BIM Future

آینده BIM

آینده BIM

امروزه شاهد رشد سریع صنعت ساخت و ساز در دنیا بر مبنای روش BIM هستیم و این رشد تا کشورهای خاورمیانه پیشروی داشته است. این تحول عظیم در این دوره ی کوتاه خبر از یک تغییر جهانی و مثبت در مهمترین صنعت دنیا می دهد.

شاید با آشنایی فرآیند BIM   و مطالعه روند پیشرفت آن در کشورها در آینده ای نزدیک هریک از موضوعات زیر رنگ بیشتری در جامعه ساخت و ساز و در نتیجه آینده BIM ایجاد کند :

توجه بیشتر انسانها به محیط زیست و حفظ آن برای نسل های آتی یکی از مهمترین عملکرد بشریت در نیم قرن گذشته بوده است که رشد سریعی داشته و هر روز به هواداران آن اضافه می شود. این مقوله تاثیر بسزایی در مقوله ی ساخت  و ساز داشته و باعث شده تا در این بخش نیز توجه خاصی به ایجاد ساختمانهای دوستارمحیط زیست با نام مستعارساختمان سبز شود. هر چه این ساختمان ها در حین ساخت و بهره برداری کمتر به زمین و محیط ضرر بزنند بیشتر مورد توجه قرار می گیرند.

  • ابزارهای BIM در دفاتر مهندسی جایگاه بیشتری پیدا می کنند.برای هماهنگی با صنعت روز دنیا در ساخت باید کار را از پایه شروع کنیم و این پایه همان مهندسین مشاور و دفاتر کار مهندسی در کشور است. در ابتدا روشهای سنتی به یکباره برچیده شده و روشهای نوین جای آنرا پر می کند. این عملکرد مستلزم به کار گیری نرم افزارهای جدید و بهره بردن از امتیازاتی است این برنامه ها به ما ارائه می کند می باشد.
    • در شرکت‌های مشاور از نیروهای متخصص درزمینهٔ BIM استفاده بیشتری می شود.
BIM Future

بیشترین تقاضای کار از افرادی است که هم در مدل‌سازی و هم در ساخت تجربه دارند.

 

  • در دوره های دانشگاهی واحدهای آموزش نرم افزارهای تحت BIM برای دانشجویان تدارک دیده می شود.

برای انتشار و پایه ریزی صنعت جدید نیازمند سرمایه گذاری و آموزش دانشجویان به عنوان سرمایه های آینده ی کشور هستیم. لذا مباحث جدید در قالب دروس و آموزش نرم افزارهای تحتBIM در دانشگاه ها رواج می یابد.

  • تولیدکنندگان محصولات توانایی های خود را در ارائه محصولات خود به صورت دیجیتالی بر مبنای مدل اطلاعاتی BIM آغاز می کنند.

زمانیکه صنعت ساز در حال تحول و پیشرفت به سوی بهینه سازی در تمامی مراحل ساخت است توجه به گروه تولید کنندگان مصالح به عنوان یک بخش مهم و پرکاربرد دور از ذهن نیست. لذا در این مقوله تولیدکنندگان نیز قدم های اساسی را برداشته و سعی در ارائه محصولات خود به صورت هماهنگ با صنعت جدید دارند.

  • تهیه کاتالوگ‌های دیجیتالی و سه بعدی توسط سازندگان ساختمانی رواج می یابد.

برای سهولت در استفاده از کالاهای رایج در ساخت و ساز نیاز به تهیه ی کاتالوگ از کارخانه های تولید کننده هستیم اما با پیشرفت در این صنعت برای سهولت در استفاده از این محصولات به طور مستقیم در فایل اصلی طرح و فایهای مدیریتی باید از کاتالوگ های دیجیتالی استفاده شود که تولیید کنندگان خلاق نیز از این مقوله بهره برده و سعی در به روزرسانی محصولات خود به این روش هستند.

  • روش‌های ساخت با اولویت‌های تهیه اسناد کمتر، زباله کمتر، خطاهای کمتر و بهره برداری بیشتر متداول می شود.

این عملرد نیز در ادامه مبحث مدلسازی ساختامنهای سبز است زیرا از جهت مراحل ساخت ابتدایی ترین بخش به مرحله طراحی برمی گردد پس در این مرحله نیز باید تا می توان از هدررفت منابع جلوگیری کرد. این هدررفت همان طور که می تواند شامل مستندات پروژه باشد می تواند در زمان و هزینه ها نیز باشد.

  • استفاده از احجام پیچیده در مدل‌سازی ها به علت سهولت در طراحی و اجرا توسط BIM بیشتر می شود.
  • با استفاده از امکانات آنالیز انرژی در نرم افزارهای تحت BIM در مصرف انرژی ساختمان‌ها صرفه‌جویی می شود.

BIM Future

نویسنده : ابولفضل نوایی

 

 

5/5 (1 Review)0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *