اطلاعات در BIM (بخش اول)

اطلاعات در BIM (بخش اول)

اطلاعات در BIM

 اطلاعات در BIM ،آینده ساخت‌وساز از طریق اطلاعات هدایت می‌شود ، اما در مورد BIM به چه معنی است؟ ما واقعیات ساختمانی دیجیتال و اطلاعات مربوط به انقلاب ساخت و ساز را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

حرف “I” در BIM

مدل‌سازی اطلاعات ساختمان چیست ؟ بخش ساختمان کاملا خود آموز است  و همه ی ما با گذر از مدل‌های فیزیکی و مقیاس بندی شده به نمایش‌های دیجیتالی و بعد از آن ها با دید دو بعدی و سه بعدی  آشنا هستیم. اما عنصر اطلاعاتی این عبارت یا حرف I دقیقا چه معنایی دارد؟ این چیزی است که ما امیدواریم در این مقاله کمی روشن‌تر شود. اما قبل از اینکه این کار را انجام دهیم، بیایید کمی در مورد BIM به عنوان یک دید کلی صحبت کنیم؛ BIM چیست، و چه چیزی نیست؟

BIM منحصر به فرد نیست

مدل‌سازی اطلاعات منحصر به ساخت‌وساز نیست. یک سری از رشته‌های دیگر نیز از مدل سازی پیروی می‌کنند. ایده ی افزودن و پالایش اطلاعات در آینده به اجتناب از اشتباه‌ات و تولید بازدهی بیشتر کمک میکند. مدل سازی همچنین شامل تولید خودرو، حفاری نفت و گاز و تولید، و مهندسی هوا فضا و.. می‌شود.

BIM فقط مدل سه بعدی نیست

تعداد زیادی از طراحان در حال حاضر از مدل‌های ۳ بعدی برای تولید اسناد ۲ بعدی استفاده می‌کنند؛ با این حال، بر خلاف برخی باورها   BIM  فقط کار سه بعدی  را انجام نمی‌دهد . سرمایه‌گذاری  و  استفاده از بسته‌های نرم‌افزاری خاص این چیزها برای BIM ضروری هستند، اما آن‌ها BIM نیستند. نه، چیزی فراتر از آن ها وجود دارد.این شامل فرآیندی است که هندسه و اطلاعات را برای استفاده در یک محیط مشترک برای ایجاد یک تصویر کامل و زنده از یک دارایی ترکیب می‌کند؛ تصویری که پس از تکمیل ساخت‌وساز ادامه پیدا می‌کند.

BIM یک فرآیند است

بنابراین، آنچه BIM انجام می‌دهد یک توصیف دیجیتال است که هر جنبه از یک دارایی را در بر می‌گیرد.  BIM یک مهد تا یک فرآیند جدی است که در آن اطلاعات ایجاد می‌شود و سپس در طول چرخه عمر دارایی قبل از، در طول و بعد از ساخت‌وساز مدیریت می‌شود.

از ابتدا تا انتها، فرآیند BIM یک تلاش مشترک است: اعضای تیم طراحی برای از بین بردن برخوردها بین ساختار و خدمات قبل از پروژه به محل کار می‌کنند؛ صاحبان، معماران و پیمانکاران به طور فعالانه عمل می‌کنند تا مطمین شوند که هر عنصر متناسب است و بهترین عملکرد و ارزش زندگی دارایی را تا زمان تخریب آن انجام می‌دهد.

ادامه دارد….

 

 
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *