The CIC BIM Protocol: Introducing the second edition (2018)

پروتکل BIM CIC: معرفی نسخه دوم (۲۰۱۸)

پروتکل BIM CIC: معرفی نسخه دوم (۲۰۱۸)

پروتکل BIM CIC: معرفی نسخه دوم (۲۰۱۸)  ما نگاهی به نسخه جدید پروتکل CIM BIM می کنیم تا ببینیم چه چیزی تغییر کرده است.

 

 

مدل‌ها جدید نیستند ! ساخت ساختمان‌ها در قالب ماکت به مدت چند قرن رواج داشته است. وقتی با دید بازتری به آن نگاه میکنیم،متوجه میشویم BIM هم جدید نیست. از زمانی که این فن‌آوری برای شبیه‌سازی پروژه‌های ساختمانی با استفاده از کامپیوترها استفاده میشود،ماکت سازی در سراسر جهان وجود داشته‌است.

با این حال، به زودی مشخص شد که مجموعه‌ای از قواعد برای اداره کردن ، بین دیگر چیزها، روابط بین افراد فراهم کردن اطلاعات برای درج در مدل، فرمت و ساختار آن اطلاعات، ، زبان و فرمت که اطلاعات باید ارائه شود مورد نیاز است.

نتیجه این مباحث قرارداد BIM CIC شد.

این پروتکل اولین بار سال  ۲۰۱۳ انتشار یافت:

هدف اصلی این پروتکل، قادر ساختن تولید مدل‌های اطلاعات ساختمان در مراحل تعریف‌شده یک پروژه است. این پروتکل با استراتژی BIM دولت همخوانی دارد و مقرراتی را در بر می‌گیرد که تولید خروجی‌های قطره را در مرحله پروژه تعریف می‌کند.

NBS یک آنالیز انتقادی را در آن زمان منتشر کرد و همچنین چندین مباحثه در مورد این موضوع را میزبانی کرد.

پس از نزدیک به پنج سال عملیات، لازم بود که این پروتکل در پرتو تجربه مورد بازبینی قرار گیرد . برخی از این ها واقع گرایانه بودند دولت انگلستان ضرب‌الاجل برای اتخاذ BIM در برخی از پروژه‌ها را تحمیل کرده‌است، بنابراین منطقی است که منابع را از آن حذف کنید. به عنوان مثال، این پروتکل شامل یک شرط مقدم است که آن را در تضاد با برخی قراردادهای ساختمانی ” استاندارد قرار می‌دهد.

در ویرایش دوم چه چیز جدیدی است ؟

به طور شگفت‌انگیز، یکی از اولین تغییرات در نسخه ۲۰۱۸ حذف تعریف کلمه مدل از این پروتکل است. نسخه ۲۰۱۳ این را به عنوان نمایش دیجیتالی بخشی از ویژگی‌های فیزیکی و / یا کارکردی پروژه تعریف کرده‌است، هر چند که سپس به بحث در مورد یک نامه مدل ، میز تحویل اطلاعات مدل و مدل بلوغ ، در میان چیزهای دیگر ادامه داد.

مقدمه در نسخه ۲۰۱۸ پروتکل را به صورت ارتباط نزدیک با PAS ۱۱۹۲ ۲ توصیف می‌کند که بین اطلاعات و مدل‌های تمایز ایجاد می‌کند. همچنین تصدیق می‌کند که برخی از اصطلاحات دیگر تغییر کرده‌است تا ارتباط نزدیکی با PAS ایجاد کند. این پروتکل مشاهده می‌کند که طراح به جای مدل‌ها به اطلاعات مربوط می‌شود، با این حال ، باید ذکر شود که خود PAS: هنوز در برگیرنده تناقضات در نامگذاری قواعد است.

با توجه به این موضوع، توضیحات صریح برای واژه‌هایی مانند ماتریس مسیولیت ( به جای مدل تولید و تولید مدل ) ارایه می‌شوند. particulars اطلاعات، Permitted هدف ( که چگونگی استفاده از اطلاعات را تعیین می‌کند )؛ سطح تعریف ( به جای سطح جزئیات )،

برخی انتقادات وجود داشت که جمله‌بندی اولیه این پروتکل را مشاهده کرد که نسبت به توافق‌های دیگر برتری داشت. با این حال ، اگر اختلافی در رابطه با الزامات عضو یا عضو تیم ( بند ۳ و ۴ ) و پیوست‌ها مرتبط وجود داشته باشد ، این موضوع تنها بر این توافقنامه اولویت خواهد داشت. با این حال، برای این کار، توافقات تجاری مربوطه یا قرارداد ساختمانی نیز به اصلاح نیاز دارد. دستورالعمل شامل نشان دادن این است که چگونه این کار ممکن است برای اسناد JCT یا NEC بکار رود.

هماهنگی با ۱۱۹۲

تغییرات بیشتری در فرآیندهای مربوط به هماهنگی، استانداردها، محیط‌های داده‌ای مشترک ( CDE ) و برنامه‌ها وجود داشته‌است. هدف از اینها همخوانی بهتر با PAS ۱۱۹۲ است.جمله‌بندی آن بخش‌هایی از پروتکل در رابطه با کپی‌رایت به روز شده، با هدف ایجاد انعطاف‌پذیری بیشتر. در گذشته، کاربران ابراز نگرانی کردند که قوانینی که چیزهایی مانند حقوق مالکیت معنوی را پوشش می‌دهند ممکن است در تعارض با سایر ترتیبات قراردادی در داخل تیم باشند.

به علاوه، نویسندگان ادعا می‌کنند که مقررات اطراف ضمانت را بر قابلیت هم‌کاری نرم‌افزار آزاد کرده‌اند.از آنجا که معرفی PAS ۱۱۹۲ ۵ ( استاندارد ویژگی برای مدل‌سازی اطلاعات ساختمان، محیط‌های ساخته‌شده دیجیتال و مدیریت دارایی هوشمند )، امنیت اطلاعات در دستور کار بالا بوده‌است. در حال حاضر منابع در این پروتکل برای منعکس کردن نقشه‌ای که در PAS، همراه با برخی فرایندها برای کنترل آن‌ها به روز شده ، به روز شده‌است.

تصویب قرارداد

همانند نسخه قبلی این پروتکل، هدف این است که آن باید در قرارداد ساخت‌وساز یا به عنوان سند قرارداد، یا در صورت قرارداد در صورتی که بخشی از اطلاعات کار ( حوزه در NEC۴ ) باشد ، گنجانده شود. این پروتکل در حال حاضر حاوی راهنمایی در مورد چگونگی دستیابی به این هدف است ، اگرچه اشاره می‌کند که این اصلاحیه احتمالا به خود قراردادها نیاز خواهد داشت و موضوعات مقدم و همچنین نیاز به مشاوره تخصصی را برجسته می‌کند.

هیچ راهنمایی خاصی در مورد این که چگونه این پروتکل ممکن است در کنار یک قرارداد خدمات حرفه‌ای بکار گرفته شود یا مورد استفاده قرار گیرد وجود ندارد، اما در اصل، انتظار می‌رود که این روش به طور گسترده مشابه باشد.

خلاصه

نسخه ۲۰۱۸ پروتکل BIM CIC به خوبی توسط صنعت مورد استقبال قرار گرفته‌است. هم اکنون بهتر است که با PAS ۱۱۹۲ همخوانی داشته باشد ، و بسیاری از پاسخ‌ها را به سلف خود منتقل کرده‌است. به نظر می‌رسد که برای ناشران بزرگ قرارداد هم قابل‌قبول است، و چتر CIC باید آن را در بازار اعتبار دهد.

اکنون به صنعت نیاز دارد تا از آن استفاده کند.

نویسنده:

مترجم :علی زمانی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *