اصول پايه و جدول ابزارهاي Revit

آموزش رویت – اصول پایه و جدول ابزارهای Revit قسمت دوم

مسیر تقویت مهارت Revit

ویرایش عناصر به صورت فعال

در Revit قابلیتی وجود دارد که عناصر را در مدلسازی می­توان به صورت فعال ویرایش کرد. به راحتی عنصر مربوطه را انتخاب و آن را در صفحه بکشید و یا توسط علامت­ های آبی رنگ که به صورت نقطه یا فلش نمایان می­ شوند. دیوارها، خطوط، وجوه اشکال و هر عنصر محصوری را می­ توانید ویرایش کنید.

در همین رابطه شما برای ویرایش به روش ­های دقیق ­تری نیز مثل copy کردن و یا move کردن عناصر هم نیاز دارید پس بیاید به روش ­های ارائه شده در این رابطه بپردازیم.

 

شما میتوانید قسمت اول اصول پایه و جدول ابزارهای Revit را از طریق لینک زیر مشاهده و مطالعه نمایید

جهت استفاده از مطالب قسمت قبل روی لینک زیر کلیک نمایید:

آموزش رویت – اصول پایه و جدول ابزارهای Revit قسمت اول

جا به­ جا کردن عناصر

شما می­ توانید به طرق مختلف عناصر را جابجا کنید. تنظیم کردن با ابزار قدیمی برای استفاده از اندازه ­ای که در حین جابجایی ظاهر می ­شود برای هر کسی بسیار راحت و مأنوس است و بهترین روش در کار کردن با نرم ­افزار Revit می­ باشد.

استفاده از اندازه ­گذاری موقت

حتماً تا کنون متوجه شده ­اید وقتی که عنصری تحت انتخاب است یا به تازگی در صفحه خلق شده یک سری اندازه­ گذاری در پیرامون آن ظاهر می ­شود. این خطوط، اندازه ­گذاری موقت نام دارد temporary Dimention و برای آگاه کردن شما نسبت به جایگاه آن نسبت به عناصر دیگر موجود در صفحه می­ باشد و به شما کمک می­ کند تا جایگاه مناسبی برای آن مطابق میل خود پیدا کنید.

با کلیک کردن روی عدد نمایش روی این خطوط اندازه ­گذاری عدد مربوطه فعال شده می ­توانید آنرا تغییر دهید و اگر روی خود خطوط کلیک کنید به صورت یک خط اندازه دائم در صفحه قرار می­ گیرد. پس به یاد داشته باشید در هنگام جابجایی عناصر یا خلق آنها حتما به اندازه­ گذاری آن توجه کنید زیرا اگر عنصری در حالت انتخاب نباشد امکان رویت اندازه ­گذاری مربوط به ان هم نیست. اگر خطوط اندازه گذاری موقت با آنچه شما می­ خواهید از آن نقطه خاص اندازه داشته باشید متفاوت است می ­توانید خطوط شاهد را بگیرید و به نقطه دلخواه بکشید. (شکل ۶-۳). مثلاً وقتی می خواهید یک درب را در ناحیه خاص از دیوار قرار دهید باید علامت مربع آبی رنگ موجود روی خطوط شاهد اندازه­ گذاری را گرفته و از وسط درب آن را به کنار آن بکشید در آن صورت می ­توانید به اندازه دلخواه برای تعیین فاصله درب از نقطه خاصی از دیوار برسید. همچنین در حالیکه خطوط شاهد را به سمتی می­ کشید می ­توانید دکمه Tab را در روی صفحه کلید بفشارید تا در کنار خطوط مختلفی که در کنار هم قرار گرفته ­اند و شما تمایل به انتخاب یکی از آنها هستید نمایان شود.

شکل ۶-۳

اگر روی نقطه آبی رنگ کلیک کنید به صورت خودکار به خط بعدی سر راه خود پرش می­ کند. مثلاً وقتی روی خطوط اندازه­ گذاری درب یا پنجره کلیک کنید به ترتیب بین خطوط واقع در بازشو از سمت چپ تا راست پرش می­ کند. همچنین عمل را برای دیوار تکرار کنید متوجه می­ شوید که خطوط شاهد به ترتیب بین لایه­ های مختلف دیوار قرار گرفته و اندازه را نمایش می ­دهند.

توجه داشته باشید وقتی که خطوط شاهد را به سمت مورد نظر می­ کشید این خط مرجع در حافظه آن عنصر می­ ماند و برای ویرایش­ های بعدی نمایش داده می­ شود.

شما همچنین می­ توانید پیش ­فرض­ های مربوط به رفتار خطوط اندازه ­گذاری را تغییر دهید با استفاده از پنجره Temporary Dimension Properties که شکل شماره ۷-۳ نمایش می­دهد این ویرایش قابل انجام است. (در پانل Additional setting manage Tenporary Dimeusion Propertis) در اینجا می توانید انتخاب کنید که اندازه­ گذاری موقت در کدام ناحیه از دیوارها، درب ها و پنجره ­ها قرار گیرد.

شکل ۷-۳

شما همچنین می ­توانید اندازه متن و درجه وضوح اندازه ­گذاری موقت در صفحه را تعیین کنید. برای دسترسی به این تنظیمات بروی دکمه R (Application) بروید و گزینه option را انتخاب کنید.

زمانی که پنجره option باز شد به پانل Grophics رفته ودر قسمت تنظیمات Temporary Dimension text Apperance بروید و اندازه متن و مشخصات دیگر را مطابق نیاز خود تغییر دهید.

اگر تعداد زیادی عنصر را هم انتخاب کردید و یا یک عنصر در مجاورت تعداد زیادی مدل بود اندازه­ گذاری موقت نمایان نمی­ شود آنگاه در نوار option گزینه Active Dimension را بزنید و تا اندازه ­گذاری ظاهر می­ شود.

روش جدید برای تنظیم ابزار ها

در Revit 2011 تنظیمات مربوط به ابزارها با ویرایش قبلی تفاوت دارد. در اینجا شما فعال کردن ابزارها را بدون انتخاب عناصر انجام می ­دهید. با استفاده از این روش شما باید دکمه Enter را بزنید تا عناصری که می ­خواهید تنظیم شود به حالت انتخاب درآید. در ضمن می­ توانید به هر کدام از ابزارهای پانل modify دسترسی داشته باشید در حالی که عنصری را در حالت انتخاب دارید به طور مثال وقتی ابزار mirrok pick Axis را فعال می­ کنید در حالی که عنصر مورد نظر برای قرینه­ سازی را انتخاب کرده ­اید می­ توانید به راحتی گزینه mirror – Draw Axis را بدون اینکه عنصر از حالت انتخاب خارج شود فعال کنید.

استفاده از ابزار حرکت move

استفاده از ابزار move برای جابجایی مکان عناصر به صورت دقیق­تر از کشیدن آنها در صفحه کاربرد دارد. این دستور به شما اجازه می ­دهد که عدد یا فاصله مورد نظر را تایپ کنید و یا از اندازه ­گذاری موقت در این زمینه استفاده نمایید.

جابجایی عناصر یک روشی است که در آن ۲ کلیک انجام می­ شود: اولی شما نقطه شروع را معرفی می­ کنید و بعد محل مقصد را مشخص می­ نمایید. اگر شما می ­دانید که عنصر مورد نظر در چه جهت و چه فاصله ­ای باید جابجا شود محل دقیق ۲ کلیک مهم نمی ­باشد تنها فاصله بین دو کلیک مهم می­ نماید. روش دیگر اینکه به راحتی فاصله مورد نظر را تایپ کنید بعد از انجام کلیک اول و فقط نیاز به جهت ­گیری درست موس در راستای جابجایی می ­باشد. این روش مطابق همین دستور در نرم ­افزار CAD نیز هست.

در نوار option گزینه ­هایی وجود دارد که بهتر است نسبت به آنها آگاه شوید:

Constrain: وقتی این گزینه فعال باشد جابجایی شما محدود می­ شود به خط مستقیم یا جهت عمودی یا افقی. اگر آنرا از حالت انتخاب خارج کنید به راحتی می­ توانید عنصر را در فضا بچرخانید و آنرا در هر جایی قرار دهید. عناصر میزبان پذیر مثل درب و پنجره همیشه در حالت گزینه constrain جابجا می ­شوند و با محورهای میزبان خود هم راستا هستند.

Disjion: عناصر میزبان پذیر نمی ­توانند از میزبان خود به میزبان دیگری جابجا شوند مگر اینکه صریحاً از میزبان اصلی خود جدا شوند. این گزینه به شما اجازه می­ دهد که ارتباط عنصر با میزبانش را از بین برده و آنرا به سمت میزبان دیگر جابجا کنید. مثلاً اگر می­ خواهید یک درب را از دیوار جدا کرده و به دیوار دیگری منتقل کنید ابتدا درب را انتخاب کرده و گزینه move را فعال کنید و در نوار option گزینه Disjoin را علامت بزنید بعد به راحتی بدون توجه به رابطه بین دو عنصر آنرا به دیوار دیگر منتقل کنید.

Multiple: این گزینه برای ابزار move فعال نیست و فقط در حالی که ابزار copy انتخاب شود فعال می شود.

Nudging Elements

عناصر حرکتی: Nudging یک روش آسان برای حرکت دادن اجسام در صفحه است مثل آنچه در نرم افزارهایی مثل office انجام می­ دهید. وقتی که عنصری در حالت انتخاب است شما می­ توانید از دکمه­ های فلش موجود روی صفحه کلید برای حرکت دادن آن به جهت موردنظر استفاده کنید البته میزان حرکت توسط این دکمه ­ها به درجه بزرگنمایی و وضوح صفحه بستگی دارد هرچه بزرگنمایی بیشتر باشد عمل Nudge (حرکت) بهتر و دقیق­ تر انجام می ­شود. و بدانید که تنظیم snap (پرش) در هنگام عمل Nudge هیچ تأثیری بر روی حرکت ندارد.

جابجایی توسط عناصر هم جوار:

روش ساده برای حرکت آزاد عناصر در صفحه استفاده از گزینه moves with nearby Elemats می باشد.

این روش برای گرفتن یک رابطه معقول بین عناصر بدون محدودیت ­های ایجاد شده طراحی شده است.

زمانی که یک فضای خالی را مبلمان می­ کنید به طور مثال احتمالاً می­ خواهید که تخت خواب و میز توالت در یک خط از یک سمت از دیوار قرار گیرند و اگر طرح شما تغییراتی داشت بازهم آن مبلمان به همان تناسب از دیوار قرار گیرند. برای این منظور مبلمان مورد نظر را انخاب و گزینه moves with Nearby Element را در نوار option فعال سازید همانطور که در شکل ۸-۳ نشان داده شده. با فعال کردن این گزینه یک رابطه­ ای بین تخت و دیوار بوجود می ­آید که هرگاه دیوار حرکت کند تخت هم با هم حرکت خواهد کرد.

برای تفهیم بهتر تفاوت این عمل با دیگر ساختارهای روابط عناصر شما می ­توانید یک عنصری که روی دیوار قرار می ­گیرد و دیوار میزبان آن می­ شود را ایجاد کرده مثل درب یا پنجره و رابطه را با آن ایجاد کنید در این صورت رابطه کمی با محدودیت ایجاد می ­شود و اگر آن عنصر حذف شود دیگر برقرار کردن و تعیین فاصله مورد نظر با آن عنصر میهمان امکان ندارد.

شکل ۸-۳

کپی کردن عناصر: Copping

ابزار copy یکی از از ابزارهای ویرایش است که شباهت زیادی به move دارد اما یک کپی از روی عنصر انتخابی در مکانی که کلیک دوم صورت می ­پذیرد ایجاد می ­کند. این ابزار هیچ­گونه عملیاتی شبیه به clipboard ندارد یعنی تنها عناصر را کپی می ­کنید در همان دید و صفحه جاری اگر در هنگام اجرای copy دید و صفحه را تغییر دهید ابزار خاموش می­ شود.

برای فعال کردن این ابزار هم می­ توانید عنصری را انخاب کنید و بعد ابزار copy را در پانل modify فعال کنید و هم از ابتدا می­ توانید گزینه copy را فعال کرده و بعد عنصر مربوطه را انتخاب کنید بعد دکمه Enter را بفشارید تا روند کپی کردن واقع شود.

با استفاده از نوار option می ­توانید گزینه multiple را فعال کرده و از عنصر مورد نظر در یک حرکت چندین کپی ایجاد کنید.

روش دیگر برای کپی کردن همان روش قدیمی و سریع کپی کردن توسط صفحه کلید می­ باشد.

برای کپی کردن سریع عناصر بدون هدر دادن وقت برای پیدا کردن گزینه copy از میان ابزارهای دیگر کلیک کردن و کشیدن روی عنصر فشردن دکمه Ctrl در صفحه کلید می ­باشد. این روش برای ایجاد سریع یک نمونه بدون صرف زمان برای انجام پروسه انتخاب ابزار و غیره می باشد. این روش برای ایجاد سریع یک نمونه بدون صرف زمان برای انجام پروسه انتخاب ابزار و غیره می­ باشد.

کپی کردن در حالت workset

اگر در مجموعه ­ای کار می­ کنید که دارای چندین workset [ناحیه کار] (تفکیک کار به چندین نفر) می ­باشد در روند کپی کردن باید دقت لازم را بجا بیاورید البته منظور از کپی کردن در اینجا هرگونه شبیه سازی اعم از clipboard – mirror array و انتقال آن می­ باشد. هرگاه عمل کپی صورت می­ گیرد آن عمل در workset فعال جای می­ گیرد مثلاً اگر شما در حال چیدمان صندلی باشید و تعدادی از آنها را کپی کنید ولی workset سازه فعال باشد این عمل کپی در آن ناحیه کاری ثبت می ­شود.

 

ادامه دارد …

 

شما میتوانید ادامه این مقاله یعنی قسمت سوم اصول پایه و جدول ابزارهای Revit را از طریق لینک زیر مشاهده و مطالعه نمایید

جهت استفاده از مطالب قسمت بعد روی لینک زیر کلیک نمایید:

آموزش رویت – اصول پایه و جدول ابزارهای Revit قسمت سوم

 

مترجم: ابولفضل نوایی

۵/۵ (۲ Reviews)0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *