اطلاعات در BIM (بخش اول)

اطلاعات در BIM (بخش دوم)

اطلاعات در BIM

 اطلاعات در BIM ،آینده ساخت‌وساز از طریق اطلاعات هدایت می‌شود ، اما در مورد BIM به چه معنی است؟ ما واقعیات ساختمانی دیجیتال و اطلاعات مربوط به انقلاب ساخت و ساز را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

BIM یک انقلاب اطلاعاتی است

BIM چیزی از یک انقلاب داده است که روش تبادل اطلاعات و هم‌کاری در پروژه‌ها را تغییر می‌دهد. این بخشی از انقلاب گسترده ی دیجیتالی است که موسیقی و فیلم را به اطلاعات دیجیتالی موجود برای دانلود منتقل کرده است. در مواردی که قبلا اسنادی مانند طراحی،مشخصات برنامه به صورت نوشته  بودند، اما در حال حاضر آن‌ها به صورت دیجیتالی از مدل‌های اطلاعات ساختار یافته به شکل دیجیتالی تولید شده‌اند. هدف نهایی این است که روش کار را بپذیریم و جریان اطلاعات دیجیتال از نقطه شروع تا تخریب را مشاهده کنیم  این باعث میشود فراهم کردن کارایی و صرفه‌جویی در دقت در تمام طول مسیر انجام شود.

BIM سرشار از اطلاعات است

در حالی که طراحی سنتی بر روی نمایش گرافیکی تمرکز دارد، اطلاعاتی که عناصر عمیق‌تر اطلاعات را نشان می‌دهد  از دست داده می‌شود؛ اطلاعات اولیه، ثانویه و سومین از داده‌های رفتاری برای پیش‌بینی اینکه چگونه عوامل فردی و دارایی به عنوان یک کل عمل می‌کنند ، استفاده می‌کند. این شامل اطلاعاتی مانند زمان نصب مولفه‌ها ، زمان‌های جایگزین پیش‌بینی‌شده، عملکردهای انرژی برآورد شده، و غیره است این نوع اطلاعات مربوط به فرآیند BIM است.

برای فراهم کردن این اطلاعات، یک مدل به اشیای BIM متکی است . اما آن‌ها چه هستند ؟ به طور خلاصه، آن‌ها نمایش بصری اطلاعات تعریف یک محصول، تعریف هندسه آن، نمایش ویژگی‌های فیزیکی و ارایه داده‌های رفتاری هستند. به طور عینی، اشیا BIM در ظاهر و عناصر رفتاری قابل‌تشخیص هستند. این به کاربر اجازه می‌دهد تا موقعیت یک شی را تعیین کند تا مشخص شود آیا این کار به عنوان قصد و کشف هر مشکلی مانند درگیری‌ها در این فرآیند کار می‌کند یا خیر.

دو نوع شی BIM وجود دارد. قطعاتی که در اندازه و شکل ثابت هستند مانند اشیای کامپوزیت، شامل چیزهایی مثل دیگ های بخار، واحدهای تهویه هوا، پنجره‌ها و درها هستند. قطعاتی که از نظر هندسی ثابت نیستند مانند اشیای لایه ای ، شامل چیزهایی مانند فرش، و دیوارها و سقف‌ها می‌شوند.

کلید کار

برای اطمینان از اینکه اطلاعات زیربنایی فرآیند BIM درست است ، یک چالش را ایجاد کنید. کلید این کار تضمین این است که  ویژگی‌های دوم و سوم اشیای BIM  که بیش از صرفا هندسه فیزیکی را تعریف می‌کنند و میتواند به منظور ایجاد یک مدل کلی  تحلیل شود مورد استفاده قرار گیرد . به عنوان مثال، اگر BIM به نمایندگی از دیوارها و درهای یک فضا به طور مداوم شامل یک ویژگی درجه‌بندی آتش باشد ، آنگاه مدل می‌تواند برای یک استراتژی آتش‌سوزی تحلیل شود. همین اصول ویژگی‌های دیگری از قبیل بهره‌وری انرژی، دوام و سازه‌ ی ساختمان را در بر میگیرد .

ساختار اطلاعات نیز مهم است. یک مدل BIM یک طرح زنده است، بنابراین اشیا باید به راحتی اضافه ، حذف شوند  و به اطراف حرکت کنند. یکپارچگی این اطلاعات جدید باید ساده باشد، بدون نیاز به کلیدزنی یا تبدیل اطلاعات به فرمت های جدید. این امر نیازمند یک محیط داده مشترک با ساختار داده سلسله مراتبی استاندارد شده  می‌باشد.

چسبی که همه را با هم نگه می‌دارد

در قلب فرآیند BIM، استانداردهایی هستند، که شامل مجموعه PAS ۱۱۹۲، COBie ( تبادل اطلاعات ساختمان ) که در آن ها الگوهای داده‌ها محصول می‌شود. نرم‌افزار درست این عناصر را به صورت پیش‌فرض در اختیار دارد و در مراحل منطقی فرآیند تولید به روز رسانی می‌شود.

پس، I در BIM

بنابراین ما مشخص کردیم که یک پروژه BIM موفق موردی است که سرشار از اطلاعات است. برای رسیدن به این سطح از اطلاعات  در هر مرحله از طراحی تا اجرا به هم‌کاری نیاز  دارد. این امر به تولید کنندگان نیاز دارد که اطلاعات را در یک فرمت دیجیتال ساختار یافته فراهم کنند تا اشیا آن‌ها به راحتی به مدل اضافه شوند.

نتیجه نهایی همه اینها طراحی بهتر، هماهنگی ساخت‌وساز بهتر، اطلاعات دقیق‌تر و کامل در تحویل و پاداش‌های مالی است که با همه آن چیزها اتفاق می‌افتد.

نویسنده:0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *