آموزش ناویس ورکس 7 – تنظیمات  ابزار render در نرم افزار NavisWorks

آموزش نکته ای نرم افزار NavisWorks (بخش هفتم)

آموزش ناویس ورکس ۷ – تنظیمات ابزار render در نرم افزار NavisWorks

فایل مورد نظر را که از قبل با فرمت های مختص ناویس ورکس ذخیره سازی کرده اید را از طریق دکمه Open باز کرده و یا از ابزار append برای باز کردن چند فایل باهم استفاده کنید و زمانیکه در تصویر در نرم افزار NavisWorks به نمایش درآمد کار را شروع می کنیم.

 

نمایش فیلم شماره ۱۲

 

 

 

اگر تمایل دارید تا از ابزار Render در ناویس ورکس استفاده کنید بهتر است به تب Render رفته و بر روی گزینه Autodesk Rendering در نوار ابزار کلیک کنید تا پنجره مربوطه در کوشه سمت چپ تصویر نمایان شود. اگر از قبل در تنظیمات ورودی اطلاعات از نرم افزار مرجع لحاظ کرده اید که چراغ ها یا Light به ناویس ورکس منتقل شده باشد در اینجا به صورت پیش فرض چراغ ها موجود می باشد. اگر نه باید نور را خودتان به صورت دستی اضافه کنید.

 

آموزش ناویس ورکس 7 – تنظیمات  ابزار render در نرم افزار NavisWorks

 


پیشنهاد مطالعه : آموزش نکته ای نرم افزار NavisWorks (بخش هشتم)

چگونه عناصر را در نرم افزار NavisWorks دسته بندی کنیم؟

 


 

در پنجره Autodesk Rendering روی تب Light  رفته تا منبع های نوری پیش فرض را ببینید. اگر تمایل دارید به این لیست چیزی اضافه کنید روی دکمه Create Light بزنید تا از لیست نمایش انواع منابع نوری یک نور را برگزینید. سپس بر روی تصویر مدل سه بعدی جایگاه آنرا مشخص کنید.

 

آموزش ناویس ورکس 7 – تنظیمات  ابزار render در نرم افزار NavisWorks

 

پس از قرارگیری چراغ میزان درخشندگی آن در تصویر نمایان می شود، تنها به خاطر داشته باشید اگر می خواهید تنها میزان نور مصنوعی را بسنجید گزینه Sun را غیرفعال کنید. پس از قراردادن منبع نوری امکان تغییر مکان ان در مدل وجود دارد با استفاده از فلش های رنگی نمایش داده شده بر روی نور که نماد محورهای سه جهت X,Y,Z است مکان درستی برای آن بیابید.

 

 

 نمایش فیلم شماره ۱۳

 

 

 

برای اعمال تنظیمات نور طبیعی خورشید در پنجره Autodesk Rendering بر روی گزینه Sun کلیک کنید. به صورت خورکار بروی تب Environment قرار میگیرید و میتوانید تنظیمات مربوط به زمان و مکان خورشید را انجام دهید. با کمک دستورDate, Time می توانید تاریخ و زمان مورد نظر را وارد کرده و در تصویر تغییرات را مشاهده کنید.

 

تب Environment – تنظیمات  ابزار render در نرم افزار NavisWorks

تب Environment

 

 

همچنین برای انتخاب رنگ آسمان و زمین و حتی خط افق بر روی گزینه های Night Color, Horizon Height, Ground Color رفته و به دلخواه تغییرات را اعمال کنید. برای تنظیمات بیشتر و کاربرد سایه ها بر روی دکمه Exposure کلیک کرده تا آنرا فعال نمایید. بدین ترتیب تنظیمات قابل دسترس بوده و می تواند شما را در هر چه واقعی تر جلوه دادن مدل کمک کند.

 ادامه دارد …

 

برای مشاهده آموزش های قبلی ناویس ورکس بر روی لینک های زیر کلیک کنید :

 

پیشنهاد مشاهده :

 

برچسب: نکته های ناویس ورکس-نرم افزار ناویس ورکس- کاربرد ابزار render در ناویس ورکس-چگونه چراغ ها را در ناویس مشاهده کنیم-نقش Sun  در ناویس ورکس-آموزش نکته ای نرم افزار ناویس ورکس- تنظیمات نور و خورشید در ناویس ورکس-

نویسنده: زهره یوسفی خو

۵/۵ (۲ Reviews)0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *