سطح دوم BIM چیست؟

سطح دوم BIM چیست؟

سطح دوم  BIM چیست؟ چگونه تعریف می شود، آیا در ایران قابل اجرا است

سطح دوم BIM به عنوان یک چالش و به نوعی یک فرصت برای پیمانکاران و مشاوران مطرح است.در بسیاری از کشورهای توسعه یافته استانداردهای آن سال ۲۰۱۶ برای ادامه فعالیت پیمانکاران و مشاوران این حوزه اجباری شده است.که قطعا اهمیت آن را به ما گوشزد می کند.با این حال نه تنها سطح دوم بلکه سطح اول و حتی خود BIM  نیز در ایران امری مقفول و جامانده تعریف می شود که این امر باید توسط جامعه تحصیل کرده جدی گرفته شده و اهمیت آن به مسئولین کشور گوشزد شود.

با توجه به ،به روز و جدید بودن این موضوع در کشور های توسعه یافته می توان با سرعت عمل و همت ارائه دهندگان ساخت و ساز این عقب افتادگی از دنیا را جبران نمود.

با این حال گروه ایران بیم (IranBIM) در تلاش است تا با ارائه خدمات و آموزش های در خور و مناسب  در این حوزه، نقش مفید و ارزنده ای برای کشورمان داشته باشد، تا قدم بلندی در  تعالی و پیشرفت کشورمان با تمام موانع ایجاد کند.

در این مقاله سعی می کنیم تعریف واحدی از سطح دوم BIM  ارائه دهیم،الزامات و محدودیت های آن را بررسی کنیم ودر نهایت به این نکته مهم اشاره می کنیم که آیا سطح دوم BIM  در کشورمان قابل اجرا است،اگر خیر چه الزاماتی باید برای آن متصور بود.

سطح دوم BIM چیست؟

سطح دوم BIM  چیست؟

به صورت خلاصه و مفید سطح دوم BIM  مشخص می کند که اطلاعات ساختمان چه زمانی و چگونه باید ایجاد،اشتراک گذاری و مدیریت شود.

اصل واساس سطح دوم BIM به یکپارچگی در مدیریت طراحی و مدلسازی (معماری،مکانیک و الکتریک) اشاره دارد.

راهبرد هایی که مشخص می کنند که استاندارد های آن چگونه انجام شوند به عنوان پروتکل BIM  شناخته می شود.

در متن بالا ما به تعریف واحدی از BIM Level 2 رسیدیم حال پرسش این است ، برای اینکه این سطح از BIM  ایجاد شود باید چه کار هایی انجام دهیم.

برای ایجاد سطح دوم نیاز به فرآیند ها و راهبرد هایی است که ما آنها را در سه دوره ساخت بررسی می کنیم

قبل از ساخت

پیاده سازی و پیگیری پرتوکل BIM

پرتوکل BIM یک ضمینه قانونی است که در هر قرار داد دولتی و خصوصی الزامات BIM را مشخص می کند.برای اینکه بتوان یک پروژه را شروع کرد،باید شرایط این پرتوکل را پذیرفت و به آن عمل کرد.

پیاده سازی و پیگیری پرتوکل BIM

 

ایجاد یک طرح و پروژه سطح دوم BIM

در قدم دوم باید یک طرح و پروژه را طبق درخواست های کار فرما برنامه ریزی کرد.برای انجام این کار باید یک برنامه اجرایی (BEP)  و برنامه ارائه تحویل اطلاعات (MIDP) پیاده سازی کرد.یکی از ابزاری که می توان از آن در این حوزه استفاده و از آن کمک گرفت  NBS BIM Toolkit است که با استفاده از آن می توان نقش ها و مسئولیت ها را در هر مرحله از پروژه پیاده سازی کرد.

 

حین اجرا

همکاری و هماهنگی بین تیم های پروژه

در حین انجام یک پروژه اعضای تیم شما نیاز به ذخیره،مدیریت و تبادل اطلاعات با یکدیگر دارند برای انجام موارد فوق نیاز به یک CDE یا محیط داده مشترک است.

CDE  یک محیط کاری بر بستر کلود است که هر کس بر حسب وظایف خود در پروژه آن را ذخیره و یا تبادل و ویرایش می کند و قطعا نیاز به یک ساختار یکپارچه است.

 

همکاری و هماهنگی بین تیم های پروژه

 

اشتراک گذاری اطلاعات

در دنیای امروز امنیت برای یک سازمان حیاتی و بدون شک هزینه بردار است.در سطح دوم BIM  باید اشتراک گذاری اطلاعات به صورت امن فراهم شود و اطلاعات درون CDE  قابلیت ردیابی را داشته باشد و فعالیت کارکنان نیز قابل ردیابی باشد.

 

استفاده از  cCOBIe در پروژه خود

COBIe یک مرکز تبادل اطلاعات ساختمان است در این مرکز می توان تمام اطلاعات پروژه های ساختمان به طور ایمن ذخیره و اشتراک گذاری کرد و یا می توان آنها را به روز کرد.در نهایت این اطلاعات به کارفرما داده می شود تا عملیات تعمیر و نگهداری ساختمان با سهولت انجام شود.

 

پایان کار

تحویل پروژه

در پایان پروژه ، شما باید اطلاعات مورد نیاز را به کارفرما خود ارائه و تحویل دهید که آن شامل یک مدل است که توسط تیم شما توسعه یافته است و آن باید تمام اطلاعات لازم برای افرادی که مدیریت تعمیر و نگهداری آن ساختمان را دارند داشته باشد.

یک نقشه راه برای حرکت در مسیر درست

به عنوان یک خط مشی شما باید از ابتدا افرادی را قبل از شروع پروژه به تیم عملیاتی خود وارد کنید و آنها را تا اتمام و تحویل پروژه در کنار خود داشته باشید این افراد در واقع افرادی هستند که تعمیر ونگهداری ساختمان را بر عهده دارند.

حال باید به این سوال پاسخ داد ، آیا واقعا می توان سطح دوم BIM  را در ایران اجرایی کرد، در این مقاله بارها از استاندارد های BIM  سخن به عمل آمد که یکی از ملزومات اصلی و کانسپت و مفهوم  BIM است .تا به این لحظه این استاندارد توسط سازمان ملی ساختمان وضع نشده که مایه تاسف است.با این حال تلاش هایی در وضع این استاندارد توسط این سازمان صورت پذیرفته که امیدواریم به زودی به نتیجه برسد.

یکی دیگر از الزاماتی که نبود آن قابل لمس است فقدان شیوه نامه یا پرتوکل اجرای آن است که برای شرکت هایی که در این ضمینه فعالیت دارند لازم و ضروری است.

مورد دیگر نبود زیر ساخت های BIM برای اجرای آن است .یکی از آنها یک محیط اشتراک داده یا CDE است که به علت تحریم و هزینه های بالای آن در دسترس نیست و فقدان آن و نبود جایگزین بومی آن خبر بر ناکامی اجرای سطح دوم BIM  در ایران می دهد.

 

نویسنده : اسحاق صادقی

3 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *