برنامه ی اجرایی BIM چیست؟(BEP)

برنامه ی اجرایی BIM چیست؟(BEP)

برنامه ی اجرایی BIM چیست؟(BEP)

برنامه ی اجرایی BIM چیست؟(BEP) ، BEP چیست و به چه درد می‌خورد؟  BEP پیش و پس از قرارداد به چه شکلی است؟ چه کسی مسئول تولید آن است ؟ ما BEP  و چگونگی برآورده شدن نیازهای اطلاعاتی کارفرما (EIR) را بررسی می کنیم.

موفقیت پروژه BIM شما به هیچ وجه برای ایجاد یک برنامه اجرایی BIM موثر نیست.

توسعه چنین طرحی، برای تسهیل مدیریت اطلاعات یک پروژه BIM در PAS ۱۱۹۲ ۲: ۲۰۱۳ تنظیم می‌شود که در آن به عنوان طرحی تهیه‌شده توسط تامین کنندگان برای توضیح این که چگونه جنبه‌های مدلسازی اطلاعات یک پروژه انجام خواهند شد تعریف می‌شود.

این برنامه که اغلب به عنوان BEP یا bxp شناخته می‌شود ، هم پیش از و هم پس از قرارداد توسعه داده می‌شود و به عنوان پاسخ مستقیم به الزامات اطلاعات کارفرما (EIR ) آماده می‌شود.

BEP خروجی‌های پروژه مشخص‌شده توسط قرارداد و الزامات تبادل اطلاعات تفصیلی در یک پروتکل BIM، مانند پروتکل BIM CIC ( یک توافقنامه قانونی تکمیلی که در قراردادهای خدمات ساخت‌وساز و حرفه‌ای از طریق یک اصلاحیه ساده گنجانده شده‌است ) را به تفصیل شرح می‌دهد.

تفاوت بین BEP قبل و بعد از قرارداد چیست؟

در مرحله مناقصه، قبل از این که قرارداد مورد توافق قرار گیرد، یک تامین کننده آینده نگر به منظور نشان دادن رویکرد، قابلیت، ظرفیت و شایستگی پیشنهادی خود برای دیدار با EIR، به طور کلی یک BEP را توسعه خواهد داد.

پس از آنکه یک قرارداد اعطا شد، عرضه کننده برنده موظف است که یک برنامه اجرایی  BIM را ارائه کند. تمرکز این سند پس از قرارداد تایید توانایی‌های زنجیره تامین است. یک برنامه تحویل اطلاعات ( MIDP ) نیز ارائه میشود که در هنگام آماده‌سازی اطلاعات پروژه ، مسئول تهیه اطلاعات و پروتکل‌ها و شیوه‌های مورد استفاده برای توسعه اطلاعات است، تنظیم شده‌است. اطلاعات بر اساس یک سری از برنامه های تکمیل اطلاعات تکالیف کار (TIDP) است که نشان می دهد چه مسئولیتی برای هر اطلاعات ارائه شده است.

هنگامی که چندین تامین کننده منصوب میشود چه کسی مسئول BEP است؟

در صورتی که قرارداد تعدادی از تامین کنندگان تعیین شده است، احتمالا یکی از اصلیترین برنامه اجرایی BIM (با مسئولیت تولید آن در اسناد انتصاب) وجود دارد. سپس دستورالعمل های بعدی BEP ها باید با برنامه اجرایی اصلی BIM اجرایی شود.

 از طرح اجرایی پیش قرارداد BIM چه چیزی لازم است؟

طرح اجرایی پیش قرارداد BIM برای رفع نیازهای اطلاعات کارفرما (EIR) طراحی شده است. EIR اطلاعات مورد نیاز کارفرما در یک پروژه را مشخص می‌کند که در آن تصمیمات کلیدی باید اتخاذ شوند. EIR مکمل خلاصه ی پروژه است. در حالی که خلاصه ی پروژه ماهیت یک دارایی ساخته‌شده را تعریف می‌کند، EIR اطلاعات مربوط به دارایی ساخته‌شده را تعریف می‌کند که کارفرما می‌خواهد آن را تهیه کند.هدف این است که اطمینان حاصل شود که طراحی در راستای نیازهای کارفرما توسعه یافته است و کارفرما می‌تواند به طور موثر و کارآمد با توسعه ی کامل عمل کند.

برنامه ی اجرای BIM قبل از قرارداد باید همه چیز مورد نیاز در EIR و برنامه اجرای پروژه ( PIP ) را بررسی کند و همچنین اهداف پروژه برای همکاری و مدل سازی اطلاعات و نقاط عطف اصلی پروژه و در صورت تطابق با برنامه های گسترده تر پروژه را مشخص کنند.همچنین باید مشخص شود که چگونه مدل اطلاعات پروژه جمع آوری و تحویل خواهد شد.

 از طرح اجرایی پس از قرارداد BIM چه چیزی لازم است؟

هنگامی که یک قرارداد دریافت شد، پیمان‌کار باید به طور جامع چگونگی درخواست اطلاعات درخواستی و نیاز های اطلاعاتی کارفرما را مشخص کند. بنابراین، سند پس از قرارداد نیازمند تلاش بسیار بیشتری از سوی طراح اصلی که منصوب شده‌ بود است.

BEP باید اهداف توافق شده را برای تحویل، تبادل، استفاده مجدد و انتقال نهایی به مشتریان به موقع لیست نماید. همچنین همه عناصر مورد توافق را در EIR فهرست خواهد کرد، به طور خلاصه، BS ۱۱۹۲: ۲۰۰۷، PAS ۱۱۹۲ ۲: ۲۰۱۳، پروتکل BIM CIC و اسناد قرارداد.

چه نیاز هایی را باید پوشش داد؟

زمانی که بحث بر سر تعیین چگونگی مدیریت اطلاعات، برنامه‌ریزی و سندسازی، و روش‌های استاندارد برای ارایه اطلاعات مورد استفاده قرار خواهند گرفت، موارد بسیار زیادی از این قبیل باید مورد توجه قرار گیرند.

BEP باید شامل نقش‌ها و مسئولیت‌های توافق‌شده ( و مراجع مربوطه و فرآیندهای تایید )، یک استراتژی برای خروجی‌های کلیدی و یک راهنما برای نقاط عطف پروژه در جایی که این موارد به عنوان بخشی از برنامه گسترده‌تر هستند باشد.

در تدارکات فرایندهای همکاری (از جمله مدل سازی) باید با مسئولیت ها مشخص شود. یک طرح پیاده سازی پروژه (PIP)  و یک
طرح تحویل اطلاعات کار (TIDP) – نشان دادن مسئولیت برای تحویل اطلاعات هر یک از تامین کنندگان –  برنامه ارائه مستمر اطلاعات (MIDP) – تنظیم زمانی که اطلاعات پروژه باید آماده شود ، نیز مورد نیاز است.

BEP باید همچنین رویه کاری را به تفصیل شرح دهد. چگونه میتوان  BIM مدیریت و نگهداری کرد؟ کدام قراردادها به تصویب خواهند رسید؟ چه اطلاعات مشخصه ای مورد نیاز است ؟ یک رویکرد مشترک برای حاشیه‌نویسی، اختصارات و نمادها همچنین برای جلوگیری از ابهامات مورد نیاز است. همچنین باید مشخص کند که کدام نرم‌افزار مورد استفاده قرار خواهد گرفت، چه فرمت های داده برای تبادل و چه دیگر از سیستم‌های مدیریت داده مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

نویسنده:

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *