اصول پايه و جدول ابزارهاي Revit

آموزش رویت – اصول پایه و جدول ابزارهای Revit قسمت چهارم

مسیر تقویت مهارت Revit

گروه­ بندی کردن مفروضات در پروژه توسط Array

وقتی در حال کارکردن روی یک پروژه چند طبقه هستید گزینه Array روش سریعی برای ایجاد level و Grid می­ باشد ما به شما پیشنهاد می ­کنیم در هنگام Array کردن این عناصر گزینه Group فعال نباشد زیرا گروه­ بندی خطوط آکس و عناصری از این قبیل در حین کار و لزوم تغییرات در آن کار را دشوار می­ کند.

 

شما میتوانید قسمت سوم اصول پایه و جدول ابزارهای Revit را از طریق لینک زیر مشاهده و مطالعه نمایید

جهت استفاده از مطالب قسمت قبل روی لینک زیر کلیک نمایید:

آموزش رویت – اصول پایه و جدول ابزارهای Revit قسمت سوم

 

تغییر مقیاس عناصر Scaling

ابزار scale به شما قابلیت تغییر مقیاس در اندازه خطی یا گرافیکی عناصر را می ­دهد. مثل عکس های وارد شده (Inport) در صفحه و یا خطوط ۲ بعدی به خاطر داشته باشید ابزار scale در حالت طراحی در هر نوع صفحه برای طراحی ۲ بعدی قابل اجرا نمی ­باشد و یا حتی در صفحات Family Editor برای احجام توخالی و یا توپر هم قابل اجرا نیست.

به خاطر داشته باشید که شما در حال ایجاد یک نمونه واقعی در خارج از کامپیوتر هستید نه یک شکل انتزاعی. پس شما نمی­ توانید تعداد زیادی از عناصر را در Revit تغییر مقیاس دهید زیرا این مورد نامفهوم و غیر قابل اجراست هم در جداول و هم در اندازه ­گذاری مورد غیر ممکن می­ نماید. مثلاً شما نمی­ توانید مقیاس یک درب را تغییر دهید یا یک سینک ظرفشویی زیرا ابعاد اینگونه عناصر به صورت استانداردهایی در حال ساخت و اجرا در پروژه­ های ساختمانی در کل دنیاست.

همسوکردن عناصر Align

اگر مدتی است که با Revit کار می ­کنید مطمئناً به قابلیت­ ها و کاربردهای زیادی Align در طراحی پروژه واقف شده ­اید مثلاً می­ توانید پنجره را با سردر مربوطه همسو کنید. برای استفاده از Align ابتدا آنرا در نوار modify فعال کرده بعد خطی را که خواهید عنصری به نسبت آن هم راستا شود یعنی خط مرجع را انتخاب و بعد عنصر دوم را که باید این عمل روی آن انجام شود انتخاب کنید. عنصر دوم در اصل عنصری است که همیشه تغییر می­ کند. این روش کار درست برعکس روش­ هایی است که در ابزارهای قبل از این به آنها رسیدگی شد: اول مقصد بعد عنصر همسو شونده.

زمانیکه شما عنصر دوم را انتخاب می­ کنید و جابجایی صورت می­ گیرد یک نماد قفل در کنار آن ظاهر می­ شود اگر این نماد را اجرا و آنرا قفل نمایید عنصر دوم به اولی وابستگی داشته و اگر اولی را حرکت دهیم دومی به تبع آن حرکت می­ کند اما عنصر دوم توانایی جدایی یا حرکت را ندارد. شکل ۱۴-۳ کاربرد Align را در تعداد زیادی از عناصر مثل پنجره ­ها در نما نمایش می­ دهد که با فعال کردن گزینه multiple Align در نوار option امکان­پذیر می­ نماید.

ابزار Align همچنین در الگوی نما مثل چیدمان آجرها و یا سنگ­ها در نما هم کاربرد دارد ابتدا یک خط ثابت در نما مثل کناره دیوار را انتخاب و بعد خطوط الگوی سطوح نما را انتخاب کنید در این حالت بافتها با خط دیوار همسو می­ شوند. اگر نتوانستید خطوط واقع روی سطح را بگیرید از دکمه tab کمک بخواهید یک نکته را به یاد داشته باشید که Align توانایی چرخاندن عناصر را نیز داراست بدین طریق که اگر عنصر اولی مورب باشد بقیه خطوط هم به تبع آن به صورت مورب تغییر شکل می­ دهند. و این یک روش واقعی و سریع در حین کار کردن است.

شکل ۱۴-۳

قطع کردن یا امتداد دادن خطوط و دیوارها Trim & Extend

شما می­ توانید با استفاده از ابزار Trim & Extend واقع در نوار modify خطوط و یا دیوارها را امتداد داده یا در جایی قطع نمایید در ویرایش ­های قبلی نرم افزار Revit این ابزار به صورت یک آیکن واحد در پانل modify با سه گزینه در نوار option قرار داشت. اما در آخرین ویرایش ۳ آیکن جداگانه روی پانل نمایش داده شده Trim/Extand  Single Element  Trim/Extand Multiple Element ,Trim/Extand to Corner , . با استفاده از ابزار Trim/Enxtand اول ابزار را فعال کرده و بعد آن را روی عناصر موجود در صفحه اعمال می ­کنید مثلاً ۲ دیوار یا ۲ خط را برای رسیدن به یکدیگر و یا ایجاد یک تقاطع T شکل انتخاب می­ کنید.

ابزار trim/Extand در طراحی ویرایش عناصر بسیار پرکاربرد است زیرا برای بستن یک سری خطوط به یکدیگر ایجاد یک محیط بسته می­ توان از این ابزار استفاده کرد به خاطر داشته باشید که با استفاده از این ابزار شما برای تداوم عناصر و باقی­ ماندن آنها در صفحه تلاش می­ کنید نه از بین بردن آن ها. خط مشی استفاده از ابزار trim/Extand چه در حالت single  و چه در حالت multiple ایجاد یک گوشه و یا مثل عمل Fillet در CAD می ­باشد بیشتر از اینکه بخواهد عمل Trim را انجام دهد.

ابزار trim/Extand در حالت های multiple,single روش متفاوتی از گزینه corner دارند. برای کشیدن و امتداد دادن یک دیوار اول باید خط مرجع که قرار است دیوار یا خط تا آنجا پیشروی داشته باشد را انتخاب و بعد دیوار مربوطه را انتخاب کنید. مثل شکل ۱۵-۳. هنگامی که بیش از یک عنصر قرار است پیشروی داشته باشد از گزینه multiple استفاده کنید و بدون دوباره اجرا کردن ابزار تمامی عناصر را یکی پس از دیگری انتخاب کنید تا روند Extent روی آنها اعمال شود.

شکل ۱۵-۳

استفاده از خطوط اصلی عناصر به عنوان مرجع Trim

شما می­ توانید در حین کار برای دقت بیشتر در روند اجرای Trim خط مرجع آن را یکی از خطوط اصلی دیوار مثلاً لایه گچ و یا هر لایه دیگر آن انتخاب کنید تا دیوار دوم دقیقاً با همان لایه برخورد کند.

قطع یا جداسازی خطوط و دیوارها

ابزار split بر روی دیوارها و خطوط کاربرد دارد و آنها را به ۲ تکه تقسیم می­ کند. برای بریدن عنصر اول ابزار split را فعال کرده و اشاره­ گر موس را روی لبه دیوار قرار دهید قبل از کلیک کردن شما یک دید قبلی از خط برش خواهید دید علامت برش خودش به صورت خودکاری روی هر عنصر الحاقی که با دیوار ارتباط دارد پرش می­ کند.

در نوار  option یک گزینه عالی به نام Delete وجود دارد که باعث می­ شود آن بخش که از دیوار برش می­ خورد به صورت خودکار حذف شود در شکل ۱۶-۳ شما نیاز دارید تا خط وسط را از بین ببرید و در گوشه­ ها یک حجم تمیز و بدون زائده داشته باشید. از ابزار split استفاده کرده و گزینه Delete را در نوار option فعال کنید حال با دو بار کلیک کردن در محل تقاطع می­ توانید به مطلوب دست یابید بدون آنکه دوباره نیازی به Trim کردن مجدد باشد.

شکل ۱۶-۳

ایجاد برش با فاصله

ساختار جدیدی که در Revvit 2011 آمده کاربرد ابزار split را گسترده ­تر ساخته. ابزار Split WithGAP به شما اجازه می­ دهد تا یک فاصله مناسب برای ایجاد برش در شکل تعیین کنید و با یک کلیک روی دیوار آن فاصله را در طول دیوار ایجاد نمایید. همچنین که در طول دیوار برش ایجاد می­ شود این برش دقیقاً با فاصله­ ای که از آن خواسته ­ایم در دیوار نمایان می ­شود. برای استفاده از split with GAP عوامل زیر را دنبال کنید:

  • به نوار modify در پانل modify بروید و ابزار split with GAP را انتخاب کنید.
  • فاصله بین این برش را در joint gap در نوار option تعیین کنید که این فاصله می ­تواند بین mm6/1 تا mm8/204 باشد.
  • اشاره­ گر را به سمت دیوار برده و روی آن کلیک کنید.

زمانی که عمل برش به درستی انجام شد توجه کنید که ساختار دیوار در گوشه­ های برش خورده قفل شده است. سعی کنید گوشه برش خورده دیوار را گرفته و به سمتی بکشید متوجه می­ شوید که فاصله حذف می ­شود. حال سعی کنید دیوار را به صورت موازی به سمتی بکشید متوجه می شوید که دیوار کلاً حرکت می­ کند و این فاصله همچنان حفظ می­ شود. اگر می­ خواهید این فاصله را بشکنید مراحل زیر را دنبال کنید.

  • دیوار برش خورده را انتخاب کنید.
  • قفل ظاهر شده در فاصله بین دو دیوار را باز کنید.
  • روی خط مقطع برش خورده راست کلیک کرده و گزینه Allow join را بزنید.
  • برای سمت دیگر دیوار همین کار را تکرار کنید.
  • دیوار را در ناحیه برش خورده بکشید تا فاصله بین آنها حذف شود مشاهده می­ کنید که دیوار بهم متصل می­ شود.

توجه داشته باشید در دیوارهایی که به صورت عادی فاصله­ ای وجود دارد بعد از اجرای گزینه Allow Join به سادگی دیوارها با هم متصل می­ شود اگر در اتصال دو دیوار موازی با هم دچار شکل شدید اول یکی از طرفین را به خارج بکشید و موس را رها کنید و بعد سر دیگر به آن بچسبانید.

تکثیر خطوط و دیوارها

Offset مثل ابزار move و coppy می­ باشد به صورتیکه به صورت خودکار با ایجاد فاصله ­ای موازی یک کپی از عنصر انتخابی ایجاد می­ کند. شما ابزار offset را در نوار modify و پانل modify جستجو کنید و همچنین می ­توانید فاصله مورد نیاز را در قسمت offset در نوار option وارد کنید.

شما می­ توانید از این ابزار در Family Editor برای ایجاد ضخامت پروفیل ها در ایجاد شکل ظاهری عناصر استفاده ببرید. در این عمل یک گزینه copy در نوار option وجود دارد که تعیین می­ کند که با رعایت فاصله یک عنصر از روی اولی کپی شود و یا همان عنصر فقط جابجا شود.

به یاد داشته باشید که توسط دکمه Tab می­توانید یک سری از دیوارهای در ارتباط باهم را انتخاب و بعد عمل offset را اعمال کنید. (شکل ۱۷-۳)

شکل ۱۷-۳

 

ادامه دارد …

 

شما میتوانید ادامه این مقاله یعنی قسمت پنجم اصول پایه و جدول ابزارهای Revit را از طریق لینک زیر مشاهده و مطالعه نمایید

جهت استفاده از مطالب قسمت بعد روی لینک زیر کلیک نمایید:

آموزش رویت – اصول پایه و جدول ابزارهای Revit قسمت پنجم

 

مترجم: ابولفضل نوایی

۰/۵ (۰ Reviews)0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *