اصول پایه و جدول ابزار revit قسمت هفتم

آموزش رویت – اصول پایه و جدول ابزارهای Revit قسمت هفتم

مسير تقويت مهارت Revit

تنظيم پوسته زمين براي ناحيه­ بندي

در تمرين قبل كه با استفاده از point file يك توپوگرافي ايجاد كرديم در ميانه اين زمين يك درياچه وجود دارد. براي تغيير مصالح قسمتي از توپوگرافي بايد از ابزار subregion استفاده كنيد تا بتوانيد پوسته ­اي را از توپوگرافي انتخاب كرده و يك مصالح ديگر را در آن قرار دهيد. در تمرين بعد شما از اين ابزار استفاده كرده و آب درياچه را در قسمتي از آن نمايش مي ­دهيد.

 

شما میتوانید قسمت ششم اصول پایه و جدول ابزارهای Revit را از طریق لینک زیر مشاهده و مطالعه نمایید

جهت استفاده از مطالب قسمت قبل روی لینک زیر کلیک نمایید:

آموزش رویت – اصول پایه و جدول ابزارهای Revit قسمت ششم

 

1- از فايل c03-site-points.rvt استفاده كرده و به ديد site واقع در پنجره project Browser برويد يك سري خطوط به صورت خط چين نمايش داده شده كه محل قرارگيري درياچه است.

2- به نوار massing site رفته و ابزار subregion را فعال نماييد.

3- به گزينه pick line (گرفتن خط) در پانل Draw برويد.

4- زمانیكه اشاره­ گر موس روي يكي از خطوط خط­ چين كناره­ هاي درياچه قرار گرفت دكمه Tab را بزنيد تا زنجيره ­اي از خط ­چين­ ها شبرنگ شود بعد كليك كنيد تا تمامي آنها به انتخاب درآيد.

5- اين عمل را براي خطوط واقع در سمت راست هم انجام دهيد.

6- به حالت line برويد و نقاط باز را با رسم خط بپوشانيد. (شكل 30-3)

شكل 30-3

7- دكمه finish را در نوار موجود فشار دهيد تا روند ايجاد ناحيه جديد كامل شود.

8- به ديد 3D برويد و بعد ناحيه­ اي كه در مراحل قبل ايجاد كرديد را انتخاب كنيد.

9- در پنجره properties palette يك پارامتر به نام material قرار دارد دكمه بيضي شكل روبروي آنرا فشار دهيد تا پنجره مصالح باز شود. از ميان مصالح موجود گزينه site – water را انتخاب كنيد. شما مي­ توانيد اين گزينه را به راحتي با تايپ كردن water در پنجره search پيدا كنيد.

10- روي دكمه OK كليك كرده تا پنجره material بسته شود. مي ­توانيد نتیجه را در ديد 3D مطابق شكل 31-3 مشاهده كنيد.

 

وقتي كه از ابزار subregion استفاده مي­ كنيد شكل اصلي توپوگرافي هيچ تغييري نمي­ كند و اگر زماني ديگر نيازي به ناحيه ايجاد شده نداشته باشيد به راحتي آنرا انتخاب و حذف كنيد. و توجه داشته باشيد كه سطح توپوگرافي به تنهايي نمي­ تواند الگوي خاصي از مصالح را قبول كند.

شكل 31-3

استفاده از ابزار برش در سطح توپوگرافي

اگر شما علاقمند به تفكيك يك ناحيه از سطح توپوگرافي بوديد مي ­توانيد از ابزار surface استفاده كنيد. با اين ابزار مي ­توانيد يك خط از وسط سطح توپوگرافي رسم كرده تا آنرا به 2 قسمت تقسيم نمايد. اين دو بخش جداشده در آينه مي ­تواند توسط ابزار merge surfaces دوباره بهم الحاق شود. در تمرين زير شما ابتدا توپوگرافي را به 2 بخش تقسيم كرده و نقاط هر كدام را ويرايش مي­ كنيد. به خاطر داشته باشيد كه شما توسط ابزار split surface مي ­توانيد قسمتي از توپوگرافي را جدا و حذف كنيد.

 

1- فايل c03-site-tools.rvt را كه قبلاً روي آن كار انجام داده ­ايد باز كنيد.

2- ديد site را در project brawser فعال نماييد.

3- به نوار massing & site برويد و گزينه split surface را فعال نماييد. اين مطلب را بدانيد كه اگر مي­ خواهيد در پوسته يك فضايي را با مصالح متفاوت ايجاد كنيد بايد از دستور subregion استفاده كنيد.

4- سطح توپوگرافي را انتخاب كنيد تا در حالت ترسيم skeck mode قرار گيريد. از ابزار line در پايان Draw استفاده كنيد و 2 خط متقاطع مطابق آنچه در شكل 32-3 نمايش داده شده رسم كنيد.

 

شكل 32-3

 

5- دكمه finish را در نوار بالا بفشاريد حالا خواهيد ديد كه ناحيه برش خودره به رنگ آبي نمايان مي شود.

6- به ديد 3D برويد و گزينه section box را در پنجره properties palette خاموش كنيد.

7- قسمت برش خورده را انتخاب كرده و گزينه Edit surface را از نوار modify topagraphy انتخاب كنيد.

8- يك نقطه از گوشه خارجي ناحيه را انتخاب كرده و ارتفاع آنرا در نوار option از به  تغيير دهيد.

 

9- دكمه finish را بزنيد و نتيجه را در ديد 3D مورد بررسي قرار دهيد. (شكل 33-3)

شكل 33-3

 

10- براي مشخص شدن تفاوت بين 2 ناحيه جدا ازهم آن قسمت ديگر از توپوگرافي را انتخاب كرده و گزينه Edit suface را در نوار ترسيمات بفشاريد. يك نقطه از گوشه بالايي صحنه در جهت مخالف ناحيه دوم انتخاب كرده و ارتفاع آنرا به عدد يا  تغيير دهيد. حال به تفاوت نمايش توپوگرافي و جهت شيب آن در صفحه مطابق شكل 34-3 توجه كنيد.

 

شكل 34-3

ايجاد لايه زيرين ساختمان

در Revit عنصر buildling pad مانند يك عنصر واحد و چيزي شبيه به كف floor مي ­باشد. كه آن مي تواند داراي ضخامت و عناصر سازه ­اي هم باشد و با توجه به تراز روي سطح مورد نظر قرار مي­ گيرد و مي­ تواند به صورت شبيه از هم در هنگام ترسيم ايجاد شود.

Buiding pad با عنصر floor تفاوت­ هايي دارد زيرا به صورت خودكار سطح توپوگرافي را شكافته و يك فضايي براي زيرزمين يا سرداب ايجاد كند.

در اصل هدف از ايجاد building pad ايجاد يك فضاي شبيه بك كف به عنوان زيرسازي ساختمان مي باشد. اجازه بدهيد طي يك تمرين ساده فوراً يك building pad براي ساختمان ايجاد كنيم.

 

1- فايل c03-site-pad.rvt را از سايت sybex.com/go/masteringrevit2011 بارگذاري كرده و آنرا باز كنيد.

2- ديد site را از پنجره project browser فعال نماييد. شما يك توپوگرافي و خط مالكيت دور زمين را در صفحه مشاهده مي­ كنيد ترجمه كنيد كه خطوط Refrance محدوده خط زمين را مشخص كرده ­اند و ديوارهاي سازه ­اي هم در راستاي اين خطوط Refrence رسم شده ­اند.

 

توجه كنيد كه لازم نيست قبل از ايجاد buiding pad حتماً خطوط مالكيت و ديوارهاي دور آن را رسم نماييد. امكان دارد شما بخواهيد قبل از ترسيم هر عنصر ديگري ابتدا pad را رسم نماييد. فقط بدانيد كه در هنگام رسم خطوط پيراموني pad مي­توانيد از فرمان pict wall استفاده كرده و از ديوارهاي سازه ­اي دور كمك بگيريد.

 

3- ديد cellar floor از در پنجره project browser فعال نماييد.

4- به نوار massing & site رفته و دكمه Buidiay pad را بزنيد. در پنجره properties paltte گزينه off set from level را عدد صفر تعريف كنيد.

5- در پانل Draw گزينه pik wall را فعال نموده و خطوط داخلي ديوارهاي سازه ­اي دور را انتخاب نماييد. مي ­توانيد از دكمه Tab براي انتخاب زنجيره ­اي آنها سود ببريد.

6- دكمه finish Editor را در نوار ترسيمات بزنيد تا از حالت ترسيم خارج شده و بعد 2 بار روي سر برش موجود در پلان كليك كرده تا نتيجه را مشاهده كنيد. دقت كنيد كه صفحه بالايي Building pad دقيقاً روي تراز cellar قرارگرفته و قسمتي از سطح توپوگرافي هم براي ايجاد سرداب حذف گشته است.

 

شكل 35-3

 

تنظيم قرارگيري فرورفتگي در سطح توپوگرافي

اگر مي­ خواهيد كه در قسمت فرورفتگي توپوگرافي در هنگام ايجاد زيرزمين يا سرداب تنظيماتي لحاظ كنيد دكمه كوچك كنار پانل model sik در نوار massing & site را فشاريد. پنجره تنظيمات سايت مانند شكل باز خواهد شد.

 

همانطور كه ملاحظه مي­ كنيد مي­ توانيد مواردي مثل section cut material و Elevation of poche base را تنظيم نماييد. توجه داشته باشيد كه اندازه ارتفاع به سطحي كه پروژه در Revit روي آن قرار مي­گيرد بستگي دارد. همچنين مي­ توانيد عدد مربوط به نمايش تعداد خطوط توپوگرافي روي سايت را هم توسط گزينه counter line properties تغيير دهيد.

ساختن خطوط مالكيت

ابزار property line براي تعيين محدوده ساخت ساختمان در محوطه به كار مي­ رود. اين نوع خط با خطوط ديگر model line و detail line متفاوت است زيرا tag پذير بوده و توانايي نمايش طول در بُرد پروژه را داراست. توسط tag مشخصه همچنين توانايي اعلام مساحت درون محوطه را نيز توسط tag مشخصه داراست.

شما مي ­توانيد به 2 روش از اين ابزار استفاده كنيد: توسط ترسيم در صفحه يا دادن مختصات در جدول در تمرين زير به ترسيم Propertay line در پروژه مي­ پردازيم و بعد مختصات آن را در جدولي براي نمايش بُرد و طول پروژه ارائه مي­ كنيم.

 

1- يك پروژه جديد باز كنيد و ديد site را پنجره project browse فعال نماييد.

2- در نوار massing & site روي دكمه proparty line كليك نموده و وقتي پنجره create property line نمايان شد گزينه create by sketching را انتخاب كنيد.

3- به دستور رسم مستطيل Recatangle از پانل Draw در نوار ترسيم رفته و يك مستطيل به اندازه رسم كنيد.

4- دكمه finish edite mode را از نوار وابسته بزنيد تا روند ترسيم كامل شود.

5- در حالي كه خط proper line هنوز در حالت انتخاب است دكمه edit table را از نوار property line / modify را بفشاريد. در عكس ­العمل اين رفتار يك هشدار داده مي­ شود كه با اعمال اين دستور ديگر نمي ­توانيد به حالت sketch mode برويد تا زمانيكه خط property line به جدول تبديل شده پس كليد yes را بزنيد تا اين روند ادامه يابد.

6- حالا مي­ توانيد ببنيد كه هر كدام از خطوط به صورت جدول مختصات طول و عرض در جهت NE نمايش داده شده است. (شكل 36-3)

 

شكل36-3

 

تعيين مساحت propery line توسط tag مربوطه

در روش ­هاي مستندسازي ساختمان مرسوم است كه رئوس خطوط property line را به صورت جدول طول و عرض ارائه كنند. دو روش براي حاشيه نويسي property line وجود دارد.

در تمرين پيش روي شما اين دو روش را از كتابخانه پيش فرضات Revit بارگذاري كرده و هر عضو از property line را tag گذاري مي­ كنيد. كمااينكه مساحت هم شامل آن خواهد بود.

 

1- به نوار insert رفته و دكمه load family را بزنيد در كتابخانه موجود در Revit جستجو كرده و روي پوشه Annotate 2 بار كليك كرده و بعد پوشه Civil را باز كنيد.

2- دو فايل زير را پيدا كرده و توسط دكمه ctrl هر دو را در پروژه بارگذاري نماييد.

 

(Property line tag. rfa (M_Property line tag. rfa –

(Property Tag – SF. rfa (M_property tag. Rfa –

 

3- كليد open را براي بارگذاري 2 هم خانواده بفشاريد.

4- به نوار Annotate رفته و دكمه tag by category را زده و علامت leader را در نوار option برداريد.

5- حال روي هر كدام از خطوط propery line كليك كنيد تا tag مربوطه كه شامل نمايش طول و برد مختصاتي هر كدام مي­ شود خلق شود همانطور كه در شكل 37-3 ملاحظه مي­ كنيد اين عمل انجام شده است.

 

شكل 37-3

 

حالا كه تمامي خطوط داراي Tag مشخصات شد نوبت به نمايش مساحت property line مي ­رسد. اين روند مشابه ايجاد Area tag نمي­ باشد زيرا عنصر مساحت­ پذيري در property line تعريف نشده است. به جاي آن هم خانواده  (property tag-  SF. rfa (M_property Tag. Rfa در نوار Anotate بدين منظور طراحي شده و زماني كه تمامي اضلاع به انتخاب درآيد وارد عمل مي ­شود.

مي ­توانيد اين دستور را به خطوطي كه قبلاً ايجاد كرده ­ايد اعمال كنيد. به نوار Annotate رفته و دستور tag by cattgory را اجرا كنيد بجاي انتخاب يك خط property line به صورت مستقل زمانيكه اشاره ­گر موس روي يكي از خطوط قرار گرفت دكمه tab را بزنيد تا تمامي خطوط تحت انتخاب درآيد بعد كليك كنيد تا Area tag در محل مناسب قرار گيرد همانطور كه در شكل 38-3 نمايش داده شده است. روي علامت سئوال واقع در بالاي متن كليك كرده تا نام خطوط را عوض كنيد.

 

شكل 38-3

 

نمايش مشخصات توپوگرافي در جدول

همانطور كه قبلا هم اشاره كرديم ابزارهاي Revit براي طراحي سايت بدن معنا نيست كه مي­ تواند جايگزين مناسبي براي نرم­ افزارهاي مهندسي civil باشد ما به شما آموزش دايدم كه چگونه يك سطح توپوگرافي را به روش­ هاي مختلف ايجاد كنيد. اين روش هم يك روش سريع براي درك اين مطلب بود كه چه مقدار از مساحت زمين تحت اختيار ملك قرار مي­ گيرد. اين دقيقاً آن چيزي است كه به نام cut/fill surface خوانده مي­ شود.

يك روش ساده براي شرح دادن استفاده از cut/fill در ارتباط با ايجاد building pad مي ­باشد كه به صورت خودكار قسمتي از سطح توپوگرافي را برش مي ­دهد. اجازه بدهيد با انجام يك تمرين اين مطلب را تفهيم كنيم:

 

1- فايل c03-site-cut-fill.rvt را در سايت sybex.com/go/masteringrevit2011 بارگذاري كرده و آنرا باز كنيد. در اين فايل به اين نكته توجه كنيد كه توپوگرافي ايجاد شده به فاز Exisiting تخصيص يافته است.

2- در نوار view دكمه schedules/Quantites را زده و پنجره eidt sechedule را باز كنيد.

3- از فهرست موجود گزينه topography را انتخاب و به O.K كنيد.

4- در پانل filed از پنجره schedule properties گزينه­هاي name, projected Area, Net cut/fill را انتخاب كرده و دكمه add را بزنيد.

5- ديد cellar را از طريق project browser انتخاب كرده و عنصر building pad را مطابق به روشي كه از قبل آموختيد ايجاد نماييد بعد از ايجاد building pad و همسو شدن توپوگرافي با آن توجه داشته باشيد كه اندازه Net cut / fill در جدول توپوگرافي همچنان عدد صفر را نمايش مي­ دهد علت آن اينست كه ابزار GradedRegion بايد بر روي سطح استفاده مي ­شد تا اين تغيير را در حجم، قسمت برش خورده محاسبه كند.

6- در نوار view گزينه tile را بزنيد تا صفحات به صورت 4 تايي نمايش يابند پس به هر دو ديد 3D و جدول احاطه داريد.

7- در نوار massing & site روي ابزار Graded Region كليك كرده و بعد سطح توپوگرافي را انتخاب كنيد. وقتي كه پنجره Edit Graded Region dialog باز شد گزينه Create A New را انتخاب نماييد. اين عمل باعث ايجاد هم پوشاني بين خطوط موجود روي پوسته مي­ شود كه به Revit اجازه مي­ دهد تا تفاوت بين اين 2 را در جدول نمايش دهد.

8- هنگاميكه پوسته را انتخاب مي­ كنيد مشاهده مي­ كنيد كه ارقام موجود در جدول تغيير مي­ كند تا تأثير گودبرداري حاصل از ايجاد pad ساختمان بر روي خاك را نمايش دهد. توجه داشته باشيد كه اين روش محاسبه شامل مواردي از قبيل خاكريزي در روند ساختمان سازي نمي­ باشد.

 

شما همچنين با جدول­ بندي كردن توپوگرافي كار ارائه اطلاعات مربوط به آن را آسان تر نموده ­ايد. به آساني پوسته را انتخاب كرده و عددي را در بخشي Name از پنجره properties palette وارد كنيد. و نام پوسته اصلي را هم به Existing Grade تغيير داده و پوسته را در مكاني كه buiding pad قرار دارد جاگذاري كنيد. نام آنرا به pad & Area تغيير داده و جدول توپوگرافي را دوباره بازنگري كنيد.

 

 

مترجم: ابولفضل نوایی

5/5 (1 Review)0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *