آشنایی با نرم افزار دیزاین بیلدر

اسرار حیرت انگیز نرم افزار دیزاین بیلدر

تبدیل یک واحدمسکونی به یک ساختمان صفر انرژی در شهر قزوین با کمک نرم افزار دیزاین بیلدر

 

در یک پژوهش که توسط نگارنده جهت تعیین میزان کاهش انرژی مصرفی در یک واحد مسکونی در شهر قزوین انجام گرفته است سعی شده تا با بهره گیری از نرم افزار شبیه ساز حرارتی دیزایین بیلدر میزان کاهش بار مصرفی انرژی با اعمال هر یک از راه کارهای غیر فعال از قبیل بهره مندی از مصالح با ظرفیت و مقاومت حرارتی مناسب، عایق های حرارتی، تهویه طبیعی و سایه بان های مناسب محاسبه شده و نتایج هر یک یه صورت کمی ارائه شود تا بتوان از آن به عنوان معیار مناسبی جهت به کارگیری این قبیل راه کار ها در سطح کشور جهت بهینه سازی مصرف انرژی بهره برد. در زیر نمودار های مرتبط با اهداف این پژوهش که با بهره گیری از نرم افزار دیزاین بیلدر به دست آمده، نشان داده شده است.(نرم افزار دیزاین بیلدر)

معرفی دیزاین بیلدر

میزان انرژی مصرفی به تفکیک بخش ها در واحد مسکونی بدون هیچ گونه تمهیدی جهت کاهش مصرف انرژی(نرم افزار دیزاین بیلدر)

نمودار دیزاین بیلدر

میزان انرژی مصرفی به تفکیک بخش ها در واحد های مسکونی با بهره گیری از عایق حرارتی و ظرفیت حرارتی مصالح(نرم افزار دیزاین بیلدر)

نمودار دیزاین بیلدر

میزان مصرف انرژی سالانه با استفاده از سایه بان و تهویه طبیعی(نرم افزار دیزاین بیلدر)

مقایسه با دیزاین بیلدر

میزان مصرف نهایی انرژی در واحد مسکونی پس از اعمال راه کارهای غیر فعال(نرم افزار دیزاین بیلدر)

 

مطالب بیان شده در این پژوهش را می توان گامی در جهت نهادینه کردن ساختمان های صفر انرژی در سطح شهر قزوین و حتی در سطح کشور دانست. راه کار های ارائه شده در این مقاله از جمله بهره گیری از لامپ های فلورسنت که سبب کاهش ۸۱% در مصرف انرژی الکتریکی جهت سیستم روشنایی می شود و هم چنین استفاده از سیستم فن کویل جهت گرمایش فضاهای مسکونی که آن هم مصرف انرژی را تا ۳۷% نسبت به سیستم رادیاتور کاهش می دهد، به علاوه بهره گیری از عایق های حرارتی و مصالح با ظرفیت حرارتی زیاد، استفاده از سایه بان های مناسب و هم چنین بهره گیری مناسب و اصولی از تهویه طبیعی در فصل گرما که هر کدام به ترتیب ۲۳%، ۱.۱% و ۱۰% مصرف انرژی را کاهش می دهند، همگی از جمله اقداماتی است که با صرف هزینه اندکی مزایای قابل توجهی را در درجه اول در رابطه با کاهش میزان مصرف انرژی و به تبع آن کاهش آثار زیان بار زیست محیطی و اجتماعی آن و در درجه دوم به لحاظ اقتصادی جهت خانوارهای ساکن در واحد های مسکونی ایجاد می کند.

نکته حائز اهمیت دیگری که در این پژوهش به آن پرداخته شد امکان تامین بار مصرفی انرژی واحد های مسکونی پس از بهره گیری از راه کار های غیر فعال کاهش دهنده مصرف انرژی با استفاده از سامانه انرژی های تجدید پذیر می باشد به گونه ای که با بهره گیری از ۲۶ ماژول فتوولتاییک ۲۶۵ واتی و ۳ عدد گردآورنده خورشیدی می توان نیاز الکتریکی و نیاز آبگرم مصرفی را در  واحد مسکونی مورد مطالعه بر طرف نمود. به علاوه اگر چنانچه از ۳۶ ماژول فتوولتاییک ۲۶۵ واتی بهره برد می توان برابر با میزانی که به گاز طبیعی جهت گرمایش محیطی نیاز است، انرژی برق را به شبکه صادر نمود و در نهایت با توجه به تعاریف مطرح در زمینه ساختمان های صفر انرژی به یک سیستم صفر انرژی متصل به شبکه با توازن انرژی سالیانه در قالب یک واحد مسکونی دست یافت.

شایان ذکر است تعداد سلول های فتوولتاییک و هم چنین گردآورنده های خورشیدی در این پژوهش در حداکثر ممکن برآورد شده است که این میزان به ویژه با توجه به پیشرفت روزافزون این سامانه ها در آینده ای نزدیک شاهد کاهش قابل توجهی خواهد بود. یکی از موانع مهم در راستای تحقق هدف این پژوهش، هزینه بالای بهره مندی از سیستم های انرژی خورشیدی می باشد.

به عنوان مثال در این پژوهش اگر هزینه انرژی مصرفی در بخش برق و گاز برای واحد مورد بررسی در طول یک سال شانزده میلیون ریال در نظر گرفته شود،  با توجه به این مهم که هزینه هر ماژول ۲۵۶ واتی فتوولتاییک ۸۹۶.۰۰۰ تومان می باشد، لذا با توجه به تصمیم دولت مبنی بر پرداخت نیمی از هزینه خرید پنل های فتوولتاییک به صورت وام بلاعوض زمان بازگشت سرمایه برای واحد مورد بررسی در این پژوهش به مدت ده سال می باشد. لذا توجیه اقتصادی بهره مندی از سامانه های انرژی تجدید پذیر در وضعیت فعلی و با توجه به یارانه های عظیم بخش سوخت کشور در سطح مطلوبی قرار نخواهد گرفت. بنابراین با توجه به مطالب بیان شده امید است با اتخاذ تصمیمات مناسب در این راستا توسط مسئولین و دولتمردان شاهد تعدیل و توجیه هزینه ها در این بخش باشیم.

البته ذکر این نکته ضروریست که بهره مندی از این سامانه ها سبب کاهش قابل توجهی در هزینه های اجتماعی تخریب محیط زیست می شود که از این منظر استفاده از سامانه های تجدید پذیر دارای توجیه اقتصادی بالایی می باشد. به علاوه راه کارهای غیر فعال ارائه شده در این پژوهش را می توان به عنوان یک فرصت مناسب جهت افزایش راندمان انرژی با صرف هزینه حداقلی در نظر گرفت.(نرم افزار دیزاین بیلدر)

دستیابی به الگویی مناسب در زمینه کاهش مصرف انرژی در یکی از عمده ترین بخش های مصرف کننده آن یعنی مسکن می تواند متضمن پیشرفت در راستای حفظ محیط زیست و به تبع ان صرفه جویی در مصرف انرژی و افزایش درامدهای ملی علاوه بر ارتقای سطح کیفی زندگی در محیط های شهری کشور باشد. آن چه در این پژوهش بسیار واجد اهمیت است حرکت گام های تئوریک مطرح شده در زمینه ساختمان های صفر انرژی به سوی گام های عملی می باشد که این مهم نیازمند تغییر نگرشی جامع نسبت به پژوهش هایی از این دست می باشد و حمایت هایی به مراتب بیشتر از آن چه امروز شاهد آن هستیم را طلب می کند.

با توجه به این نکته که دست یابی به انرژی های پایدار با توجه به پیشرفت روز افزون تکنولوژی امری ممکن به نظر می رسد، لذا این مهم نیاز به حمایت های بین المللی، تعیین الویت سیاست های اقتصادی، جلب منابع مالی خارجی، مشارکت بخش خصوصی در سرمایه گذاری و انجام برنامه های آموزشی و پژوهشی میسر می گردد.  روندی که در صورت تحقق ضامن منافع ملی، جلوگیری از آلودگی زیستی در اثر احتراق سوخت هاسی فسیلی و توسعه نواحی دور افتاده و هم چنین ارتقای جایگاه ایران در محیط استراتژیک بین المللی در دستیابی به انرژی های پایدار و توسعه پایدار می باشد.(نرم افزار دیزاین بیلدر)

 

نویسنده: امیرحسین جان زاده

به زودی آموزش های مرتبط با این نرم افزار در همین وبسایت در اختیار علاقمندان قرار می گیرد

۰/۵ (۰ Reviews)14 پاسخ
 1. امیر افسری
  امیر افسری گفته:

  با سلام
  نسخه اورجینال نرم افزار رو از کجا میشه تهیه کرد؟ و قیمتش حدودا چنده؟
  من از اینرنت دانلود کردم. اما ظاهرا تعدادی از قسمت هاش فعال نیست. و درخواست لایسنس یا کد فعال سازی میده

  پاسخ
  • امیرحسین
   امیرحسین گفته:

   با سلام
   نسخه اورجینال رو فقط از وبسایت خود نرم افزار می تونید تهیه کنید که البته با ارائه ایمیل دانشجویی میتونید با تخفیف در نظر گرفته شده اون رو تهیه کنید. اگر از داخل هم دانلود کردید باید نسخه کامل کرک شده تهیه کنید.

   پاسخ
  • امیر علومی
   امیر علومی گفته:

   با سلام
   نسخه اصلی نرم افزار Engineering Essentials, V6 – Single User
   با لایسنس مادام العمر، که قیمت اصلی آن ۲۷۹۹ دلار است، با ۲۵ درصد تخفیف به فروش می رسد.

   پاسخ
 2. محمدباقر
  محمدباقر گفته:

  سلام.وقتتون بخیر. من با نرم افزار دیزاین بیلدر ساختمان و سیستم تاسیساتی (detail hvac) رو طراحی کردم. میخواستم ببینم میشه دمای set point بویلر و جیلر رو بهینه کنم ؟؟؟ و همچنین زمان روشن و خاموش کردن هواسازهای سیستم تاسیساتیم ؟؟؟
  ممنون

  پاسخ
  • amirhossein.j
   amirhossein.j گفته:

   با سپاس از شما. بله امکان بهینه سازی وجود داره. مبنای کار سیستم های تاسیساتی بر اساس setpoint های وارد شده و هم چنین نوع یرنامه زمانی هست که در نرم افزار مشخص می شود. به زودی آموزش هایی در رابطه با سیستم های تاسیساتی در نرم افزار دیزایین بیلدر تهیه و ارائه می شود.

   پاسخ
 3. نوید
  نوید گفته:

  با سلام آیا نسخه یا لایسنس اورجینال دیزاین بیلدر با نسخه های دانلود رایگان از لحاظ ساختاری تفاوت داره و آیا هردوش محدودیت زمانی استفاده نداره؟

  پاسخ
 4. مهشید
  مهشید گفته:

  سلام
  امکان داره نحوه اکسپورت کردن فایل رویت به نرم افزار دیزاین بیلدر را توضیح بدین؟
  بعد از اکسپورت رویت به فرمت gbxml وقتی فایل توی دیزاین بیلدر باز میکنم دیوارها بدون ضخامت هستند و به صورت صفحه نمایش داده میشوند.میخواستم در صورت امکان من راهنمایی کنید که چکار کنم؟
  با تشکر

  پاسخ
  • زهره یوسفی خو
   zoh.arch_yousefi گفته:

   سلام
   وقتی شما فرمت gbxml را برای اکسپورت انتخاب می کنید در اصل یک فضای انتزاعی را به پروژه دیزاین بیلدر اضافه می کنید پس باید هویت آنرا در دیزاین بیلدر تعریف کنید و آنرا با مصالح موجود در خود نرم افزار پوشش دهید.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *