پروتکل BIM در ایران بیم

پروتکل بیم

قوانین مالکیت معنوی پروژه در پروتکل بیم

به منظور دسترسی به اطلاعات کاملی در خصوص قوانین مالکیت معنوی در مراحل مختلف انجام پروژه های ساختمانی لازم باید به  پروتکل بیم مراجعه نمایید، تا تمامی شرایط لازم به منظور پیاده سازی قوانین حاضر تحت فناوری BIM در پروژه در اختیار داشته باشیم. که نقش تمامی اعضای گروه پروژه و مسئولیت هر یک در این بخش مشخص شده است.

همچنین بندهای آتی پروتکل بیم خاطر نشان می کند تمامی حقوق مالکیت معنوی پروژه باید برای هر یک اعضای گروه پروژه محفوظ باشد. و اگر کارفرما بخواهد تمامی حقوق مالکیت معنوی پروژه را تحت اختیار داشته باشد، پروتکل نیاز به ویراش و الحاقیه جدیدی پیدا می کند که در برخی شرایط توافق نامه های متممی نیز منعقد می شود. این توافق نامه ها حاکم بر هر گونه کپی برداری از مستندات پروژه می باشد، که باید تحت نظر توافقات انجام شده صورت پذیرد.

پروتکل بیم

بند ششم از پروتکل بیم امتیاز در اختیار داشتن تمامی اطلاعات تولید شده توسط اعضای گروه پروژه را به کارفرما اعطا می کند و در جهت اولویت اهداف پروژه بند۶-۶ و ۷-۶ امتیاز و گواهی نامه ای از طرف کارفرما به اعضای گروه پروژه در رابطه با استفاده از اطلاعات پروژه های دیگر (که توسط کارفرما فراهم شده است و یا کارفرما امتیاز استفاده از آنها را در اختیار دارد) اعطا می شود. به عبارت دیگر کارفرما مجاز است امتیاز استفاده از اطلاعات دیگر پروژه ها را در پروژه خود و یا عکس آن را به اعضای گروه پروژه اعطا کند.

امتیازاتی که در پروتکل ذکر می شود، حقوق استفاده از اطلاعات را به اعضای گروه پروژه  ویا پیمانکاران  می دهد. اگر کارفرما مجوز یا امتیازی را به بخش هایی اعطا کند تا از اطلاعات دیگری در پروژه استفاده شود باید یک توافق نامه در این رابطه فی مابین نوشته شود. این توافقات در اصل مجوز یا ضمانتی برای استفاده از اطلاعات برای شخص ثالثی است که قرارداد جداگانه ای با آن نیز منعقد می شود.(قوانین ارجاع کارهای دست سوم ۱۹۹۹)

امتیازات ذکر شده می تواند به دلایل گوناگونی لغو گردد، از آنجاییکه هر امتیازی در توافق نامه می تواند زیرشاخه ای با شخص ثالث از طرف کارفرما باشد پس هر زمان که این امتیاز توسط کارفرما لغو شود، امتیاز واگذار شده به شخص ثالث نیز لغو خواهد شد.

در جهت حفظ حقوق اعضای گروه پروژه، مواردی که در ماهیت ساختاری اطلاعات و ویرایش های مرتبط با آن تاثیر گذار هستند منوط به کسب مجوز از طرف کارفرما نبوده و اگر امتیازات بیشتری در رابطه با اعطا آن به شخص ثالث مورد نظر است می تواند مابین اعضای گروه پروژه توفقاتی انجام گیرد.

تبادل الکترونیکی اطلاعات

هدف پروتکل بیم حذف توافقات فیمابین اعضای گروه پروژه برای استفاده از اطلاعات الکترونیکی تولید شده، و یا تبادل آنها با یکدیگر است. تا از خطرات انتقال اطلاعات و صدمه دیدن آنها حین انتقال جلوگیری شود. بند ۱-۵ خاطرنشان می کند که در تولید اطلاعات توسط اعضای گروه پروژه هیچ گونه تعصب و ضمانتی وجود نداشته و اطلاعات باید برای همه قابل دسترسی بوده تا بتوان در نهایت آنها را در یک چارچوب منسجم جمع آوری کرد. بند پنجم بیانگر برخورد یا خطاها و اشتباهات غیرعمدی به داده های الکترونیکی مدل اطلاعاتی است که هنگام تبادلات میان اعضای گروه پروژه رخ می دهد.

مترجم: زهره یوسفی خو

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *