آموزش رویت – اصول اولیه Revit قسمت سوم

در Revit چه اتفاقی می ­افتد؟ (۳)

مقاطع

در نرم افزار Revit با انتخاب دکمه Section در پانل View می­توان مدل را برش بزنید: به صورت پیش فرض ۳ نوع برش وجود دارد: Wall Building و Callout (شکل ۳۹-۲) این تقسیم ­بندی به شما اجازه می ­دهد که به صورت تفکیک­ پذیر برش ها را در Broject Browser مشاهده کنید اما ویژگی­ های مهم دیگری هم در آنها وجود دارد که به صورت مفصل در مورد هر کدام توضیحی ارائه می­ شود.

شکل ۳۹-۲

 

شما میتوانید قسمت دوم اصول اولیه Revit را از طریق لینک زیر مشاهده و مطالعه نمایید

جهت استفاده از مطالب قسمت قبل روی لینک زیر کلیک نمایید:

آموزش رویت – اصول اولیه Revit قسمت دوم

 

برعکس نما ها، در برش ها خط برش باید دقیقاً با عناصر در ارتباط باشد یعنی با آن تداخل داشه باشد. شکل ۴۰-۲ نمونه Instarse properties هر Building section را نمایش می­ دهد. قسمت­ های ابتدا و انتها و عمق برش ها توسط خطوط خط چین قابل تنظیم هستند این ویژگی برای دو مورد برش wall,Building مشترک است.

شکل ۴۰-۲

 

هر دو مورد Wall ,  Building Section می­ توانند به طور دقیق به حالت عمود بر صفحه رسم نشوند اما بعد از ایجاد می ­توانید زاویه آنرا تغییر دهید.

اما امکان اختلال و سردرگمی در پروژه را به دنبال خواهد داشت زیرا برشی که یکبار Rotate شده دیگر در پلان قابل دسترس نیست.

در اینجا نمونه دیگر که Detail نام دارد بسیار کمک می­ کند. وقتی یک برش Detail در پلان ایجاد می­ کنید فقط در پلان های مشابه قابل رویت نیست  بلکه مسلماً در دید های مختلف تصویری هم فرض می­ شود.

برای مثال به ۲ نمونه ارائه شده از Detail در شکل ۴۱-۲ توجه کنید که در سمت راست علامت برش روی دیوار قرار گرفته­ اند. زمانی که شما یک Detail section ایجاد می­ کنید مولفه نمایشان شده مشابه نمونه اول و شماره ۱ می ­باشد اما در دید های مرتبط یا وابسته با آن Detail به شکل شماره ۲ نمایش داده می ­شود.

مورد دیگر رنگ آن است. این خطوط آبی­ رنگ در Viewهای مختلف پروژه به مانند لینک­ هایی (روابطی) عمل می­ کنند. و مورد قابل توجه در آنها این است که در زمان جاگذاری در نقشه به صورت خودکار شماره ­گذاری می­ شوند.

شکل ۴۱-۲

اگر به View نمایش یک برش ساختمان از نوع Building برویم. نمایش Detail دقیقاً برعکس آن چیزی است که در پلان نمایش داده می ­شده است.

شکل ۴۲-۲

راهنما ها

۲ نمونه Callout داریم: Floor plan , Detail (شکل ۴۳-۲) اگر چه شکل ظاهری Detail Callout مشابه آن در برشها می­ باشد اما در دید های عمود بر هم قابل رویت نیستند پس Callout ایجاد در پلان دیگر در مقاطع و نماها قابل رویت نیست و دقیقاً مثل نمونه Detail section در پلانها می­ باشد.

شکل ۴۳-۲

در اصل بهتر است به Callout به عنوان یک بزرگنمایی نگاه شود زیرا در اصل عمل آن همین است.

شکل ۴۴-۲

می­ توانید از یک callout که از پلان گرفته شده به عنوان یک View جدید با توجه خاص به جزئیات استفاده کرد. این نوع Callout دقیقاً مطابق نقشه مبدأ خود بوده و شامل یک سری قوانین برای تنظیمات در view می ­باشد مثل view Range , Depth clip (شکل ۴۵-۲) با کمی تأمل می­ توانید کادر دور را برحسب نیاز به وسیله ابزار های کنترل کننده به اندازه دلخواه تنظیم کنید.

مطمئناً تمامی پلان ها اعم از نما ها و برش ها و Callout دارای ابزار های کنترل کننده وسعت دید در صفحه هستند.

شکل ۴۵-۲

منظر یا دید پیش نویس

Draft view به شما این امکان را می­ دهد تا بدون خلق مولفه جدید در پروژه یک دید دوبعدی از جزئیات مولفه های موجود داشته باشید در این صفحات مواردی مثل Repeating Detail و Detail وجود دارد که برای تکمیل مستند سازی در Revit بکار می رود.

صفحات Drafting View در مواردی که نیاز است از عنصر حجمی موجود جزئیاتی ارائه شود بدون آنکه نیاز باشد این عنصر در جای دیگر دوباره ترسیم شود کاربرد بسیاری خواهد داشت. و وقتی یک Drafting View ایجاد می کنید می توانید آنرا به بخشی از پروژه مثل نما یا برش یا یک جزئیات نسبت دهید در اصل وقتی در پروژه هستید و می­ خواهید یک بزرگنمایی یا نما یا برش ارائه کنید که در اصل آن همان Draft view از پیش تعیین شده است در خود پروژه عمل مورد نظر را اعمال کرده و بعد در نوار option در قسمت view Refrence other نام همان Draft view مورد نظر را وارد کنید.

شکل ۴۶-۲

 

راهنما

در Revit دو نوع مولفه راهنما داریم:keynote, legend  Legend.  عادی در حقیقت برای استفاده به عنوان راهنمای نقشه­ های پروژه مثلاً Tag یا عناصر هندسی موجود یا موارد دیگر در پروژه کاربرد دارد. در Logend امکان وجود جزئیات نیز هست مثلاً برای ارائه جزئیات می­ توانید از Legend استفاده و برای تکمیل آن از Repeatirg Detail و یا Legend Component استفاده نمایید. (شکل ۴۷-۲)

یک مولفه Legend به مانند یک عنصر دو سویه برای نمایش مولفه­ های سه بعدی و دسته­ بندی آنها بکار می ­رود. (شکل ۴۸-۲) که این نمونه فقط در Legend قابل نمایش بوده و در Drafing view قابل اجرا نیست.

و اگر خود مولفه دچار تغییراتی در پروژه اصلی شود این تغییرات در leagend نیز اعمال شده و نیاز به صرف وقت برای دوباره ویرایش کردن آن نیست.

شکل ۴۸-۲

Keynote leagend یک نمونه خاصی از جدول سازی است. زمانی که یک keynote ایجاد می­ کنید با انجام فقط یک دستور کوچک شما قادر به انجام دادن فعالیت­ های زیادی و رسیدن به خواسته­ های خود هستید آن هم خلق یک جدول است. (شکل ۴۹-۲)

شکل ۴۹-۲

جداول

در کل ۵ نوع جدول در Revit وجود دارد.

Schedule/Quantities , Material Takeoff , Sheet List , Note Block , View List .

شکل ۵۰-۲

Schedules/Quantities در Revit برای بررسی تعداد و شمارش عناصر در ساختمان کاربرد دارد. ولی برای عناصری که در پروژه load یا بارگذاری می­شود  مقبول نمی ­باشد. (شکل ۵۱-۲)

شکل ۵۱-۲

تنها ۳ دسته از عناصر قابل جدول پذیری در قسمت Schedules/Quantities هستند که در زیر به آنها اشاره شده است.

  • Masses
  • Spaces
  • Content

 همچنین یک نمونه جدول به نام Multi-Category هم وجود دارد که آن برای عناصر component families که شامل چندین شاخه است کاربرد دارد. مثلاً اگر یک جدول چندمنظوره بخواهید که تمامی آنچه نیاز است در آن گردآوری شود استفاده از multi-category بسیار عالی است زیرا به شما اجازه می­ دهد در یک جدول و یک نگاه هر آنچه در مورد ساختمان وجود دارد را مشاهده کنید و همچنین برای مبلمان هم مورد استفاده قرار می­ گیرد.

 

مستندات

Sheetها – نقشه­ ها به صورت خودکار شامل تمامی اطلاعات و مستندات پروژه می ­باشند و به صورت استاندارد های جهانی از نظر ابعاد دسته­ بندی شده است.

این مسئله از این جهت مهم است که دیگر نیازی نیست تا برای نقشه­ های چاپی مقیاسی در نظر بگیرید. اگر نیاز داشتید که نقشه­ ای را کوچکتر و یا کاملاً در صفحه بگنجانید می­ توایند از فن­ های موجود در مقیاس­ ها استفاده کرده و یا مقیاس جدیدی برای موارد خاص ایجاد کنید.

نمایش ۳ بعدی

در نرم افزار Revit 2 نوع نمایش ۳ بعدی داریم:

Pespectvie, orthographic. در اصل نمایش ­های ۳D view ارتوگرافیک و Walk through , Camera پرسپکتیو هستند. شما نمی­توانید بعد از شروع هر کدام از آنها را به دیگری تغییر دهید (شکل ۵۲-۲) در ضمن در فصل ۱۲ با جزئیات بیشتری در مورد ۳D views به بحث و بررسی خواهیم پرداخت.

در دید orthographic views همیشه اضلاع اشیاء به صورت موازی در سه جهت محورهای z-y-x نمایش داده می­ شود. و این روش بهترین روش نمایش یک شکل با مقیاس درست است. برخی افراد هنوز نمی­ دانند که در ۳D orthographic امکان اندازه­ گذاری سه بعدی روی اشیاء در Revit وجود دارد.

راه حل این است که بعد از تفکیک بخش ­هایی از مدل دلخواه که نیاز به اندازه­ گذاری دارد قبل از اندازه ­گذاری work plan مورد نظر و درست را روی شکل برقرار کنید. مثلاً صفحه کناری را به عنوان set workplan کرده و بعد آنرا اندازه ­گیری نمایید.

بعد از اینکه توانستید صفحه مورد نظر را Set کنید می­توانید به راحتی اندازه­ گذاری و یا حتی متن به آن اضافه کنید. (شکل ۵۴-۲)

ایجاد کردن یک پرسپکتیو از طریق جاگذاری ۲ نقطه ابتدا و انتها توسط دستور camera امکان­پذیر است. لازم به ذکر است که نقطه اول دقیقاً مبدأ قرارگیری خود دوربین است یعنی در هر پلانی که باشید دوربین دقیقاً در آن نقطه قرار می ­گیرد و نقطه دوم دید دوربین است که به کدام سو و جهت قرار گرفته و کدام مسیر را نمایش بدهد. (شکل ۵۵-۲). این نکته بسیار مهم است زیرا اگر شما نقطه دوم را خیلی با فاصله از محل مورد نظر انتخاب کنید وقتی دید جدید را باز کنید و بخواهید آنرا تنظیم کنید تصویر فقط پیرامون نقطه برداشت تغییر می­ کند و این به خاطر این است که محل قرارگیری آن با محل مورد نظر فاصله زیادی دارد.

یک پرسپکتیو را نمی­توان با مقایس ایجاد کرد اما به صورت معقول و نزدیک به واقعیت می­ تواند بزرگتر یا کوچکتر شود فقط کافیست خطوط پیرامون آن انتخاب شود و اندازه آن توسط modify/camera تغییر کند. (شکل ۵۶-۲) با این دستور شما شانس تغییر ابعاد یک دید پرسپکتیو را خواهید داشت. و همچنین شما می­ توانید به راحتی خطوط دور را توسط علامت های کنترل کننده تغییر داده و تصویر را بزرگتر یا کوچکتر نمایید.

شکل ۵۵-۲

 

شکل ۵۶-۲

 

گستردگی دید دوربین با دستور Far clip offset قابل تنظیم است که در محل Extents view قابل دسترس است. (شکل ۵۷-۲)

اگر عدد far clip offset دقیقاً مطابق شکل ۵۸-۲ باشد حجمی که انتظار دارید در تصویر ببینید بسیار بسته و محصور است.

شکل ۵۸-۲

در اینجا به راحتی مقدار Far clip را افزایش داده تا مدل بهتر در تصویر نمایش داده شود.

روش دیگری نیز برای تغییر ابعاد تصویر پرسپکتیو وجود دارد به دید پلان برگردید و روی view ایجاد شده در پنجره project Browser راست کلیک کرده و گزینه show camera را فعال نمایید. (شکل ۵۹-۲)

شکل ۵۹-۲

وقتی که دوربین در صفحه ظاهر شد می­ توانید نقاط مربوط به تنظیمات آن را در صفحه انتخاب و به صورت دستی آنها را تنظیم کنید. (شکل ۶۰-۲)

در نهایت باید بدانید که هم دستورات ۳D view و هم walk through شامل مولفه ­ای به نام section Box (مکعب محصورکننده) هستند که وقتی آن فعال باشد مانند شکل ۶۱-۲ یک مکعب در پیرامون کلیه احجام دیده می ­شود. این مکعب به شما این امکان را می­دهد چه مقدار از احجام و کدام قسمت از آنها تمایل دارید در صفحه ظاهر باشد. تا از آن رندر به عمل آید.

شکل ۶۱-۲

 

 

ادامه دارد …

 

شما میتوانید ادامه این مقاله یعنی قسمت چهارم اصول اولیه Revit را از طریق لینک زیر مشاهده و مطالعه نمایید

جهت استفاده از مطالب قسمت بعد روی لینک زیر کلیک نمایید:

آموزش رویت – اصول اولیه Revit قسمت چهارم

 

مترجم: ابولفضل نوایی

۵/۵ (۱ Review)0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *