اصول پايه و جدول ابزارهاي Revit

آموزش رویت – اصول پایه و جدول ابزارهای Revit قسمت اول

مسیر تقویت مهارت­ Revit

انتخاب، بهینه ­سازی و جاگذاری عناصر

یادگیری انتخاب و بهینه­ سازی و جاگذاری عناصر به صورت کامل پایه و اساس کارکردن با Revit است. این عمل باعث قوی شدن پایه شما در زمینه یادگیری و کارکردن با Revit برای خلق آثار در حین مدلسازی است. در این بخش ما روش ­های انتخاب کردن، فیلتر کردن و بهینه ­سازی را دوره می­ کنیم.

Revit یکی از اولین نرم­ افزارهایی است که قابلیت شبرنگ کردن عناصر را بدون کلیک روی آنها فقط با قرارگیری اشاره­ گر روی عضو مذبور داراست. البته تنها با اشاره به آن قابلیت تنظیم کردن آن میسر نیست فقط اطلاعاتی در مورد آن عنصر یا ابزار با تماس موس به آن در کنار اشاره­ گر ظاهر می ­شود.

وقتی موس روی عنصری قرار می­ گیرد آن عنصر به حالت شبرنگ در می­ آید (بنفش رنگ می­ شود) وقتی روی آن کلیک می­ کنید به رنگی آبی در می­ آید. و نمایانگر این است که عنصر انتخاب شده. وقتی عنصری انتخاب می­ شود نوار ابزارها به حالت modify تنظیمات آن عنصر تغییر می ­کند که شامل ابزارهای بهینه­ سازی در رابطه با همان عنصر می­ باشد. و این پانل در منتهی الیه سمت راست نمایان می­ شود. در شکل ۱-۳ به تفاوت بین نوار modify در انتخاب سه عنصر بام، دیوار و کف توجه کنید.

تغییر رنگ عناصر انتخابی

به یاد داشته باشید که می ­توانید رنگ های پیش فرض را در Revit تغییر دهید مثل رنگ عناصر انتخابی، شبرنگ و موارد دیگر بدین منظور روی دکمه R کلیک کنید و دکمه option را بزنید بعد از باز شدن پنجره به پانل Graphic بروید در آنجا تنظیمات مربوط به رنگ ها وجود دارد.

شما می ­توانید به روش ­های مختلف عناصر و اشکال موجود در صفحه را انتخاب کنید:

اضافه یا کم کردن: شما می­ توانید برای انتخاب مستمر عناصر موجود در صفحه از کلیدهای Shift,ctrl در صفحه کلید استفاده کنید. ازدکمه ctrl استفاده کنید. برای اضافه کردن به تعداد عناصر انتخابی و از دکمه shift برای خارج کردن عناصر از حالت انتخاب. توجه داشته باشید که باید در این روش از موس هم استفاده کنید و در حالیکه دکمه ctrl یا shift را می­ فشارید با موس هم روی عنصر مورد نظر کلیک کنید.

پنجره: برای انخاب تعداد زیادی عنصر در یک زمان می­ توانید دور آنها پنجره رسم کنید بدین صورت که توسط موس روی صفحه کلیک کنید و پنجره ­ای روی صفحه ترسیم کنیم. اگر از سمت چپ به راست پنجره رسم شود تمامی عناصری که کامل در پنجره قرار دارند انتخاب می ­شوند در حین رسم پنجره متوجه می­ شوید که خطی که برای رسم پنجره ایجاد می ­شود خط توپُر است اما اگر پنجره را از راست به چپ ایجاد کنید خط ترسیمی به صورت خط چین می­ باشد و تمام عناصر داخل پنجره چه به صورت کامل و چه ناقص در پنجره حضور داشته باشد انتخاب می­ شوند.

زنجیره: در صورتیکه عنصری به نام polyline  بمانند آنچه در CAD می­ ماند در Revit وجود ندارد روش انتخاب زنجیره ­ای روش هوشمندانه ­ای است که برای عناصری که با هم در ارتباطند. مورد استفاده قرار می­ گیرد.

برای فعال کردن این موضوع هنگامیکه اشاره­ گر موس روی یک دیواری قرار گرفت در حالی­که با تعدادی دیوار دیگر در ارتباط بود بدون کلیک کردن روی آن دکمه Tab را بفشارید ناگهان زنجیره ­ای از دیوارهای در ارتباط با هم انتخاب می­ شود. اگر لبه کف با دیوار با هم در یک خط دیده می­ شدند و شما می­ خواهید یکی از آنها را انتخاب کنید باز هم با فشردن دکمه Tab هر کدام به صورت جداگانه شبرنگ می­ شدند آنقدر دکمه Tab را بفشارید تا عنصر مورد نظر شبرنگ شود بعد برای انتخاب آن کلیک کنید. فقط به نوار staute Bar توجه کافی داشته باشید زیرا تعریفی از آنچه در حالت انخاب دارید ارائه می کند.

شمارش انتخابات: وقتی تعدادی عنصر را همزمان با هم انتخاب می­ کنید شمارش تعداد آن در گوشه سمت راست نوار status bar نمایان می­ شود. با کلیک کردن روی آیکن Filter در کنار دکمه شمارش تعداد عناصر انتخاب پنجره Filter باز می ­شود و به شما اجازه داده می ­شود تا عناصر مورد نظر را از میان تمامی عناصر انتخابی جدا کنید.

انتخاب قبلی: یکی دیگر از ویژگی­ های انتخاب عناصر این است که می ­توانید عنصر را انتخاب کنید با راست کلیک کردن و انتخاب گزینه select previous و یا دکمه Ctrl و فلش رو به سمت چپ از کلیدهای صفحه کلید این عمل امکان­پذیر می ­باشد.

فیلتر کردن عناصر انتخابی

وقتی چندین عنصر را با هم انتخاب کرده ­اید می ­توانید با استفاده از گزینه Filter به عنصر مورد نظر دست یابید. این ابزار به شما اجازه می ­دهد که تمامی عناصر موجود را در یک پنجره مشاهده و از بین آنها به یک یا چند نمونه از آن دسترسی داشته و آنها را از جدول نمایش داده شده در شکل ۲-۳ انتخاب و یا از حالت انتخاب خارج سازید. مثلاً اگر در صفحه روی کف کلیک کردید و تعدادی عنصر را با هم انتخاب کردید می­ توانید از ابزار filter استفاده و مثلاً از بین دسته­ های نمایش داده شده فقط Doors و یا Door Tags را انتخاب کنید.

توجه داشته باشید که ابزار filter در نوار زمانی پدیدار می­شود که چندین عنصر به صورت همزمان انتخاب شود اگر شما عناصری از یک شاخه را با هم مثلاً چندین درب را همزمان انتخاب کنید ابزار filter فعال نمی ­شود. شما می­توانید از تنظیمات پنجره properties برای filter هم استفاده کنید برای اطلاعات بیشتر به قسمت properties palette رجوع کنید.

انتخاب نمونه ­های همسان

روش سریع و مهم دیگر برای انتخاب عناصر select All Instance می­ باشد. وقتی شما روی یک عنصر راست کلیک می­ کنید یا روی یک هم خانواده family در روی project browser راست کلیک کنید و گزینه select all instance را بزنید ۲ انتخاب دارید visible in view (عناصر ظاهر در صفحه) و یا Entire project (موجود در کل پروژه) انتخاب visible in view عناصری را که در دید جاری نمایان است و از دسته مربوطه می ­باشد انتخاب می­ کند و عناصری را که به صورت موقت یا غیر موقت در صفحه مخفی یا hide هستند را شامل نمی­ شود.

اگر از گزینه Entire project استفاده می­ کنید مراقبت باشید زیرا ممکن است عناصری که انتخاب می ­شود و در دید شما نباشد و دچار تغییرات شود در حالیکه شما تمایل به اعمال آن تغییرات نداشته باشید. همیشه به شماره عناصر انتخابی در نوار status bar وقتی که از گزینه­ all instance استفاده می­ کنید توجه داشته باشید در زیر چندین موقعیت برای استفاده از این ابزار بیان شده است:

  • در شیت ها زمانی که ظاهر گرافیکی آنها را تغییر می­ دهید.
  • دیوارها وقتی مدل آنها را از حالت generic به نمونه­ های دیگر تغییر می­ دهید.
  • تایتل ها جابجایی آنها از صفحات طراحی به صفحات جزئیات
  • صفحه نمایش مناسب­ زمانی است که می­ خواهید عناصر غیرضروری را از صفحه نمایش حذف کنید.

توجه کنید که گزینه All Instance در مدل­ های خطی و خطوط سمبلیک کاربردی ندارد. این محدودیت برای این است که خطوط در صفحات ۲ بعدی ترسیم می­ شوند و عناصری وابسته محسوب می شدند مثل ناحیه­ های توپُر و بازشوی داکت­ ها پس در این رابطه نمی ­توان از گزینه All Instace استفاده کرد.

استفاده از Properties Palette

پنجره Properties Palette دقیقاً مشابه instance properties در ویرایش قبلی Revit می­ باشد. در نمونه قبلی آن یک پنجره متحرک بود که وقتی تمایل به کارکردن با آن و تنظیم ویژگی­ های عنصر را داشتید آنرا باز می­ کردید. این پنجره می­تواند در هر گوشه از صفحه قرار گیرد یا می­ تواند به مانیتور دوم هم منتقل شود. طریقه باز کردن Properties Palette به قرار زیر است:

  • کلیک کردن روی آیکن properties در پانل modify از نوار ابزار
  • انتخاب properties از طریق راست کلیک کردن روی عنصر
  • فشردن دکمه ctrl+1 روی صفحه کلید (مثل نمونه آن در CAD)

همانطور که در شکل ۳-۳ مشاهده می­ کنید پنجره Properties Palette در بالای قسمت type selector در بالای پانل جای دارد وقتی عنصری را روی صفحه قرار می ­دهید و یا تعویض می­ کنید این پنجره باید برای اعمال این تغییرات باز باشد تا از طریق type selector امکان تغییر یا تعویض آن عنصر با نمونه­ های مشاهده وجود داشته باشد.

وقتی هیچ عنصری در حالت انتخاب نیست Properties Palette تنظیمات مربوط به صفحه و دید جاری را نمایش می­ دهد. این روش جایگزین view properties در ویرایش قبلی Revit شده است. اگر شما علاقمند به اعمال تعبیر در دید جاری هستند به راحتی از طریق Properties Palette این عمل امکان پذیر است در ضمن برای اعمال تغییرات نیازی به زدن دکمه Apply ندارید.

در آخر شما می­ توانید از Properties Palette به عنوان روشی برای پالایش عناصر انتخابی استفاده کنید. وقتی تعداد زیادی از عناصر موجود در صفحه را با هم انتخاب می­ کنید. در لیست واقع در پایین پنجره type selector تعداد آن عناصر نمایش داده می­ شود. دکمه رو به پایین را بزنید تا یک لیست از عناصر موجود دسته­ بندی شده را مشاهده ­کنید. (شکل ۴-۳) یکی از گروه ­ها را انتخاب کنید تا بتوانید پارامترهای آن را تنظیم کنید.

این عمل با ابزار Filter متفاوت است در اینجا تمامی عناصر در دسترس شما بوده و فقط قابلیت اعمال تغییرات در یک نمونه خاص نیست شما می­ توانید در همان حالت انتخاب اول یک سری از عناصر هم گروه را تغییر داده و بعد گروه دیگر را انتخاب کنید.

همسان کردن ویژگی­ ها

این ابزار در پانل modify در قسمت Clip board قرار گرفته، ابزار match type properties به شما این امکان را می ­دهد که ابتدا عنصر مورد نظر را انتخاب و تمامی ویژگی­ های آن را به عناصر دیگر از همان دسته انتقال دهید. وقتی که عنصر اول را انتخاب می­ کنید شکل ابزار به صورت یک قلم مو توپر تغییر شکل می­ دهد و هر عنصر ثانویه که بعد از آن انتخاب می ­شود. زمانیکه روی صفحه خالی کلیک کنید این ابزار از حالت انتخاب اولیه پاک شده و زمان برای انتخاب جدید فراهم می­ شود بدون آنکه نیاز باشد دستور را دوباره اجرا کنید.

توجه کنید وقتی از این ابزار برای دیوارها استفاده می­ کنید به جز تغییر در ویژگی ­های آن ساختار بالا و پایین دیوار هم تغییر می­ کند. بنابراین بهترین روش برای تغییر در دیوارها بدون تحت تأثیر قرار گرفتن  ارتفاع آن روش type selector است.

استفاده از context menu فهرست دستورات اخیر

context menu زمانیکه روی صفحه ترسیمات راست کلیک می ­کنید ظاهر می ­شود و شامل گزینه های جدیدی در ویرایش ۲۰۱۱ می­ باشد. می­ توانید آخرین دستور را فعال کنید و یا از طریق یک لیست دستوراتی که اخیراً از آن استفاده کرده ­اید را انتخاب کنید (مطابق شکل ۵-۳)

در ضمن دستورات دیگری هم با راست کلیک کردن در صفحه نمایش می­ شود که در این فصل بحثی از آنها نشده مثل دستورات بزرگنمایی zoom که شامل preious view می­باشد.

همچنین دستورات پرمصرف دیگری هم وجود دارد که از طریق راست کلیک کردن روی پنجره project Browser نمایان می­شود برای مثال یک پلان را فعال کنید و بعد روی دید ۳ بعدی در project broeser راست کلیک کرده و گزینه show section box را فعال کنید و بعد شروع به اعمال تغییرات در دید سه بعدی کنید در حالیکه در حالت پلان هستید.

ادامه دارد …

شما میتوانید ادامه این مقاله یعنی قسمت دوم اصول پایه و جدول ابزارهای Revit را از طریق لینک زیر مشاهده و مطالعه نمایید

جهت استفاده از مطالب قسمت بعد روی لینک زیر کلیک نمایید:

آموزش رویت – اصول پایه و جدول ابزارهای Revit قسمت دوم

مترجم: ابولفضل نوایی

۵/۵ (۲ Reviews)0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *