توصیف مدلسازی اطلاعات ساختمان BIM

IFC و مدلسازی اطلاعات ساختمان BIM

مدلسازی اطلاعات ساختمان BIM

IFC در BIM به چه معناست و چگونه باعث تسهیل همکاری بین نرم افزارها می شود؟

مدلسازی اطلاعات ساختمان BIM  نزدیک به ده سال پیش برای متمایز کردن اطلاعات غنی مدل سازی سه بعدی معماری از نقشه های دوبعدی سنتی معرفی شد.  BIM روش طراحی ساختمان است که استفاده از هماهنگی، اطلاعات، محاسبه داخلی و سازگاری در مورد یک پروژه ساختمانی را در طراحی و ساخت و ساز انجام می دهد.

BIM یک نمایش دیجیتالی با قابلیت اعتماد به منظور تصمیم گیری، ساخت با کیفیت بالا ، تولید سند ساخت و ساز، برنامه ریزی ساخت و ساز،پیش بینی عملکرد و برآورد هزینه، داشتن توانایی برای حفظ اطلاعات به روز و قابل دسترس در محیط دیجیتال یکپارچه را می دهد که معماران، مهندسان، سازندگان، و مالکان به وسیله آن به یک چشم انداز کلی روشن از تمام پروژه های خود و همچنین توانایی لازم برای تصمیم گیری آگاهانه سریع تر می رسند.

مدلسازی اطلاعات ساختمان BIM  به عنوان راه حلی برای کاهش ضایعات و ناکارآمدی در طراحی ساختمان و ساخت و ساز گسترش یافته است. با این حال، بسیاری از سازمان ها عقیده دارن که باید منتظر بمانند و ببینند که نگرش در مورد  BIM چگونه است و در جستجوی مدراکی برای تضمین بازگشت سرمایه گذاری در آن هستند.

ذخیره وقت و پول برای مشتریان ، اشتباهات طراحی کمتر، تجربه بهبود بهره وری، و دسترسی به فرصت های کسب و کار جدید از دستاوردهای BIM است. مدلسازی اطلاعات ساختمان BIM یک تکنولوژی نیست، اما نیاز به تکنولوژی مناسب دارد تا به طور موثر اجرا شود.

 

مدلسازی اطلاعات ساختمان BIM یک سیستم مبتنی بر اطلاعات است که ایجاد ارزش بلند مدت و پیشرفت و نوآوری می کند.

Finith Jernigan

 

آشنایی با مدلسازی اطلاعات ساختمان BIM

عملکرد مدلسازی اطلاعات ساختمان BIM

IFC و BIM

IFC  (کلاس های بنیادی صنعت) است که توسط بسیاری از متخصصان به سادگی به عنوان یک مدل داده توسعه یافته توسط  buildingSMART   (قبلا به نام  IAI ) به منظور تسهیل قابلیت همکاری در صنعت ساخت و ساز شناخته شده است.

مزایای BIM تنها از طریق به اشتراک گذاری اطلاعات در سراسر سازمان ها، ادارات، سیستم های فناوری اطلاعات و پایگاه های داده محقق می شود. استاندارد IFC کلیدی مقرون به صرفه و بدون وابستگی به محصول و یا فروشنده فرمت فایل های خاص برای تسهیل اشتراک گذاری در مدل سازی اطلاعات ساختمان (BIM) است. فروشندگان عمده CAD در توسعه IFC شرکت کرده و با استفاده از IFC در محصولات خود از آن حمایت می کنند.

سیستم IFC یک فرمت استاندارد نمایش اطلاعات و فایل مورد استفاده برای تعریف داده های معماری و ساخت و ساز مرتبط با  گرافیک CAD به عنوان سه بعدی اشیاء دنیای واقعی است. هدف اصلی آن این است که برای معماران و مهندسان با قابلیت تبادل اطلاعات بین ابزارها CAD، سیستم های برآورد هزینه و دیگر برنامه های کاربردی مربوط به ساخت و ساز مثمر ثمر باشد.  IFC مجموعه ای از تعاریف برای همه نوع عنصر خارجی تعریف شده در صنعت ساخت و ساز است که یک ساختار مبتنی بر متن برای ذخیره سازی آن تعاریف در یک فایل داده را فراهم می کند.

 

 

توضیح مدلسازی اطلاعات ساختمان BIM

مدلسازی اطلاعات ساختمان BIM

 

IFC با استفاده از یک فایل متنی ساده، فقط به خوبی داده ها را ارسال می کند. به این معنی که سازندگان نرم افزار اطلاعات را  در فرمت فایل باینری با ساختار ویژه که به بهترین وجه مناسب سیستم همان سازمان است ارائه میدهند که در همکاری با دیگر نرم افزارها دچار ضعف هستندو توانایی همکاری با آن ها را به درستی و آنطور که در مفهوم BIM است را ندارند که البته این نقیصه در حال اصلاح است و buildingSMART  هر ساله در حال اصلاح آن میباشد.

سیستم مدلسازی اطلاعات ساختمان BIM پیشرفته قادر به ایجاد نمایش درونی غنی در اجزای ساخت است.  IFC در حال اضافه کردن یک زبان مشترک برای انتقال بهتر اطلاعات در بین برنامه های کاربردی متنوع BIM است در حالی که مفهوم تمام اجزا مختلف در انتقال دچار تغییرات نشود است. این مسئله موجب کاهش نیاز به بازسازی همان سازه در هر برنامه دیگر است. همچنین شفافیت به روند طراحی اضافه می کند، به عنوان مثال کمیت ها در هر زمان در طول دوره مدل سازی از طراحی گرفته و هزینه را می توان تخمین زد تا چگونگی تاثیر تغییرات را در بودجه مشاهده کرد.

پشتیبانی از IFC

 IFC و واردات و قابلیت همکاری با ابزارهای CAD

درNavisworks  ، Tekla BIMsight و Solibri می توان مدل های ساختمان را از محصولات عمده نرم افزار BIM با استفاده از رابط IFC استاندارد وارد کرد. IFC روش استاندارد ذخیره سازی توصیف ساختمان های دیجیتال است

IFC  و صادرات

در برخی از محصولات نرم افزارBIM ، صادرات IFC به عنوان بخشی از محصول است و برخی دیگر به وسیله  ماژول های جداگانه این کار را میکنند. در زیر لیستی از نرم افزار BIM با صادرات IFC  را ملاحظه می کنید.

نویسنده: ابوالفضل نوایی

به زودی آموزش های نرم افزار تکلا در بخش آموزش های همین سایت برای علاقمندان ارائه خواهد شد.

5/5 (3 Reviews)20 پاسخ
 1. سودا گفته:

  با سلام
  من ترم ارشد صنایع هستم. میخواستم بپرسم خروجی این کار چیه ؟؟ اگر به عنوان یکی از پروژه های درسیم انتخاب کنم و بخوام از توش مقاله دربیارم؟ ایا خروجی این bim مدیریت و راه و روشه یا نرم افزار؟

  پاسخ
 2. فضل اله جوان بخت گفته:

  سلام من پایان نامه ام راجع به مدیریت یکپارچه تاسیسات ساختمان با استفاده از BIM&GISمی باشد کسی هست منو کمک کنه اینم ایمیلمf.javanbakht1985@gmail.com

  پاسخ
  • عبدالحسین چگنی گفته:

   برای طراحی اتصالات در درون کامپوننت ها تنظیماتی قرار داده شده است که به وسیله آن میتوان نیروهای وارد بر اتصال شامل نیروهای برشی، کششی و فشاری و همچنین لنگر خمشی اتصال را به صورت مستقیم وارد کرد و نتایج طراحی را از طریق خروجی اکسل از نرم افزار دریافت کرد

   پاسخ
 3. عاطفه حکیمی گفته:

  خانم یوسفی خو من علاقه زیادی به یاد گیری و oparate کردن bim دارم میشه راهنمایی کنید به کجا و چه کسی جهت آموزش باید مراجعه کنم؟

  پاسخ
  • زهره یوسفی خو گفته:

   سلام شما می توانید برای ادامه تحصیل در رشته bim اقدام کنید و یا از طریق مقالات موجود در این سایت و سایت های خارجی دانش خودتان را به روز نمایید در ضمن از ابزارهای bimکه همان نرم افزارها هستند نیز غافل نشوید.

   پاسخ
 4. عبدالواحد گفته:

  دقیقا چه اطلاعاتی در فرمت ifc بین نرم افزار ها رد و بدل می شود می شود یک مثال بیاورید؟ ( یعنی اطلاعاتی نظیر ابعاد و متریال اجزای ساختمان مانند در و پنجره و یا قیمت انها را می توان وارد کرد؟)

  پاسخ
  • عبدالحسین چگنی گفته:

   بله، میشه گفت یه زبان مشترک بین نرم افزارهاست که اطلاعات رو بین نرم افزارها جابه جا میکنه، با این کار دیگه نیاز به مدل کردن دوباره مدل در نرم افزارهای دیگه ندارید و میتونید مدل رو از یه نرم افزار دیگه به نرم افزاری که مد نظرتون هست منتقل کنید و از اون استفاده کنید

   پاسخ
  • عبدالحسین چگنی گفته:

   بله، هم اکنون امکان خروجی گرفتن بر روی اکثر نرم افزارهای مربوط به بیم مانند نرم افزارهای طراحی معماری و سازه ای و غیره قرار داره و از اون استفاده میشه

   پاسخ
  • عبدالحسین چگنی گفته:

   این فرمت برای ارتباط بین نرم افزارها ساخته شده و مربوط به نرم افزار خاصی نیست، و فقط برای صادرکردن و واردکردن اطلاعات بین نرمافزارها استفاده میشه

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *