معرفی BIM

BIM چیست ؟

BIM چیست !؟ معرفی BIM

BIM چیست! می ­خواهیم به فناوری نوین در طراحی و مدیریت ساخت بپردازیم و لازم است برای معرفی BIM در ابتدا معنای دقیق هریک از آن کلمات را بدانیم مدل ‌سازی اطلاعات ساختمان (BIM (Building Information Modeling از سه کلمه مدل ‌سازی، اطلاعات و ساختمان تشکیل ‌شده است و تا آگاهی و تعریف دقیقی از معانی هر یک از کلمات نداشته باشیم به مفهوم جامع آن اشراف نخواهیم داشت.

در معرفی BIM ، مدل ‌سازی ، خلاصه ­ای از واقعیت است و به‌ عبارت ‌دیگر نمایش مصور یا فیزیکی یک شیء و یا سیستم را مدل می ­نامند و فرآیند ایجاد و بهینه ­سازی مدل­ها را مدل‌سازی نامیده ­اند.

 

در معرفی BIM ، اطلاعات، آگاهی­ های به‌دست‌آمده از عناصر و رویدادهای محیط ­های مختلف است همواره، اطلاعات از نظمی ساختاری و ذاتی خبر می ­دهد. البته لازم به توضیح است که منظور از اطلاعات در BIM اطلاعات فیزیکی شامل وزن، رنگ، بافت، شفافیت، میزان جذب و انعکاس نور مواردی این‌چنین هست. اطلاعات فنی و اجرایی، شامل موقعیت کاربرد، اتصال به سایر عناصر ساختمانی، نقش محاسباتی، قیمت تولیدکننده و توزیع ­کننده، زمان خرید، زمان نصب و سایر اطلاعاتی که در حوزه ساخت لازم است.

درنهایت در BIM چیست ، کلمه ساختمان به معنی سازه ایست که برای فعالیت­های متنوع انسان ساخته می­شود و شامل دو محیط درون و بیرون است.

 

bim چیست

 

برای معرفی BIM باید به این نکته اشاره کنیم که BIM یک حرکت از ساختار طراحی به سبک آنالوگ، به سمت دیجیتال است که اساس مدلسازی بر داده‌های اصلی‌ استوار بوده و به صورت اطلاعاتی‌ از پروژه ایجاد میشود.

یادداشت

ساخت و ساز تنها صنعتی‌ است که نمی‌توان آن را قبل از اجرای طرح تست کرد

 

طراحی ساختمان  درروش سنتی تا حد زیادی متکی بر نقشه‌های دوبعدی بود. مدل‌سازی اطلاعات ساختمان باعث گسترده تر شدن این روش یعنی افزایش سه بعد فضایی اولیه (عرض، ارتفاع و عمق)، زمان به عنوان بعد چهارم (۴D) و هزینه به عنوان بعد پنجم (۵D) و غیره شد؛ بنابراین BIM چیزی بیش از هندسه را پوشش می دهد. کما اینکه روابط فضایی، تجزیه و تحلیل نور، اطلاعات جغرافیایی و مقدار و خواص اجزای ساختمان نیز جزئی از آن به حساب می­آید.

 

در BIM چیست به ابزارهای BIM هم می پردازیم . ابزار چندبعدی سازی یا اطلاعات مدل سازی ساختمان (BIM) شامل ایجاد مدل های بصری از ساختمان است که بخش مدیریتی در طول تمامی مراحل پروژه اعم از: پردازش داده ها، طراحی و مراحل اجرای ساختمان جریان خواهد داشت. به طور معمول استفاده از BIM به عنوان یک نرم‌ افزار مدل سازی پویا در کار ساختمان که داری بعد چهارم و پنجم در حیطه مدیریتی است برای افزایش بهره وری، صرفه جویی در هزینه ها در مراحل طراحی و ساخت‌وساز و کاهش هزینه های در حال اجرا و پس از ساخت و ساز نیز بسیار مفید واقع شده است.

 

 

 

مدلسازی اطلاعات ساختمان (BIM) در BIM چیست،  هندسه، روابط فضایی، تجزیه و تحلیل نور، اطلاعات جغرافیایی، مقدار و خواص اجزای ساختمان، مدیریت پروژه و مدیریت امکانات پس از ساخت‌وساز را پوشش می دهد. اطلاعات BIM می تواند برای نشان دادن کل چرخه زندگی ساختمان، از گهواره تا بلوغ، از آغاز به کار و طراحی تا تخریب و استفاده مجدد مواد مورداستفاده قرار گیرد همچنین مقدار و خواص مواد را می توان به راحتی از مدل استخراج کرد و دامنه ای وسیعی از فعالیتهایی ازجمله مدیریت اهداف پروژه و مدیریت امکانات در طول زندگی ساختمان و علاوه بر این کلیه سیستم‌ ها، قطعات و مجامع را می توان در مقیاس جزء نسبت به کل پروژه از یکدیگر نشان داد.

 

bim چیست

 

با این‌ حال در معرفی BIM به این نکته اشاره میکنیم که BIM فراتر از یک نرم افزار جدید است. نیاز معماران و مهندسان به تغییرات از مرحله سنتی معماری به روشی نوین در صنعت ساختمان، به اشتراک گذاری داده ها و تمایل به پذیرش همکاری و جمع آوری تمام اطلاعات دیجیتالی مربوط به پروژه باعث ایجاد تحولی در این فرقه شد. BIM قادر به دستیابی این نمایندگی مدل سازی، مشخصات و مسیر بحرانی از قطعات واقعی و قطعات مورداستفاده درروند ساخت و ساز، به کمک کامپیوتراست که خود نشان از یک تغییر عمده در طراحی سنتی است.

 

نویسنده: زهره یوسفی خو

 

5/5 (2 Reviews)7 پاسخ
 1. IR گفته:

  درود بر شما .
  امکان داره روند کار در BIM را توضیح دهید؟ یعنی اگر فردی بخواهد در این زمینه تخصص پیدا کند از کجا باید شروع کند و روند کار تا انتها به چه شکل است؟ به ترتیب دوره های کدامین نرم افزار ها رو باید ببیند؟

  پاسخ
  • زهره یوسفی خو گفته:

   سلام
   دوست عزیز bim یک فناوری نوین است اما ابزارهایی دارند که در قالب نرم افزارهای وابسته به مدلسازی اطلاعاتی ارائه می شود. متناسب با رشته تحصیلی خود می توانید از آموزش های ارائه شده استفاده کنید چراکه تمامی محصولات تحت سلطه bim هستند. در ضمن یک نفر از عهده مدلسازی تمامی شاخه های ساختمانی برنمیایید و برای پیاده سازی bim نیاز به به یک گروه است.

   پاسخ
 2. مینا گفته:

  سلام این مطالب برای من که دیدگاه خاصی در رابطه با Bim نداشتم خیالی عالی بود و کمک کرد تا من با این صنعت آشنا شوم.

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *