آینده ی BIM و ساخت و ساز دیجیتال

آینده ی BIM و ساخت و ساز دیجیتال (بخش دوم)

آینده ی BIM و ساخت و ساز دیجیتال

آینده ی BIM و ساخت و ساز دیجیتال ، مارک Bew MBE، رئیس گروه کار BIM بریتانیا، افکار خود را در مورد برنامه BIM سطح ۲ اشتراک گذاشته و آشکار کرد که یک دستور سطح ۳ BIM بخشی از برنامه ساخت دیجیتال بریتانیا را شکل خواهد داد.

 برنامه سطح ۲ BIM چه بود؟

 با در نظر گرفتن تصمیماتی که یک مشتری باید در طول عمر یک پروژه انجام دهد ، میتوان بازده پروژه را ایجاد کرد. مشتریان بی‌کفایت و ناکارآمد،پروژه راناکارآمدمی‌سازند. در مراحل اولیه یک پروژه نیازی به یک مدل بسیار دقیق وجود ندارد شما فقط باید بتوانید به عناصر کلیدی اطلاعات دسترسی داشته باشید، ارائه ی بیشتر بسیار ناکارآمد است. این تفکر در مورد ابزارهایی مانند ابزار NBS BIM Toolkit و  استفاده ی  رایگان از آن است که به شما این امکان را می‌دهد که نیازمندی‌های داده‌ها را در تعدادی از مراحل عملیاتی، کیفیت  و بهره‌وری کسب کنید.

مشتریان بخش دولتی به عنوان نمونه بکار برده شده‌اند و گروه کار BIM بریتانیا با سازمان‌های کلیدی دولتی کار کرده‌اند تا به آن‌ها “دربهتر شدن یک مشتری” کمک کنند . به علاوه، این گروه نحوه عبور شما از اطلاعات بین شرکت کنندگان پروژه را در نظر گرفته‌است که از طریق طیف وسیعی از اسناد سطح ۲ به استفاده از BIM نشان داده می‌شوند. یک مورد خاص ، PAS ۱۱۹۲: ۵ امنیت است. در جهان غنی از داده‌ها، مهم است که اطمینان حاصل شود که اطلاعات به درستی محافظت می‌شود تا به دست نا اهلش نیافتد.

 

محصول

در یک بازار  فزاینده تولید کالا، نقش سازنده محصول بسیار مهم است. اطلاعات کافی در مورد محصولات به دیگران اجازه می دهد که تصمیمات با کیفیت خوب بگیرند. BIM سطح ۲ یک استراتژی یا تعریف داده های محصول برای این اطلاعات ارائه می دهد. علاوه بر این، با همکاری انجمن محصولات ساختمانی، گروه کاری BIM به ایجاد یک واژگانی برای ترسیم نیازهای داده بین تولید کنندگان و کاربران نهایی کمک کرده است.

در حالی که پروژه های بزرگی مانند Crossrail 2 و High Speed 2 توجه  را به آنچه که در زمان و بر روی بودجه  ارائه میدهند جلب  می کنند،ما نباید آرایش پروژه‌های کوچک‌تر را که در آن BIM یک تفاوت واقعی ایجاد می‌کند، نه فقط در اینجا ، بلکه در خارج از کشور و همچنین صادرات مهارت‌ها و خدمات مان را فراموش کنیم.
همانطور که ممکن است انتظار داشته باشید با توجه به اینکه ۴۵.۴ درصد هزینه صرف شده از بخش دولتی است، NBS National BIM Survey گزارش می دهد که BIM سطح ۲ در حدود نیمی از بازار انگلستان به تصویب رسیده است و شواهدی از گسترش آن به بخش خصوصی نیز وجود دارد. همه چیز در نظر گرفته شده نشان از یک شروع فوق العاده است.

 BIM سطح ۳ به چه معناست؟

 BIM سطح ۳ چیزی از یک جهش کوانتومی را مشاهده می‌کند و یک فرود نرم بین الزامات سطح ۲ و سطح ۳ وجود دارد. خوب، سطح سوم چیست ؟ BIM یکپارچه. اشیا به جای پرونده‌ها. استفاده از بازخورد. یک BIM مشترک. یک سرویس آنلاین بجای جابجایی دستی داده‌ها.

فن‌آوری‌های موجود در طول عمر کاری ما با سرعت زیادی رشد کرده‌اند. جداول ثبت داده ها و برد ها به کامپیوترها  وارد شده‌اند. خطر این است که در تفکر درباره سطح ۳، فن‌آوری ارسال سریع به طور قابل‌توجهی از آنچه که امروزه می‌توانیم تصور کنیم ، حاصل خواهد شد. ذخیره‌سازی داده، که زمانی محدود به دیسک نرم بود، اکنون بی نهایت مقیاس پذیر با هزینه ناچیز است.

پردازش

پردازش قدرت، از طریق قانون Moore باید به این معنی باشد که تا سال ۲۰۲۳ ما می‌توانیم با مغز انسان تطبیق داشته باشیم  ودر سال ۲۰۴۰ می‌توانیم  مغز  را در تمام جهان هستی تطبیق دهیم. ابزار متصل به دستگاه به ما این امکان را می‌دهد که این داده‌ها را اندازه‌گیری و بازخورد نماییم. بنابراین نیاز است سطح ۴باید برای ساخت بیشتر این نوع فن‌آوری برای ارایه دارایی‌های بهتر طراحی شود.

بنابراین سطح ۳ بهبود عملکردی ناشی از خواسته‌های مشتری را مشاهده خواهد کرد. BIM از مدل‌سازی سه‌بعدی به هم‌کاری واقعی توسعه خواهد یافت؛ از طراحی و ساخت‌وساز به عملیات؛ از ساختمان‌های شخصی گرفته تا شهرها و سیستم‌های آن‌ها ( قدردانی از اینکه ساختمان‌ها بخشی از یک اکوسیستم اجتماعی گسترده‌تر هستند که باید با هم کار کنند )؛ و بر روی هر جایی که محیط های دیجیتالی ساخته‌شده ممکن است ما را بگیرد.

این کار یک حلقه بازبینی را نشان می دهد که در آن درس هایی که در یک پروژه آموخته می شود را می توان در آینده اعمال نمود – مقدمه ی مختصر یک دیجیتال واقعی. برای رسیدن به آنجا ما باید اسناد ۱۱۹۲ و چیزی به نام HyperCat ( تکنولوژی سنسور )، همراه با اسناد مربوطه  را برداریم و آن‌ها را با هم ترکیب کنیم تا یک روش استاندارد را ایجاد کنیم.

ادامه دارد…

نویسنده:

 
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *