آموزش رویت – پیکربندی پیش فرضات و استانداردسازی Revit (قسمت چهارم)

مدیریت view یا دیدها در Revit

زمانی که شما تنظیماتی در جهت کیفیت تصویر دیدها در Revit انجام می ­دهید می­ توانید از ابزارهایی هم در جهت بهتر شدن کیفیت تصویر و رسیدن به مطلوب خود در ارائه پروژه استفاده نمایید. ویژگی های تمامی دیدها views در Revit برای رسیدن به آنچه تیم کاری به آن نیاز دارد قابل تغییرات شما می­ توانید این تنظیمات را در یک پروژه پیش فرض tamplate مدیریت کرده و توسعه دهید تا در پروژه ­های آتی بتوان از آن استفاده نمود.

 

شما میتوانید قسمت سوم پیکربندی پیش فرضات و استانداردسازی Revit را از طریق لینک زیر مشاهده و مطالعه نمایید

جهت استفاده از مطالب قسمت قبل روی لینک زیر کلیک نمایید:

آموزش رویت – پیکربندی پیش فرضات و استانداردسازی Revit قسمت سوم

 

 

 

سازماندهی دیدها

ایجاد یک سازمان دقیق و واضح در نمایش دیدها (view) در پروژه­ های Revit باعث افزایش کارآمدی Revit گشته است. مخصوصاً در پروژه ­های بزرگ که بالغ بر 1000 view وجود دارد که به راحتی باعث سردگرمی و صرف وقت زیاد در پیدا کردن view مورد نیاز در پنجره project browser می ­شود.

در نمونه پیش فرض پنجره project Browser به تعدادی بخش ­های اصلی تفکیک شده است که هر بخش قابل کپی شدن یا تنظیم شدن است.

برای دستیابی به این تنظیمات در نوار view پانل windows دکمه روبه ­رو پایین interface user را زده و گزینه Browser organization را مطابق شکل 20-4 انتخاب نمایید.

هر کدام از عناصر لیست شده در پنجره organization browser را انتخاب کرده و دکمه edit را بزنید تنها گزینه­ ای را که نمی ­توانید ویرایش یا حذف نمایید All می­ باشد.

در پنجره Browser organization properties (شکل 21-4) 2 بخش به نماهای folder , filter وجود دارد. در بخش folder می­ توانید دیدها virwe را با هم بر پایه پارامترهای انتخاب شده گروه بندی کنید. در حالی که در قسمت filter به شما مجال نمایش viweهایی داده می­ شود که از قبل انتخاب شده است.

به قسمت folder بروید تا 3 بخش از مواردی را که مایل هستید در Project Borowser نمایش داده شود را انتخاب کنید. به نمونه­ هایی در زیر آمده است توجه کنید:

 • Family and type, discipline, scale
 • Phase, discipline, family and type
 • Detail level, family and type

در مراحل بعدی از تنظیمات view در پروژه­ ها می­ توانید پارامترهای جدیدی خلق کرده و آنها را به sheet,view اختصاص دهید. در زیر یک تمرین در زمینه اضافه کردن یک پارامتر جدید در view آمده است:

 

1- در نوار manage پانل setting روی دکمه project parameters کلیک نمایید.

2- در پنجره project parameters دکمه add را کلیک نموده.

3- در پنجره parameter properties یک پارامتر با نام custom view type خلق کرده و در ناحیه type of parameter گزینه text را برگزینید. و instance را انتخاب کرده و بعد متن text را در پنجره تقسیم­ بندی عناصر انتخاب نمایید. همانطور که در شکل 22-4 نمایش داده می ­شود.

شکل 22-4

 

4- مراحل 2 و 3 را تکرار کرده تا یک پارامتر text دیگر با نام custom view sub-type ایجاد شود به یاد داشته باشید که گزینه type of parameter را حتماً روی text بگذارید.

5- دکمه ok را بزنید تا پنجره بسته شود.

6- به پنجره browser organization برگردید و دکمه new را بزنید نام آنرا custom type/sub-type بگذارید و روی ok کلیک نمایید.

7- مقادیر زیر را در بخش folder اختصاص دهید:

  • Group By: custom view type
  • Then By: custom view sub-type

8- دکمه ok را بزنید تا پنجره بسته شود. حال progect Browser آماده است تا از پارامترهای جدید ساخته شده بهره ببرد.

9- حالا به شما بستگی دارد تا چگونه از پارامترهای ساخته شده از قبل در اینجا استفاده کنید. این مقادیر به طور مستقیم در پارامترهای view در پنجره properties palette قرار گرفته است و دیدها، viewهایی که ارزش و مقداری برای آنها در نظر گرفته نشد به حالت “???” 3 علامت سئوال دیده می­ شود.

10- شکل 23-4 نشان می ­دهد که چگونه پلان ها و نما ها به بخش custom view type و custom view sub-type تعلق گرفته اما دید 3D به هیچ­کدام تعلق ندارد.

ایجاد و تخصیص دادن عناصر در بخش filter

Filter هم یکی دیگر از ابزارها در جهت نمایش شکل و چیدمان view می ­باشد که می ­توان در پروژه های Revit سازماندهی شود. که دقیقاً مشابه آنچه در بخش جداول است عمل می­ کنید و می­ تواند مواردی را مخفی نگه دارد. اما در بخش فیلتر view می­ تواند مواردی را که به عناصر اختصاص داده شده بود را باطل نماید. ترکیب ها و درخواست های مورد قبول در بخش filter view واقعاً بی حد و حصر است پس ابتدا به تعدادی از نمونه­ های اصلی آن می ­پردازیم اول مراحل زیر را بازنگری کنید تا یک view filter ایجاد و اختصاص دهید. مراحل پایه به قرار زیر است.

 1. یک فیلتر با نام مشخص ایجاد کنید.
 2. آنرا به یک بخش اختصاص دهید.
 3. ضوابطی را اختصاص دهید.
 4. اضافه کردن آن به تنظیمات visibility/Graphics هر دید
 5. تعیین برتری­ های گرافیک تصویر

در تمرین پیش رو ما یک سری فیلتر برای دیوارهای صد آتش با رنگ متفاوت ایجاد می­ نماییم. شما می توانید فایل نمونه را با نام c04-jenkinsMusicBldg.rvt از سایت www.sybex.com/go/masteringrevit2011. بارگذاری نمایید.

 

1- فایل c04-JenkinsusicB1dg.rvt را باز نموده به نوار view رفته از پانل Craphics و دکمه filter را بزنید.

2- یک نام جدید برای عمل فیلتر انتخاب کنید با کلیک کردن روی دکمه new در پایین پنجره filter سمت چپ نام اولین فیلتر را walls-fire-1 گذاشته و ok کنید.

3- گزینه wall را از ناحیه میانی پیدا کرده و در فهرست علامت گذاری نمایید.

4- در ناحیه filter Rulg در سمت راست پنجره مراحل زیر را انجام دهید.

 • Filter by: Fire Rating equals 1 HR

5- دکمه apply را بزنید همچنان گزینه wally-fire1 در حالت انتخاب است دکمه Dublicate را 2 بار بزنید و 2 نمونه به نام های wall fire 3 , walls-fire2 را ایجاد نمایید.

6- گزینه Fire 2 را انتخاب کرده و در ناحیه Filter Rules مقدار آنرا به 2HR تغییر دهید.

7- گزینه wall – fire 3 را انتخاب کرده و در ناحیه filter Rules مقدار آنرا به 3HR مطابق شکل 24-4 تغییر دهید.

8- برای بسته شدن پنجره و خاتمه کار دکمه ok را بزنید.

9- به پلان level2 رفته و پنجره تنظیمات visibility/Graphics را باز نمایید و دکمه filter را بزنید.

10- دکمه ADD را زده و هر 3 نوع فیلترwall-fire را انتخاب کرده و ok کنید.

11- دکمه override را در هر ردیف فیلتر زیر قیمت cut-lines بزنید و رنگ آنرا (line-color) را مطابق زیر تغییر دهید:

 • Walls-fire 1 = Green
 • Walls – fire 2 = Yellow
 • Walls – fire 3 = Red

12- دکمه ok را بزنید تا پنجره visibility/Graphics بسته شود.

حال که این فیلترها به این طبقه اختصاص داده شده دیوارها براساس مقاومت در برابر آتش با رنگ های متفاوت که برای هر کدام تعیین شده طبقه­ بندی می­ شود شما می­ توانید این عمل فیلترگذاری را برای هر عنصر دیگری در پلان اعم از مبلمان – دیوارهای داخل – درب های ضد سرقت یا تجهیزات خاص دیگر تکرار کنید.

 

اجرا کردن پیش فرض دید ها view

بعد از تعریف تنظیمات دلخواه در هر زمینه از ویژگی­ های تصویر در یک view می­ توانید از این ویژگی ها یک نمونه پیش فرض ایجاد کرده و بعد از این برای هر view دلخواه این نمونه را ارجاع دهید. در فصل 18 می­ شود. اما در اینجا در مورد اهمیت آن توضیحاتی داده می ­شود.

1- در نوار view پانل Graphic گزینه view tmplats>view Template settings را انتخاب کنید.

2- در پنجره view tmplates (شکل 25-4) آیکن هایی را مشاهده می ­کنید و هر کدام قابلیت view properties (دوبل) (تغییر نام) یا delate (حذف) شدن را دارا هستند و در سمت چپ پنجره قرار گرفته­ اند.

شکل 25-4

 

در سمت راست properties قرار دارد که می­ توانید در هر کدام از این نمونه­ ها تغییراتی را اعمال نمایید.

3- توجه داشته باشید که ستونی به نام include در سمت راست پنجره نمایان است این ستون به شما اجازه انتخاب انواع ویژگی ­های properties برای نمایش در پیش فرض مورد نظر می دهد. در این حالت می­ توانید پیش فرض template مورد نظر را به پلان هایی با مقیاس های مختلف و یا جزئیات ارجاع دهید همانطور که تنظیمات مربوط به نمایش object style یا view range, phase filter را انجام می­ دهید. (شکل 25-4)

4- همچنین با توجه به شکل 25-4 نمونه پارامترهای custom view type , custom view sub-type دیده می­ شود که جلوتر در این فصل به بررسی آنها پرداخته­ ایم. این مقادیر هم می تواند به view tamplate اعمال شود. که تأثیری در دسته­ بندی viewها در پنجره project browser برای استانداردسازی پوشه­ ها خواهد گذاشت.

5- دکمه k را بزنید تا پنجره بسته شود.

اعمال تغییرات در view template به صورت خودکار انجام نمی­ گیرد به هر حال revit مراحلی را برای رسیدن به این موضوع ترتیب داده است. وقتی برای اولین بار یک view template به یک view اعمال می­ شود دیگر این تنظیمات جز پیش فرض آن view قرار می­ گیرد. روش دیگری برای ارجاع آن به View دیگر به جز باز کردن پنجره view Template هم وجود دارد.

زمانی که یک view template به عنوان گزینه جاری default view template انتخاب می­ شود حال می ­توانید به راحتی آنرا در view یا sheetهای دیگر اعمال نمایید. بدین طریق که در پنجره project browser موارد مورد نظر را انتخاب کرده و روی آن راست کلیک نمایید بعد گزینه Apply Defalt view template to all views را بزنید مراحل انجام این کار در شکل 26-4 نمایش داده شده است.

وجود یک view template در پروژه­ ها به این منظور اهمیت دارد که در کارهای تیمی می ­توانید به راحتی استانداردسازی مورد نظر شرکت را به تمامی مستندات پروژه ارجاع دهید. به خاطر داشته باشید که view template را می­ توانید به راحتی در پروژه­ های دیگر هم استفاده نمایید و آنرا از طریق ابزار transfer project که در هیمن فصل به آن خواهیم پرداخت به پروژه ­های دیگر و فایل های دیگر اختصاص دهیم.

ایجاد حاشیه­ نویسی مرسوم

نویسنده ­های این کتاب از استانداردهای جهانی معماری و مهندسی مانند US National CAD Standard استفاده می­ کند. اما هر آرشیتکت و طراحی می تواند از استانداردهای خاص خود در Revit استفاده کند قرار دادن عناصر حاشیه­ نویسی تنظیم شده توسط هر طراح در پیش­ فرض های پروژه بسیار در هنگام شروع پروژه و صرفه­ جویی در زمان موثر می­ باشد.

شما برای بارگذاری هم خانواده tagها در پروژه پیش ­فرض به چندین روش می ­توانید عمل کنید.

 • به نوار Insert رفته و در پانل load library گزینه load fainly را انتخاب کنید.
 • از windows explorer استفاده کرده و هم خانواده­ های با پسوند .rfa را پیدا کرده و آنها را در محیط Revit باز کنید. اگر بخواهید بیش از یک هم خانواده را باز نمایید Revit تمایل دارد که هر کدام در فایل جداگانه باز شوند پس شما می ­توانید همه آنها را در پروژه جاری ویرایش یا بارگذاری کنید.
 • استفاده از ابزار loaded tag در نوار annotate بعد از بازکردن پانل tag (شکل 27-4) این روش به شما امکان می ­دهد تا عناصر بارگذاری شده برای استفاده ­های خاص را به صورت دسته بندی مشاهده نمایید.

شکل 27-4

 

بیشتر آرشیتکت­ ها به این موضوع واقفند که بهتر است هم خانواده­ هایی که در مراحلی از کار ساخته می­ شود و یا ویرایش می ­شوند را در یک پوشه و در مکان خاصی جدا از جایی که familyهای خود Revit قرار دارد ذخیره کننده زیرا اگر نرم افزار را دوباره بارگذاری نمایید و یا کلاً از کامپیوترremove کنید تمامی آنچه شما در آن پوشه خاص خود Revit ساخته بودید هم از بین می ­رود. پس از اینکه فایل های مربوط به خود را در جایی جداگانه در قسمت کارهای شخصی خود ذخیره نمایید کار عاقلانه­ ای به نظر می­ رسد و اگر به صورت  تیمی کار می­ کنید آنرا در مکانی قرار دهید تا به صورت share در اختیار سایر همکاران هم باشد. همچنین بهتر است تا فایل های پیش ­فرض (template) را هم هرچند وقت یکبار به روز نمایید و تغییرات کلیدی را در یک فایل اصلی ایجاد نمایید تا اینکه تعداد زیادی فایل پیش فرض داشته و در استفاده از آنها دچار سردرگمی نشوید. و همینطور در مورد مدریت این فایلها بهتر است تا آنرا به یک نفر واگذاری کنید تا اینکه در یک کار تیمی هر کس روی آنها تغییراتی را اعمال کند و در نهایت دچار هیچ و پوچ شوید.

در این بخش ما شما را قدم به قدم در ایجاد یک tag برای عناصر و ساختن یک سیستم حاشیه نویسی راهنمایی می­ کنیم.

 

ادامه دارد …

 

شما میتوانید ادامه این مقاله یعنی قسمت پنجم پیکربندی پیش فرضات و استانداردسازی را از طریق لینک زیر مشاهده و مطالعه نمایید

جهت استفاده از مطالب قسمت بعد روی لینک زیر کلیک نمایید:

آموزش رویت – پیکربندی پیش فرضات و استانداردسازی قسمت پنجم

 

مترجم: ابولفضل نوایی

 

5/5 (3 Reviews)0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *