فرآيند كار با BIM

فرآيند كار با BIM

براي افزايش بهره ­وري از روش BIM در طراحي نياز به يك برنامه­ ريزي دقيق است. فرآيند كار با BIM :با يك برنامه ­ريزي قابل انعطاف در جهت پيشبرد اهداف و عملكرد در زمينه كسب موفقيت در پروژه به پيشرفت قابل توجهي دست خواهيد يافت. تعيين اهداف در مراحل ابتدايي طراحي از طريق BIM مي­ تواند كمك بزرگي به ارائه هر چه بهتر مستندات داشته باشد.

بهترين روش در برنامه­ ريزي از طريق BIM پاسخ دادن به 3 پرسش در ابتداي كار طراحي است:

  • چه روش­هايي نياز است تابه اهداف پروژه نزديك شويم؟
  • چه افراد و چه تيم كاري مي ­تواند ما را در اين روند كمك كند؟
  • به چه ابزارها و كاربري­هايي نيازمنديم تا بتوانيم كاركنان را در روند اجراي پروژه ياري رسانيم؟

فرآيند كار با BIM: با مطرح كردن اين سئوال­ها در ابتداي كار مي­ توانيد موفقيت انجام پروژه را در حين كار گروهي دوچندان نماييد. همچنين مشورت كردن با افراد با سابقه در محل كار مي­ توانيد تسهيلات بهتري را در اختيار كاركنان قرار داده و اهداف و زمان­ بندي مناسبي را براي پروژه ارائه كنيد.

در هر دو روش كار شركت محوري و پروژه محوري نياز است كه اهداف در ابتداي كار مشخص شوند. بعد از آن روش كار و تكنيك­هاي مدلسازي تعيين شده و روش­هاي آناليز انرژي در ساختمان هم تعيين شود مثلاً اگر در يك ساختمان انرژي كسب شده از نور روز بيشتر مورد نظر است برحسب مورد شايد نياز به اضافه كردن داده ­هايي در رابطه با امكانات نورپردازي و يا تأسيساتي خاصي باشد و يا در ارائه نقشه­ ها بيشتر نياز به ارائه جزئيات فضاها مدنظر قرار گيرد.

در هر صورت وجود برنامه ­ريزي ابتدايي در هر پروژه باعث تسريع در انجام آن مي­ شود.

كاربرد اهداف شركتي در BIM

ادغام تجسم­ سازي، آناليز و برنامه­ ريزي به شما در قرارگيري در يك منحني كاري و تعيين مسيرهاي آتي كمك مي­كند. لازم به ذكر است كه مهم نيست كه شما در كدام مرحله هستيد و يا كدام قسمت­ها بيشتر درهم ادغام مي­ شوند آنچه مهم است كه در نهايت به جواب نادرستي برخورد نمي­ كنيد. تعيين مسير در هر بخش باعث رسيدن به موفقيت در پروژه خواهد شد.

فرآيند كار با BIM :سرانجام به اين مهم دست مي­ يابيم كه BIM يك روش ارتباطي است. ممكن است كه در ارائه آناليز و مستندات كمك كند اما هدف اصلي آن برقراري ارتباط بين ايده و طرح در تمامي مراحل انجام پروژه مي­باشد. ما براي بيان هر چه بهتر اين 3 قابليت در پروژه از شكل دايره استفاده كرده ­ايم. كه هر كدام از دواير شامل عناصر ابتدايي شروع پروژه است كه در گذشته به آن اشاره كرديم.

در حاليكه دياگرام نمايشگر ادغام متعادل هر بخش مي­ باشد اما در عمل امكان دارد اين تداخل در برخي موارد بيشتر و برخي كمتر اتفاق بيافتد. براي درك اين موضوع كه كدام بخش­ها برخي اوقات بيشتر تكرار مي­ شوند به بيان 3 نمونه خاص مي ­پردازيم كه هر روش بيانگر نمونه­ اي از روش كار در BIM است.

فرآيند كار با BIM

تأخير در گرايش LATE ADOPTERS

در روش تأخير هر بخش به صورت متمايز از يكديگر و جداگانه قرار گرفته­اند و فقط يك همپوشاني كمي بين هر كدام وجود دارد. كه مي­توان هر كدام از آنها را به راحتي جابه ­جا و از گروه جدا كرد بدون آنكه تداخل و تأثير زيادي در ديگري ايجاد كند. Late adopters اصولاً در تكنولوژي جديد در مرحله دوم قرار دارد. اين بدين معناست كه شما آخرين و يا جديدترين ابزار را روش كار خود قرار نمي­دهيد و به جاي آن منتظر مي­مانيد تا ديگران روش­هاي جديد را امتحان كنند. در Late adoption اطلاعات در BIM بحراني نمي­شوند. اطلاعات در اين مدل براي ارائه مستندات استفاده مي­ شوند. (مثلاً جداول در بها).

ميانه روي در گرايش ADOPTION INTERMEDIATE

در اين روش رابطه بين عناصر كمي بيشتر و محكم­تر شده است. اين عناصر به صورت همزمان در روش كاري اعمال مي­شوند و تداخل هر كدام به اهداف منفرد هر بخش همبستگي دارد.

در روش ADOPTION INTERMEDIATE اطلاعات در BIM بسيار مهم بوده و داده­ هاي محكم­تري از منابع اصلي استخراج مي­شود. در اين روش بعد از مشاهده تكنولوژي نوين براي كمك به هر چه بهتر شدن پروسه جاري و تأثيرگذاري آن در پروژه اقدام به استفاده از آن شده است.

گرايش زودهنگام EARLY ADOPTION

فرآيند كار با BIM:  در اين روش بر روي ادغام تمامي عناصر و روابط آنها توجه شده است. در اين روش از ابزارها و تكنولوژي و روش­هاي جديد استفاده شده كه تا به حال از آنها امتحاني به عمل نيامده است. بدين ترتيب با استفاده زودهنگام از اين ابزارها شركت وارد يك ريسك بزرگ مي­ شود كه در انتها امكان موفقيت هم وجود دارد.

در اين روش اطلاعات در BIM به صورت هسته مركزي برنامه­ ريزي و اجراي پروژه بوده و آنها منتظر انجام اين تحولات در ديگر مجموعه ­ها نيستند و خودشان روش كار جديد را اجرا و رهبري مي­ كنند.

مترجم: زهره یوسفی خو

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *