اجزای کلیدی BIM

اجزای کلیدی BIM

اجزای کلیدی BIM

اجزای کلیدی BIM ، ما موارد اولیه مورد نیاز برای تحویل BIM سطح ۲ را بررسی کردیم نمونه کارهایی از استانداردها و ابزارهایی که به شما کمک می کند تا استراتژی اجرای BIM خود را مدیریت کنید.

اجزای کلیدی برای موفقیت در اجرای BIM

PAS 1192-2: 2013

استاندارد ویژگی، برای مدیریت اطلاعات فاز تحویل / تحویل پروژه‌های ساخت‌وساز با استفاده از مدل‌سازی اطلاعات ساختمان

PAS 1192-2 که ریشه آن در BS 1192-2007 است، اما مفاهیم جدیدی را شامل می شود که عبارتند از بیان کارفرمایان از اطلاعات مورد نیاز از یک پروژه و قالب مناسب برای این اطلاعات (الزامات اطلاعات کارفرما یا EIR) و برنامه های اجرایی BIM (BEPs) که نشان میدهد چگونه زنجیره تأمین نیازهای EIR را برآورده می کند.

PAS 1192-3:2014

مشخصات مدیریت اطلاعات برای فاز عملیاتی دارایی‌ها با استفاده از مدل‌سازی اطلاعات ساختمان

 براساس نسخه های قبلی ۱۱۹۲، PAS ۱۱۹۲ ۲ این موارد را برای استفاده در طول عمر عملیاتی دارایی‌ها توسعه می‌دهد. مفاهیم کلیدی عبارتند از :

الزامات اطلاعات سازمانی (OIR)  اطلاعاتی که یک سازمان برای اداره کسب‌وکار نیاز دارد

االزامات اطلاعات دارایی(AIR) -اطلاعات سرمایه ای است که سازمان مسئول آن است و به آن نیاز دارد.

مدل اطلاعات دارایی ( AIM ) اطلاعات و یا مجموعه داده‌ها برای توصیف یک دارایی استفاده می‌شود.

PAS ۱۱۹۲ ۳ نیاز به اطلاعات جامع و دقیق را مشخص می‌کند و یک AIM را ایجاد می‌کند که می‌تواند به عنوان اساس همه تصمیم‌گیری مرتبط با سرمایه مورد استفاده قرار گیرد. این مساله زمانی اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند که به پایه‌ریزی نیازمندی‌های مدیران تاسیسات در خط پایان دهد. با توجه به وابستگی به AIM کاری مهم است که ا به روز و دقیق در طول پروژه حفظ شود.

PAS 1192-4:2014

تولید همکاری اطلاعات و برآورده کردن نیازهای تبادل اطلاعات کارفرمایان با استفاده از COBie. کد تمرین

پروژه مشارکتی نیاز به اطلاعاتی دارد که باید مبادله شود. PAS ۱۱۹۲ ۴ انتظارات  را در مورد این که چه اطلاعاتی در سراسر چرخه عمر یک دارایی رد و بدل می‌شود تقسیم میکند. همچنین برای بررسی و  سازگاری، تداوم و تکمیل الزامات لازم را ایجاد می‌کند. COBie طرح تبادل اطلاعات انتخابی دولت انگلیس برای سطح ۲ BIM  همراه با مدل های گرافیکی BIM و اسناد PDF است.

PAS 1192-5:2015

مشخصات مربوط به مدل‌سازی اطلاعات ساختمان، محیط‌های ساخته‌شده دیجیتال و مدیریت دارایی هوشمند

PAS ۱۱۹۲ ۵ الزامات امنیتی برای BIM و محیط‌های ساخته‌شده دیجیتال و گام‌های مورد نیاز برای ایجاد و پرورش یک طرز فکر امنیتی مناسب و فرهنگ امن در یک سازمان، از جمله نیاز به نظارت و انطباق حسابرسی را بررسی می‌کند. این کار را با تشریح آسیب‌پذیری‌های امنیتی سایبری و تدوین یک فرآیند ارزیابی برای تعیین سطوح مناسب امنیت برای هم‌کاری BIM انجام می‌دهد.

رویکرد نشان‌داده‌شده در این PAS نه تنها برای پروژه‌های با استفاده از BIM و پیاده‌سازی و استفاده از مدیریت دارایی هوشمند قابل‌اجرا است، بلکه برای هر دارایی ساخته‌شده، که در آن اطلاعات دارایی ایجاد شده ، ذخیره‌شده، پردازش و به شکل دیجیتال دیده می‌شود. همچنین می‌تواند در شرایطی اعمال شود که داده‌های نقشه‌برداری دیجیتال به عنوان بخشی از مدیریت دارایی یا آمادگی برای یک پروژه آینده ثبت می‌شوند.

BS 8536-1:2015

طراحی ساختمان و ساخت و ساز. آیین‌نامه عمل برای مدیریت امکانات ( زیرساخت ساختمان‌ها )

هدف BS 8536-1 این است که اطمینان حاصل شود که طراحان عملکرد پیش بینی شده یک ساختمان را در نظر می گیرند (چه جدید ساخت و چه ساخت قدیم). ااین کار با درگیر کردن اپراتور، تیم عملیات و زنجیره تامین از ابتدا و گسترش مشارکت آن ها از طریق مراحل عملیاتی و بعد از مراقبت انجام می‌شود. این شامل الزامات توجیهی برای فرود نرم، BIM و ارزیابی پس از اشغال است.

BS1192:2007 + A2:2016

تولید مشارکتی اطلاعات معماری، مهندسی و ساخت‌وساز. قانون تمرین

BS ۱۱۹۲ بهترین روش عمل را برای توسعه، سازمان دهی و مدیریت اطلاعات تولید برای صنعت ساخت‌وساز به روش یک فرآیند هم‌کاری منظم نامگذاری می‌کند. این روش الگویی برای نامگذاری مشترک و رویکردهای موثر به کار مشترک و استفاده موثر از تاریخ در مدیریت امکانات را فراهم می‌کند.

فرایند ساخت مدل اطلاعات ساختمان ( BIM )

پروتکل BIM توسط شورای صنعت ساخت‌وساز ( CIC ) در سال ۲۰۱۳ منتشر شده‌است و به عنوان یک توافقنامه قانونی تکمیلی عمل می‌کند که می‌تواند به راحتی در انتصابات خدمات حرفه‌ای و قراردادهای ساخت‌وساز با یک اصلاحیه ساده گنجانده شود. این مدل مدل‌های اطلاعاتی ساخت را شناسایی می‌کند که برای تولید توسط تیم پروژه مورد نیاز هستند و تعهدات خاص، مسئولیت‌ها و محدودیت‌های مرتبط با استفاده از این مدل‌ها را قرار می‌دهد. این پروتکل همچنین می‌تواند توسط مشتریان مورد استفاده قرار گیرد تا به اتخاذ روش‌های خاص برای بکارگیری یک استاندارد نامگذاری مشترک نیاز داشته باشد.

GSL توسط BIM طراحی شده است

GSL نوعی تحویل تدریجی برای ساختمان‌های جدید و مرمت شده، جایی است که تیم پروژه برای نظارت بر ساختمان، حمایت از ساکن و تنظیم سیستم‌های ساختمان، تا سه سال پس از تکمیل ، قرارداد بسته‌است. پیوند با یک فرآیند ( دولت ) نرم ممکن است در ابتدا ضعیف به نظر برسد، اما مهم است که روش آن استفاده  و حفظ شود و فرآیند طراحی برای تضمین بهترین ارزش در چرخه عمر عملیاتی یک دارایی به دست آید. اطلاعات جمع‌آوری‌ شده در طول فاز عملیاتی یک دارایی می‌تواند در کمک به شکل دادن نیازهای پروژه از طریق الزامات موثر اطلاعات کارفرمایان ( EIRs ) بسیار مهم باشد.

برنامه کار دیجیتالی (DPoW)

در هر مرحله از یک پروژه ساخت‌وساز یک سری از نتایج اعلام خواهد شد برنامه دیجیتالی کار به کارفرما امکان می‌دهد تا خروجی‌های مورد نیاز در هر مرحله از جمله طراحی و ساخت‌وساز را از طریق مراحل تعمیر و نگهداری را تعریف کند. با توجه به اطلاعات بیشتر در هر مرحله، سطح جزییات بیشتر و بیشتر می‌شود و اطلاعات بیشتری اضافه و تقسیم می‌شود. برنامه دیجیتالی کار باید مشخص کند که چه زمانی چه اطلاعاتی را تحویل  میدهد.

نویسنده:

 
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *