lod

مفاهیم اولیه LOD ها

LOD به طور خلاصه به معنای سطح اطلاعات قابل استخراج از پروژه می باشد، درواقع هرچه میزان LOD یک پروژه بالاتر باشد دقت پروژه بیشتر بوده و اطلاعات کاملتری در اختیار کاربر قرار میدهد. این اطلاعات هم شامل اطلاعات گرافیکی و هم اطلاعات فنی می شود. LOD با توجه به استانداردهای جهانی به 5 سطح تقسیم می شود.

تکامل و پیشرفت مدل :

با توجه به بخش هایی متعدد ساختمان باید به این نکته توجه کرد که الزاما همه این بخش ها ( سازه، معماری، مکانیک و برق) دارای یک LOD نیستند و می تواند متفاوت باشد.

در هر رشته با توجه به پیچیدگی مسائل رسیدن به LOD بالاتر زمان متفاوتی خواهد داشت و در برخی مواقع ممکن است که تیم معماری به LOD 400 برسد در صورتی که در همان پروژه مدل مکانیک هنوز به LOD300 نیز نرسیده است. اما توجه به این نکته نیز ضروری است که با توجه به ماهیت BIM که درواقع هماهنگ بودن تیم ها می باشد، در برخی مواقع یک تیم باید صبر کند تا اطلاعات تیم دیگر به یک حد قابل قبول برسد. برای مثال در سازه های فولادی LOD سازه تا زمان محاسبه بارهای مکانیکی نمی تواند از 300 بیشتر شود، چرا که بارهای مکانیکی عاملی تاثیرگذار در سازه ساختمان می باشد.

تعریف سطوح LOD

با توجه به فازهای طراحی لازم است که تعریفی از سطح های LOD داشته باشیم و مشخص کنیم که در هر سطح از LOD چه اطلاعاتی باید ارائه گردند.

در ابتدا به ارائه یک تعریف ساده از هر سطح LOD می پردازیم.

LOD 100 :

LOD 100 در واقع آغاز کار می باشد و ممکن است تا پایان طراحی تغییرات زیادی بر روی آن اعمال شود. این سطح تا حد زیادی شبیه فاز طراحی مفهومی سنتی می باشد. در انتهای این سطح فرم کلی ساختمان و نحوه قرارگیری آن در سایت و ابعاد تقریبی آن تایید می شود و می توان آنالیزهای انرژی اولیه ( تاثیر خورشید ، بادهای محلی و…) را بر روی آن انجام داد.

سطح اطلاعات : بسیار کم

تحلیل های قابل انجام : بررسی تاثیر باد و خورشید، تحلیل کل انرژی مصرفی ساختمان، هزینه تقریبی ساخت بر اساس هر متر مربع، فازبندی مراحل بعدی.

LOD 200 : نقشه های معماری اولیه

LOD 200 شبیه فاز طراحی و توسعه طراحی می باشد. این مرحله یکی از زمانبرترین مراحل طراحی می باشد چراکه در این مرحله به جمع آوری اطلاعات و داده های مرتبط به ساختمان پرداخته می شود و اسناد مربوط به ساخت و ساز نیز در همین مرحله ساخته می شوند. در این سطح همچنین سیستم های مورد استفاده در ساختمان برسی و انتخاب می گردند.

در پایان سطح 200، مدل دارای ابعاد خارجی دقیق و ابعاد داخلی تقریبی، مکان دقیق قرارگیری و اطلاعات سیستم های مکانیکی خواهد بود. همچنین در این سطح باید در طی یک جلسه سند BEP تعریف گردد.

LOD 300 : نقشه های کارگاهی اولیه

LOD300دارای اطلاعات کامل جهت ارسال به کارگاه می باشد و در این نقشه ها تمام جزئیات سفتکاری، تاسیسات مکانیکی و برقی و جود خواهد داشت. اما سطح اطلاعات کامل نیست. برای مثال در بخش مکانیک لوله کشی و کانالکشی به طورکامل ارائه خواهد شد اما این نقشه ها فاقد اطلاعاتی مانند ساپورت ها و یا شرکت سازنده دستگاه ها می باشد.

در پایان سطح 300، نقشه ها قابلیت ارائه به کارگاه جهت آغاز کار را خواهند داشت.

LOD 350 : نقشه های نهایی کارگاهی

LOD 350 در واقع تکامل یافته LOD300 می باشد و اطلاعات فنی مربوط به هر بخش به آن بخش اضافه می گردد.

LOD 400 : کارگاه

LOD 400 درواقع بیشتر مربوط به کارگاه و اجرا می گردد. در این سطح تمامی اطلاعات ساخت و مونتاژ از مدل استخراج می گردد. در این سطح علاوه بر تیم مدلسازی، تیم های مالی نیز جهت انتخاب سازندگان نیز در مدل وارد می شوند.

تفاوت اصلی LOD 400با سایر LOD ها در زمانبندی می باشد. در LOD های 100 تا 300 هر یک از تیم ها می توانند در هر یک از سطوح LOD قرار داشته باشند و به جزء مواردی خاص به یکدیگر وابسته نیستند. اما از انجایی که این سطح در مرحله اجرا می باشد تمامی تیم ها باید آماده باشند و قطعات مورد نیاز خود را تامین کرده باشند و عملیات نصب قطعات با موافقط تمامی تیم ها آغاز می شود.

LOD 500 : نقشه As-built

این LOD در واقع مربوط به پس از ساخته شدن ساختمان می باشد. پس از ساخته شدن ساختمان، تمامی ساختمان توسط اسکنرهای لیزری، اسکن می شوند و با مدل تطبیق داده شده و مدل درصورت وجود تغییر، اصلاح می گردد و مدل نهایی جهت بهره برداری و نگهداری از مجموعه تحویل مسئول مربوطه می گردد.

 

برای دریافت فایل کامل مفاهیم LOD از سایت bimforum بر روی این لینک کلیک نمایید

مترجم : محسن ایرانی

5/5 (1 Review)0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *