10 ویژگی برتر رویت2021 که هر معماری باید بداند.

10 ویژگی برتر رویت2021 که هر معماری باید بداند.

10 ویژگی برتر و جدید Revit 2021

 

بالاخره انتظار ها به پایان رسید و شرکت اتودسک طبق رسم هرساله نسخه جدید ورژن رویت خود را با عدد سال بعدی میلادی عرضه کرد و هم اکنون ما شاهد Revit 2021 هستیم. در این مقاله ما 10 ویژگی جدید و جذاب رویت 2021 رو برای بخش معماری به شما توضیح میدهیم تا تصمیم بگیرید ارزش دارد 30 گیگ از فضای سیستم خودتون رو به نصب ورژن جدید نرم افزار Revit 2021 اختصاص بدهید یا خیر ! در ادامه مقاله با 10 ویژگی برتر رویت 2021 آشنا میشویم که ممکن است برای شما بسیار کاربردی و مفید باشد.

 

1- دیوارهای شیب دار بسازید

کاربران سالهاست که از این ویژگی می پرسند  و خواهان اضافه شدن این ابزار هستند! در رویت 2021 این امکان براحتی برای شما قرار داده شده است . برای اینکار یک دیوار را انتخاب کنید و پارامتر Cross-Section را به Slanted تغییر دهید .

Slanted Walls دیوار شیب دار در رویت 2021

 

هنگامی که پارامتر Cross-Section روی Slanted تنظیم می شود ، پارامتر Angle from Vertical در دسترس قرار می گیرد. در مثال زیر ، ما با آن زاویه دیوار رو برای شما تست می کنیم. همانطور که می بینید ، با زاویه مثبت دیوار به طرف بیرونی شیب می یابد در حالی که زاویه منفی دیوار را به سمت قسمت داخلی شیب می کند.

Slanted Walls دیوار شیب دار در رویت 2021

 

در ضمن این نکنه رو هم یادآور میشویم که پنجره و درهایی که در دیوارهای شیبدار قرار دارند می توان تنظیم کرد تا با شیب یک دیوار مطابقت داشته باشد. با انتخاب یک پنجره یا در ، پارامتر Orientation ظاهر می شود.

Orientation parameter

در مثال زیر می توانید تفاوت بین مقدار Slanted یا Vertical را برای پارامتر Orientation یک پنجره مشاهده کنید.

 

Slanted Walls دیوار شیب دار در رویت 2021

 

 

برای آشنایی بیشتر با مدلسازی دیوار شیب دار در رویت فیلم زیر رو پخش کنید

 

 

 

در کل ، این  یک ویژگی شگفت انگیز است که در پروژه های خلاقانه خودتون بیشتر میتونید ازش بهره ببرید.

 

2- لینک کردن PDF و تصاویر

تلفیق تصاویر در Revit بسیار اذیت کننده و دشوار بود. تصاویر فقط می توانستند import شوند ، که باعث میشد مدل های شما بسیار بزرگتر و حجیم شود . در ادامه با ورژن Revit 2020 امکان وارد کردن PDF معرفی شد اما هنوز ، شما نمی توانستید آنها را لینک کنید در پروژه.

اما اون دوران دیگه گذشت و در Revit 2021 اکنون می توان پی دی اف و تصاویر را لینک کرد! ابزارهای Link PDF و Link Image را در تب Insert پیدا خواهید کرد.

 

لینک کردن PDF و تصاویر

 

فرآیند پیوند تقریباً دقیقاً مشابه با import کردن است ، با این تفاوت که تصاویر یا PDF در داخل پرونده Revit گنجانده نخواهند شد. این به شما امکان می دهد تا مدل های خود را سبک و کم حجم و تمیز نگه دارید. همیشه فایل ها رو لینک کنید ، هرگز آنها را وارد نکنید.

در منوی مدیریت پیوندها ، اکنون برگه هایی برای PDF و تصاویر پیدا خواهید کرد. می توانید یک پرونده را بارگیری مجدد کنید یا مسیر ذخیره شده را تغییر دهید.

 

Manage Links لینک کردن PDF و تصاویر

 

برای آشنایی بیشتر با نحوه لینک کردن عکس و PDF در رویت فیلم زیر رو پخش کنید

 

 

 

3- طراحی مولد و پویا

زمزمه های طراحی Generative چند سالی است که شنیده میشود . در Revit 2021 ، اکنون شاهد افتتاح بخش جدیدی در این مورد هستیم که ابزار آن را در تب manage  پیدا خواهید کرد.

 

Define Studyطراحی مولد و پویا رویت 2021

 

در حال حاضر 3 نوع study وجود دارد.

  • Maximize Window Views
  • Three Box Massing
  • Workspace Layout

 

Maximize Window Views, Three Box Massing and Workspace Layout

 

در این مثال ، ما ابزار Workspace Layout را بررسی خواهیم کرد. در مثال زیر ، یک اتاق ساده با چند جدول ایجاد می کنیم. در منوی Define Study ، اتاق و خانواده مبلمان را انتخاب می کنیم. می توانید کمی با گزینه ها بازی کنید. سپس بر روی Generate کلیک کنید.

 

Workspace Layout رویت 2021

 

Revit باعث ایجاد study خواهد شد البته کمی طول می کشد تا پردازش آن کامل شود.

 

Revit سپس پیش نمایش راه حل های تولید شده را نشان می دهد. می توانید نحوه تولید میزها را در تصویر زیر مشاهده کنید.

 

Revit سپس پیش نمایش راه حل های تولید شده را نشان می دهد

 

پس از انتخاب یکی از گزینه ها ، روی گزینه ایجاد Revit Elements کلیک کنید. خانواده های مبلمان قرار است برای مطابقت با study انتخاب شده ایجاد شوند. اگرچه اعتراف خواهم کرد که در تست ما دقیق کار نکرد ! اما شما هم تست کنید و نتیجه و تجربه خودتون در سایت IranBIM کامنت کنید!

 

گزینه ایجاد Revit Elements

 

 

4- برچسب ها را با طبق زاویه مؤلفه ها بچرخانید

در نسخه های قبلی Revit ، جهت یابی برچسب ها محدود به افقی یا عمودی بود و نمیشد با زاویه چرخش عنصر , برچسب های مرتبط  رو  زاویه  و مطابقت داد.

 

برچسب ها را در رویت 2021 با طبق زاویه مؤلفه ها بچرخانید

 

در Revit 2021 ، برچسب ها اکنون می توانند با زاویه چرخش یک عنصر مطابقت داشته باشند. در داخل یک خانواده برچسب ، گزینه Rotate with component را وقتی فعال کنید مشاهده میکنید که ، برچسب همراه با عنصر مرتبط می چرخد.

گزینه Rotate with component رویت

 

هنگامی که در یک پروژه لود می شود ( البته پروژه از سیستم خود شما باید باشد و شما میزبان فایل اون باشید ) برچسب با مقدار چرخش آبجکت ها بطور خودکار مطابقت داده میشود. می توانید نمونه ای را در زیر برای تگ یک درب مشاهده کنید.

 

گزینه Rotate with component

برای آشنایی بیشتر با نحوه تگ گذاری در رویت 2021 فیلم زیر رو پخش کنید

 

 

 

5- فعال شدن گزینه view filters در بخش view

 

در نسخه های قبلی Revit ،اگر دیگر نمی خواستید یک effect را داشته باشید ، باید یک فیلتر را از یک نما کاملا حذف میکردید. اگر نظر خود را تغییر میدادید و می خواستید فیلتر را برگردانید ، مجبور بودید همه موارد را دوباره بطور دستی تنظیم کنید. خب این یعنی اتلاف وقت.

در Revit 2021 ، اکنون می توانید بدون نیاز به حذف کامل آن ، یک فیلتر را در یک نما فعال یا غیرفعال کنید.

ستون جدیدی با نام ” Enable in View ” به زبانه فیلتر در پنجره Visibility Graphics اضافه شده است تا به سرعت یک عمل فیلتر View  را در نما روشن یا خاموش کنید. علامت زدن چک باکس به این معنی است که فیلتر همچنان در نما وجود خواهد داشت ، اما عناصری که با معیارهای فیلتر مطابقت دارند رد نمی شوند.

گزینه view filters در بخش view رویت 2021

 

برای آشنایی بیشتر با ویژگی فیلترها در رویت 2021 فیلم زیر رو پخش کنید

 

 

 

6- Voids پارامترهای type  و هندسه Family را کاهش می دهد

اکنون می توانید دید یک void را در یک Family تغییر دهید. وقتی void در داخل family انتخاب کنید ،میتوانید یک پارامتر Yes / No را روی “هندسه Cuts” قرار دهید. به این ترتیب ، family پس از بارگیری family در مدل شما ، می توانند فعال یا غیرفعال شوند.

Voids پارامترهای type  و هندسه Family را کاهش می دهد

برای آشنایی بیشتر فیلم زیر را نگاه کنید

 

 

 

7- Rip Stripping برای برنامه ها (در شیت view)

  اتودسک در Revit 2020.1  ویژگی the stripped rows که باعث تنظیم ردیف ها میشد را معرفی کرد و  و باعث چشم نواز تر شدن visualize schedules شد. با این حال ، وقتی این برنامه ها روی شیت قرار گرفت ، این ویژگی کارایی خود را از دست میداد.

در Revit 2021 ، ویژگی Row Stripping گسترش یافته تا در Sheets نیز گنجانده شود. همچنین ، اکنون می توانید  هر رنگی که می خواهید استفاده کنید را انتخاب کنید. این ویژگی را اکنون می توانید در منوی Appearance در schedules مشاهده کنید. برای تمرین یک رنگ و یک ردیف رنگی را انتخاب کنید. سپس ، ویژگی Stripe Rows را روی شیت فعال کنید.

 

Rip Stripping برای برنامه ها (در شیت view)

 

برای آشنایی بیشتر با Rip Stripping در رویت 2021 فیلم زیر رو پخش کنید

 

 

 

8- نمایش و رندر واقع گرایانه در زمان واقعی یا Real-Time

ویژگی های رندر Revit در مقایسه با افزونه های شگفت انگیزی مانند Enscape و Lumion دچار کمبودهای قابل توجهی است. Autodesk برای رفع این مشکل سخت تلاش کرده تا از غافله عقب نماند و در ادامه به روزرسانی های اخیر ویژگی های جدیدی را اضافه کرد تا رندر ها را دید سه بعدی کمی بهبود بخشد و کاربری بهتری را به نمایش بگذارد بر همین اساس مثلا در Revit 2020.2 گزینه Fly Mode را معرفی کرد.

اکنون در Revit 2021 ، سبک بصری رئالیستی رندرها بسیار بهتر شده اما هنوز جا داره تا بهتر هم بشه (نظر شما چیه؟) به تصویر  و فیلم زیر نگاهی بیندازید.

 

 

 

 

8- نمایش و رندر واقع گرایانه در زمان واقعی یا Real-Time

 

بنظر من که هنوزم بهترین روش برای تجسم و رندر مدل شما نصب پلاگین Enscape است  :)

 

 

9- Revit Home

محیط کار اختصاصی رویت 2021

 

با این ویژگی در واقع منویی به شما ارائه می شود که از شما سؤال کند که از چه نوع فضای کاری می خواهید استفاده کنید. “workspace” فقط بدان معناست که با باز شدن Revit ، برگه ها و ابزار خاصی بسته می شوند. در مثال زیر ، یک پروفایل برای یک مدیر BIM در معماری ایجاد می کنیم.

فضای کاری رویت workspace

 

 

سپس ، Revit رویت یک پیغامی برای فرد میفرستد که نمایه یا محیط کار شما کامل شده است و می توانید شروع به کار کنید.

 

Revit رویت یک پیغامی برای فرد میفرستد

 

خوب ، اما در واقع چه کاری انجام شده است؟ اصولاً بعضی از برگه ها خاموش می شوند. به عنوان مثال ، اگر فضای کاری Architect را انتخاب کنید ، زبانه های Piping یا Structural را نمی بینید. با رفتن به منوی options و رابط کاربری ، می توانید همین کار را انجام دهید. علامت هایی را که نمی خواهید ببینید انتخاب کنید.

 

فضای کاری اختصاصی رویت 2021 Architect

 

از نظر تئوری چیز جالبیه اما برای کاربران با تجربه واقعاً مفید نیست :)

 

10- بهبود ناوبری BIM 360

ادغام cloud در چند نسخه آخر Revit بسیار بهبود یافته است. هم اکنون می توانید به صفحه BIM 360 برای پروژه های cloud خود مستقیماً در Revit دسترسی پیدا کنید.

 

ادغام cloud در چند نسخه آخر Revit BIM60

 

شما هم اگر ویژگی جالب دیگری از رویت 2021 مشاهده کردید تجربه خود را با ما در قسمت کامنت به اشتراک بگذارید

 

نویسنده : ابوالفضل عیسی زاده

 

4.6/5 (5 Reviews)5 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *