۱۰دوره ی برتر BIM

۱۰ دوره ی برتر BIM

۱۰ دوره ی برتر BIM

۱۰ دوره ی برتر BIM ، ما در۱۰ دوره ی برتر BIM   عبارات و مفاهیم را بررسی می‌کنیم و هر کدام را با جزئیات بیشتر توضیح می‌دهیم. این یک کارگاه برای کشف اطلاعات مدل‌سازی اطلاعات ساختمان، BEPs، CDE، و غیره است.

 

۱. BIM چیست؟

BIM یا مدل سازی اطلاعات ساختمان فرایندی برای ایجاد و مدیریت اطلاعات در یک پروژه ساختمانی در طول چرخه عمر یک پروژه است. یکی از خروجی های کلیدی این فرآیند، مدل سازی اطلاعات ساختمان است توضیحات دیجیتالی که هر جنبه از دارایی ساخته شده را دربر میگیرد. این مدل براساس اطلاعات جمع آوری شده به طور مشترک و در مراحل کلیدی یک پروژه تکمیل می شود. ایجاد یک مدل اطلاعات ساختمان دیجیتال ، به کسانی که با ساختمان برای بهینه‌سازی اقدامات خود تعامل دارند، منجر می‌شود که بر ارزش کل دارایی خود پی ببرند.

۲. ساخت دیجیتال در بریتانیا

ساخت دیجیتال در بریتانیا مرحله بعدی انقلاب ساخت‌وساز دیجیتال در آنجا است که اصول و اقدامات مورد نیاز برای BIM سطح ۳ را سریعتر میکند این استراتژی باعث کاهش هزینه‌های کل زندگی میشود این در حالی است که با بهره‌وری از ظرفیت مدل‌های اطلاعات ساختمان هوشمند با استفاده از سنجش فن‌آوری و داده‌های امن باعث بهبود زیرساخت های اطلاعاتی میشود.

۳. برنامه ی اجرایی BIM چیست( BEP

موفقیت پروژه BIM شما به هیچ وجه برای ایجاد یک برنامه اجرایی BIM موثر نیست. توسعه چنین برنامه ای برای تسهیل مدیریت اطلاعات یک پروژه BIM در PAS 1192-2: 2013 تعریف شده است که در آن به عنوان طرحی تهیه‌شده توسط تامین کنندگان برای توضیح این که چگونه جنبه‌های اجرایی مدلسازی اطلاعات یک پروژه انجام خواهند شد تعریف می‌شود.

۴. محیط داده های اطلاعاتی مشترک ( CDE ) چیست؟

محیط داده‌های مشترک ( CDE ) یک مخزن مرکزی است که اطلاعات پروژه ساخت‌وساز در آن قرار دارد. محتوای آن محدود به دارایی های ایجاد شده در یک محیط BIM نیست  بنابراین شامل مستندسازی، مدل گرافیکی و دارایی‌های غیر گرافیکی نیز می‌شود. در استفاده از یک منبع واحد  هم‌کاری اطلاعات بین اعضای پروژه باید افزایش یابد،  این منبع واحد(CDE) اشتباه‌ات را کاهش‌ داده و از کپی برداری جلوگیری می‌شود.

۵. COBie چیست؟

تبادل اطلاعات ساختمان ( COBie ) یک فرمت داده غیر اختصاصی برای انتشار یک زیرمجموعه از مدل‌های اطلاعات ساختمان ( BIM ) است که بر تحویل داده‌های دارایی به عنوان متمایز کننده از اطلاعات هندسی متمرکز است.

۶.GSL به چه معناست؟(Government Soft Landigs)

Soft Landigs به تضمین حرکت آرام برای همه کسانی که نگران هستند میپردازد. چون ساختمان‌ها از ساخت‌وساز تا اشغال و استفاده از آن رو به جلو حرکت می‌کند. عبارت Soft Landigs به یک استراتژی طراحی‌شده برای انتقال آسان از ساخت‌وساز به مرحله ی اشتغال یک پروژه با اهداف اصلی به رسمیت شناختن این استراتژی و بهینه سازی آن اشاره دارد. این مساله در مورد محدود کردن شکاف بین عملکرد و قصد طراحی و نتایج عملیاتی است که می‌تواند در هر مرحله از یک پروژه ساخت‌وساز ظاهر شود.

۷. تشخیص برخورد چیست (Clash)؟

در عبارات طراحی یک برخورد زمانی رخ می‌دهد که اجزایی که از یک دارایی ساخته‌شده است، هماهنگ با فضا و دیگر اجزا نیستند. در یک فرآیند BIM این برخوردها می‌تواند به راحتی در طول مرحله طراحی پروژه قبل از شروع کار در سایت دیده شود.

۸. چه اطلاعاتی در مدل وجود دارد؟

PAS ۱۱۹۲ ۲ مدل اطلاعات پروژه ( PIM ) و مدل اطلاعات دارایی ( AIM ) را به عنوان ترکیبی از داده‌های گرافیکی، داده‌های غیر گرافیکی و اسناد مربوط به یک پروژه ساخت‌وساز همه را ذخیره‌کرده و در یک محیط داده مشترک ( CDE ) تعریف می‌کند. PAS۱۱۹۲ ۲ همچنین سطح تعریف مدل ( LoMD ) را به عنوان ترکیبی از سطح گرافیکی ( LOD ) و سطح داده‌های گرافیکی یا اطلاعات ( loi ) که در مراحل مختلف پروژه مورد نیاز است را تعریف می‌کند.

۹. نتایج BIM چه هستند؟

نتایج BIM خروجی‌هایی هستند که شما می‌توانید از روند فرآیند BIM خود انتظار داشته باشید. BIM سطح ۲ خروجی حاصل از یک رشته از استانداردها و اسناد پشتیبانی که شامل انطباق با الزامات اطلاعات کارفرمایان ( EIR ) و ایجاد یک برنامه اجرایی(BEP) BIM   و یک سری از کتابخانه‌ها و مدل‌های ۳ بعدی هوشمند است.

۱۰. جدول تناوبی BIM چیست؟

جدول تناوبی BIM راهنمای نگاه شما به مراحلی است که برای اطمینان از اجرای موفقیت‌آمیز BIM نیاز دارید. با در نظر گرفتن الهام خود از جدول تناوبی عناصر، جدول ما تمام مولفه‌های اصلی BIM را در یک مرجع آسان، برای چاپ یا به اشتراک گذاری ارائه می‌دهد.

نویسنده:

گروه ایران بیم

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *