مزایای رویت در BIM

مزایای استفاده از Revit برای مدل­سازی BIM

مزایای استفاده از Revit برای مدل­سازی BIM

Revit یکی از رایج ­ترین ترین نرم­ افزار با یک رابط کاربری عالی است. Revit محصول کمپانی اتودسک ، به طور گسترده­ای در کار معماری و مهندسی صنایع در مورد طراحی و توسعه دامنه کاری کاربرد دارد. همچنین در فاز پس از ساخت برای تصویرهای مشابه ساخت، مدیریت امکانات و غیره استفاده می­شود. اگرچه نرم ­افزارهای BIM ( مدلسازی اطلاعات ساختمان ، بیم ) بسیار در بازار موجود است، Revit یکی از پرطرفدارترین نرم ­افزارهایی است که کاربرد جهانی دارد. Revit در کنار هم آوردن هر سه رشته معماری، ساختمان و مدل­های MEP ، مختصات و در نهایت تحویل کامل، معتبر و مدل بدور از مغایرت به اضافه تصاویری برای ساخت روی محل به ما اختیار می­دهد. همچنین Revit ویژگی­های عملی متقابل عالی دارد که امکان عملکرد در محیط BIM را به سادگی برای سایر نرم ­افزارها یا پلاگین ­ها فراهم می­کند.شما نیز می­توانید مدل ساخت مجازی را به طور کامل برای تناقضات، اطلاعات مرتبط با دارایی و اطلاعات، برنامه­ریزی، فازبندی ساخت(4بعدی و 5بعدی) به همراه تحلیل انرژی و مدیریت امکانات تحلیل کنید.

Revit برای اولین بار توسط Leonid Raiz و Irwin Jungreis در سال 1997 در USA معرفی شد. این نرم­ افزار در ابتدا به قصد ایجاد مدل سه بعدی ایجادشد تا به ایده طراحی ساختمان دست یابد. به آرامی با گذر زمان نرم ­افزار در ارائه بسیاری از خدمات دیگر تکامل یافت به طوری که صنعت ساختمان در همان نقطه زمانی تصور می­شد. چنین پیشرفت­هایی به سرعت با تکیه بر مسائلی که صنایع به طور مداوم با آن مواجه می­شد اتفاق افتاد. مدل­سازی اطلاعات ساختمان یا خدمات BIM ( مدلسازی اطلاعات ساختمان ، بیم ) از طریق Revit به عرضه وجود آمد از اینرو در حال حاضر با نرم ­افزار هم معنا شده است.

این نرم ­افزار خود به خود هرساله با ویژگی­های اضافی ارتقاء می­یابد. همواره آخرین ورژن نرم­ افزار با پلاگین­ های جدید، ویژگی­ ها یا قابلیت همکاری با سایر نرم ­افزارها ارائه می­شود. اجازه دهید تا در مورد مزایای بیشمار خدمات مدل­سازی Revit و علت محبوبیت این نرم ­افزار صحبت کنیم. نرم­ افزارهایی از قبیل All-Plan، ArchiCAD، Bentley و غیره وجود دارند. با این حال این نرم ­افزار در کشورهای خاص یا مناطق محلی شهرت یافته است. به علت ویزگی­های متمایز عملکردی متقابل، بازار خدمات مدل­سازی Revit با بسیاری از شرکت­های ساختمانی معطوف به روش ساخت پارامتریک از فرم دو بعدی، در حال رشد است.

قطعا به عنوان کاربر من تلاشی در استلزام توانایی هر نرم­ افزار در ارائه خدمات خوب مدل­سازی BIM نمی­کنم اما بعد از گذراندن چندین دوره آموزشی و فیلم در نهایت راه­حل پایانی را  برای تمامی الزامات­BIM ( مدلسازی اطلاعات ساختمان ، بیم ) به من ارائه داد. اگرچه برخی از ویژگی­ها در تمامی نرم ­افزارهای BIM ( مدلسازی اطلاعات ساختمان ، بیم ) وجود ندارد، ما تنها در اینجا درباره Revit صحبت می­کنیم.

 

مزایای رویت در مدلسازی

 

ویژگی­های پارامتریک:

مدل­های Revit بالطبع پارامتریک هستند و همین امر یکی از ویژگی­های کلیدی  مد نظر معماران و شرکت­های ساختمانی است تا از CAD به خدمات مدل­سازی BIM ( مدلسازی اطلاعات ساختمان ، بیم ) روی آورند. یعنی تغییراتی که ما در مدل سه بعدی می­دهیم به طور خودکار در پلان­های دوبعدی و برعکس منعکس می­شوند. ویژگی­های پارامتریک زمان و تلاش زیادی را ذخیره می­کند. همچنین شاخص خطا را به شدت کاهش می­دهد. شرکت­های زیادی هستند که هنوز از مزایای پیشنهادی این نرم ­افزار آگاهی ندارند. به جای تمرکز و تفکر روی سرمایه­گذاری، شرکت­ها باید در مورد مزایای بلندمدت تمرکز و تامل کنند.

افزونگی صفر:

در هنگام کار با Revit تکرار کار صفر می­شود. از آنجایی که مدل BIM ( مدلسازی اطلاعات ساختمان ، بیم ) دارای تمامی داده­های ساختمان در یک مدل واحد است، دسترسی و کاربرد اطلاعات برای اهداف مختلف را ساده می­کند. هر تغییری که بتوانید در هر بخش از مدل بدهید سریعا به مناطق دیگر منتقل می­شود. این امر زمان ساخت و خطا در حین ساخت را کاهش می­دهد. هر گونه مسئله­ای در طراحی در طول مرحله طراحی و توسعه مشخص شده از اینرو ساخت بدون تغییرات عمده در مدل سریع­تر صورت می­گیرد.

آنالیز انرژی:

Revit تا حد زیادی در طرح ساختمان پایدار کمک می­کند. نرم ­افزار قابلیت همکاری را برای بسیاری از ابزارها و پلاگین­های تحلیلی پیشنهاد می­کند که به آنالیز انرژی کمک شایانی می­کند. جدا از مدل­سازی سه بعدی BIM ( مدلسازی اطلاعات ساختمان ، بیم ) ، مدل­سازی 6بعدی ” تحلیل انرژی” و 7بعدی ” مدیریت تسهیلات” را برای ساختارهای ساختمانی پیچیده پیشنهاد می­دهد.

مدل­سازی مشابه ساخت:

Revit با پشتیبانی از اسکن در مدل­سازی خدمات BIM ( مدلسازی اطلاعات ساختمان ، بیم ) با استفاده از Recap نیز کاربرد دارد. اسکنرهای لیزری ساختار موجود در فرمت­های ابری نقطه­ای را ضبط می­کنند. این نقاط ابری به ترتیب با استفاده از Revit به مدل­های سه بعدی BIM تبدیل می­شوند. این مدل­های مشابه ساخت برای نوسازی و بازجورسازی ساختارهای ساختمان موجود، طراحی ساختارهای جدید و تخریب این ساختارها به کار می­روند. مجددا انعطاف­پذیری کاربرد Revit به صنایع این قابلیت را می­دهد تا از نرم­ افزار برای حوزه­های کاری دشوار استفاده کنند. بررسی­های دستی و خلق تصویر ساخت مشابه با ابرنقطه­ای در خدمات مدل­سازی BIM جایگزین می­شوند.

خدمات مدل­سازی Revit  از زمانی که بسیاری از شرکت­ها به خدمات BIM ( مدلسازی اطلاعات ساختمان ، بیم ) روی آوردند، محبوبیت زیادی در کشورهایی از قبیل USA، UK، استرالیا و کانادا کسب کرده است.

 

منبع : www.teslaoutsourcingservices.com

ترجمه : محسن ایرانی

4/5 (1 Review)0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *