اصول پايه و جدول ابزارهاي Revit

آموزش رویت – اصول پایه و جدول ابزارهای Revit قسمت دوم

مسير تقويت مهارت Revit

ويرايش عناصر به صورت فعال

در Revit قابليتي وجود دارد كه عناصر را در مدلسازي مي­توان به صورت فعال ويرايش كرد. به راحتي عنصر مربوطه را انتخاب و آن را در صفحه بكشيد و يا توسط علامت­ هاي آبي رنگ كه به صورت نقطه يا فلش نمايان مي­ شوند. ديوارها، خطوط، وجوه اشكال و هر عنصر محصوري را مي­ توانيد ويرايش كنيد.

در همين رابطه شما براي ويرايش به روش ­هاي دقيق ­تري نيز مثل copy كردن و يا move كردن عناصر هم نياز داريد پس بيايد به روش ­هاي ارائه شده در اين رابطه بپردازيم.

 

شما میتوانید قسمت اول اصول پایه و جدول ابزارهای Revit را از طریق لینک زیر مشاهده و مطالعه نمایید

جهت استفاده از مطالب قسمت قبل روی لینک زیر کلیک نمایید:

آموزش رویت – اصول پایه و جدول ابزارهای Revit قسمت اول

جا به­ جا كردن عناصر

شما مي­ توانيد به طرق مختلف عناصر را جابجا كنيد. تنظيم كردن با ابزار قديمي براي استفاده از اندازه ­اي كه در حين جابجايي ظاهر مي ­شود براي هر كسي بسيار راحت و مأنوس است و بهترين روش در كار كردن با نرم ­افزار Revit مي­ باشد.

استفاده از اندازه ­گذاري موقت

حتماً تا كنون متوجه شده ­ايد وقتي كه عنصري تحت انتخاب است يا به تازگي در صفحه خلق شده يك سري اندازه­ گذاري در پيرامون آن ظاهر مي ­شود. اين خطوط، اندازه ­گذاري موقت نام دارد temporary Dimention و براي آگاه كردن شما نسبت به جايگاه آن نسبت به عناصر ديگر موجود در صفحه مي­ باشد و به شما كمك مي­ كند تا جايگاه مناسبي براي آن مطابق ميل خود پيدا كنيد.

با كليك كردن روي عدد نمايش روي اين خطوط اندازه ­گذاري عدد مربوطه فعال شده مي ­توانيد آنرا تغيير دهيد و اگر روي خود خطوط كليك كنيد به صورت يك خط اندازه دائم در صفحه قرار مي­ گيرد. پس به ياد داشته باشيد در هنگام جابجايي عناصر يا خلق آنها حتما به اندازه­ گذاري آن توجه كنيد زيرا اگر عنصري در حالت انتخاب نباشد امكان رويت اندازه ­گذاري مربوط به ان هم نيست. اگر خطوط اندازه گذاري موقت با آنچه شما مي­ خواهيد از آن نقطه خاص اندازه داشته باشيد متفاوت است مي ­توانيد خطوط شاهد را بگيريد و به نقطه دلخواه بكشيد. (شكل 6-3). مثلاً وقتي مي خواهيد يك درب را در ناحيه خاص از ديوار قرار دهيد بايد علامت مربع آبي رنگ موجود روي خطوط شاهد اندازه­ گذاري را گرفته و از وسط درب آن را به كنار آن بكشيد در آن صورت مي ­توانيد به اندازه دلخواه براي تعيين فاصله درب از نقطه خاصي از ديوار برسيد. همچنين در حاليكه خطوط شاهد را به سمتي مي­ كشيد مي ­توانيد دكمه Tab را در روي صفحه كليد بفشاريد تا در كنار خطوط مختلفي كه در كنار هم قرار گرفته ­اند و شما تمايل به انتخاب يكي از آنها هستيد نمايان شود.

شكل 6-3

اگر روي نقطه آبي رنگ كليك كنيد به صورت خودكار به خط بعدي سر راه خود پرش مي­ كند. مثلاً وقتي روي خطوط اندازه­ گذاري درب يا پنجره كليك كنيد به ترتيب بين خطوط واقع در بازشو از سمت چپ تا راست پرش مي­ كند. همچنين عمل را براي ديوار تكرار كنيد متوجه مي­ شويد كه خطوط شاهد به ترتيب بين لايه­ هاي مختلف ديوار قرار گرفته و اندازه را نمايش مي ­دهند.

توجه داشته باشيد وقتي كه خطوط شاهد را به سمت مورد نظر مي­ كشيد اين خط مرجع در حافظه آن عنصر مي­ ماند و براي ويرايش­ هاي بعدي نمايش داده مي­ شود.

شما همچنين مي­ توانيد پيش ­فرض­ هاي مربوط به رفتار خطوط اندازه ­گذاري را تغيير دهيد با استفاده از پنجره Temporary Dimension Properties كه شكل شماره 7-3 نمايش مي­دهد اين ويرايش قابل انجام است. (در پانل Additional setting manage Tenporary Dimeusion Propertis) در اينجا مي توانيد انتخاب كنيد كه اندازه­ گذاري موقت در كدام ناحيه از ديوارها، درب ها و پنجره ­ها قرار گيرد.

شكل 7-3

شما همچنين مي ­توانيد اندازه متن و درجه وضوح اندازه ­گذاري موقت در صفحه را تعيين كنيد. براي دسترسي به اين تنظيمات بروي دكمه R (Application) برويد و گزينه option را انتخاب كنيد.

زماني كه پنجره option باز شد به پانل Grophics رفته ودر قسمت تنظيمات Temporary Dimension text Apperance برويد و اندازه متن و مشخصات ديگر را مطابق نياز خود تغيير دهيد.

اگر تعداد زيادي عنصر را هم انتخاب كرديد و يا يك عنصر در مجاورت تعداد زيادي مدل بود اندازه­ گذاري موقت نمايان نمي­ شود آنگاه در نوار option گزينه Active Dimension را بزنيد و تا اندازه ­گذاري ظاهر مي­ شود.

روش جديد براي تنظيم ابزار ها

در Revit 2011 تنظيمات مربوط به ابزارها با ويرايش قبلي تفاوت دارد. در اينجا شما فعال كردن ابزارها را بدون انتخاب عناصر انجام مي ­دهيد. با استفاده از اين روش شما بايد دكمه Enter را بزنيد تا عناصري كه مي ­خواهيد تنظيم شود به حالت انتخاب درآيد. در ضمن مي­ توانيد به هر كدام از ابزارهاي پانل modify دسترسي داشته باشيد در حالي كه عنصري را در حالت انتخاب داريد به طور مثال وقتي ابزار mirrok pick Axis را فعال مي­ كنيد در حالي كه عنصر مورد نظر براي قرينه­ سازي را انتخاب كرده ­ايد مي­ توانيد به راحتي گزينه mirror – Draw Axis را بدون اينكه عنصر از حالت انتخاب خارج شود فعال كنيد.

استفاده از ابزار حركت move

استفاده از ابزار move براي جابجايي مكان عناصر به صورت دقيق­تر از كشيدن آنها در صفحه كاربرد دارد. اين دستور به شما اجازه مي ­دهد كه عدد يا فاصله مورد نظر را تايپ كنيد و يا از اندازه ­گذاري موقت در اين زمينه استفاده نماييد.

جابجايي عناصر يك روشي است كه در آن 2 كليك انجام مي­ شود: اولي شما نقطه شروع را معرفي مي­ كنيد و بعد محل مقصد را مشخص مي­ نماييد. اگر شما مي ­دانيد كه عنصر مورد نظر در چه جهت و چه فاصله ­اي بايد جابجا شود محل دقيق 2 كليك مهم نمي ­باشد تنها فاصله بين دو كليك مهم مي­ نمايد. روش ديگر اينكه به راحتي فاصله مورد نظر را تايپ كنيد بعد از انجام كليك اول و فقط نياز به جهت ­گيري درست موس در راستاي جابجايي مي ­باشد. اين روش مطابق همين دستور در نرم ­افزار CAD نيز هست.

در نوار option گزينه ­هايي وجود دارد كه بهتر است نسبت به آنها آگاه شويد:

Constrain: وقتي اين گزينه فعال باشد جابجايي شما محدود مي­ شود به خط مستقيم يا جهت عمودي يا افقي. اگر آنرا از حالت انتخاب خارج كنيد به راحتي مي­ توانيد عنصر را در فضا بچرخانيد و آنرا در هر جايي قرار دهيد. عناصر ميزبان پذير مثل درب و پنجره هميشه در حالت گزينه constrain جابجا مي ­شوند و با محورهاي ميزبان خود هم راستا هستند.

Disjion: عناصر ميزبان پذير نمي ­توانند از ميزبان خود به ميزبان ديگري جابجا شوند مگر اينكه صريحاً از ميزبان اصلي خود جدا شوند. اين گزينه به شما اجازه مي­ دهد كه ارتباط عنصر با ميزبانش را از بين برده و آنرا به سمت ميزبان ديگر جابجا كنيد. مثلاً اگر مي­ خواهيد يك درب را از ديوار جدا كرده و به ديوار ديگري منتقل كنيد ابتدا درب را انتخاب كرده و گزينه move را فعال كنيد و در نوار option گزينه Disjoin را علامت بزنيد بعد به راحتي بدون توجه به رابطه بين دو عنصر آنرا به ديوار ديگر منتقل كنيد.

Multiple: اين گزينه براي ابزار move فعال نيست و فقط در حالي كه ابزار copy انتخاب شود فعال مي شود.

Nudging Elements

عناصر حركتي: Nudging يك روش آسان براي حركت دادن اجسام در صفحه است مثل آنچه در نرم افزارهايي مثل office انجام مي­ دهيد. وقتي كه عنصري در حالت انتخاب است شما مي­ توانيد از دكمه­ هاي فلش موجود روي صفحه كليد براي حركت دادن آن به جهت موردنظر استفاده كنيد البته ميزان حركت توسط اين دكمه ­ها به درجه بزرگنمايي و وضوح صفحه بستگي دارد هرچه بزرگنمايي بيشتر باشد عمل Nudge (حركت) بهتر و دقيق­ تر انجام مي ­شود. و بدانيد كه تنظيم snap (پرش) در هنگام عمل Nudge هيچ تأثيري بر روي حركت ندارد.

جابجايي توسط عناصر هم جوار:

روش ساده براي حركت آزاد عناصر در صفحه استفاده از گزينه moves with nearby Elemats مي باشد.

اين روش براي گرفتن يك رابطه معقول بين عناصر بدون محدوديت ­هاي ايجاد شده طراحي شده است.

زماني كه يك فضاي خالي را مبلمان مي­ كنيد به طور مثال احتمالاً مي­ خواهيد كه تخت خواب و ميز توالت در يك خط از يك سمت از ديوار قرار گيرند و اگر طرح شما تغييراتي داشت بازهم آن مبلمان به همان تناسب از ديوار قرار گيرند. براي اين منظور مبلمان مورد نظر را انخاب و گزينه moves with Nearby Element را در نوار option فعال سازيد همانطور كه در شكل 8-3 نشان داده شده. با فعال كردن اين گزينه يك رابطه­ اي بين تخت و ديوار بوجود مي ­آيد كه هرگاه ديوار حركت كند تخت هم با هم حركت خواهد كرد.

براي تفهيم بهتر تفاوت اين عمل با ديگر ساختارهاي روابط عناصر شما مي ­توانيد يك عنصري كه روي ديوار قرار مي ­گيرد و ديوار ميزبان آن مي­ شود را ايجاد كرده مثل درب يا پنجره و رابطه را با آن ايجاد كنيد در اين صورت رابطه كمي با محدوديت ايجاد مي ­شود و اگر آن عنصر حذف شود ديگر برقرار كردن و تعيين فاصله مورد نظر با آن عنصر ميهمان امكان ندارد.

شكل 8-3

كپي كردن عناصر: Copping

ابزار copy يكي از از ابزارهاي ويرايش است كه شباهت زيادي به move دارد اما يك كپي از روي عنصر انتخابي در مكاني كه كليك دوم صورت مي ­پذيرد ايجاد مي ­كند. اين ابزار هيچ­گونه عملياتي شبيه به clipboard ندارد يعني تنها عناصر را كپي مي ­كنيد در همان ديد و صفحه جاري اگر در هنگام اجراي copy ديد و صفحه را تغيير دهيد ابزار خاموش مي­ شود.

براي فعال كردن اين ابزار هم مي­ توانيد عنصري را انخاب كنيد و بعد ابزار copy را در پانل modify فعال كنيد و هم از ابتدا مي­ توانيد گزينه copy را فعال كرده و بعد عنصر مربوطه را انتخاب كنيد بعد دكمه Enter را بفشاريد تا روند كپي كردن واقع شود.

با استفاده از نوار option مي ­توانيد گزينه multiple را فعال كرده و از عنصر مورد نظر در يك حركت چندين كپي ايجاد كنيد.

روش ديگر براي كپي كردن همان روش قديمي و سريع كپي كردن توسط صفحه كليد مي­ باشد.

براي كپي كردن سريع عناصر بدون هدر دادن وقت براي پيدا كردن گزينه copy از ميان ابزارهاي ديگر كليك كردن و كشيدن روي عنصر فشردن دكمه Ctrl در صفحه كليد مي ­باشد. اين روش براي ايجاد سريع يك نمونه بدون صرف زمان براي انجام پروسه انتخاب ابزار و غيره مي باشد. اين روش براي ايجاد سريع يك نمونه بدون صرف زمان براي انجام پروسه انتخاب ابزار و غيره مي­ باشد.

كپي كردن در حالت workset

اگر در مجموعه ­اي كار مي­ كنيد كه داراي چندين workset [ناحيه كار] (تفكيك كار به چندين نفر) مي ­باشد در روند كپي كردن بايد دقت لازم را بجا بياوريد البته منظور از كپي كردن در اينجا هرگونه شبيه سازي اعم از clipboard – mirror array و انتقال آن مي­ باشد. هرگاه عمل كپي صورت مي­ گيرد آن عمل در workset فعال جاي مي­ گيرد مثلاً اگر شما در حال چيدمان صندلي باشيد و تعدادي از آنها را كپي كنيد ولي workset سازه فعال باشد اين عمل كپي در آن ناحيه كاري ثبت مي ­شود.

 

ادامه دارد …

 

شما میتوانید ادامه این مقاله یعنی قسمت سوم اصول پایه و جدول ابزارهای Revit را از طریق لینک زیر مشاهده و مطالعه نمایید

جهت استفاده از مطالب قسمت بعد روی لینک زیر کلیک نمایید:

آموزش رویت – اصول پایه و جدول ابزارهای Revit قسمت سوم

 

مترجم: ابولفضل نوایی

5/5 (2 Reviews)0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *