective هم ابزار مقياس در اين نوار وجود ندارد.

شكل 76-2

ابزارهاي نوار View control bar از سمت چپ به راست شامل scal, Detail level, visual style, sun path shandows Rendering show, Hide, Crop, show Crop, Temporary Hide, Isolate, Reval Hidden Elements مي­باشد.

و يكي از ابزارهاي جالب و جديد در Revit 2011 وجود ابزار Realistic يا همان نمايش واقع­ گرايانه عناصر در صفحه است. (شكل 77-2)

 

در حاليكه تفاوت نمايش Realistic با بقيه بسيار ظريف و ريزبينانه است. اما وقتي با روش­ هاي نمايش ديگر تركيب شود مشابه نمونه رندر شده تصوير در پروژه مي­ ماند و مي­ تواند جزئي از مستندات پروژه هم باشد. در هر حال اين گزينه بيشتر براي نمايش واقعي پروژه است.

مكعب ديد

شما اين مكعب را در ديد هاي سه بعدي شاهد هستيد. (شكل 78-2)

با دقت در بالاي مكعب يك تصوير خانه مشاهده مي­ كنيد كه شما را به ديد اصلي و منزلگاه هدايت مي­ كند. وقتي روي مكعب راست كليك مي­ كنيد يك پنجره باز مي­ شود كه به شما اجازه مي­ دهد تا ديد خود را هماهنگ و تنظيم كنيد. (شكل 79-2)

 

شكل 79-2

با انتخاب فهرست option شما مستقيماً به پنجره تنظيمات view cube وارد مي ­شويد. (شكل 80-2)

ابزار Navigation

 

ابزار Navigation شامل 3 گزينه navigation wheel, View Zoom, Pan controls مي ­باشد. (شكل 81-2)

شكل 81-2

نوار  اصلی

نوار Ribbon شامل تمامي ابزارهاي ترسيمي و طراحي پروژه در Revit مي ­باشد. (شكل 82-2) و اين نوار به ترتيبي تقسيم­ بندي شده كه براي سهولت كاركردن با آن بهتر است بيشتر با آنها آشنا شويد.

شكل 82-2

Tabs

Tab شامل سرگروه هر قسمت مي ­باشد كه براساس كاربري آنها جدا شده است. در كل 9 سرگروه در نوار Ribbon وجود دارد. (شكل 83-2).

شكل 83-2

در اينجا فرصت را غنيمت شمرده و به صورت جداگانه در مورد هر كدام توضيحي ارائه مي­ دهيم.

دكمه Home براي ايجاد يا قراردادن عناصر content (محتوايي) مي­ باشد. (شكل 84-2)

شكل 84-2

دكمه Insert براي استفاده از فايل هاي خارجي در پروژه است. اعم از 2 بعدي – سه بعدي – عكس و تمامي فايل هاي مرتبط با Revit همچنين براي جستجو در فايلهاي خارجي كه در ارتباط با Autodesk هستند هم كاربرد دارد. (شكل 85-2)

 

شكل 85-2

دكمه Annotate شامل ابزارهاي مورد نياز نوشتاري اعم از dimentiontag, annotate يا به زبان ديگر براي ارائه و تكميل مستندات ظاهري پروژه مي­ باشد. (شكل 86-2)

 

شكل 86-2

بخش structure tab شامل ابزارهايي است كه عناصر سازه ­اي را كه قابليت آناليز در سيستم سازه ­اي ساختمان را دارند ايجاد مي­ كند.

شكل 87-2

در نوار Massing & site ابزارهايي وجود دارد، كه عناصر لازم در سايت و محيط پيرامون ساختمان و محوطه ­سازي توسط آن اجرا مي ­­شود.

 

شكل 88-2

به لحاظ تكرر در استفاده عناصر حجمي و عناصر سايت اين دو در كنار هم قرار گرفته ­اند.

پانل collaborate شامل ابزار هايي است براي هماهنگ­ سازي بخش هاي مختلف پروژه كه با هم روي آن به صورت مشاركتي كار مي­ كنند. (شكل 89-2)

شكل 89-2

پانل View مخصوص ابزار هايي است كه Viewهاي مختلف پروژه را تنظيم يا خلق مي­ كند اعم از دوبعدي و سه بعدي جداول – راهنما ها و شيت ها. همچنين مي­توانيد از دكمه­ هاي كمكي هم q براي تنظيم كليد هاي ميانبر صفحه كليد استفاده كنيد. (شكل 90-2)

شكل 90-2

دكمه Manage شامل استانداردها و تنظيمات پروژه مي­ باشد (شكل 91-2) اين پانل شامل گزينه­هاي طراحي و فاز بندي عناصر پروژه هم هست.

شكل 91-2

و يكي از پرمصرف­ ترين تنظيمات در طول كار با Revit ابزار objecet style است كه در پانل manage قرار دارد. با انتخاب اين گزينه مديريت كلي تنظيمات ديد در صفحه در دستان شماست. اعم از اينكه يك عنصر چگونه ظاهر شود چگونه برش بخورد و رنگ و ضخامت خطوط آن در تصوير چگونه نمايش داده شود در اين بخش گنجانده شده است.

پانل modify شامل ابزار هايي است براي تنظيمات و تعميرات دستي در حين خلق مولفه­ هاي ترسيمي در پروژه. (شكل 92-2)

شكل 92-2

زماني كه يك عنصر انتخاب مي­ شود contextual modify به صورت غريزي آشكار مي­ شود و جايگاه آن در انتهاي سمت راست پانل است.

پانل در اصل صفحه ايست كه ابزارها در آن قرار گرفته ­اند و براي تغيير مكان آن به راحتي مي­ توانيد آن را بكشيد و در هر نقطه از صفحه جاگذاري كنيد.

 

شكل 93-2

پانل­ ها

پانل­ ها در كنار هم طوري قرار گرفته­ اند كه اگر آن را خاموش كنيد و دوباره بخواهيد كه ظاهر شود مي­ توانيد دكمه كوچك رو به پايين را فشار داده تا پانل دوباره سر جاي اصل خود برگردد.

 

شكل 94-2

نوار option

نوار option در هنگام خلق عناصر نقش بسيار مهمي بازي مي­كند زيرا مي­توانيد از طريق تنظيم گزينه­ هاي موجود در آن به آنچه مطلوب است برسيد.

 

شكل 95-2

مترجم: ابولفضل نوایی

5/5 (1 Review)1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *