اصول پایه و جدول ابزار revit قسمت پنجم

آموزش رویت – اصول پایه و جدول ابزارهای Revit قسمت پنجم

مسير تقويت مهارت Revit

نگهداري كردن عناصر از جابجايي ناخواسته

در برخي موارد شما مي ­خواهيد مطمئن باشيد كه عنصر مورد نظر در مدل به هيچ وجه حركت نكند. نمونه قابل توجه اين است كه گاهي شما مي­ خواهيد براي بازسازي ساختمان تغييراتي در طرح ايجاد نماييد براي اين منظور شما نمي­ خواهيد در ديوارهاي اصلي كه در حقيقت ساخته شده­ اند تغييري ايجاد شود موارد مشابه ديگر مثل خطوط آكس و ترازها و دیوارهاي خارجي است. Revit دو گزينه را براي جلوگيري از حركت اجسام در صفحه پيشنهاد مي ­كند.

 

شما میتوانید قسمت چهارم اصول پایه و جدول ابزارهای Revit را از طریق لینک زیر مشاهده و مطالعه نمایید

جهت استفاده از مطالب قسمت قبل روی لینک زیر کلیک نمایید:

آموزش رویت – اصول پایه و جدول ابزارهای Revit قسمت چهارم

 

پونز كردن عناصر

شما مي ­توانيد با pin كردن عنصر توسط ابزار pin آن عنصر را به صفحه متصل كرده تا حركت نكند. از اين ابزار براي عناصر خاص كه مي ­بايست براي مدت طولاني در جاي خود ثابت باشند استفاده كنيد. اين يك ابزار مهم براي فايل هاي وارد شده از Cad نيز مي ­باشد. زيرا اين فايلها به راحتي انتخاب شده و جابجا مي ­شوند اين گونه تصادفات مي­ تواند باعث بروز اشكالاتي در روند طراحي توسط BIM باشد. از ابزار pin براي قفل كردن خطوط آكس استفاده كنيد زيرا شما مطمئناً نمي ­خواهيد اين خطوط تصادفي در پروژه جابجا شوند.

اين ابزار در نوار modify و پانل modify قرار دارد. ابتدا تعدادي از عناصر كه نمي­ خواهيد اشتباهي جابجا شوند را انتخاب و بعد ابزار pin را اعمال كنيد. و اگر جابجايي در صفحه ايجاد شود شامل عناصر pin شده نخواهد بود. حتي اگر خواستار اين تغيير هم باشيد. براي خارج شدن از حالت pin عنصر مورد نظر را انتخاب كرده و دكمه unpin را بزنيد كه آن هم در نوار modify يافت مي ­شود. شما مي توانيد به روش ديگري هم اينكار را انجام دهيد وقتي عنصري را كه قفل شده به صفحه را انتخاب كنيد علامت pin روي شكل ظاهر مي­ شود با كليك روي خود نماد عنصر از حالت قفل خارج و unpin مي شود.

حذف كردن عنصر pin شده

عنصر pin شده قابليت حذف شدن را داراست و اين يكي از اشتباهاتي است كه برخي از كاربران انجام داده و فكر مي­ كنند عنصر pin شده حذف نمي­ شود. در عوض Revit يك هشدار مي­ دهد كه عنصر pin شده حذف شد پس توجه كاربر به اين موضوع جلب مي­ شود كه آن عنصر را از دست داده است.

ايجاد محدوديت ­ها

گزينه constrain به قدرتمندي ابزار pin نيست اما به شما اين اجازه را مي­ دهد تا توسط اندازه گذاري روي عنصر آنرا به اندازه موجود ثابت نگه داريد شما مي­ توانيد با ايجاد constrain و يا Align نماد قفل كوچكي را روي صفحه مشاهده كنيد و با قفل كردن آن اين رابطه را بر روي عنصر اعمال كنيد.

يك مثال ساده براي فهم constrain اين است كه براي ايجاد يك فاصله ثابت بين درب و ديوار كنار آن (لغاز) مي ­توان از اين روش استفاده كرد. اگر ديوار جابجا شود درب نيز به تبع آن با حفظ فاصله جابجا مي­ شود. اگر بخواهيم درب را جابجا كنيد Revit به شما اين اجازه را نمي ­دهد. به شكل 18-3 نگاه كنيد در اينجا درب با ايجاد فاصله 4 اينچ نسبت به ديوار قفل شده است.

اين نوع وابستگي از طريق خط اندازه ­گذاري بين درب و ديوار ايجاد مي ­شود و با كليك كردن روي نماد قفل اين محدوديت بوجود مي ­آيد.

به ياد داشته باشيد كه اين اندازه ­گيري را مي­ توان حذف كرد وقتي شما يك اندازه­ گذاري را كه از طريق آن corstrain يا رابطه­ اي ايجاد مي­ كند حذف كنيد Revit به شما هشدار مي­ دهد (شكل 19-3). حال اگر دوباره يك خط اندازه­ گذاري جديد ايجاد كنيد مي­ توانيد دوباره عمل قفل كردن را تكرار كنيد.

زماني كه عنصري كه constatin شده را انتخاب كنيد اين رابطه نمايش داده مي­ شود و وقتي كه اشاره ­گر موس روي خط اندازه­ گذاري برود به حالت نقطه­ چين در مي­ آيد.

شكل 19-3

جستجو در ابزارهاي ويرايشي

تعداد زيادي از انواع ابزارهاي ويرايشي در Revit وجود دارد كه آنها را در فصل­ هاي مختلف به تناسب اعمالي كه انجام مي ­دهيم پوشش خواهيم داد. در هر حال تا كنون هم با تعدادي از آنها آشنا شده اید زیرا آنها ابزارهاي مورد نياز اوليه براي ويرايش در پروژه ­ها هستند.

استفاده از روش Join Geomertry

پيوند دادن ديوارها با كف و بام باعث بهتر شدن ديد در پلان ها مي­ شود براي اين منظور Revit خواستار اين پيوند به صورت اتوماتيك شده است. در برخي موارد عناصر اين پيوند به خوبي برقرار نمي­ شود و نياز است تا با ابزاري اين پيوند برقرار شود.

اين ابزار يك پيوند بين كف و ديوار و بام و لبه هاي سازه slab ايجاد مي ­كند.

مورد استفاده اين ابزار بيشتر در برش ها است در جايي كه كف­ ها و ديوارها روي هم نمايش داده نمي­ شوند. شكل 20-3 يك كف را نمايش مي ­دهد كه تعدادي ديوار با آن تداخل دارد ديوارهايي كه پيوند مناسبي با كف ندارند با استفاده از ابزار Join Geometry يك رابطه تميز و بهتري در نمايش آن ايجاد كنيد.

بايد توجه داشته باشيد كه تعدادی از پيوندها مخصوصاً در درجه وضوح ديد معمولي coarse – شامل يك خط جداكننده بين دو عنصر مي­ باشد اين مورد بيشتر براي اين است كه 2 عنصر با مصالح مختلف با هم پيوند خورده ­اند. مطمئن باشيد كه مصالح موجود باعث كيفيت بهتر نمايش آن در صفحه مي باشد.

شما بايد توجه داشته باشيد كه اگر تعداد عناصر ميزبان پذير و عناصري كه به ديوار اصلي اتصال دارد زياد باشد باعث ايجاد تعدادي فاصله در نمايش طول ديوار مي­ شود براي رفع اين موضوع بهتر است در نمايش ديد صفحه در حالت coarse ديوارها مشكي توپُر ديده شود.

استفاده از ابزارهاي برش در سطح و رنگ

در مواردي شما نياز دارید كه يك مصالح با ضخامت كم را روي سطح يك مدل بدون عوض كردن يك نوع عنصر جديد ايجاد كنيد. و يا مي­ خواهيد يك برش روي مصالح سطحي برخي عناصر بوجود آوريد. در Revit ابزاري به نام paint براي اعمال مصالح روي سطوح و ابزار split face براي جداسازي برخي مصالح از روي سطوح وجود دارد. با ابزار paint مي­ توانيد مصالح مختلفي را روي سطوح خارجي ديوارها، كف ها و بام ها و سقف ها ايجاد كنيد. اين مصالح هيچ ضخامتي ندارند اما مي ­توانيد آن ها را در جداول مصالح وارد كرده و به آن ها برچسب يا tag معرفي مصالح بزنيد. بيشترين مورد استفاده از اين 2 ابزار جاگذاري فرش يا سراميك در كف مي­ باشد.

عمليات paste,copy

روش paset,copy يك روش شناخته شده در تمامي نرم ­افزارها مي­ باشد و Revit هم همين تكنيك را در اينجا قرار داده است. (ctrl+c,ctrl+v) از اين روش بيشتر براي سرعت بخشيد به كار استفاده مي ­شود.

براي كپي كردن عنصر يا گروهي از عناصر توسط clip board آنها را اول انتخاب كرده بعد ctrl+c و براي paste دكمه ctlr+v را بفشاريد. براي نمايش بهتر Revit يك مربع به صورت نقطه ­چين دور عناصر كپي شده رسم مي ­كند. بدين ترتيب به راحتي مي­ توانيد نقطه ­اي را كه مي­ خواهيد عناصر كپي شده قرار گيرند را انتخاب كنيد. در نوار option گزينه constrain وجود دارد كه با فعال كردن آن فقط مي ­توانيد در جهات محورهاي مختصات عناصر را حركت داده و كپي كنيد.

ويرايش عناصر paste شده

بعد از انتخاب مكان براي قرارگيري عناصر كپي شده شما متوجه يك پانل جديد در نوار ابزار مي­ شويد كه Edit pasted نام دارد (شكل شماره 21-3) شما مي ­توانيد دكمه finish را براي كامل كردن پروسه paste بفشاريد و يا دوباره آنرا تكرار كنيد. و اگر از روند كپي كردن راضي نبوديد مي­ توانيد دكمه cancel را بزنيد.

اگر گزينه Edit paste Element را انتخاب كنيد يك پنجره جديد در گوشه سمت چپ پانل باز مي­شود. (شكل 22-3) در اين روش شما مي­توانيد فقط عناصر paste را ويرايش نماييد.

شما مي­ توانيد گزينه select All يا filter را براي استفاده از آن عناصري كه در زمان انجام paste در حالت انتخاب هستند استفاده كنيد. زماني كه ويرايش به پايان رسيد دكمه finish را بفشاريد.

همسو كردن عناصر paste شده

اگر تمايل داريد عناصري را در مكان خاص paste كنيد ابزار paste Aligned به شما گزينه­ هاي زيادي در اين زمينه ارائه مي­ كند. اين گزينه­ ها به شما اين امكان را مي ­دهد كه سريعاً عناصر را از يك ديد به صفحات ديگر كپي كنيد. بعد از اينكه عناصر مربوطه را انخاب كرده و دكمه copy را در پانل clipboard زديد حال مي­ توانيد يكي از روش­ هاي نمايش داده شده در شكل 23-3 را براي انجام عمليات paste انتخاب كنيد.

در اين فهرست 5 گزينه وجود دارد وقتي كه دكمه رو به پايين paste را مي ­فشاريد. با توجه به نوع كپي و عناصر انتخابي براي كپي شدن تعدادي از گزينه­ هايي كه قابليت اجرا را داشته باشند دراين فهرست نمايش داده مي­ شوند. مثلاً اگر عنصري را در يك پلان انتخاب كرده­ ايد شما نمي توانيد گزينه Aligned to selected views را انتخاب كنيد. اين گزينه به ترتيب عبارتنداز:

Aligned to selected levels اين روشي است براي كپي كردن سريع عناصر در ترازهاي (level) مختلف. وقتي اين گزينه را انخاب مي­ كنيد يك پنجره باز مي­ شود تا ترازهاي موجود را نمايش دهد و شما طبق دلخواه آنها را انتخاب كنيد. اين روش در ساختمان هاي چندطبقه كاربرد دارد زماني كه مي­ خواهيد مبلمان يا ديگر عناصر را در تمامي طبقات به يك شكل داشته باشيد.

Aligned to selected views اگر شما تمايل به كپي كردن عناصري از قبيل drafting lines  (خطوط طراحي) يا خطوط اندازه­ گذاري داريد مي ­توانيد اين گزينه paste را براي انتخاب view مورد نظر استفاده كنيد.

در سيستمي كه براي انتخاب paste نمايان مي­ شود انواع levelها ديده نمي ­شود مثلاً اگر عنصري را كه در پلان انتخاب كرده ­ايد ليست شامل انواع پلان ها مي ­باشد و اگر از نما باشد پلان ها ديده نمي­ شود و فقط نماها قابل دسترسي است.

Aligned to current view اين گزينه فقط براي paste كردن عناصر در صفحه يا ديد جاري در همان مختصات امكان­پذير است. مثلاً اگر شما يك سري ديوار انتخاب كنيد و دكمه copy واقع در پانل clipboard را بزنيد بعد از طريق پنجره project browser به يك پلان ديگر برويد و گزينه Aligned to current view را فعال كنيد. آن ديوارها در ديد جاري و در همان مختصات قرار مي­ گيرد.

Aligned to same place اين گزينه براي مواردي استفاده مي­ شود كه مي ­خواهيم عناصري را از همان مكاني كه كپي شده در ترازهاي مختلف در همان مختصات paste كنيم. يكي از موارد استفاده از اين گزينه براي كپي كردن عناصر در صفحات طراحي مي ­باشد براي اطلاعات بيشتر به فصل 11 رجوع كنيد.

Aligned to picked level  اين روش براي كپي كردن عناصر و paste كردن آنها با توجه به كليك كردن روي هر تراز (level) در صفحات نما يا برش مي­ باشد. در حالي كه شما در يك پلان عناصر را كپي يا قطع مي­ كنيد براي paste كردن حتماً بايد در صفحات نما يا برش باشيد امكان دارد شما بخواهيد از اين گزينه براي كپي كردن بالكن­ ها در نما از يك طبقه به طبقات ديگر استفاده كنيد.

براي ايجاد يك نمونه مشابه به جاي استفاده از كپي و ويرايش آن مي­ توايند از گزينه create similar براي ايجاد يك نمونه مطابق عنصر اول استفاده كنيد. اين ابزار در نوار create در پانل modify قرار دارد و زمانيكه يك عنصر انتخاب مي­ شود در نوار ظاهر مي­ گردد و يا اگر روي آن عنصر راست كليك شود قابل دسترسي است.

 

ادامه دارد …

 

شما میتوانید ادامه این مقاله یعنی قسمت ششم اصول پایه و جدول ابزارهای Revit را از طریق لینک زیر مشاهده و مطالعه نمایید

جهت استفاده از مطالب قسمت بعد روی لینک زیر کلیک نمایید:

آموزش رویت – اصول پایه و جدول ابزارهای Revit قسمت ششم

 

مترجم: ابولفضل نوایی

5/5 (3 Reviews)0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *