IFC چیست؟

IFC چیست؟

IFC چیست؟

IFC چیست؟ کلاس‌های بنیاد صنعت یا IFC، به طور خلاصه، امکان نگهداری و تبادل داده‌های مرتبط بین برنامه‌های مختلف نرم‌افزاری را فراهم می‌کند که در مرکز BIM قرار دارد. ما قابلیت هم‌کاری برای ساخت و ساز دیجیتال را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

 IFC به طور خلاصه، یک استاندارد جهانی است که برای توصیف، به اشتراک گذاری و مبادله اطلاعات مربوط به ساخت و ساز و امکانات، استفاده می شود.
به عنوان یک فرمت داده غیر اختصاصی، IFC بی طرف است (نه محصول است نه به نفع هر فروشنده خاص)

IFC یکی از پنج نوع از استانداردهای باز در مجموعه  buildingSMART است که هر کدام در انجام وظیفه های مختلف در زمینه تحویل و حمایت از دارایی ها در محیط ساخته می شوند.

 استفاده از IFC به این معنی است که  متخصصان ساخت و ساز می توانند از برنامه های نرم افزاری  برای کار با داده ها استفاده کنند. IFC از حدود ۱۵۰ نرم افزار کاربردی در سراسر جهان پشتیبانی می کند و این نوع قابلیت همکاری بسیار مهم است زیرا در ساخت و ساز به طور فزاینده مشارکت دارد.

چرا قابلیت هم‌کاری مهم است؟

BIM فقط یک فناوری نیست بلکه بیشتر از آن است، اما شاید توسعه در انتقال اطلاعات دیجیتال است که انگیزه مفقود شده در ابتکارات صنعت ساخت‌وساز قبلی را فراهم می‌کند، مانند واکنش به گزارش‌های Latham در صنعت. برای دستیابی به پتانسیل کامل BIM،صرف‌نظر از آن چه که در بسته های نرم‌افزاری یا پلت فرم BIM مورد استفاده قرار می‌گیرد صنعت به یک مکانیزم قوی برای تبادل سطح فزاینده داده‌های دیجیتال نیاز دارد.

دو راه وجود دارد که به این مسئله رسیدگی کنید. شما می توانید  از محصولات اختصاصی  یک شرکت خاص استفاده کنید و یا به طور متناوب با استفاده از فرمت های فایل باز، محصولات خود را ارائه دهید.

چه اطلاعاتی را IFC ارائه میدهد؟

IFC اساسا دستورالعمل‌ها یا قواعدی را برای تعیین اینکه چه اطلاعاتی بین برنامه‌های کاربردی و در عین حفظ معنا تبادل می‌شود ، ارایه می‌کند. اگرچه ممکن است شامل اشکال هندسه باشد اما محدود به این ها نیست؛ اجزای ساختمانی ملموسی از قبیل دیوارها و درها را نشان می‌دهد و همچنین به ارتباط کمیت، طبقه‌بندی ساختن اشیا و غیره و حفظ این روابط کمک می‌کند.

IFC مجموعه‌ای از تعاریف را برای انواع عناصر موضوع مورد نظر در صنعت ساخت‌وساز را ارائه داده و برای آن یک ساختار مبتنی بر متن برای ذخیره‌سازی تعاریف در یک فایل داده را فراهم می‌کند. بسته‌های طراحی به طور معمول داده‌ها را در فرمت فایل خاص خود ذخیره کرده و یک گزینه “ Save to IFC ” ارائه می‌کنند. توانایی وارد کردن فایل‌های IFC و نقشه ی داده‌ها به نمایندگی از اشیا نیز ارایه شده‌است.

فایل های IFC می توانند بین محصولات نرم افزاری با استفاده از فرمت های فایل های .ifc، .ifcXML و .ifcZIP خروجی داده و مبادله شوند.

تاریخچه IFC

تاریخ IFC را می توان در سال ۱۹۹۴ جستوجو کرد. IFC یک خروجی از اتحاد صنعت برای قابلیت همکاری بیشتر، یک کنسرسیوم است که توسط Autodesk تاسیس شد. این کنسرسیوم در سال ۱۹۹۷ به اتحاد بین المللی برای قابلیت همکاری تبدیل شد و اکنون به نام buildingSMART شناخته می شود – یک سازمان غیر انتفاعی که خود را به عنوان خانه بین المللی BIM توصیف می کند.  ترویج IFC باعث  عضویت همه ی سهامداران و علاقه مندان برای حمایت از چرخه عمر ساختمان  میشود.

در سال ۲۰۱۳  سازمان استاندارد بین المللی IFC را به عنوان استاندارد ISO16739 “در کلاس های بنیادی صنعت (IFC) برای به اشتراک گذاری داده ها در صنایع ساخت و ساز و مدیریت تاسیسات ثبت کرد.

نویسنده:

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *