یک مدل اطلاعاتی متحد در ساختمان چیست

یک مدل اطلاعاتی متحد در ساختمان چیست

مدل اطلاعاتی متحد در ساختمان ، منظور از یک مدل اطلاعاتی متحد چیست؟ ما روند کار ساخت و ساز مشارکتی را به عنوان مدل‌های منضبط طراحی که از داده ها غنی شده را گرد هم می‌آوریم تا روند پروژه را بهتر را درک کنیم و برخی از نگرانی‌های قانونی را در قلب این نوع رویکرد بدست آوریم.

یک مدل متحد یک مدل اطلاعات ساختمان ترکیبی است که با ادغام چند مدل مختلف به یک مدل ( یا وارد کردن یک مدل به مدل دیگر ) گردآوری شده‌است.

یک مدل متحد متناسب با جریان کار پروژه

یک پروژه مشترک ۳D BIM نیاز به یک شبکه از شرکت کنندگان در پروژه را برای ایجاد طیف وسیعی از داده ها دارد که دارایی‌ها را به شکل الکترونیک فراهم می‌کنند.

کار کردن با BIM سطح ۲ باعث ایجاد یک محیط مدیریت‌شده برای داده‌ها خواهد شد ( شامل مدل‌های ۳ بعدی ). در این سطح از بلوغ BIM ، اینها در مدل‌های مجزای جداگانه ایجاد می‌شوند که از طیف وسیعی از رشته‌های ساخت‌وساز معماران، مهندسان سازه، مهندسین ساختمان، پیمانکاران، پیمانکاران فرعی و تامین کنندگان نشات می‌گیرند.

این مدل‌ها در یک محیط داده اشتراکی بارگذاری می‌شوند که به عنوان محیط مشترک داده ( CDE ) شناخته می‌شود که در آن می توان به آن‌ها دسترسی پیدا و آن هارا ترکیب کرد.

هنگامی که مدل‌های فردی به یک قطعه نرم‌افزاری وارد می‌شوند، به طور معمول به عنوان یک مدل متحد شناخته می‌شوند  اگرچه BS ۱۱۹۲  به آن‌ها به عنوان مدل ترکیبی اشاره می‌کند.

حتی مزایای بیشتر از تمام سهامداران است که بر روی یک مدل مشترک کار می‌کنند و یک رویکرد یکپارچه را اتخاذ می‌کنند . این ایده اصلی سطح BIM ۳ است.

چگونه مدل‌های متحد مدیریت می‌شوند؟

پروتکل BIM CIC به مشتری نیاز دارد تا یک مدیر اطلاعات را مشخص کند که مسئول مدیریت مدل متحد در محیط داده‌های مشترک خواهد بود.

مدیر اطلاعات باید اطمینان حاصل کند که رویه‌های مربوطه پی‌گیری می‌شوند و شروط پروتکل BIM به آن وفادار هستند. نقش مدیر اطلاعات در هماهنگ کردن طراحی مدل نیست هماهنگی و تشخیص برخورد باید در جای دیگری انجام شود.

مفاهیم قراردادی کدامند ؟

در کار کردن با BIM سطح ۲ هر مدل متحد به عنوان یک نهاد کاملا متمایز و مجزا وجود دارد. مدل‌های فردی خودشان تعامل ندارند آن‌ها صرفا اطلاعاتی را که برای ایجاد مدل متحد بکار می‌رود را تامین می‌کنند. این بدان معنی است که مسئولیت‌های کسانی که مدل‌های فردی را تامین می‌کنند بطور موثر بدون تغییر هستند.

در عمل این به معنای افزایش اسناد قراردی با یک پروتکل BIM مانند پروتکل BIM CIC است که باید برای مقابله با هر گونه نگرانی‌های قراردادی کافی باشد.

افزایش بلوغ BIM و سطح BIM ۳ نیازمند ایجاد یک مدل پروژه آنلاین است که می‌تواند در دامنه ی  شرکت کنندگان پروژه ایجاد شود یا در دسترس آنها قرار بگیرد . اینکه چگونه این قرارداد به طور صحیح به کار گرفته خواهد شد نیازمند تفکر دقیق است و احتمالا موانع مهمی  ازجمله حقوق کپی‌رایت وجود دارد که  مسیولیت را بزرگ می‌کند.

مزایای یک مدل متحد چیست؟

فرآیند ترکیب مدل‌ها مزایای بسیاری دارد، از جمله قادر به تجسم تمام مدل‌ها در یک ابزار هستید.

دیگر مزایا عبارت‌اند از :

طراحی قبلی هماهنگی و توسعه به علاوه ، اجازه دادن به  تصمیم‌گیری در باره ی مشکلات  و طراحی تصمیمات، قبل از شروع کار بر روی سایت، همچنین از دست دادن اطلاعات، ناهماهنگی، تصمیم‌گیری‌های ضعیف و تخصیص منابع ناکافی در مراحل اولیه آشکار شوند.

ارتباط  پیشرفته ی متقابل و ردیابی که از طریق عرضه ی اولیه و منظم و تحکیم داده‌ها صورت میگیرد.

تخمین‌های بهبود یافته با داده‌های بیشتری که ارایه‌شده و پیش زمینه تثبیت شده همچنین تصمیم‌گیری‌های مشخصه ی تایید شده و به اشتراک گذاشته شده ، محاسبه زمان و هزینه آسان‌تر می‌شود.

نویسنده:

 
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *