BIM | IFC | بیم | مدلسازی اطلاعات ساختمان

IFC و چگونگی اهمیت آن در تبادل داده ­ها در BIM

IFC و چگونگی اهمیت آن در تبادل داده ­ها در BIM

پیشرفت­ های تکنولوژی باعث ایجاد انقلاب در صنایع شده است که ساختمان سازی و ساخت و ساز یکی از نمونه­ های آن می­ باشد. به دلایل کاملاً واضح، این یک صنعت بسیار با قاعده و منظم است. هر روز اخبار جدیدی از پیشرفت سیستم های اتوماسیون میشنویم، و در حال حاضر در مورد IFC (کلاس­ های پایه گذاری صنایع) اخبار زیادی شنیده می­شود. اجازه دهید که در مورد ماهیت آن و اینکه چگونه در ایجاد مدلسازی اطلاعات ( BIM) کمک می­کند، بحث کنیم.

IFC چیست؟

کلاس­ های بنیاد صنعت ( IFC )   در BIM یک استاندارد جهانی برای تبادل داده در صنعت ساختمان است  که مخفف عبارت: Industry Foundation Classes می باشد یعنی یک مدل ارتباطی برای انتقال و رد و بدل کردن اطلاعات مربوط به صنعت ساختمان و ساخت و ساز را درون خود جای داده  است. این سیستم یک پلت فرم خنثی (بی طرف) با فرمت فایل باز است که به منظور تسهیل قابلیت همکاری در صنعت معماری، مهندسی و ساخت و ساز (AEC) استفاده می ­شود. این مدل داده ­ای اساساً یک فایل مبتنی بر موضوع است که توسط  ساختمان سازی SMAR توسعه داده شده است. IFC معمولاً در پروژه ­های مدل سازی اطلاعات ساختمان به عنوان یک رویکرد مشارکتی استفاده می­شود و یک پلت فرم باز می­باشد، و توسط یک یا گروهی از افراد (فروشندگان) کنترل نمی­ شود.

شروع پیدایش IFC در سال 1994 آغاز شد و امروزه به یک مدل تمام عیار و کامل تبدیل شده است و توسط ISO 16729:2013 به عنوان بخشی از استاندارد بین المللی ثبت شده است. با توجه به تمرکز اصلی و تخصص در قابلیت همکاری بین  پلت فرم­ های نرم افزاری مختلف، بسیاری از کشورها ادغام پروژه ­های ساخت و ساز عمومی در IFC را الزامی کرده ­اند.

 

BIM | IFC | بیم | مدلسازی اطلاعات ساختمان

 

اهمیت IFC برای BIM در چیست؟

از مهمترین اهداف IFC ایجاد یک استاندارد جهانی برای تبادل داده ­ها BIM می­ باشد که امروزه بیشتر در فرمت مبادله داده مورد استفاده قرار می­گیرد. برای مثال، اگر شما یک ساختمان را در نرم افزار Autodesk Revit طراحی کرده ­اید و حال می­خواهید آن را به محیط Archicad وارد کنید، IFC بهترین راه حل برای این مشکل می­ باشد. بدون نیاز به تبدیل فرمت فایل­ های عظیم به صورت دستی، IFC یک راه حل ساده پیش پای شما میگذارد که می­ تواند به راحتی تمام روند فرآیند انتقال فایل به نرم افزار ثالث را کاهش دهد، به ویژه هنگامی که شما باید طراحی خود را به نرم افزارهای مختلف وارد کنید. شما تنها باید فایل IFC را به نرم افزار Autodesk Revit  یا Archicad وارد کنید، سپس نرم افزار به صورت خوردکار فایل را با اجزای اجرایی تطبیق می­ دهد. برای مثال، هنگامی که شما یک فایل Revit  را در نرم افزار Archicad باز می­کنید، خصوصیات فایل Revit  با خصوصیات Archicad جایگزین می­ شود. این موضوع نحوه تبدیل به صورت داخلی است.

 

برای سادگی درک کامل، اجازه دهید مثالی را در نظر بگیریم:

تصور کنید که شما در حال طراحی سه بعدی یک ساختمان در Revit هستید و حال آن طرح را برای تیم پشتیبانی داخلی خود که از نرم افزار Archicad استفاده می­کند، یا به مهندسان خود که از نرم افزار Tekla استفاده می­کنند، می­فرستید.

 

BIM | IFC | بیم | مدلسازی اطلاعات ساختمان

BIM | IFC | بیم | مدلسازی اطلاعات ساختمان

 

چالش­ ها زمانی ایجاد می ­شوند که آن­ها می­ خواهند آنچه را که شما در نرم افزاری که با آن راحت­تر بوده اید و برای آن­ها فرستادید، مشاهده و درک کنند در صورتی که آن­ها آن نرم افزار را ندارند. بنابراین، برای برطرف کردن این شکاف، IFC ابداع شد که دارای قابلیت تبدیل فایل­ ها از یک پلت فرم به دیگری بدون از دست دادن هرگونه داده ­ای می­ باشد. به این ترتیب می­توان یک تبادل داده ها و فایلها را با کارایی بالا بدست آورد و کمک بسیار بزرگی در خدمات مدل سازی BIM­ می­باشد.

از آنجایی که این یک استاندارد باز است، به طور مداوم تلاش می­شود تا حداکثر سطح دقت و ظرافت را بدست آورد.

 

مقاله پیشنهادی : IFC در BIM به چه معناست و چگونه باعث تسهیل همکاری بین نرم افزارها میشود؟

 

منبع : www.elogictech.com

گردآورنده : محسن ایرانی

5/5 (1 Review)0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *