آموزش نکته ای نرم افزار NavisWorks ناویس ورکس - تغییر نمایش ظاهری مدل در صفحه نمایش

آموزش نکته ای نرم افزار NavisWorks (بخش اول)

آموزش نکته ای نرم افزار NavisWorks ناویس ورکس – تغییر نمایش ظاهری مدل در صفحه نمایش

 

در این سری آموزش از آموزش های گروه IranBIM درباره نرم افزار NavisWorks قصد داریم نحوه تغییر نمایش ظاهری مدل در صفحه نمایش را به همراه نکات دیگر آموزش دهیم.برای شروع کار ابتدا فایل مدل شده  مورد نظر خود را که از قبل با فرمت های NWC, NWD, NWF ذخیره سازی کرده اید را از طریق دکمه Open باز کرده و زمانیکه در تصویر به نمایش درآمد میتوان نمایش ظاهری آنرا را تغییر داد.

 فیلم شماره1

 

 

 

با توجه به فیلم آموزشی که در بالای صفحه موجود است ابتدا به تب Viewpoint و سپس به بخش Render style مراجعه کنید. در اینجا ابزارهای Lighting و Mode کاملا مشابه تصویر مشهود هستند.

 

 

تب Viewpoint بخش Render style در ناویس ورک

 

در ادامه روی آیکن Mode کلیک کنید دکمه رو به پایین را بفشارید تا موارد مختلف از نمایش مدل در تصویر نمایان شوند. گزینه های موجود به چهار بخش تقسیم می شوند: Full Render, Shaded, Wireframe, Hidden Line شما با انتخاب گزینه تصویر را به شکل مود دلخواهتان مشاهده می کنید. پس با توجه به نیازتان می توانید در نمایش ظاهری آن تغییرات را اعمال کنید.

 

آیکن Mode در ناویس ورک

 

 

سپس به بخش Lighting رفته و مشابه قبل دکمه رو به پایین این آیکن رو بفشارید تا نمونه های مختلف نمایان شوند.

 

بخش Lighting در نرم افزار NavisWorks

بخش Lighting در نرم افزار NavisWorks

 

 

 

نمونه های Full Lights, Source Light, Head Light, No Light در این بخش مشخص هستند. کافیست هر کدام را جداگانه در ابزار مربوطه انتخاب کرده و نتیجه را در تصویر مشاهده کنید. بدین ترتیب به آسانی میتوانید صفحه نمایش را مدیریت کرده و در شرایط خاص بتوانید انرا تغییر دهید.
از این گزینه ها در هر زمان از کار با نرم افزار ناویس ورکس می توانید استفاده کنید و برای ساخت انیمیشن از دیدهای مختلف بهتر است ابتدا نمایش تصویر را ویرایش کرده و سپس از آن تصویرسازی کنید.

 

تنظیمات پس زمینه background در نرم افزار ناویس ورکس

ممکن است بنا به عادت نتوانید با پس زمینه پیش فرض نرم افزار ناویس ورکس که به صورت مشکی ساده موجود است کنار بیایید و تمایل به تغییر آن داشته باشید. بدین تریب در اینجا با روش تغییر آن به رنگهای مختلف و یا حتی سایه روشن آشنا می شوید.

 

فیلم شماره 3

 

 

 

پس از باز کردن فایل در نرم افزار ناویس ورکس به تب View بروید و به بخش Scene View مراجعه کنید. در اینجا گزینه background را می بینید. به آسانی روی آن کلیک کنید تا پنجره ی مربوط به آن در تصویر نمایان شود.

 

تب View بخش Scene View در نرم افزار NavisWorks

تب View بخش Scene View در نرم افزار NavisWorks

 

در پنجره Background Setting روی بخش Mode کلیک کنید تا دکمه کشویی نمایان شود. گزینه اول با نام Plain نمایان است که نمایشگر زمینه تک رنگ می باشد شما می توانید از طریق فشردن دکمه Color که دقیقا زیر گزینه Mode قرار دارد رنگ مورد نظرتان را برای پس زمینه انتخاب کنید.

 

در نرم افزار NavisWorks از طریق فشردن دکمه Color که دقیقا زیر گزینه Mode قرار دارد رنگ مورد نظرتان را برای پس زمینه انتخاب کنید.

در نرم افزار NavisWorks از طریق فشردن دکمه Color که دقیقا زیر گزینه Mode قرار دارد رنگ مورد نظرتان را برای پس زمینه انتخاب کنید.

 

 

پس از انتخاب رنگ دکمه Apply را که در پایین پنجره قرار دارد بفشارید تا پس زمینه به روزرسای شود. اگر تمایل داشتید که به همین صورت باقی بماند دکمه ok را بفشارید تا از پنجره موردنظر خارج شوید. اگرنه گزینه های دیگر را امتحان کنید. بعد از Plain گزینه های Graduated را انتخاب کنید تا پس زمینه را به صورت سایه روشن تلفیقی از دو رنگ مشاهده کنید این بار باید دو رنگ را در بخش Color انتخاب کنید.

 

 

گزینه های Graduated در نرم افزار NavisWorks

گزینه های Graduated در نرم افزار NavisWorks

 

گزینه سوم به بخش Horizon اختصاص می یابد که نمایش گر خط افق می باشد. بدین ترتیب شما ابتدا دو رنگ برای سایه روشن آسمان و دو رنگ هم برای سایه روشن زمین مشخص خواهی کرد. پس روی هم رفته به 4 رنگ نیاز است. مشابه روش قبل ابتدا رنگ ها را توسط دکمه Color انتخاب کرده و سپس دکمه Apply رابفشارید.

 

بخش Horizon در نرم افزار NavisWorks

بخش Horizon در نرم افزار NavisWorks

 

اگر تمایل داشتید تا تمامی تغییرات را دوباره به حالت اول دربیاورید کافیست تا دکمه Reset Default را که در پایین پنجره Background Setting وجود دارد بفشارید. بدین ترتیب رنگها و تنظیمات به صورت پیش فرض اولیه برمیگردد.

 

 

نویسنده : زهره یوسفی خو

5/5 (1 Review)0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *