دانلود آموزش رایگان Revit

آموزش رویت – پیکربندی پیش فرضات و استانداردسازی قسمت اول

چگونگی تغییر و بهینه سازی فرض ها و استانداردها با پروژه شما

 

معرفی پیش فرض پروژه project tamplate

همانند دیگر نرم­ افزارها، Revit نیز شامل تعدادی پیش فرض tampleat برای شروع پروژه می ­باشد که امکان ایجاد و توسعه موارد خاص به دلخواه مشتری را هم فراهم کرده است. همان طور که به روند کار با پروژه واقف هستید شما در Revit می­ توانید از عناصر جدید و قابل استفاده مجدد مثل دیوار، بام، کف و هم خانواده­ های مختلف برای تکمیل مستندات پروژه استفاده نمایید. این در حقیقت همان چیزی است که باید توسط مدیرات شرکت و یا سرگروه هر سازمانی ابتدا ایجاد می­ شد تا در آینده تمامی پروژه­ ها برطبق نیاز از آنها برحسب مورد استفاده کنند. اما در Revit به راحتی قابل دسترس است.

چگونگی آرایش و ارائه پروژه توسط دستورات اندازه ­گیری Dimension و متن Textو حاشیه­ نویسی Annotate قابل اجراست. در حقیقت آرشیتکت ها علاقمند هستند تا پروژه را به صورت استیل گرافیکی هم نمایش دهند و آن چیزی است که در پیش فرضات Revit دیده شده است.

در Revit، پیش فرض های پروژه با انجام یک یا چند وظیفه ایجاد شده ­اند.

 • معرفی تمام تنظیمات پروژه برای رسیدن به آنچه در نمایش تصویر مورد نیاز است.
 • بارگذاری مدل­ ها و هم­ خانواده­ ها از قبل
 • معرفی سیستم استاندارد هم خانواده­ ها

ما در این فصل به توضیح بیشتر با جزئیات در مورد این مهارت ها و تکالیف می­ پردازیم. اکنون بدانید که می­ توانید یک فایل کامل را به عنوان پیش فرض trmplate ذخیره نموده و برای شروع هر پروژه جدید می توانید از آن استفاده کنید.

شما می­ توانید یک پروژه را با وجود صفحه خالی اما تغییر در تنظیمات آن به عنوان پیش فرض template قرار دهید و یا می­ توانید با یک یا چند مورد از پیش ­فرض های تهیه شده در Revit آنرا تکمیل کرده و بعد به عنوان template آنرا ذخیره کنید.

برای ایجاد یک نمونه چرک­ نویس ابتدا دکمه R یا Appication را بزنید و گزینه project New را انتخاب کنید در پنجره project همانطور که در شکل ۱-۴ مشاهده می­ کنید گزینه none را علامت­ گذاری کنید. حال با توجه همین پیش فرض دکمه O.K را بزنید تا صفحه جدید باز شود. توجه داشته باشید اگر از روش Ctrl+N برای ایجاد صفحه جدید استفاده کنید و یا گزینه new در پنجره آغازین نرم ­افزار به نام Recent file را بفشارید این پنجره برای شما نمایش داده نمی­ شود و به طور پیش ­فرض صفحه جدید باز می­ شود.

آغاز کردن یک پروژه بدون استفاده از پیش فرضات بدین معناست که نیاز است تمامی دستورات مورد نیاز مثل level و section,grid و … را ایجاد کنید. اگر شما یک نمونه کامل از هم خانواده ­ها و ادوات تصویری مرسوم را دارا هستید این روش برای شما مناسب است با این حال به شما پیشنهاد می کنیم از پیش­ فرض های موجود در Revit استفاده کنید.

شما می­ توانید از طریق دکمه Browse در قسمت template file از پنجره new project آنرا پیدا کنید. این فایل ها اصولاً در پوشه root بارگذاری می­ شوند: C:\Documents and settings\all users\application data\ autodesk\RAC   ۲۰۱۱\Imperial templates.

در ویرایش ­های مختلف Revit وقتی برنامه راه ­اندازی می­ شود یک پروژه جدید از پیش فرض های موجود انتخاب شده و ایجاد می­ شود این رفتار مانند آنچه در CAD به هنگام باز کردن Drawing 1.dwg دیده می ­شود و یا در Microsoft word با ایجاد document 1 اعمال می ­شود.

اگر نمونه پیش فرضی یک نمونه سنگین باشد زمان بیشتری برای باز شدن پروژه جدید طول می کشد. این مسئله باعث شده که کاربران ترجیحاً فایل های سبک ­تری را به عنوان پیش فرض پروژه های جدید قرار دهند.

در سال های اخیر، Revit  استفاده از پروژه­ های جدید را به جای پروژه­ های اخیر در پنجره شروع حذف کرده است. در این مورد انعطاف ­پذیری بیشتری برای توسعه و گسترش راه حلی در زمینه مدیریت پروژه­ های پیش فرض مشاهده می ­شود.

تغییر دادن تنظیمات پروژه ­ای برای بالا بردن کیفیت گرافیکی آن

بیشترین شکایت کاربران Revit در پروژه ­های آغازین کمبود کیفیت گرافیکی پروژه و یا مستندات چاپ شده است. وقتی شما برای اولین­ بار نرم­ افزار را بارگذاری می­ کنید فقط تنظیمات پیش فرض به عنوان استانداردهای نمایش گرافیکی عناصر در ترسیمات معماری لحاظ می­ شوند. مثلاً دیوارها در قسمت برش خورده نازک­ تر از پلان ها هستند و خطوط دور callout به صورت خط­چین نمایان می شود. در حالی که در جدول رده ­بندی عناصر Annotate با ضخامت خط  تعریف شده است.

خوشبختانه شما به راحتی می­ توانید از پس این مشکل برآیید.

Object systel در اصل به معنای کنترل گرافیکی عناصر موجود در پروژه می­ باشد. برای رسیدن به تنظیمات آن به نوار manage رفته و گزینه object style را از دکمه رو به پایین انتخاب کنید. مطابق شکل ۲-۴ این پنجره به ۳ بخش تقسیم شده imported objects, Annotaion objects, model object.

تنظیماتی برای line weigh (ضخامت خطوط) line color (رنگ خطوط) line pattern (بافت خطوط) و material (مصالح) برای هر بخش تهیه شده است.

شکل ۲-۴

object ستون مخصوص model object شامل تمامی اقلام و سرگروه­ های قابل دسترسی در مدلسازی می­ باشد. مهم است که بدانید سرگروه­ های موجود در مدل و عناصر حاشیه نویسی در هم­ خانواده ­ها family کاربرد دارند که در پروژه و یا پیش فرض­ ها بارگذاری می ­شود. در این مورد به تفصیل در فصل (family Editor) 15 به بحث می ­پردازیم.

دو ستون دیگر در زیر ستون line weight مفهوم ضخامت خطوط در حالت تصویر آن یا برش خورده می­ باشد. در برخی اقلام گزینه cut موجود نمی­ باشد. زیرا اینگونه عناصر به هیچ وجه در پلان و چه در مقطع برش نمی­ خورند. برای گروه ­های دیگر نمایش دیدن برش خورده آن توسط تنظیم Family Editor مشخص می­ شود. (شکل ۳-۴)

شکل ۳-۴

تنظیمات مربوط به line pattern, line color هم در همه اقلام و سرگروه ­ها قرار داده شده اما به یاد داشته باشید که روش چاپ کردن در Revit به سبک WYSW (آنچه در صفحه می­ بینید همان است که در چاپ تحویل می­ گیرد) بوده و رنگ ها به همان صورت چاپ گرفته می­ شوند مگر اینکه نقشه ها را سیاه سفید چاپ کنید. ستون آخر مربوط به مصالح است که تعیین کننده مصالح آن دسته از عناصری است که مصالح در حالت پیش فرض برای آن تعریف نشده است. در هم­ خانواده ­ها family قسمت مربوط به material به بخش by category ارجاع شده که منظور انتخاب آن در مصالح همین پنجره object style است.

Annotation object این پانل هم مثل بخش model object می باشد و هیچ بخشی به نام materil در آن وجود ندارد و فقط یک ستون به مبحث line weight تخصیص داده شده زیرا در اینجا خطوط حالت  ۳بعدی ندارند مانند آنچه در مدل­ ها موجود است و نمی­ توانند برش بخورند.

Imported objects شما در اینجا می­ توانید روش نمایش گرافیکی لایه­ ای وارد شده (DWG) و یا ترازها (DGN) که توسط فایل های CAD به پروژه دارد یا متصل شده ­اند را تنظیم نمایید. در فصل۸ “Interoperability: working Multiplatform” بیشتر در این موضوع بحث خواهیم کرد.

تخصیص ضخامت قلم

شاید شما علاقه­ نداشته باشید تا ضخامت قلم  را برای عناصر برگزینید زیرا این ضخامت برای تمامی الگوهای تو پُر اجرا شده در حالیکه با این روش به عنصر کمک می ­شود تا در مقایسه با الگوهای دیگر به چشم بیاید.

تنظیمات خطوط

شما می­ توانید در Revit از خط به روش ­های مختلفی استفاده کنید. برخی خطوط به ابزارهای خاصی مثل Detail line یا model line تعلق دارند و می­ توانید از نمونه­ های دیگر خط در ابزارهای line work, filled Regions بهره ببرید. همچنین خطوط برای نمایش شکل یک مدل و عناصر حاشیه نویسی کاربرد دارد. دسترسی به کیفیت نمایشی آن منوط به بازبینی گزینه­ های pattern, line weight می باشد.

تنظیم ضخامت خط

پنجره نمایش داده شده در شکل ۴-۴ مدیریت ضخامت خطوط برای چاپ را از شماره ۱ تا ۱۶ نمایش می ­دهد. در عناصر مدل ضخامت خطوط با توجه به مقیاس آنها تغییر می­ کند. اگر شما نیاز به تغییر هر کدام از مقیاس ها دارید دکمه Add را فشرده تا یک ستون جدید برای مقیاس جدید ایجاد شده و بعد ضخامت خطوط را برحسب نیاز بر روی آن تنظیم نمایید.

شکل ۴-۴

ما به شما پیشنهاد می­ کنیم اول از همه شکل ظاهری مدل و عنصر حاشیه ­نویس را در object style بررسی نمایید.

شما باید اول به قصد تصحیح ضخامت خطوط با تحقیق دقیق در نمونه چاپ شده آن عمل کنید.

تنظیم الگوی خطوط

از تکرار یک سری قطعات خط، فاصله و نقطه که یک الگو ایجاد می ­شود. برای ایجاد یا ویرایش یک نمونه از آن به نوار Manage رفته و additional setting line patterns را انتخاب کنید.

پنجره line pattern مطابق شکل ۵-۴ باز شده و شامل گروه­ های از انواع الگوی خطوط می ­باشد.

شکل ۵-۴

برای ویرایش یک نمونه دکمه Edit و یا برای ایجاد نمونه جدید new را بزنید. شما می­ توانید با تعیین طول خط و تعیین فاصله آن یک نمونه الگو مطابق شکل ۶-۴ ایجاد کنید. برای نقطه طولی در نظر گرفته نشده است.

با هوشیاری الگوی خطی را حذف کنید

قبل از حذف کردن یک الگو توجه داشته باشید که آن به عنصری خاص تعلق نداشته باشد. می­ توانید از طریق object styles, line styles,  visibility/ Graphic overrides. به این مهم دست یابید. اگر ناخداگاه این عمل را انجام دادید. بجای آن نمونه الگو خطی به صورت توپُر solid نمایش داده می شود.

شکل ۶-۴

بیشتر اوقات الگوی خط برای نمایش نوع متن text و یا عناصری مثل خطوط فنس، لوله ­کشی، تأسیسات زیرزمینی بکار می­ رود.

در CAD هر کدام از انواع الگوی خط برای یک مورد خاص و نمایش یک عملیات کاربرد دارد. در Revit هر الگوی خط می ­تواند به عنوان خط پایه در جزئیات هر مولفه تعریف شود. یک نمونه از آن را می­ توانید در فایل c04-lines.rvt که از سایت www.sybex.com/go/masteringrevit2011 بارگذاری کرده ­اید مشاهده نمایید.

ایجاد یک الگوی خط

این مراحل را دنبال کنید تا یک الگوی ساده خط بسازید.

 

۱- به نوار manage رفته و دکمه additional settings > line patterns را انتخاب کنید.

۲- در پنجره line pattern دکمه new را کلیک کنید.

۳- نامی برای الگوی جدید در نظر بگیرید مثلاً: dash – dot – double dash – dot

۴- مراتب را مانند زیر دنبال کنید:

  • Name: Dash – Dot – Double Dash – Dot
  • Dash:

  • Space:

  • Dot

 

  • Space:

  • Dash:

  • Space:

  • Dash:

  • Space:

  • Dot

 

  • Space:

 

۵- روند را با کلیک روی دکمه K کامل کنید.

در نتیجه خط شما مطابق شکل زیر می­ شود.

 

ادامه دارد …

 

شما میتوانید ادامه این مقاله یعنی قسمت دوم پیکربندی پیش فرضات و استانداردسازی را از طریق لینک زیر مشاهده و مطالعه نمایید

جهت استفاده از مطالب قسمت بعد روی لینک زیر کلیک نمایید:

آموزش رویت – پیکربندی پیش فرضات و استانداردسازی قسمت دوم

 

مترجم: ابولفضل نوایی

۵/۵ (۲ Reviews)0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *