وقتی که از BIM حرف می زنیم از چه حرف می زنیم

BIM دقیقا چیست؟

مدلسازی اطلاعات ساختمان یا BIM !!! این عبارات را بارها و بارها در این جا و دیگر منابع شنیده اید و یا در باره ی آن خوانده اید،اما واقعا BIM  یا مدلسازی اطلاعات ساختمان چیست و چالش ها و وضعیت آن در ایران چگونه است و می تواند چه کاربرد هایی در صنعت ساختمان داشته باشد.با ما در ادامه این مقاله همراه باشید.

می گویند در جنگ جهانی دوم ارتش ایالت متحده در جزایر ژاپن برای اینکه بتواند آذوقه و غذای خود را تهیه کند با بیسیم به هواپیما ها اطلاعات جغرافیایی خود را می دادند تا آذوقه  برای آنها بفرستند در این بین بومیان این جزایر به تبعیت از سربازان آمریکایی بیسیم هایی با چوب درختان ، شبیه آنچه در دست آن سربازان بود می ساختند و همانند آنها بیسیم را در کنار دهان خود قرار می دادند به امید آنکه از آسمان برای آنها غذایی بفرستند!!! این حکایت حال BIM  در کشورمان است.

ما در کشورمان در مورد BIM ،به  اندازه همان بومی جزیره می دانیم .

ما مدلسازی اطلاعات ساختمان را  به اندازه یک رونوشت کوچک از آنچه که در دنیا اتفاق می افتد محدود کرده ایم حتی به مرحله ای نرسیده که قوانین کپی برداری شده  مثل تمام قوانین،مقررات و آیین نامه های که از کشور های توسعه یافته گرفته شده برای آن وضع کنیم .

شاید همه ی این اتفاقات از دیدگاه مشاوران ،پیمانکاران و همه‌ی افرادی که در این صنعت کار می کنند نشات  بگیرد.

دیدگاهی که در آن Bim را صرفا یک مدلسازی می دانند یک مدلسازی از نرم افزار max ، برای ارائه و پرزنت.شاید هم از روی ناآگاهی و نداشتن علم به این موضوع ،و شاید هم از پول های کثیف برای دوباره کاری!!!

 

 

حال با این تفاسیر وقتی از Bimحرف می‌زنیم از چه حرف می زنیم

 

شاید باید از لفظ فناوری مدلسازی اطلاعات استفاده کنیم!!!باید مشاوران مهندسین و پیمانکاران بدانند که با یک فناوری طرف هستند نه یک مدلسازی ساده،فناوری ای که در کشور های توسعه یافته با آن می توانند حداقل ده تا پانزده درصد از هزینه های ساخت ساختمان را بکاهند. می تواند خطا های فاحش را قبل از ساخت آشکار کنند و برای رفع آن راه حلی چاره کنند،می توانند ساخت و ساز آن را مدیریت کنند.

باید درک کرد این فناوری مانند همه فناوری های مدرن باعث کاهش خطاهای انسانی مانند آنچه که روبات ها در کارخانه ها در حال انجام آن هستند می شود.

موارد بالا می تواند اثبات این موضوع باشد که در واقع Bim یک فناوری است و حتما باید مشاوران،پیمانکاران و مسئولان در مورد آن مطالعه کنند و از آن بیشتر بدانند.

اکنون ما به اینکه Bim یک فناوری است پی بردیم ، با این حال  وقتی که از مدلسازی در Bim  حرف می زنیم واقعا با چه طرف هستیم آیا این مدل سازی مانند مدلسازی های دیگر که با آنها طرف بوده ایم است یا به گونه ای دیگر است.

ما در Bim مدلسازی سازه،معماری،مکانیک و برق را بر اساس آنچه در واقعیت قرار است ساخته شود انجام می دهیم،قرار گرفتن این مدل ها در کنار هم می تواند خطا های که در پروژه قرار دارد را آشکار کند و زمان برای اصلاح آن را به حداقل برساند و در اینجا است که این فناوری کاهش هزینه ده الی پانزده درصدی را می تواند توجیه کند.

کارفرما و پیمانکار می تواند مدل خود را را قبل از ساخت ببیند و حتی در آن حرکت کنند و هر گاه خواستند تغیرات را بر آن اعمال کنند.

در مدلسازی به روش Bim چیزی که حائز اهمیت است اطلاعات ساختمان است در واقع در این نوع مدلسازی باید همه اجزا یک ساختمان از در و پنجره و دیوار گرفته تا لوله و شیرآلات تاسیسات آن باید مطابق آنچه که در واقعیت قرار است مورد استفاده قرار گیرد باشد،همین وجه تمایز ها است که باعث فرق بین مدلسازی های رایج و مدلسازی بر پایه ی Bim می شود.

 

 

 

شاید یکی از چالش های Bim در ایران همین مدلسازی عناصر ساختمانی باشد.متاسفانه در کشورمان مدلسازی عناصر ساختمانی توسط شرکت های تولید کننده مقفول مانده و ساخت این عناصر توسط شرکت های ارائه کننده Bim وقت گیر بوده  و کیفیت مورد انتظار را ندارد.با این حال گروه‌ IranBIM برای فرهنگ سازی در این حوزه با برگزاری فستیوال مدلسازی ایران در حوزه های معماری ،سازه،مکانیک و برق در اولین کنفرانس بین‌المللی Bim ،مدلسازان را تشویق به مدل کردن عناصر ساختمانی ایرانی کرد که قطعا در آینده اتفاقات خوبی را رقم می زند.یاد آوری این نکته ضروری است که شرکت ها  و کارخانجات که در حوزه‌ی ساختمان فعالیت دارند می بایست بدانند که فناوری به نام Bim وجود دارد و ارایه دهندگان این فناوری نیاز به مدل های آنها دارند و شاید بد نباشد مسئولین تشویق هایی برای آنهایی که در این زمینه فعالیت دارند و پیشرو هستند در نظر بگیرند.

مورد بعدی که در این مورد وجود دارد کتابخانه ای است که در آن باید مدل های ساختمانی ایرانی در آن قرار گیرد که خود یکی از چالش های BIM در ایران است با این حال گروه ایران بیم IranBIM با تلاش های خود و بضاعتی که دارد خود در حال تکمیل کردن آن است،و چه خوب می شد اگر مسئولین به فکر یک کتابخانه ملی دیجیتال از عناصر ساختمانی ایرانی می شدند که حاوی شناسنامه آنها می شد که قطعا موجب پیشبرد فناوری Bim در کشورمان می شد.

برای نتیجه گیری می توان گفت مدلسازی اطلاعات ساختمان در واقع یک فناوری است که باعث کاهش هزینه و زمان ساخت یک ساختمان می شود.برای توجیه این کاهش هزینه نوع مدلسازی را تشریح کردیم و گفتیم که چگونه باید آن انجام گیرد و در نهایت لازمه این مدلسازی داشتن یک کتابخانه از مدل های ایرانی است تا کیفیت لازم را تضمین کند.به امید روزهای خوب و رو به پیشرفت در حوزه BIM .

نویسنده :اسحاق صادقی

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *