IDM چیست؟

IDM چیست؟

IDM چیست؟ اطلاعاتی است که یک پروژه ساخت‌وساز را هدایت می‌کند اما چه اطلاعاتی لازم است، چه زمانی باید تحویل داده شود و چه کسی مسئول ارائه آن است ؟ ما طرح تحویل اطلاعات ( IDM ) را بررسی می‌کنیم که اسناد تبادل اطلاعات در یک پروژه را مستند می‌کنند.

برای اینکه BIM موثر باشد، باید در صورت نیاز اطلاعات آن در دسترس قرار گیرد و برای یک کیفیت رضایت‌بخش فراهم شود.

با اطمینان از اینکه شرکت کنندگان پروژه از نیازهای اطلاعاتی اطلاع دارند ، تبادل اطلاعات قابل اعتمادی باید انجام شود. این امر به نوبه خود باید منجر به اطلاعات کیفی بهتری شود که با تصمیم‌گیری به موقع به موفقیت کلی پروژه کمک می‌کند.

این دفترچه راهنمای تحویل اطلاعات ( IDM ) است ( گاهی به عنوان یک استاندارد تحویل اطلاعات منسوب است ) که مجموعه‌ای از فرآیندهای اجرا شده در طول چرخه عمر ساخت را با اطلاعاتی که برای انجام این فرآیندها مورد نیاز است ، مشخص می‌کند.

آیا استانداردهایی برای تولید IDM وجود دارد؟

استانداردهای IDM را می توان در موارد زیر یافت:

ISO 29481-1:2016 Building Information Models – Information Delivery Manual – Part 1: Methodology and Format

ISO 29481-2:2012 Building Information Models – Information Delivery Manual – Part 2: Interaction Framework

ایزو ۱ ۱: ۲۰۱۶ برای تسهیل قابلیت هم‌کاری بین برنامه‌های کاربردی نرم‌افزاری مورد استفاده در تمام مراحل چرخه عمر کاره‌ای ساختمانی، از جمله توضیح، طراحی، مستندسازی، ساخت‌وساز، عملیات، و تخریب طراحی شده‌است. این روش ، هم‌کاری دیجیتالی بین شرکت کنندگان در فرآیند ساخت‌وساز را ارتقا می‌دهد و مبنایی برای تبادل اطلاعات دقیق، قابل‌اعتماد، قابل تکرار و با کیفیت بالا فراهم می‌کند.

ایزو ۲ ۲: ۲۰۱۲ یک روش و فرمت برای توصیف اقدامات هماهنگی بین شرکت کنندگان در یک پروژه ساخت و ساز در طول چرخه عمر پروژه ارائه می‌کند. در این راستا، روشی را مشخص می‌کند که چارچوب تعاملی را توصیف می‌کند همچنین راهی برای ترسیم مسئولیت‌ها و تعاملات که زمینه فرآیند را برای جریان اطلاعات فراهم می‌کند.

چه نوع اطلاعاتی در IDM وجود دارد ؟

 IDM باید فرایندهای چرخه عمر پروژه را مشخص کند و به نشان دادن دارایی های ساخته شده ارتباط و وابستگیها برود. در سند باید جزئیات مورد نیاز برای اطلاعات ارائه شود تا هر پروسه با موفقیت انجام شود. IDM همچنین باید  داده هایی که توسط کاربران ارائه شده را  نشان دهد و مشخص کند از چه کسی انتظار می رود که از اطلاعات و داده های ارائه شده توسط کاربران  استفاده و بهره برداری کند. همچنین می تواند جزئیات راه حل های نرم افزاری را برای خواندن، دستکاری و تقویت اطلاعات ارائه شده مورد استفاده قرار دهد. مهم است که یک ایده ی روشنی در مورد نتایج نهایی پروژه داشته باشیم.
مستندسازی احتمالا شامل تعامل، معامله و نقشه‌های فرآیند همراه با الزامات تبادل ( آنچه که باید برای پشتیبانی از الزامات در یک مرحله خاص از پروژه رد و بدل شود ) می‌باشد.

نویسنده:

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *