آموزش رویت – اصول اولیه مستندات قسمت دوم

تاکتیک های BIM در پروژه ها (۲)

 

کاربرد اهداف شرکتی در BIM

ادغام تجسم­ سازی، آنالیز و برنامه­ ریزی به شما در قرارگیری در یک منحنی کاری و تعیین مسیرهای آتی کمک می­کند. لازم به ذکر است که مهم نیست که شما در کدام مرحله هستید و یا کدام قسمت­ ها بیشتر درهم ادغام می­ شوند آنچه مهم است که در نهایت به جواب نادرستی برخورد نمی­ کنید. تعیین مسیر در هر بخش باعث رسیدن به موفقیت در پروژه خواهد شد.

سرانجام به این مهم دست می­یابیم که BIM یک روش ارتباطی است. ممکن است که در ارائه آنالیز و مستندات کمک کند اما هدف اصلی آن برقراری ارتباط بین ایده و طرح در تمامی مراحل انجام پروژه می­ باشد. ما برای بیان هر چه بهتر این ۳ قابلیت در پروژه از شکل دایره استفاده کرده ­ایم. که هر کدام از دوایر شامل عناصر ابتدایی شروع پروژه است که در گذشته به آن اشاره کردیم. شکل ۹-۱ نمایشگر دوایر به صورت تکی بوده و در سمت راست نمایشگر ادغام آنها با هم می­باشد.

آموزش رایگان رویت Revit

کاربرد اهداف شرکتی در BIM

در حالیکه دیاگرام نمایشگر ادغام متعادل هر بخش می ­باشد اما در عمل امکان دارد این تداخل در برخی موارد بیشتر و برخی کمتر اتفاق بیافتد. برای درک این موضوع که کدام بخش­ ها برخی اوقات بیشتر تکرار می­ شوند به بیان ۳ نمونه خاص می­ پردازیم که هر روش بیانگر نمونه­ای از روش کار در BIM است.

 

شما میتوانید قسمت اول اصول اولیه مستندات را از طریق لینک زیر مشاهده و مطالعه نمایید

جهت استفاده از مطالب قسمت قبل روی لینک زیر کلیک نمایید:

آموزش رویت – اصول اولیه مستندات قسمت اول

 

تأخیر در گرایش LATE ADOPTERS

در روش تأخیر همانطور که در شکل ۱۰-۱ نمایش داده می ­شود هر بخش به صورت متمایز از یکدیگر و جداگانه قرار گرفته ­اند و فقط یک همپوشانی کمی بین هر کدام وجود دارد. که می­ توان هر کدام از آنها را به راحتی جابه­ جا و از گروه جدا کرد بدون آنکه تداخل و تأثیر زیادی در دیگری ایجاد کند. Late adopters اصولاً در تکنولوژی جدید در مرحله دوم قرار دارد. این بدین معناست که شما آخرین و یا جدیدترین ابزار را روش کار خود قرار نمی­ دهید و به جای آن منتظر می­ مانید تا دیگران روش­ های جدید را امتحان کنند. در Late adoption اطلاعات در BIM بحرانی نمی­ شوند. اطلاعات در این مدل برای ارائه مستندات استفاده می­ شوند. (مثلاً جداول در بها).

آموزش رایگان رویت Revit

تأخیر در گرایش LATE ADOPTERS

 

میانه روی در گرایش ADOPTION INTERMEDIATE

در این روش همانطور که شکل ۱۱-۱ نمایش می­ دهد رابطه بین عناصر کمی بیشتر و محکم ­تر شده است. این عناصر به صورت همزمان در روش کاری اعمال می ­شوند و تداخل هر کدام به اهداف منفرد هر بخش همبستگی دارد.

آموزش رایگان رویت Revit

میانه روی در گرایش ADOPTION INTERMEDIATE

 

در روش ADOPTION INTERMEDIATE اطلاعات در BIM بسیار مهم بوده و داده­ های محکم­ تری از منابع اصلی استخراج می­ شود. در این روش بعد از مشاهده تکنولوژی نوین برای کمک به هر چه بهتر شدن پروسه جاری و تأثیرگذاری آن در پروژه اقدام به استفاده از آن شده است.

گرایش زودهنگام EARLY ADOPTION

 در این روش همانطور که در شکل ۱۲-۱ نمایش داده می­شود بر روی ادغام تمامی عناصر و روابط آنها توجه شده است. در این روش از ابزارها و تکنولوژی و روش ­های جدید استفاده شده که تا به حال از آنها امتحانی به عمل نیامده است. بدین ترتیب با استفاده زودهنگام از این ابزارها شرکت وارد یک ریسک بزرگ می­ شود که در انتها امکان موفقیت هم وجود دارد.

آموزش رایگان رویت Revit

گرایش زودهنگام EARLY ADOPTION

 

در این روش اطلاعات در BIM به صورت هسته مرکزی برنامه ریزی و اجرای پروژه بوده و آنها منتظر انجام این تحولات در دیگر مجموعه ­ها نیستند و خودشان روش کار جدید را اجرا و رهبری می­کنند.

چگونگی تغییر روش کار شرکت از طریق BIM

برای اینکه بدانید در کجا و کدام دایره و کدام روش از گرایش ­ها قرار دارند نیاز است تا به فرهنگ حاکم بر شرکتی که در آن کار می­ کنید اشراف داشته باشید. همانطور که اشخاصی صاحب نام در کار با BIM بر آن تأکید دارند. سختی­ هایی که در حین وارد شدن با این روش مواجه می­ شوید یادگیری کاربری­ ها و ابزار نیست بلکه فهم چگونگی استفاده از آنها در روند کار و مدیریت و ویرایش­ ها می­ باشد. توانایی همسو کردن و قبول این تغییرات در سازمان باعث می­ شود شما بفهمید که در کدام بخش از این دوایر قرار گرفته ­اید.

پیش بینی نوآوری

برای فهم روند تغییرات در روش کار جدید به نمودار رضایت در زمان مطابق شکل ۱۳-۱ توجه کنید.

اجازه بدهید یک مثالی پیرامون استفاده از یک موبایل جدید برای فهم این موضوع عنوان کنم. زمانیکه شما یک موبایل جدید خریداری می­ کنید خوشحالی زیادی می­ کنید. این گوشی می­تواند قابلیت پخش تصاویر یا اتصال به اینترنت و یا قابلیت­ های زیادی داشته باشد.

آموزش رایگان رویت Revit

نمودار رضایت در زمان

هرچه با این قابلیت ها آشناتر شده و کار با آنها برای شما اسان ­تر شود خوشحالی شما فزونی می­ یابد در هنگام تطابق با گوشی جدید و همسو شدن با روش کار با آن دچار یک نقصان شادی خواهید شد. مثلاً می­خواهید عملی را روی موبایل انجام دهید که زمان­ بر و یا رسیدن به آن از طریق چندین منو بعد از دسترس می­ نماید. و تنظیمات آنطور که شما می­خواهید بر روی آن انجام نشده است.

در مثال گوشی موبایل جدید زمانی اتفاق می­ افتد که می­خواهید ارتباطی بین موبایل شخصی و سرویس email شرکت برقرار کنید اما در این حین تمامی دفتر تلفن شما بهم ریخته می ­شود. حال نام­ها با شماره­ ها و Email های یکسان با هم در یک گروه نیستند و آنطور که تصورش را می­ کردید در یک ردیف قرار نگرفته ­اند.

در مثال مربوط به BIM به این مورد می­ پردازیم که شما نیاز دارید تا یک برش طولی از دیوار یا پله­ ها داشته باشید می­دانید که در این روش امکان­پذیر است و در طول زمان کمی به مطلوب خواهید رسید اما قبل از آن باید روند تکمیل پله و یا دیوار را طی کرده بعد به مطلوب برسید. این مرحله دقیقاً زمانی است که خوشحالی شما دچار وقفه می­ شود. (شکل ۱۳-۱) اینجا دقیقاً مشابه قرارگیری در مسیر متقاطعی است که آیا به روش قبل و تکنولوژی پیشین برمی­ گردید (تلفن قدیمی) و یا روش روبرو را ادامه داده و با مشکلات روبرو شده و در پی حل آنها برای رسیدن به نوآوری همسو می شدید.

هر روشی بدون تردید هرچقدر هم که کافی و کامل به نظر برسد باز هم پیش­ بینی­ هایی در آن لازم است تا بتوان به مناسب­ ترین روش سیستم موجود رسید. حال که راه خود را برای تطبیق با روش جدید پیدا کرده­اید و سعی در مدیریت آن – چه به صورت فردی و چه تیمی – دارید حال مرحله پیش بینی را پشت سر گذاشته و در آینده به خوشحالی ضاید الوصفی خواهید رسید.

تکامل تدریجی این روش انقلابی

در حالی که سعی دارید تا این تغییرات را ایجاد نموده و تکمیل نمایید باید صبور بوده و توجهی خاص به سرعت تأثیرگذاری این روش بر تیم کاری خود داشته باشید. پیشرفت و نوآوری با تکرار و دوره کردن آنها در روش کار حاصل می­ شود و اگر از آن در پروژه بزرگی استفاده می­ کنید بسیار جسارت به خرج داده ­اید. روند استفاده از BIM در پروژه یک روش تکاملی است نه انقلابی.

شکل ۱۴-۱ ۲ دوچرخه را نمایش می­دهد. مورد سمت راست یک دوچرخه ارزان قیمت انگلیسی به نام Appleton’s Cyclopeadia of Applied Mechonics از سال ۱۸۹۲. در حالی که جزء اولین دوچرخه­ها نمی­ باشد. (زیرا اولین دوچرخه در سال ۱۸۱۸ در پاریس ابداع شد.) اما نواقص زیادی را در شکل و هیبت ظاهری و روش اتصال دو چرخ به یکدیگر در مقایسه با دوچرخه ­های امروزی نمایش می­دهد: ۲ چرخ، فرمان، پدال­ها برای اعمال نیرو به راه­اندازی. نمونه سمت راست مدلی که در سال ۲۰۰۶ توسط Australian University student Gavin Smith ابداع شده را نمایش می­دهد. این دوچرخه برای کمک به اشخاصی که ناتوانی جسمی دارند و یا توانایی استفاده از موتور را ندارند ساخته شده هر چند دوچرخه سریع تر حرکت کند و سرعت آن افزایش یابد چرخها به حالت عمودی درآمده و این امکان را به سوارکار می ­دهد که با سرعت هر چه بیشتر مسافت را طی کند. همانطور که شکل ظاهری دوچرخه نمایش می­دهد چرخ­ها دوباره به حالت اولیه برگشته و به سوارکار اجازه می­دهد در سرعت کمتر تعادل خود را حفظ کند.

آموزش رایگان رویت Revit

تکامل تدریجی این روش انقلابی

 

دوچرخه سمت راست تمامی موارد مورد نیاز برای دوچرخه ­سواری را داراست اما بعد از تکامل و تکرار آن به مرحله سمت چپ رسیده است. یک انقلاب مشابهی هم در روش استفاده از BIM اتفاق می­افتد که با تکرار استفاده از آن می­توانید به راحتی بر آن اشراف پیدا کنید.

توجه به سرمایه­ گذاری در BIM

بنابر یک فرضیه مرسوم شرکت­ های بزرگ­تر سرمایه ­گذاری بیشتری نسبت به شرکت ­های کوچک­تر در روند استفاده زودهنگام از تکنولوژی ­های جدید و نوآوری­ ها را انجام می ­دهند. در حالی­که شرکت­ های بزرگ از منابع وسیع­تری استفاده می­کنند اما سرمایه­ گذاری یکسان است.

شما برای کمک به کارکنان در یادگیری استفاده از کاربرد Revit تلاش خواهید کرد اما آموزش آن و کسب مهارت­ در آن به خود اشخاص و ممارست بستگی دارد. در حالی­ که شرکت ­ها با تفاوتی که در اندازه آنها وجود دارد و تمایل آنها به ریسک کردن در استفاده از این نرم­ افزار باز هم دستاوردها و سرمایه­ گذاری یکسانی خواهند داشت.

مثلاً برای شرکت­ ها از بزرگ تا کوچک با نمونه­ های تقریباً مشابه با تناسب سرمایه­ گذاری ۱ درصد از اندازه شرکت و اگر از ۱۰۰۰ نفر کارمند که برابر با ۱۰ نفر کارمند تمام وقت وجود داشته باشد نتیجه ای مطابق بر ۱ درصد که همان کار ۱ نفر در ۳ هفته کاری است نتیجه خواهد داشت.

البته کلیه موفقیت این ۱درصد سرمایه ­گذاری به پشتکار ومنابع شرکت بستگی­ دارد. همانطورکه تکنولوژی در پس BIM درحال پیشرفت می­ باشد فرصت­ های ویژه ­ای نیز برای بکارگیری این روش و محک زدن توانایی­ های شرکت در آن را به دنبال دارد.

در طبقه ­بندی توانایی­ های مدلسازی در BIM که در زیر ملاحظه می­کنید احکامی در ارتباط با قابلیت­ های BIM در تجسم سه بعدی و‌ آنالیز انرژی و سهولت در مدیریت گنجانده شده است:

 • ایجاد مستندات
 • هماهنگ ­سازی مستندات
 • حاشیه­ نویسی خودکار
 • هماهنگی در مشاوره
 • تجسم ­سازی طرح
 • جدول­ بندی سیستم­ ها، مصالح و مقادیر هر کدام
 • مشخصات
 • مبلمان، نازک کاری، تجهیزات، تمهیدات، واقعه ­نگاری و پیگیری
 • ارزشیابی اختصاص برنامه
 • سازندگی
 • طرح­ریزی آنالیز
 • نمایان سازی تداخل­ ها
 • کیفیت اوج­ گیری طرح
 • آنالیز قیمت و ارزشیابی
 • رهبری صحیح به سمت ساخت و ساز
 • پیشبرد طرح­ های آزمایشی
 • آنالیز کاربری ساختمان
 • اصلاح مجاری آب باران
 • دسترسی PV
 • آنالیز انرژی
 • استفاده از روشنایی روز در فضاها
 • نمایش تأثیرات نور روز بر ساختمان
 • برنامه­ ریزی
 • سهولت در مدیریت
 • پیگیری سرمایه ­ها
 • نظام­ مند شدن کار

 

اگر سرمایه­ گذاری در این کار با برنامه ­ریزی و توجه همراه باشد توانایی انجام کار بالا می­ رود چنان که با معرفی اهمیت مسئله آنالیز،‌ تجسم سازی و برنامه ­ریزی در محیط کار حیطه کاری و وظایف هر گروه از کارکنان مشخص شده و بازدهی بیشتری را در ادامه خواهد داشت.

در این کتاب سعی شده تا با دقت بیشتری به معرفی سه عنصر اولیه و اصلی آنالیز، تجسم ­سازی و برنامه­ ریزی و تکنیک­ های استفاده از آنها در Revit اقدام شود.

 

 

مترجم: دکتر ابولفضل نوایی

۵/۵ (۲ Reviews)0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *