اصول پايه و جدول ابزارهاي Revit

آموزش رویت – اصول پایه و جدول ابزارهای Revit قسمت سوم

مسير تقويت مهارت Revit

Rotate و mirror كردن عناصر

زماني كه يك پروژه را گسترده و پالايش مي­ كنيد در مواردي ملاحظه مي­ كنيد كه تعدادي از عناصر به صورت تكرار پذير نياز به چرخش Rotate با قرينه ­سازي mirror دارند. دقيقاً مطابق move,copy و Rotate روش هايي براي اين موضوع وجود دارد سريع­ ترين روش براي چرخش ­هاي 90 درجه در يك جهت فشردن دكمه spacebar در صفحه كليد مي ­باشد. براي موارد پيچيده ­تر لازم به اجزاي ابزار Rotate براي رسيدن به زاويه مورد نظر است.

 

شما میتوانید قسمت دوم اصول پایه و جدول ابزارهای Revit را از طریق لینک زیر مشاهده و مطالعه نمایید

جهت استفاده از مطالب قسمت قبل روی لینک زیر کلیک نمایید:

آموزش رویت – اصول پایه و جدول ابزارهای Revit قسمت دوم

استفاده از دكمه spacebar

شما مي­ توانيد از دكمه spacebar واقع در صفحه كليد هم زمان خلق عنصر و هم بعد از جاگذاري آن استفاده كنيد در اضافه براي چرخاندن يك عنصر به اندازه 90 درجه و يا به اندازه هر عنصري كه در نزديكي آن موجود است و زاويه ­اي دارد و هم سو كردن عنصر جديد با آن مورد زاويه داير (مثل ديوار – آكس – خطوط Refrence) مي­ توان از دكمه spacebar استفاده كرد اين يكي از روش ­هاي عالي و سودمند براي ذخيره زمان است كه بهتر است با آن آشنا باشيد. زيرا مي ­توانيد به راحتي در حين ايجاد عناصر از لزوم استفاده از ابزارهاي mirror,Rotate چشم ­پوشي كنيد. در اينجا تعدادي مثال آورده شده است:

درب ها و پنجره ­ها: اگر يك دربي داريد كه جهت باز شو خلاف جهت است. آن را انتخاب كرده و دكمه spacebar را بزنيد. شما مي ­توانيد در 4 جهت آنرا توسط همين روش بچرخانيد. در مورد پنجره هم مي­ توانيد همين كار را تجربه كنيد اما با اين تفاوت كه پنجره ­ها اصولاً در معماري متقارن هستند و در دو جهت تغيير مي­ كنند. اما اگر شما يك پنجره در هم خانواده مربوط به آن ايجاد مي­ كنيد كه نامتقارن است فراموش نكنيد كه در دو جهت براي آن فلش ها جهت نما را تعريف كنيد. اين فلش ها اجازه مي­ دهد كه بتوان از دكمه spacebar براي چرخاندن آنها كمك گرفت.

ديوارها: اگر شما يك ديوار را انخاب كنيد و دكمه spacebar را بفشاريد ديوار در طول قرينه مي­ شود. فلش هاي جهت نما در روي ديوارها دقيقاً روي خط مكان نماي ديوار قرار دارند كه البته هميشه وسط ديوار نيست.

اگر شما مطمئن نيستيد كه ديوار به كدام جهت قرار گرفته آنرا انتخاب كرده و به محل فلش آن دقت كنيد اصولاً اين فلش ها در وجه خارجي ديوار قرار مي ­گيرند. (شكل 9-3)

عناصر مستقل: اگر يك عنصر مستقل را در صفحه انتخاب كرديد از دكمه spacebar مي­ توانيد استفاده كنيد تا آن عنصر حول محور مركزي خود چرخش كند البته وابسته به آنكه چگونه يك هم خانواده ساخته شده و جهت قرارگيري آن چگونه تعريف شده

باشد متفاوت خواهد بود. اگر شما تصميم داردي كه يك هم خانواده family را ويرايش كنيد براي تغيير در جهت آن بايد به خط مركزي Refrence plan مراجعه كنيد. مراقب باشيد وقتي كه family دوباره در پروژه بارگذاري مي­ شود تمامي نمونه­ ها از آن نوع family به جهت تغيير خواهد كرد.

استفاده از ابزار Rotate چرخش

براي چرخاندن يك عنصر آنرا ابتدا انتخاب كرده و بعد ابزار Rotate را فعال كنيد. به ياد داشته باشيد كه مي ­توانيد اول ابزار Rotate را فعال بعد يك يا چند عنصر را انتخاب كنيد و بعد دكمه Enter را بزنيد تا پروسه آغاز شود. اين يك روند است كه با دوبار كليك كردن به مانند copy,move انجام مي­ شود. و در مراحل بعد مي ­توانيد يك عدد هم براي چرخش با زاويه مشخص وارد كنيد. Revit مركز ثقلي حجم را محور چرخش قرار مي­ دهد در هر حال شما مي­ توانيد به دلخواه آنرا تغيير دهيد.

براي انتخاب مركز چرخش علامت مخصوص چرخش را بكشيد به جايي كه مورد نظر شماست البته اين عمل بايد قبل از شروع رسم خط براي تعيين مسير چرخش اعمال شود. به ياد داشته باشيد كه براي نمايش آيكن مركز چرخش بايد به سمت خارج بزرگنمايي كنيد تا آن نماد ظاهر شود.

بعد از تعيين مركز چرخش شروع كنيد به اعمال چرخش مي­ توانيد از اندازه­ گذاري موقت هم استفاده كرده و يا با تايپ كردن زاويه مناسب چرخش را تكميل كنيد.

توجه كنيد زمانيكه در حال جابجايي مركزيت چرخش هستيد شما توانايي استفاده از pan,zoom را از دست مي­دهيد براي مقابله با اين موضوع نماد مركز را به سمت project browser بكشيد و بعد دكمه موس را رها كنيد بعد دوباره اشاره ­گر موس را به صفحه برگردانيد. نماد اشاره ­گر به صورت نماد مركز چرخش تغيير مي­ كند و به راحتي مي­ توانيد در صفحه اعمال pan,zoom را انجام هيد بعد روي مقصد كليك كنيد و روند تكميل چرخش را ادامه دهيد. توجه داشته باشيد كه در حين جاگذاري محل چرخش مي­ توانيد از صفحه كليد هم استفاده كنيد مثلاً گزينه SE را وارد كنيد تا علامت نماد انتهاي خط به صراحت براي شما آشكار شود.

استفاده از ابزار قرينه ­سازي mirror

ابزار mirror به شما اين امكان را مي­ دهد كه عنصري را نسبت به يك محور قرينه سازيد. شما مي توانيد از خطوط موجود در صفحه به عنوان محور قرينه استفاده كنيد. كادر اين صورت ابزار mirror pick Axis كاربرد دارد و يا محور را خود در صفحه ترسيم كنيد كه آن هم توسط ابزار Mirror Draw Aixs صورت مي­گيرد.

در شكل شماره 10-3 مركز ديوار وسط به عنوان محرو قرينه­ ساز انتخاب شده است.

شكل 10-3

با توجه به نوار option ملاحظه مي­ كنيد كه در هنگام mirror كردن هميشه به صورت پيش فرض حالت copy فعال است يعني با قرينه­ سازي عناصر يك كپي از آنها ايجاد مي­ شود. وقتي گزينه mirror را فعال كنيد در نوار option گزينه copy قابل رويت مي­باشد.

تكثر منظم عناصر

ابزار Array به شما اجازه مي ­دهد كه يك عنصر را با فاصله منظم در يك محدوده تكثير كنيد. Revit از يك روش هوشمندانه براي Array و گروه كردن عناصر براي تمايز دادن آن عناصر از ديگر موجود در صفحه برخوردار است. مطابق ديگر ابزارها بازنگري كلي روي نوار option و توانايي­ هاي اين ابزار خواهيم داشت.

شما مي­توانيد 2 نمونه Array داشته باشيد Radial, Linear گزينه Linear به صورت پيش فرض هميشه فعال است زيرا بيشتر مورد استفاده قرار مي­گيرد همانطور كه انتظار داريد اين گونه Array يك سري از روي عنصر به صورت خطي تكثير مي­كند كه هر كدام از آنها يك فاصله تعريف شده­اي از ديگري داراست.

(move to 2nd option) يا مي­توانيد به صورت كلي فاصله بين عنصر ابتدا و انتهايي را مشخص كرده تا بين اين فاصله به تعداد نياز تكثير ايجاد شود (move to last) شكل 11-3 بيانگر يك نمونه Array در حالت خطي و با اعمال گزينه  move to 2nd  براي رعايت فاصله واحد بين هر عنصر مي­ باشد. توجه داشته باشيد كه تعداد اين عناصر بسته به سليقه شما قابل افزايش يا كاهش است اگر شماره ظاهر شده در بالاي عناصر را بعد از ايجاد آنها تغيير دهيد تعداد آنها برحسب مورد تغيير خواهد كرد.

شكل 11-3

اگر شما تمايل داريد كه عناصر شما در يك فاصله تعريف شده قرار گيرند و فاصله بين هر كدام از آنها مدنظر نيست از گزينه move to last استفاده نماييد. شكل 12-3 يك نمونه از آن را نشان مي­ دهد به صورتي ­كه در يك فاصله معين با افزايش تعداد عناصر فاصله بين هر كدام به صورت انفرادي تغيير كرده است. در اينجا تنها چيزي كه ثابت است فاصله بين اولين تا آخرين عنصر مي ­باشد.

شكل 12-3

گزينه Radial Arry (چرخش) هم مثل مورد قبلي است با اين تفاوت كه عنصر اصلي حول يك مركزيت دوران پيدا مي­ كند. كاربرد move to 2nd  و man to last با تعيين زاويه متناسب هستند و بجاي تعيين فاصله در مورد linear استفاده مي ­شود. شما مي­ توانيد زاويه نمونه براي هر عنصر و يا زاويه كلي براي تمامي آنها را وارد كنيد و يا با 2 كليك در صفحه محدوده Array را تعيين كنيد. در اين جا تمامي عناصر به صورت خودكار به سمت مركزيت چرخانده مي­ شوند. (شكل 13-3)

شكل 13-3

Radial Array به نسبت نوع Linear آن كمي پيچيده ­تر است. دراينجا چگونگي ايجاد عناصر در شكل 13-3 را مورد بررسي قرار مي­ دهيم.

  • قبل شروع Array يك خط در وسط صفحه به عنوان محور مركز توسط Detail Linear رسم كنيد.
  • عنصر را انخاب و ابزار Array را از نوار modify اجرا كنيد. بعد گزينه Radial را انتخاب كرده و عدد 6 را تايپ كنيد و گزينه move to last را فعال نماييد.
  • علامت مرکزیت چرخش را به انتهاي خط رسم شده در صفحه بكشيد.
  • براي فعال شدن نقطه شروع با موس در هر جايي كليك كنيد. مكان اين نقطه مهم نيست زيرا شما يك چرخش كامل را نياز داريد.
  • ديگر نيازي به كليك دوم نيست فقط در نوار option عدد 360 را تايپ كنيد و Enter را بزنيد.

ايجاد يك گروه از عناصر Array شده به شما اين قابليت را مي­ دهد كه در آينده بتوانيد تعداد يا فاصله بين آنها را تغيير دهيد. اگر گزينه Group غير فعال باشد. هر كدام به صورت يك عنصر واحد در مي­ آيد و فلسفه Array در ايجاد اين عناصر نامفهوم مي­ شود.

همانطور كه در شكل 11-3 و 12-3 ديده شد وقتي عنصري در يك گروه انتخاب مي ­شود گزينه ­اي براي كنترل كردن تعداد عناصر فعال مي ­شود. با ويرايش آن عدد مي­ توانيد به مورد دلخواه دست يابيد. اين ابزار در مواردي خاص بسيار سودمند مي­ باشد مثلاً هنگامي كه يك سري از عناصر را كنار هم چيدمان مي ­كندي كه توسط يك سري پارامترها و فرمول­هاي رياضي اجرا مي ­شود براي مشاهده جزئيات بيشتر به فصل 15 مراجعه نماييد.

 

ادامه دارد …

 

شما میتوانید ادامه این مقاله یعنی قسمت چهارم اصول پایه و جدول ابزارهای Revit را از طریق لینک زیر مشاهده و مطالعه نمایید

جهت استفاده از مطالب قسمت بعد روی لینک زیر کلیک نمایید:

آموزش رویت – اصول پایه و جدول ابزارهای Revit قسمت چهارم

 

مترجم: ابولفضل نوایی

5/5 (1 Review)0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *