BIM | بیم | مدلسازی اطلاعات ساختمان

یکپارچه سازی طراحی مجازی MEP در BIM برای ساخت سازه جدید

یکپارچه سازی طراحی مجازی MEP در BIM برای ساخت سازه جدید

مدل سازی اطلاعات ساختمان (BIM) یک مدل هوشمند است که به صورت دیجیتالی ویژگی‌های فیزیکی و کاربردی یک پروژه یا تسهیلات را به شکل یک مدل سه بعدی نشان می‌دهد. مدل سه بعدی BIM با یک پایگاه اطلاعاتی از اطلاعات پروژه برای ایجاد و مدیریت پروژه‌های ساختمانی پیچیده با دقت و بدون هیچ زحمتی مرتبط است . مدلسازی اطلاعات ساختمان چشم انداز روشن پروژه کلی را فراهم می‌کند و به ذینفعان یک پروژه معماران، مهندسین، پیمانکاران و صاحبان اجازه می‌دهد دانش خود را در طول چرخه عمر پروژه اضافه کنند.

BIM | بیم | مدلسازی اطلاعات ساختمان

گزارش مک کینزی نشان می‌دهد که 75 درصد از شرکت‌هایی که BIM را پذیرفته‌اند، ROI مثبت را گزارش کرده‌اند، چرخه عمر پروژه را کاهش داده و هزینه‌های مربوط به کاغذ و مواد را کاهش داده‌اند. در بخش ساخت و ساز منجر به مزایای کار بالاتر با کیفیت بالا، سرعت بیشتر و بهره وری و هزینه‌های کمتری برای ساخت حرفه ای از نظر طراحی، ساخت و ساز و بهره برداری از ساختمان‌ها شد.

BIM | بیم | مدلسازی اطلاعات ساختمان

مزایای مدلسازی اطلاعات ساختمان باعث شده است که صنعت ساخت و ساز تکنولوژی عملیات‌های مختلف را خود ادغام کند.

طراحی مجازی MEP چیست؟

طراحی مجازی مکانیک، برق و لوله کشی (MEP) یک مدل دیجیتال 3D از سیستم MEP است که با کمک ابزار و نرم افزار BIM مانند Revit، AutoCAD و Navisworks ایجاد شده است.

BIM | بیم | مدلسازی اطلاعات ساختمان

مدل دیجیتال به دقت جزئیات و هماهنگی سیستم MEP پیچیده را با ارائه تجسم طراحی بهتر، تشخیص برخورد و تحلیل سازگاری ترسیم می‌کند. این مدل از طراحی تا مرحله ساخت و ساز و حتی مدیریت سیستم استفاده می‌شود.

اهمیت و عملکرد سیستم MEP

BIM | بیم | مدلسازی اطلاعات ساختمان

سیستم مکانیک، برق و لوله کشی (MEP) بخش مهم و غیرمستقیم خدمات ساختمانی است؛ چرا که آن‌ها راحتی، امنیت و ایمنی را برای افرادی که ساختمان را اشغال می‌کنند و برای چرخه عمر ساختمان حیاتی هستند، فراهم می‌کنند.
سیستم MEP توابع مختلفی را برای ایجاد یک ساختمان مناسب برای سکونت انسان انجام می‌دهد.

سیستم مکانیکی

BIM | بیم | مدلسازی اطلاعات ساختمان

سیستم مکانیکی ساختمان بیشتر مربوط به گرمایش، تهویه و سیستم تهویه هوا است که کیفیت و دمای هوا و رطوبت داخلی را حفظ و تنظیم می‌کند. آن‌ها همچنین به سیستم‌های حمل و نقل مانند آسانسور و پله برقی ساختمان و دیگر عناصر زیرساخت متصل هستند.

سیستم الکتریکی

BIM | بیم | مدلسازی اطلاعات ساختمان

سیستم برق شامل تأمین برق و توزیع، سیستم‌های اطلاعاتی و مخابراتی، سیستم‌های کنترل، سیستم‌های امنیتی و دسترسی، سیستم‌های تشخیص و زنگ خطر و روشنایی داخلی و خارجی است. آن‌ها همپوشانی بین سیستم مکانیکی و الکتریکی را دارند، زیرا سیستم‌های کمی شامل اجزای الکتریکی و مکانیکی هستند.

لوله کشی

BIM | بیم | مدلسازی اطلاعات ساختمان

لوله کشی شامل لوله‌ها، سوپاپ‌ها، اتصالات لوله کشی، مخازن و دستگاه‌های دیگر است که اجازه می‌دهد تا حرکت مایعات ممکن شود و برای گرم کردن و خنک نگه داشتن، حذف ضایعات، تهویه مطبوع سرد و گرم، سیستم‌های تصفیه آب و آب، آب باران، زهکشی سطح و زیر زمین و خط لوله گاز سوخت بکار گرفته می‌شود.
یک رویکرد مهندسی MEP یکپارچه برای رسیدن به نتایج بهتر لازم است، زیرا هر سیستم در بسیاری از نقاط با یکدیگر همکاری می‌کند. تیم طراحی و نصب MEP نیاز به درجه بالایی از تعامل برای جلوگیری از تضاد در تخصیص تجهیزات، غلبه بر تداخل مکانی و عملکرد و ایجاد پروژه به طور کامل و اتصال عناصر مختلف ساختمان دارد.
BIM در فعالیت‌های هماهنگی MEP، مانند ادغام سیستم‌های MEP در بسته‌های معماری و ساختاری، استفاده می‌شود. همچنین در رسیدگی به چالش‌ها در هنگام ایجاد ماتریس تجهیزات و انتخاب تأمین کنندگان، برنامه ریزی نصب و تهیه سیستم‌های MEP و ردیابی و رسمیت دادن روش‌های ارسالی کمک می‌کند.

BIM MEP مزایای طراحی مجازی

BIM | بیم | مدلسازی اطلاعات ساختمان

اطلاعات طراحی واقعی را فراهم می‌کند

ابزار مدلسازی اطلاعات ساختمان اطلاعات واقعی طراحی را به مهندسان MEP ارائه می‌دهد که به آن‌ها کمک می‌کند تا طرح بندی MEP را در مرحله مورد نیاز طراحی کنند. برای غلبه بر پیچیدگی در هنگام برنامه ریزی طراحی به دلیل فضاهای پر شده با ارائه دسترسی به اطلاعات طراحی بحرانی کمک می‌کند.

رندر طراحی بدون نقص

بر خلاف رویکرد سنتی طراحی، که در آن طرح MEP می‌تواند پس از طرح ساختمان طراحی شود، BIM به مهندسان اجازه می‌دهد تا سیستم MEP را به طور همزمان با طرح ساختمان طراحی کنند. ابزار مدلسازی اطلاعات ساختمان مانند NAVISWORK اجازه می‌دهد یک رویکرد یکپارچه از معماران، مهندسان و پیمانکاران MEP برای شناسایی و حل مسائل در یک زمان استفاده شوند.

ویکرد مشارکتی را افزایش می‌دهد

ابزار BIM MEP مانند نرم افزار Revit و Naviswork یک پلت فرم یکپارچه و همکاری را ایجاد می‌کند که در آن فایل‌های داده متمرکز شده‌اند تا اطلاعات ورودی طراحی را به اشتراک بگذارند و بروزرسانی را طراحی کنند. با افزایش ارتباطات و ایجاد اعتماد، سطح مشارکت در میان تمام تیم‌ها افزایش می‌یابد. رویکرد مشارکتی خروجی را بهبود می‌بخشد و زمان تحویل را کاهش می‌دهد.

افزایش بهره وری

استفاده از مدل سازی یکپارچه و ابزار دقیق کمک می‌کند تا سریع‌تر طراحی‌های هماهنگ را تولید کنید. این کمک می‌کند تا در تحویل پروژه سریع تر بوده وبا بهینه سازی اطلاعات و ادغام گردش کار عملکردی بهتر داشته باشیم. هماهنگی بیشتر MEP باعث کاهش زمان بازنگری و جلوگیری از تداخل در تیم‌ها در مسیر افزایش بهره وری می‌شود.

بهبود کیفیت طراحی

ابزار BIM می‌تواند طرح‌های متعددی را ایجاد و جایگزین‌هایی برای تجسم، تجزیه و تحلیل و اندازه گیری طراحی داشته باشد که هدف را حفظ کند. معماران و مهندسان می‌توانند در طول فرایند طراحی ایده‌های مختلفی را برای به دست آوردن بهترین طراحی مطلوب به اشتراک بگذارند.

گسترش طراحی به ساخت

ابزارهای نرم افزاری مانند Revit می‌توانند مدل قصد طراحی MEP را به یک مدل ساخت MEP که آماده نصب است، ایجاد کند. این نرم افزار یک مدل دقیق و مطلوب را ایجاد می‌کند، باعث کاهش کارایی و صرفه جویی در وقت می‌شود.

MEP طراحی مجازی برای تکمیل BIM

BIM مزایای خود را در صنعت معماری، مهندسی و ساخت و ساز (AEC) را از طریق روش‌های قدرتمند طراحی و شبیه سازی خود نشان داده است. ادغام مدلسازی اطلاعات ساختمان با طراحی مجازی MEP بهبود بهره وری سیستم MEP، طراحی، برنامه ریزی سایت و ایمنی عملیاتی در بسیاری از موارد را با خود به همراه دارد. در زمان آینده، طراحی مجازی BIM MEP به ساختار جدید سنی و کاهش خطر پروژه و افزایش سلامت، ایمنی و رفاه پروژه افزوده خواهد شد.

 

مقاله پیشنهادی : مزایای استفاده از Revit برای مدل­سازی BIM

منبع : www.elogictech.com

گردآورنده : محسن ایرانی

5/5 (1 Review)0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *