آموزش انتقال فایل مدلسازی میان ETABS و Revit

 آموزش انتقال فایل میان ETABS و Revit

در این آموزش شما یاد خواهید گرفت که چگونه انتقال فایل میان ETABS و Revit امکان پذیر می شود. یکی از مزایای مدلسازی اطلاعات ساختمان (Building Information Modeling) قابلیت تبادل مدلسازی ها با سایر نرم افزارهای مرتبط با تحلیل و طراحی اجزای ساختمان است. این امر به شما کمک می کند تا بتوانید مدلسازی اجزای مختلف سازه ای و غیر سازه ای خود را به سادگی در نرم افزارهای BIM مانند Revit Structure انجام بدهید و سپس اطلاعات مدلسازی خود را با سایر نرم افزارهای تحلیل و طراحی سازه مانند روبوت استراکچر (Robot Structure) و  ایتبس (ETABS) مبادله کنید. در این آموزش از آخرین نسخه رویت یعنی رویت استراکچر ۲۰۱۸  (Revit Structure 2018) استفاده شده است.

برای شروع ابتدا نیاز است فایل زیر را دانلود کنید

پس از دانلود فایل، آن را مانند مراحل زیر نصب کنید :

روی فایل کلیک راست کرده و Extract Files … را فشار دهید سپس پسورد را مانند شکل زیر وارد کرده و بر روی OK کلیک کنید تا فایل دانلود شده از حالت فشرده خارج شود.

پس از خارج شدن فایل از حالت فشرده روی آن دابل کلیک کرده و مراحل نصب آن را انجام دهید

قبل از نصب این برنامه باید حتما نرم افزار Revit بر روی سیستم شما نصب شده باشد. این برنامه با تمام نسخه های Revit سازگار است.

 

پس از نصب موفقیت آمیز برنامه بر روی Close کلیک کنید تا پنجره نصب بسته شود. سپس نرم افزار Revit را اجرا کنید تا تغییرات مشاهده گردد.

پس از باز کردن نرم افزار رویت، پنجره زیر ظاهر می شود. بر روی Always Load کلیک کنید.

 

 

به تب Add-Ins رفته،در پنل سمت راست گزینه های جدید مربوط به انتقال فایل میان ETABS و Revit اضافه شده است. این گزینه به طور پیش فرض خاموش است. برای فعال شدن آنها باید یک پروژه ایجاد کنید و یا از پروژه های موجود خود یکی را اجرا کنید

 

توجه شود که برای اینکه فایل شما به درستی منتقل شود، حتما باید توسط Revit Structure مدلسازی اولیه شده باشد و Analytical Model یا همان مدل تحلیلی برای آن ایجاد شده باشد. با مدل سازی توسط Revit Structure ، مدل تحلیلی یا همان Analytical Model به صورت خودکار توسط رویت ایجاد می شود.

 

 

نکته مهم دیگری که وجود دارد این است که جهت استفاده از ابزار انتقال فایل میان ETABS و Revit باید مدل تحلیلی خود را یک مرتبه چک کنید تا عدم پیوستگی میان المان ها و گره ها وجود نداشته باشد و نقاط تحلیلی به یکدیگر متصل باشند. این اصلاحات را می توان در پنجره Analytical Model اعمال کرد بدون اینکه تغییری در مدل از دید Structure ایجاد شود.

ابزار انتقال فایل میان ETABS و Revit قادر است ستون ها، تیرها، دیوارها، دال، بازشدگی دال ها، آکس ها، خطوط راهنما (گرید لاینز) و اتصالات صلب را منتقل کند. با کمک این ابزار همچنین می توان مدل را قبل از ورود به ایتبز حول محور کلی خود دوران داد. این ابزار می تواند تمام المان های مدل و یا تنها المان های مورد نظر را منتقل کند. در صورتی که شما گره های نزدیک به هم را قبل از ورود فایل به ایتبس ، در رویت اصلاح نکرده باشید، این ابزار می تواند این کار را به صورت خودکار در صورت فعال کردن آن انجام دهد. با کمک ابزار انتقال فایل میان ETABS و Revit می توان در صورتی که ستونهای طبقات به صورت یکپارچه در کل طبقات در رویت کشیده شده باشد، ستون ها را بر اساس طبقات با گزینه Split Column تقسیم بندی کرد.

در نهایت پس از اطمینان از کنترل موارد ذکر شده در مدل تحلیلی بر روی Export to ETABS کلیک کنید.

در تب اول (Export) گزینه All Elements را انتخاب کرده تا تمام مدل به صورت کامل منتقل شود.

 

 

در تب دوم (Element Exclusions) کنترل شود که تیک تمام گزینه های مربوط به خطوط راهنما، طبقات، قاب های سازه و ستون ها، دیوار ها و کف ها خورده باشد تا تمام المان ها منتقل گردند. در صورتی که بخواهید المانی منتقل نشود می توان تیک آن را برداشت. عدد جلوی نام هر المان نشان دهنده تعداد المان شناسایی شده از آن نوع در مدل است.

 

در تب سوم (Level Override) فقط طبقات اصلی را انتخاب کنید تا منتقل شود. منظور از طبقات اصلی طبقاتی است که در ایتبس به عنوان یک طبقه کامل شناخته می شود و قابل تحلیل است. از انتقال level هایی که یک طبقه کامل شامل تیر-ستون نیستند و فقط برای تراز بندی و ترسیم بهتر به وجود آمده اند خودداری کنید.

 

در تب چهارم (Rounding) می توانید تنظیم کنید که شکل های گرد و دایره ه ای مانند دیوار یا تیرهای گرد به چه صورت وارد ایتبس شود. ابزار انتقال فایل میان ETABS و Revit المان های با اشکال گرد را به خطوط راست کوچکتری تقسیم می کند تا تحلیل آن به درستی انجام شود، بدون اینکه در شکل کلی سازه تغییری ایجاد گردد. نیازی به ایجاد تغییرات در تنظیمات اولیه نمی باشد.

در تب پنجم (Options) در صورت نیاز می توانید مدل خود را قبل از ورود به ایتبس دوران دهید. در غیر این صورت نیازی به ایجاد تغییرات در تنظیمات اولیه نمی باشد.

پس از پایان تنظیمات مجدد به تب اول برگشته و بر روی دکمه Export کلیک کنید.

در پنجره باز شده یک نام برای فایل خود انتخاب کنید و محل ذخیره سازی آن را مشخص گردانید. فایل با فرمت e2k ذخیره می شود.

منتظر بمانید تا عملیات ایجاد فایل به اتمام برسد و پنجره زیر ظاهر شود

فایل ایجاد شده قابلیت باز شدن در تمام ورژن های سری ۹ ایتبس را دارد اما در حالت خام قابلیت باز شدن در ایتبس ۲۰۱۶ را ندارد و باید تغییراتی بدین منظور بر روی آن ایجاد کرد.

وارد نرم افزار ETABS می شویم. در این آموزش از نسخه ۹.۷.۱ استفاده شده است. مسیر زیر را دنبال کنید :

File -> Import -> ETABS .e2k Text File

فایل ساخته شده توسط ابزار انتقال فایل میان ETABS و Revit را Open کرده و در صورت نشان دادن پیغامی مبنی بر تفاوت ورژن، بر روی OK کلیک کنید تا مدل در ایتبس بارگذاری شود.

انتقال فایل میان ETABS و Revit

 

مدل به طور کامل در ایتبس وارد شده است. دال، دیوار برشی، ستون، تیر ، بازشوها و خطوط راهنما همگی به صورت کامل وارد ایتبس شده است.

همانطور که در تصویر زیر دیده می شود، مشخصات مصالح مورد استفاده، مشخصات مقاطع و دیوار برشی نیز از رویت وارد ایتبس شده است.

انتقال فایل میان ETABS و Revit انتقال فایل میان ETABS و Revit انتقال فایل میان ETABS و Revit

 

در پایان می توان با انجام بارگذاری و تنظیمات تحلیل و طراحی ، کار تحلیل و طراحی سازه را به سر انجام رساند.

نویسنده: سهند مردی

 

۵/۵ (۱ Review)2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *