اضافه كردن فمیلی در رویت Revit .ایران بیم

اضافه كردن فمیلی در رویت Revit

چگونه فمیلی های خود را به Revit  اضافه کنیم؟

اضافه كردن فمیلی در رویت Revit: در Revit تعداد محدودي مؤلفه‌هاي هم‌خانواده جاگذاري شده است. آشنايي با اين مؤلفه‌ها به شما كمك مي‌كند تا فرهنگ كار كردن با آنها و درك درستي از جاگذاري آنها در پروژه داشته باشيد. هم‌خانواده‌هايي در محيط پروژه مثل walls ، Floors و roofs و به طور كلي هر آنچه كه مستقيماً در پروژه ايجاد و تعيين مي‌شود وجود دارند كه به آنها System Families مي‌گويند.

اما مؤلفه‌هايي كه توضیح داده شده مواردي هستند كه خارج از محيط پروژه ساخته شده‌اند و تنها به عنوان يك عضو وارد محيط پروژه مي‌شوند كه براي ايجاد و  ويرايش هر كدام از آنها بايد به بخش Family Editor وارد شد. كه آنها را با نام component families مي‌شناسند.اين عناصر عبارتند از:

  • درك انواع هم‌خانواده‌ها
  •  بارگذاري هم‌خانواده
  •  جاگذاري هم‌خانواده

اضافه كردن فمیلی در رویت Revit

آشنايي با انواع هم‌خانواده‌ها

در Revit تعداد زيادي هم‌خانواده وجود دارد. در برخي موارد شما مي‌توانيد برخي از آنها را به انواع و شاخه‌هاي ديگر تغيير دهيد. اما زماني هم مي‌رسد كه تعدادي از آنها تنها در يك شاخه خاص جاگذاري شده و امكان اعمال هيچ تغييري در دسته‌ي مربوط به آن نمي‌باشد.

تنها 2 نكته مهم در اين مبحث وجود دارد: اول جداول بر اساس دسته‌اي كه هم‌خانواده‌ در آن لحاظ شده صورت مي‌گيرد يعني زماني كه شما يك جدول ايجاد مي‌كنيد در حال جدول‌بندي شاخه‌اي از هم‌خانواده‌ها هستند نه فقط خود مؤلفه.

دوم اين كه هر هم‌خانواده‌اي بر اساس زيرشاخه‌ي اصلي خود در پروژه بارگذاري مي‌شود. كتابخانه‌اي كه در Revit گردآوري شده براساس آنچه در دنياي واقعي است بوده پس اگر تا به حال از مؤلفه‌هاي هم‌خانواده‌اي Revit استفاده نكرده‌ايد در هنگام بارگذاري هر مؤلفه به زيرشاخه‌ي مربوط به آن توجه كنيد تا گزينه‌ي درست را انتخاب كنيد.

در اين‌جا به بررسي برخي از زيرشاخه‌هاي موجود در كتابخانه Revit مي‌پردازيم. البته ما اين‌كار را بر اساس حروف الفبا انجام نمي‌دهيم، در اين جا با توجه به عملكرد مؤلفه‌هاي و ساختار 2 بعدي يا 3 بعدي و حتي تك بعدي آنها اكتفا مي‌كنيم.

اضافه كردن فمیلی در رویت Revit. ایران بیم

اضافه كردن فمیلی در رویت Revit

بارگذاري هم‌خانواده‌ها

شما از طريق نوار Insert مي‌توانيد هم‌خانواده‌ها را به پروژه وارد كنيد. كافي است به پانل Load From Library مراجعه كرده و دكمه Loud Family را بفشاريد. اما اگر آنچه‌ مورد نظر شماست در كتابخانه Revit وجود ندارد نگران نباشيد.

شما مي‌توانيد از طريق Autodesk Seek به صورت online به نمونه‌هاي موجود با فرمت‌هاي مختلف دسترسي داشته باشيد. آيتم مورد نظر را در پانل Auodesk Seek وارد كنيد. .

به خاطر داشته باشيد زماني كه عناصر زيادي را در پروژه بارگذاري مي‌كنيد (مخصوصاً مواردي كه از منابع Autodest نيستند) بايد زماني را براي بررسي و بازبيني آنها در نظر بگيريد. ممكن است همه‌ي آنها مخصوص استفاده در نرم‌افزار Revit نبوده و با استفاده از نمونه‌هاي نامناسب در پروژه خسارات جبران‌ناپذيري به آن وارد شود.

 

جاگذاري مؤلفه‌هاي هم‌خانواده

روش جاگذاري مؤلفه‌هاي در پروژه بسيار آسان است تنها به زيرشاخه هر كدام دقت كافي داشته و بعد از بارگذاري مؤلفه‌ي مورد نظر آنها با توجه به ارتباطي كه با دگير مؤلفه‌هاي مدلسازي شده در پروژه دارد جاگذاري نموده و به تكميل آن اقدام كنيد.

اضافه كردن فمیلی در رویت Revit

 

پروفيل‌ها

بیشتر پروفيل‌ها از قبل در پروژه‌هاي پيش فرض بارگذاري شده‌اند.  اين پروفيل‌ها بیشتر متشكل از يك سري خطوط بهم پيوسته است كه در شكل 2 بعدي ايجاد شده‌اند. زماني‌كه آنها در پروژه بارگذاري مي‌شوند مي‌توان آنها را به ديگر مؤلفه‌هاي موجود نسبت داد.

پروفيل‌ها را نمي‌توان به صورت مستقل در پروژه استفاده كرد بلكه نياز است تا آنها را به مؤلفه‌اي كه در پروژه ايجاد شده است وارد كرد.

 

مؤلفه‌هاي جزئيات

مؤلفه‌هاي جزئيات جزء عناصر دو بعدي هستند كه براي تكميل جزئيات در پروژه‌ها كاربرد دارند. برخي از آنها به صورت 2 بعدي و برخي 3 بعدي نمايش داده مي‌شوند

اين نوع مؤلفه‌ها بیشتر شبيه بلوك‌ها در نرم‌افزار Auto CAD بوده و در حاليكه شما در حال ترسيم جزئيات به صورت دستي هستيد اين مؤلفه‌ها مي‌تواند به تكميل جزئيات و جاگذاري عناصر تكراري به صورت 2 بعدي كمك كند. براي جاگذاري اين‌گونه عناصر از دكمه Component واقع در پانل detail از نوار Annotate استفاده كنيد.

اين عناصر مي‌توانند به صورت پارامتريك نيز باشند يعني زماني كه يك مؤلفه‌ در پروژه استفاده مي‌شود با تغيير در پارامترهاي آن اين تغييرات در تمامي مؤلفه‌هاي موجود اعمال مي‌شود.  براي مثال زماني كه مؤلفه‌ي Bond Beam در پروژه بارگذاري مي‌شود پارامترهاي تعيين كننده ابعاد آن مشخص مي‌شود تا بتوان به ازاي ابعاد مورد نظر يكي را در پروژه وارد كرد.

در موارد ديگر detail component تنها يك عنصر گرافيكي است مثل خط برش ، خط برش به عنوان يك ماسك بر روي حجم هندسي قرار مي‌گيرد و به شما اطمينان مي‌دهد كه حجم هندسي بعد از اين خط هنوز ادامه دارد.

 

منبع: کتاب Revit Architecture 2012

ترجمه زهره یوسفی خو

4/5 (4 Reviews)1 پاسخ
  1. کاربررویت گفته:

    سلام
    من از لود فمیلی رفتم اما مواردی که دارم توی سیستم مثل مبلمان و … هیچ یک رو باز نمی کنه و یک ارور میده که نمیدونم چی هست.چه کنم؟

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *