ده افسانه ی برتر BIM که شکست خوردند (قسمت اول)

ده افسانه ی برتر BIM که شکست خوردند (قسمت اول)

ده افسانه ی برتر BIM که شکست خوردند (قسمت اول)

ده افسانه ی برتر BIM که شکست خوردند (قسمت اول) ، افسانه‌هایی که متلاشی شد . ما برخی تصورات نادرست، سو تفاهم  ها و دروغ های محض  رایج را زمانی که به مدل‌سازی اطلاعات ساختمان ( BIM ) می‌رسد برطرف می‌کنیم و از طریق سر و صداها برای جستجوی حقیقت در مورد انقلاب ساخت‌وساز دیجیتال استفاده می‌کنیم.

افسانه شماره ۱: BIM فقط مدل‌سازی ۳ بعدی است

BIM فقط در مورد کشیدن و طراحی اشیا در سه بعد نیست. در حالی که مدل‌های ۳ بعدی شاید بارزترین نمونه از روش‌های تغییر یافته در کار باشند، آن‌ها تنها بخشی از یک فرآیند بسیار گسترده‌تر هستند. در بسیاری از روش‌های مدل‌سازی که به BIM ربط داده می‌شود چیزی جز حواس‌پرتی نیست. BIM  تنها در مورد ایجاد یک نمایش بصری از یک جسم فیزیکی یا نهاد فیزیکی نیست، بلکه در مورد کار مشارکتی برای تولید مجموعه داده‌های دیجیتال است.

این اطلاعات ( هر دو اطلاعات گرافیکی و غیر گرافیکی ) در یک فضای دیجیتال مشترک که به عنوان محیط مشترک داده ( CDE ) ذخیره می‌شود که می‌تواند برای تولید مدل‌های متحد مورد استفاده قرار گیرد. به طور خلاصه، BIM واقعا در مورد مدیریت هدفمند اطلاعات در طول عمر یک دارایی است. برای کار کردن در این راه  شما نباید فقط در مورد مدل های سه بعدی تمرکز کنید بلکه نیاز دارید که در مورد افراد، فرآیندها و تکنولوژی فکر کنید.

حقیقت؟ BIM قطعا تنها فقط در مورد مدل‌های ۳ بعدی نیست !

افسانه شماره ۲: BIM زمان بیشتری را صرف کرده و بر بهره وری تاثیر خواهد گذاشت

هر فرآیندی که شامل روش‌های جدید کار باشد بدون شک در هر دو حوزه زمان و اجرا درگیر خواهد بود. برنامه‌ریزی دقیق و  انتخاب پروژه آزمایشی درست در  کاهش تاثیر زمان  کمک خواهد کرد باید اطمینان حاصل کنید که زمان و منبعی صحیح برای رسیدن به سرعت دارید این باعث میشود که ذر بلند مدت منافع حاصل از سرمایه‌گذاری اولیه را احساس کنید.

در مقایسه با شیوه های سنتی تر کار کردن با روش BIM به طور پیش فرض باعث ایجاد اطلاعات مربوط به پروژه و دارایی ها می شود و این می تواند زمان کمی برای استفاده از برنامه ریزی و منابع مالی پروژه داشته باشد با این حال، با طیفی از آموزش و منابع موجود، و درس‌هایی که از سوی سازمان‌های دیگر گرفته تا از آن‌ها جذب شوند ، رسیدن به سرعت باید برای حتی شلوغ ترین شرکت ها قابل مدیریت باشد.

BIM تنها تغییری نیست که صنعت ساخت‌وساز باید با آن دست و پنجه نرم کند تا آنجا که ما از یک قلم به یک موس و CAD حرکت کردیم BIM  گام تکاملی بعدی است. درست همانطور که ماشین‌های تایپ به ندرت در دفاتر مدرن یافت می‌شوند، یک روز BIM به طور معمول کسب‌وکار خواهد بود، بنابراین زمان سرمایه گذاری در حال حاضر به احتمال زیاد به خوبی صرف می شود.

واقعیت؟ شاید در ابتدا نه، اما در دراز مدت شما باید تولیدی بیشتری داشته باشید.

افسانه شماره ۳: BIM هزینه بیشتری خواهد داشت

بدون شک برخی هزینه‌های اولیه با هر نوع برنامه‌ای برای تغییر فرآیندهای کاری سنتی وجود خواهد داشت ، اما با این کار باید با استفاده از کارایی و مزایای دوره طولانی‌تر مقابله شود. در حالی که BIM  تنها در مورد نرم‌افزار یا سخت افزار و یا آموزش اضافی نیست، احتمالا هزینه های مربوط به تمام این خطوط بودجه در یک برنامه گسترده BIM وجود خواهد داشت. اما BIM نیازی به گران‌قیمت بودن ندارد ابزارهای زیادی وجود دارند که  رایگان یا با هزینه کم در دسترس هستند، و منابع دسترسی به آن ها آسان است.

فراموش نکنید که شما به راحتی می‌توانید تصمیم بگیرید کدام جنبه‌های اجرای BIM  چه زمانی برای مقابله و کنترل هزینه ها بازه‌های زمانی را با تعهدات موجود هماهنگ می‌کند. به دقت در مورد عبور مشتریان از هزینه‌ها فکر کنید چون آنها بعید است درک کنند که چرا باید بیشتر پول پرداخت کنند تا پروژه به درستی تحویل داده شود.

حقیقت؟ هزینه‌های بسیار زیادی در پیش خواهد بود ، اما این می تواند کاهش یابد و باید در درازمدت جبران شود.

افسانه شماره ۴: BIM فقط برای شرکت های بزرگ ، ساختمان های بزرگ و پروژه های بزرگ (دولتی) است

مطالعه موردی و پروژه‌های سرمشق بر روی پروژه های بزرگ و تاثیرگذار متمرکز هستند، اما این نباید به این معنا درنظر گرفته شود که اینها تنها انواع پروژه‌هایی هستند که می‌توانند از یک رویکرد BIM بهره‌مند شوند . در واقع، شرکت‌های کوچک به طور بالقوه و بیشتر از کارایی و هم‌کاری با BIM بهره می‌برند. واقعیت این است که به طور معمول تمام سازمانها هزینه های مالی مشابه (هرچند در مقیاس های مختلف) در اجرای پروژه ها تحمل می کنند.

اگرچه دولت‌ها به طور فزاینده‌ای تشویق و یا حتی اجباری کردن استفاده از BIM در پروژه‌های خود را به کار میگیرند ولی توسط مزایا و کارایی که می‌تواند تحقق یابند، چنین رویکردی به پروژه‌های بخش دولتی و بزرگ محدود نمی‌شود. در واقع، مشتریان بخش خصوصی به طور فزاینده‌ای این فرصت‌ها را در محدوده وسیعی از پروژه‌ها هم بزرگ و هم کوچک، از سطوح مختلف پیچیدگی در اختیار می‌گیرند.

حقیقت ؟ بزرگ یا کوچک، پیچیده یا ساده، دولتی یا غیر دولتی همه پروژه‌ها و شرکت کنندگان باید از یک رویکرد BIM بهره‌مند شوند.

افسانه شماره ۵: BIM فقط یک مد است

برخی از مفاهیم کلیدی در قلب BIM یک زمان طولانی در ساخت بوده‌است. پتانسیل طراحی هماهنگ برای حذف ضایعات و ایجاد صرفه‌جویی در هزینه‌ها از سوی سازمان‌هایی مانند موسسه تحقیقات ساختمان ( BRE ) در دهه ۱۹۷۰ پشتیبانی شد. به دور از آنی بودن، BIM یک تکامل طبیعی است، با پیشرفت‌های تکنولوژی واقعی و با پیشرفت و افزایش انتظارات در جهان گسترده‌تر ، واقعی شده‌است. یک روز BIM به کسب‌وکار تبدیل خواهد شد و با آن‌هایی که آن را به درستی شناختند  سازگار می‌شود که بیشتر به سود خود آن ها خواهند بود.

حقیقت؟ BIM یک گام تکاملی برای صنعت ساخت‌وساز است منافع آن حقیقی و مفید است . BIM یک مد نیست و یک روز برای همیشه یک کسب‌وکار خواهد بود.

نویسنده:

 

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *