اصول پايه و جدول ابزارهاي Revit

آموزش رویت – اصول پایه و جدول ابزارهای Revit قسمت اول

مسير تقويت مهارت­ Revit

انتخاب، بهينه ­سازي و جاگذاري عناصر

يادگيري انتخاب و بهينه­ سازي و جاگذاري عناصر به صورت كامل پايه و اساس كاركردن با Revit است. اين عمل باعث قوي شدن پايه شما در زمينه يادگيري و كاركردن با Revit براي خلق آثار در حين مدلسازي است. در اين بخش ما روش ­هاي انتخاب كردن، فيلتر كردن و بهينه ­سازي را دوره مي­ كنيم.

Revit يكي از اولين نرم­ افزارهايي است كه قابليت شبرنگ كردن عناصر را بدون كليك روي آنها فقط با قرارگيري اشاره­ گر روي عضو مذبور داراست. البته تنها با اشاره به آن قابليت تنظيم كردن آن ميسر نيست فقط اطلاعاتي در مورد آن عنصر يا ابزار با تماس موس به آن در كنار اشاره­ گر ظاهر مي ­شود.

وقتي موس روي عنصري قرار مي­ گيرد آن عنصر به حالت شبرنگ در مي­ آيد (بنفش رنگ مي­ شود) وقتي روي آن كليك مي­ كنيد به رنگي آبي در مي­ آيد. و نمايانگر اين است كه عنصر انتخاب شده. وقتي عنصري انتخاب مي­ شود نوار ابزارها به حالت modify تنظيمات آن عنصر تغيير مي ­كند كه شامل ابزارهاي بهينه­ سازي در رابطه با همان عنصر مي­ باشد. و اين پانل در منتهي اليه سمت راست نمايان مي­ شود. در شكل 1-3 به تفاوت بين نوار modify در انتخاب سه عنصر بام، ديوار و كف توجه كنيد.

تغيير رنگ عناصر انتخابي

به ياد داشته باشيد كه مي ­توانيد رنگ هاي پيش فرض را در Revit تغيير دهيد مثل رنگ عناصر انتخابي، شبرنگ و موارد ديگر بدين منظور روي دكمه R كليك كنيد و دكمه option را بزنيد بعد از باز شدن پنجره به پانل Graphic برويد در آنجا تنظيمات مربوط به رنگ ها وجود دارد.

شما مي ­توانيد به روش ­هاي مختلف عناصر و اشكال موجود در صفحه را انتخاب كنيد:

اضافه يا كم كردن: شما مي­ توانيد براي انتخاب مستمر عناصر موجود در صفحه از كليدهاي Shift,ctrl در صفحه كليد استفاده كنيد. ازدكمه ctrl استفاده كنيد. براي اضافه كردن به تعداد عناصر انتخابي و از دكمه shift براي خارج كردن عناصر از حالت انتخاب. توجه داشته باشيد كه بايد در اين روش از موس هم استفاده كنيد و در حاليكه دكمه ctrl يا shift را مي­ فشاريد با موس هم روي عنصر مورد نظر كليك كنيد.

پنجره: براي انخاب تعداد زيادي عنصر در يك زمان مي­ توانيد دور آنها پنجره رسم كنيد بدين صورت كه توسط موس روي صفحه كليك كنيد و پنجره ­اي روي صفحه ترسيم كنيم. اگر از سمت چپ به راست پنجره رسم شود تمامي عناصري كه كامل در پنجره قرار دارند انتخاب مي ­شوند در حين رسم پنجره متوجه مي­ شويد كه خطي كه براي رسم پنجره ايجاد مي ­شود خط توپُر است اما اگر پنجره را از راست به چپ ايجاد كنيد خط ترسيمي به صورت خط چين مي­ باشد و تمام عناصر داخل پنجره چه به صورت كامل و چه ناقص در پنجره حضور داشته باشد انتخاب مي­ شوند.

زنجيره: در صورتيكه عنصري به نام polyline  بمانند آنچه در CAD مي­ ماند در Revit وجود ندارد روش انتخاب زنجيره ­اي روش هوشمندانه ­اي است كه براي عناصري كه با هم در ارتباطند. مورد استفاده قرار مي­ گيرد.

براي فعال كردن اين موضوع هنگاميكه اشاره­ گر موس روي يك ديواري قرار گرفت در حالي­كه با تعدادي ديوار ديگر در ارتباط بود بدون كليك كردن روي آن دكمه Tab را بفشاريد ناگهان زنجيره ­اي از ديوارهاي در ارتباط با هم انتخاب مي­ شود. اگر لبه كف با ديوار با هم در يك خط ديده مي­ شدند و شما مي­ خواهيد يكي از آنها را انتخاب كنيد باز هم با فشردن دكمه Tab هر كدام به صورت جداگانه شبرنگ مي­ شدند آنقدر دكمه Tab را بفشاريد تا عنصر مورد نظر شبرنگ شود بعد براي انتخاب آن كليك كنيد. فقط به نوار staute Bar توجه كافي داشته باشيد زيرا تعريفي از آنچه در حالت انخاب داريد ارائه مي كند.

شمارش انتخابات: وقتي تعدادي عنصر را همزمان با هم انتخاب مي­ كنيد شمارش تعداد آن در گوشه سمت راست نوار status bar نمايان مي­ شود. با كليك كردن روي آيكن Filter در كنار دكمه شمارش تعداد عناصر انتخاب پنجره Filter باز مي ­شود و به شما اجازه داده مي ­شود تا عناصر مورد نظر را از ميان تمامي عناصر انتخابي جدا كنيد.

انتخاب قبلي: يكي ديگر از ويژگي­ هاي انتخاب عناصر اين است كه مي ­توانيد عنصر را انتخاب كنيد با راست كليك كردن و انتخاب گزينه select previous و يا دكمه Ctrl و فلش رو به سمت چپ از كليدهاي صفحه كليد اين عمل امكان­پذير مي ­باشد.

فيلتر كردن عناصر انتخابي

وقتي چندين عنصر را با هم انتخاب كرده ­ايد مي ­توانيد با استفاده از گزينه Filter به عنصر مورد نظر دست يابيد. اين ابزار به شما اجازه مي ­دهد كه تمامي عناصر موجود را در يك پنجره مشاهده و از بين آنها به يك يا چند نمونه از آن دسترسي داشته و آنها را از جدول نمايش داده شده در شكل 2-3 انتخاب و يا از حالت انتخاب خارج سازيد. مثلاً اگر در صفحه روي كف كليك كرديد و تعدادي عنصر را با هم انتخاب كرديد مي­ توانيد از ابزار filter استفاده و مثلاً از بين دسته­ هاي نمايش داده شده فقط Doors و يا Door Tags را انتخاب كنيد.

توجه داشته باشيد كه ابزار filter در نوار زماني پديدار مي­شود كه چندين عنصر به صورت همزمان انتخاب شود اگر شما عناصري از يك شاخه را با هم مثلاً چندين درب را همزمان انتخاب كنيد ابزار filter فعال نمي ­شود. شما مي­توانيد از تنظيمات پنجره properties براي filter هم استفاده كنيد براي اطلاعات بيشتر به قسمت properties palette رجوع كنيد.

انتخاب نمونه ­هاي همسان

روش سريع و مهم ديگر براي انتخاب عناصر select All Instance مي­ باشد. وقتي شما روي يك عنصر راست كليك مي­ كنيد يا روي يك هم خانواده family در روي project browser راست كليك كنيد و گزينه select all instance را بزنيد 2 انتخاب داريد visible in view (عناصر ظاهر در صفحه) و يا Entire project (موجود در كل پروژه) انتخاب visible in view عناصري را كه در ديد جاري نمايان است و از دسته مربوطه مي ­باشد انتخاب مي­ كند و عناصري را كه به صورت موقت يا غير موقت در صفحه مخفي يا hide هستند را شامل نمي­ شود.

اگر از گزينه Entire project استفاده مي­ كنيد مراقبت باشيد زيرا ممكن است عناصري كه انتخاب مي ­شود و در ديد شما نباشد و دچار تغييرات شود در حاليكه شما تمايل به اعمال آن تغييرات نداشته باشيد. هميشه به شماره عناصر انتخابي در نوار status bar وقتي كه از گزينه­ all instance استفاده مي­ كنيد توجه داشته باشيد در زير چندين موقعيت براي استفاده از اين ابزار بيان شده است:

  • در شيت ها زماني كه ظاهر گرافيكي آنها را تغيير مي­ دهيد.
  • ديوارها وقتي مدل آنها را از حالت generic به نمونه­ هاي ديگر تغيير مي­ دهيد.
  • تايتل ها جابجايي آنها از صفحات طراحي به صفحات جزئيات
  • صفحه نمايش مناسب­ زمانی است كه مي­ خواهيد عناصر غيرضروري را از صفحه نمايش حذف كنيد.

توجه كنيد كه گزينه All Instance در مدل­ هاي خطي و خطوط سمبليك كاربردي ندارد. اين محدوديت براي اين است كه خطوط در صفحات 2 بعدي ترسيم مي­ شوند و عناصري وابسته محسوب مي شدند مثل ناحيه­ هاي توپُر و بازشوي داكت­ ها پس در اين رابطه نمي ­توان از گزينه All Instace استفاده كرد.

استفاده از Properties Palette

پنجره Properties Palette دقيقاً مشابه instance properties در ويرايش قبلي Revit مي­ باشد. در نمونه قبلي آن يك پنجره متحرك بود كه وقتي تمايل به كاركردن با آن و تنظيم ويژگي­ هاي عنصر را داشتيد آنرا باز مي­ كرديد. اين پنجره مي­تواند در هر گوشه از صفحه قرار گيرد يا مي­ تواند به مانيتور دوم هم منتقل شود. طريقه باز كردن Properties Palette به قرار زير است:

  • كليك كردن روي آيكن properties در پانل modify از نوار ابزار
  • انتخاب properties از طريق راست كليك كردن روي عنصر
  • فشردن دكمه ctrl+1 روي صفحه كليد (مثل نمونه آن در CAD)

همانطور كه در شكل 3-3 مشاهده مي­ كنيد پنجره Properties Palette در بالاي قسمت type selector در بالاي پانل جاي دارد وقتي عنصري را روي صفحه قرار مي ­دهيد و يا تعويض مي­ كنيد اين پنجره بايد براي اعمال اين تغييرات باز باشد تا از طريق type selector امكان تغيير يا تعويض آن عنصر با نمونه­ هاي مشاهده وجود داشته باشد.

وقتي هيچ عنصري در حالت انتخاب نيست Properties Palette تنظيمات مربوط به صفحه و ديد جاري را نمايش مي­ دهد. اين روش جايگزين view properties در ويرايش قبلي Revit شده است. اگر شما علاقمند به اعمال تعبير در ديد جاري هستند به راحتي از طريق Properties Palette اين عمل امكان پذير است در ضمن براي اعمال تغييرات نيازي به زدن دكمه Apply نداريد.

در آخر شما مي­ توانيد از Properties Palette به عنوان روشي براي پالايش عناصر انتخابي استفاده كنيد. وقتي تعداد زيادي از عناصر موجود در صفحه را با هم انتخاب مي­ كنيد. در ليست واقع در پايين پنجره type selector تعداد آن عناصر نمايش داده مي­ شود. دكمه رو به پايين را بزنيد تا يك ليست از عناصر موجود دسته­ بندي شده را مشاهده ­كنيد. (شكل 4-3) يكي از گروه ­ها را انتخاب كنيد تا بتوانيد پارامترهاي آن را تنظيم كنيد.

اين عمل با ابزار Filter متفاوت است در اينجا تمامي عناصر در دسترس شما بوده و فقط قابليت اعمال تغييرات در يك نمونه خاص نيست شما مي­ توانيد در همان حالت انتخاب اول يك سري از عناصر هم گروه را تغيير داده و بعد گروه ديگر را انتخاب كنيد.

همسان كردن ويژگي­ ها

اين ابزار در پانل modify در قسمت Clip board قرار گرفته، ابزار match type properties به شما اين امكان را مي ­دهد كه ابتدا عنصر مورد نظر را انتخاب و تمامي ويژگي­ هاي آن را به عناصر ديگر از همان دسته انتقال دهيد. وقتي كه عنصر اول را انتخاب مي­ كنيد شكل ابزار به صورت يك قلم مو توپر تغيير شكل مي­ دهد و هر عنصر ثانويه كه بعد از آن انتخاب مي ­شود. زمانيكه روي صفحه خالي كليك كنيد اين ابزار از حالت انتخاب اوليه پاك شده و زمان براي انتخاب جديد فراهم مي­ شود بدون آنكه نياز باشد دستور را دوباره اجرا كنيد.

توجه كنيد وقتي از اين ابزار براي ديوارها استفاده مي­ كنيد به جز تغيير در ويژگي ­هاي آن ساختار بالا و پايين ديوار هم تغيير مي­ كند. بنابراين بهترين روش براي تغيير در ديوارها بدون تحت تأثير قرار گرفتن  ارتفاع آن روش type selector است.

استفاده از context menu فهرست دستورات اخير

context menu زمانيكه روي صفحه ترسيمات راست كليك مي ­كنيد ظاهر مي ­شود و شامل گزينه هاي جديدي در ويرايش 2011 مي­ باشد. مي­ توانيد آخرين دستور را فعال كنيد و يا از طريق يك ليست دستوراتي كه اخيراً از آن استفاده كرده ­ايد را انتخاب كنيد (مطابق شكل 5-3)

در ضمن دستورات ديگري هم با راست كليك كردن در صفحه نمايش مي­ شود كه در اين فصل بحثي از آنها نشده مثل دستورات بزرگنمايي zoom كه شامل preious view مي­باشد.

همچنين دستورات پرمصرف ديگري هم وجود دارد كه از طريق راست كليك كردن روي پنجره project Browser نمايان مي­شود براي مثال يك پلان را فعال كنيد و بعد روي ديد 3 بعدي در project broeser راست كليك كرده و گزينه show section box را فعال كنيد و بعد شروع به اعمال تغييرات در ديد سه بعدي كنيد در حاليكه در حالت پلان هستيد.

ادامه دارد …

شما میتوانید ادامه این مقاله یعنی قسمت دوم اصول پایه و جدول ابزارهای Revit را از طریق لینک زیر مشاهده و مطالعه نمایید

جهت استفاده از مطالب قسمت بعد روی لینک زیر کلیک نمایید:

آموزش رویت – اصول پایه و جدول ابزارهای Revit قسمت دوم

مترجم: ابولفضل نوایی

5/5 (2 Reviews)0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *