مفهوم BIM در مدیریت پروژه

مفهوم BIM در مدیریت پروژه

مفهوم BIM در مدیریت پروژه

اگرچه کاربرد BIM ( مدلسازی اطلاعات ساختمان ، بیم ) به طور معمول در ارتباط با تیم طراحی می­باشد، اما در زمینه مدیریت پروژه در جایی که احتمالا دارای کاربرد طولانی مدت است، نیز وجود دارد. از آنجایی که پرسنل تیم طراحی در مراحل مختلف چرخه عمر دارایی تفاوت خواهند کرد، نیاز به مدیریت دارایی (یک ساختمان یا سایر شکل­ های ساخت و ساز) از ابتدا تا انتهای طول عمر- روند سراسر زندگانی – به طور پیوسته وجود دارد. بالطبع مدیران پروژه به منظور دستیابی به حداکثر مزایای BIM ( مدلسازی اطلاعات ساختمان ، بیم ) ، به درک و تحقیق اطلاعات BIM ( مدلسازی اطلاعات ساختمان ، بیم ) نیاز دارند که خواندن مقاله مفهوم BIM در مدیریت پروژه می تواند اولین گام در این راستا باشد.

همکاری آنلاین BIM- چرخه به چرخه

BIM ( مدلسازی اطلاعات ساختمان ، بیم ) همکاری در طول چرخه عمر کل پروژه را تسهیل می­کند. برخی موانع به منظور پیاده ­سازی کامل BIM باقی می­مانند که متشکل از نگرانی­ های مرتبط با هزینه سرمایه­ گذاری در ابزارهای ضروری و راه­ حل مسائل پیرامون  حقوق مالکیت و دارایی فکری می­باشد.

همکاری آنلاین، با دور شدن از روش­های سنتی کار و زمان طلب ، رو به افزایش است. ما  در روش کاری در حال حرکت از محیطی مبتنی بر اسناد به سمت دیتابیس یکپارچه هستیم. اطلاعات بروزشده متداول از طیف گسترده ­ای از مشاوران و سهامداران به مدل اطلاع­ رسانی می­کند و علاوه بر مسائل گسترده­­ تری از قبیل همکاری مورد نیاز تیم برای پیاده­ سازی موفق – BIM ( مدلسازی اطلاعات ساختمان ، بیم ) نیازمند مدیریت افراد و رفتار، است. حرکت به سوی آینده­ای شفاف و مشارکتی­ تر، هر دو به هم وابسته هستند و مکانیزم شراکتی را میسر می­سازد؛ در نهایت می­توان پیشنهادات پیاده ­شده Egan و Latham را در مقیاس وسیع­ تر مشاهده کنیم. طبق عرف، مدل هندسی و نرم ­افزار برنامه­ ریزی دارای دو دیتابیس مجزا می­باشد. در حال حاضر ما ترکیب دو مدل (معروف به “بعد چهارم” از BIM  هم ارز با بعد چهارم زمان) را آغاز می­کنیم. مدیران پروژه با داده خودکار کار می­کنند تا قادر به دیدن روابط باشند؛ و با استفاده از داده خودکار به مدیریت روند پرداخته و از این رو تصمیمات بهتری مبتنی بر اطلاعات معتبرتر و در مراحل اولیه گرفته می­شود. در نتیجه تصمیمات ابتدایی نسبت به مدیریت عواقب نتایج، منجر به نتایج بهتری می­شوند. کنترل بودجه و برنامه ­ریزی ارتقاء یافته و الگوبرداری دقیق­تری را ممکن می­سازد.

هرچند مدیر پروژه به شخصه مدل اطلاعات را یحتمل تولید نمی­کنند، با این وجود مدیران، نظاره ­گر دیدگاه ­های مدل و سایر اطلاعات در فرمت­هایی از قبیل فرمت همکاری BIM (BCF) خواهند بود. این یک پلتفرمی در فرمت گزارش­ دهی داده خنثی می­ باشد که برای تبادلاتی از قبیل مغایرات یا سایر مشکلات جدای از کل مدل، به کار می­رود ؛ در نتیجه با استفاده از  برنامه ­های نرم-افزاری دیگر به همکاری بین قواعد مختلف کمک می­کند. به عبارت دیگر، مدیران پروژه با کاربرد، بازپرسی و آنالیز مدل در ارتباط هستند.

BIM  مدیریت را بیش از هرچیز دیگری تغییر می­دهد. که اساسا در ارتباط با:

 • هماهنگی
 • برآورد هزینه و زمان
 • برنامه ­نویسی
 • تدارکات
 • طراحی ورودی در مراحل مختلف، برای مثال معاملات قراردادی در محل.

طبق عرف، مدل هندسی و نرم­ افزار برنامه ­ریزی دارای دو دیتابیس مجزا هستند. در حال حاضر ما این دو را آغاز می­کنیم.

مدل BIM ( مدلسازی اطلاعات ساختمان ، بیم ) در هر مرحله از پروژه استفاده می­شود. مدل BIM ( مدلسازی اطلاعات ساختمان ، بیم ) مبنای الزامات اطلاعات کارفرمایان (EIR) پیش از مناقصه و اجرای طرح BIM (BEP) پس از مناقصه ، را تشکیل می­دهد. PAS 1192-2:2013 (پیوست اصلاحیه۱) الزامات مدل BIM برای فاز CAPEX در چرخه عمر دارایی را تهیه می­کنند یعنی تحویل. سپس از مدل اطلاعات پروژه (PIM) به مدل اطلاعات دارایی (AIM) منتقل می­شود. PAS 1192-3  الزامات مدیریت فاز OPEX را تهیه می­کند. با انتقال به فاز عملیاتی پس از ساخت، اطلاعات مشابهی مبنای طرح مدیریت دارایی تشکیل می­شود.

مدیریت اطلاعات

CIC پروتکل BIM ( مدلسازی اطلاعات ساختمان ، بیم ) که ایجاد  قرار ملاقات اصلی در آغاز پروژه را مشخص می­کند، مدیر اطلاعات است. مدیر اطلاعات در تنظیم و مدیریت محیط اطلاعاتی مشترک (CDE) دارای نقش کلیدی است. CDE  مخزن مرکزی مشترک برای جمع­ آوری، مدیریت و انتشار اسناد پروژه است. الزامات CDE در PAS 1192-3 تنظیم شده است. CDE  ابزاری بحرانی برای مشارکت موثر ، کنترل کیفیت و اجتناب از ضایعات است. طبق وظیفه گروه BIM( مدلسازی اطلاعات ساختمان ، بیم ) ، این نقش دارای سه مولفه می­باشد:

 • مدیریت محیط اطلاعاتی مشترک
 • مدیریت اطلاعات پروژه
 • مشارکت کاری، تبادل اطلاعات و مدیریت تیم پروژه

تحویل پروژه یکپارچه(IPD)

BIM ( مدلسازی اطلاعات ساختمان ، بیم ) روندهایی از قبیل تحویل پروژه یکپارچه را پشتیبانی می­کند. موسسه معماری آمریکایی IPD را بدین صورت تعریف می­کند: ” رویکرد تحویل پروژه با هدف ادغام افراد، سیستم ­ها، فعالیت ­ها و ساختارهای تجارتی با  روندهای مشارکتی که استعدادها و دیدگاه­ های تمامی شرکت کنندگان را به منظور بهینه­ سازی نتایج پروژه مهار می­کند، ارزش مالک را می­فزاید، ضایعات را تقلیل می­دهد و بهره ­وری در تمام مراحل طراحی، تولید و ساخت را افزایش می­دهد (منبع: تحویل پروژه یکپارچه: راهنما”)

راهنما ۶ فاکتور کلیدی IPD که در مسیرهای تدارکات سنتی متفاوت است، را ذکر می­کند:

 1. تیم یکپارچه متشکل از سهامداران اصلی، که در روند اولیه و کار مشارکتی و در ملا عام گرد هم جمع شدند
 2. اشتراک اطلاعات در تمامی سطوح در ملا عام؛ تخصص و دانش مشارکتی در روند اولیه
 3. مدیریت همگانی، اشتراک گذاری بین ذینفعان به طور مناسب
 4. اشتراک گذاری پاداش تیمی و مبتنی بر موفقیت پروژه
 5. مدل­سازی اطلاعات ساختمانی به کار گرفته می­شود
 6. ریسک­ ها به اشتراک گذاشته می­شود.

راهنما ۹ اصل اساسی برای موفقیت IPD را مشخص می­کند:

 1. احترام و اطمینان متقابل
 2. مزایا و پاداش متقابل
 3. نوآوری مشارکتی و تصمیم­ گیری
 4. مشارکت زودهنگام شرکت­ کنندگان اصلی
 5. تعریف هدف اولیه
 6. برنامه­ ریزی متمرکز
 7. ارتباط باز
 8. فناوری مناسب
 9. سازمان و رهبری

در نهایت، راهنما ۸فاز را برای IPD تنظیم می­کند:

 1. مفهوم ­سازی( برنامه نویسی)
 2. طراحی معیار( شماتیک طرح)
 3. طراحی با جزئیات( توسعه طراحی)
 4. فاز پیاده ­سازی اسناد (اسناد ساخت)
 5. بررسی نمایندگی
 6. خرید سهام
 7. ساخت ( مدیریت قرارداد)
 8. فروش سهام

مدیران پروژه به منظور پذیرش اصول BIM ( مدلسازی اطلاعات ساختمان ، بیم ) و IPD و توافقات، با کمک از سهامداران( بویژه دارایی مالک و کنترل کننده بودجه) قادر به ایفای نقش حیاتی در روند هستند. نیروی محرکه IPD با ایجاد انگیزه در سهامداران، ارزش دارایی تمام شده را افزایش می­دهد. با ادغام علایق شرکت کنندگان، طراحی مشارکتی و تصمیم­گیری فعال می­شود، در نتیجه کار نافرجام کاهش یافته و با اشتراک داده قادر به افزایش بهره ­وری است.

مدیریت امکانات

پس از تصرف ملک، مدیر دارایی صفحه گسترده ­ای حاوی تمام اطلاعات دیجیتالی(غیرگرافیکی) در مورد ساختمان، را به صورت فایل COBie به کار می­برد. توسعه این بخش به منظور بهبود و ارتقای روند واگذاری به اپراتورهای صاحب دارایی است تا مدیریت تصمیم ­گیری را تسهیل بخشد-شامل عملیات سیستم ­ها و زیرساخت­ ها، نگهداری مدون(واکنشی)، تعمیر، تعویض و در نهایت لغو نمایندگی، برچیدن و بازیافت. BS 1192-4 موارد اخیر را پوشش می­دهد.

 

مرجع : سایت NBS

گرداورنده: محسن ایرانی

۰/۵ (۰ Reviews)0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *