برچسب " BIM ": آیا این اصطلاح برای اهداف مناسب است؟

آیا هدف از BIM صرفا الصاق یک برچسب به پروژه است؟

برچسب BIM : آیا این اصطلاح برای اهداف مناسب است؟

برچسب BIM : آیا این اصطلاح برای اهداف مناسب است؟ منظور ما از صحبت در مورد مدل‌سازی اطلاعات ساختمان یا BIM چیست ؟ و آیا این عبارت به دقت تمام فعالیت‌های مورد نیاز برای پیشرفته سازی صنعت ساخت‌وساز بر اساس هم‌کاری نزدیک‌تر، تصمیم‌گیری و طراحی زیر نظر داده ها را در بر می‌گیرد ؟ راستی، آیا اصلا چنین چیزی ممکن است؟

صنعت ساخت‌وساز

صنعت ساخت‌وساز در حال انجام ماموریتی برای رسیدن به نتایج بهتر پروژه است. ماموریتی که با ارتباط بهتر و به اشتراک گذاری اطلاعات به وجود آمد.

نتیجه با درک بهتر، هماهنگی بهتر، آنالیز و عملکرد کلی به دست می‌آید. یک فرآیند بهبود یافته باید به معنای ریسک کم‌تر، هزینه کم‌تر، تکرار کم‌تر، تلاش بی‌نتیجه کم‌تر ، تاخیرات کم‌تر، تغییرات و مناقشات کم‌تر باشد. به عنوان یک سری از گزارشات دولتی به سرعت به این نکته اشاره کردیم که صنعت ساخت‌وساز زمانی به ناکارآمدی می‌رسد    که در شهرت باشد.

در قلب این گام، اطلاعات بهتر است که برای تحویل ساختمان‌هایبهتر”، سریع‌تر و ارزانتر به کار روند به دنبال این کار همانطور که با تغییر هر فرایند افراد آن فرآیند و فن‌آوری های مورد استفاده در آن  تغییر میکند باید در نظر گرفته شود که این تغییر شکل بگیرد تا باعث تحول شود.

در پاسخ ما به سوال “BIM چیست؟” ما پیشنهاد می کنیم که:

مدل‌سازی اطلاعات ساختمان یا  BIM  یک فرآیند برای ایجاد و مدیریت اطلاعات در یک پروژه ی ساخت‌وساز در طول چرخه ی عمر یک پروژه است.

با این حال در این تعریف به نظر می‌رسد که تقریبا  یک سطح از ایده ی تحولات تحت‌تاثیر افراد، فرآیند ها و فن‌آوری حذف شده‌است. به نظر می رسد این کار  بیشتر با ریزه کاری های زیاد و ناتوانی در ایجاد و به اشتراک گذاری داده ها در طول چرخه عمر یک پروژه انجام شود.بنابراین، در چند پاراگراف، ما دو تفسیر از برچسب را مطرح کردیم. یکی به عنوان یک توصیفگر برای تبدیل و دیگری برای خروجی حاصل از یک گردش کار است.

BIM به معنای تغییر صنعت ساخت‌وساز است

صنایع دیگر باید قبل از ساخت‌وساز  با آنچه که انقلاب دیجیتال نامیده میشود دست و پنجه نرم کنند. فقط صنعت موسیقی را در نظر بگیرید که رسانه های فیزیکی توسط دانلود های اینترنتی و سپس سرویس های اشتراک گزاری در یک زمان نسبتا کوتاه مورد غصب قرار گرفته اند. در عین حال ، ساخت‌وساز باید  تبدیل دیجیتالی خودش را کشف کند که به چه شکلی خواهد بود. برای بسیاری از این تغییرات برچسب BIM داده می شود.

از طریق BIM، صنعت ساخت‌وساز انگلستان تحت انقلاب دیجیتال خود قرار دارد. BIM یک روش کار است. BIM مدل‌سازی اطلاعات و مدیریت اطلاعات در یک محیط تیمی است که با تمام اعضای تیم که با استانداردهای مشابه دیگر کار می‌کنند. BIM ارزش را از تلاش‌های ترکیبی افراد، فرآیند و فن‌آوری ایجاد می‌کند.

BIM خروجی کلیدی یک پروژه ساختمانی است

یکی از خروجی های کلیدی گردش کار BIM یک مدل اطلاعات ساختمان یا BIM است که در آن یک توضیح دیجیتالی از هر جنبه از دارایی ها ساخته شده است. این مدل براساس اطلاعات جمع آوری شده به طور مشترک و در مراحل کلیدی یک پروژه تکمیل می شود. این مدل به صورت متحد ( کشیده‌شده از ترکیبی از مدل‌های مشترک ) است ، اما این صنعت تلاش می‌کند به طور مشترک بر روی یک مدل کار کند تا مزایای بهره‌وری بهینه حاصل شود و تصمیمات بهتری در نقاط قبلی در جدول زمانی پروژه داشته باشد.
بنابراین آیا مشکلی با این تفسیرها از برچسب وجود دارد؟

به عنوان یک برچسب برای تبدیل …

BIM واقعا عمق و گستردگی تغییری را که واقعا در میان افراد و فرآیند و فن آوری اتفاق می افتد را نمی فروشد. این برچسب باعث می شود که شما به تولید یک مدل فکر کنید، شاید دیجیتالی باشد، شاید نه. به نظر می‌رسد که مدل‌ها از تغییرات عملیاتی در بین تیم‌ها، شرکت‌ها و رشته‌ها حذف شده‌اندچون نمی تواند کار انجام شده بر روی استانداردها، فرایندها و ابزارها را به منظور پیاده سازی روش ها را اولویت بندی کند و تغییرات را اعمال کند.

به عنوان یک برچسب برای یک مدل مبتنی بر داده ها …

مسلما اصطلاح BIM در اینجا بسیار موفق تر است اما اگر مدل شما از یک ساختمان نیست چه؟همانطور که Rics اشاره می‌کند، آیا BIM برای تمام دارایی‌های ساخته‌شده به کار میرود یا فقط در ساختمان‌ها استفاده می‌شود؟اهمیت داده ها در ” I ” (من) برای اطلاعات به رسمیت شناخته شده‌است ، اما مشخص نیست که آیا ما در حال صحبت در باره ی یک تفسیر گرافیکی از داده‌ها یا نوعی الگو برای سازمان دهی اطلاعات هستیم.این داده ها حضوری کوتاه دارند، ما اغلب با افرادی صحبت می‌کنیم که در مورد مدل‌های BIM در میان فریادهای بچه‌گربه‌ها صحبت می‌کنند.

یک برچسب معانی زیادی دارد. ما چطور به این جا رسیده بودیم ؟

اصطلاح مدل‌سازی اطلاعات ساختمان در حدود چندین دهه بوده‌است. مفهوم وسیع‌تر مدل‌های در حال توسعه برای نشان دادن ساختارها به صورت دیجیتالی و فضایی طولانی‌تر از آن است. بنابراین چیزی که ما فکر می‌کنیم این اصطلاحات امروز به این معنا است که ممکن است به مرور زمان تغییر کرده و بسته به جایی که در یک زنجیره طولانی از همکاران شما قرار دارد ، متفاوت دیده شود. در حقیقت، این وسعت رشته‌های دخیل در پروژه‌های ساخت‌وساز را نشان می‌دهد که یک مفهوم کلی از عبارات است که به زودی عبارات مشابه برداشته میشود.

استراتژی

استراتژی ساخت‌وساز دولتی در سال ۲۰۱۱ طرحی را برای ساخت دیجیتالی و برچسب سطح BIM ۲ تنظیم کرده‌است. تجسم سطوح BIM  نشان داد که در  مسیر BIM دروازه ها همیشه باز است با این حال میتوان نتیجه گرفت که سطوح مختلف بلوغ BIM مفید بودند . این رویکرد به این معنا نبود که  BIM سطح ۳، ۴ یا ۵ ممکن است به معنای آن باشد که  می‌تواند جای تمرکز و تلاش‌های موفقیت آمیز شما را بگیرد.در این سال‌ها ما BIM سطح ۲ را با استانداردها و مشخصات واضحی طراحی کرده‌ایم و شروع به اجرای پروژه‌هایی با پیچیدگی بیشتر BIM  می‌کنیم.

همچنین با ضربه زدن به برخی ازموارد  BIM ممکن است در آینده باعث باز شدن دروازه های جدیدی شود اما این دقیقا همان چیزی است که BIM را دچار مشکل میکند، زیرا آینده هنوز در حال تحول است. رویکرد مرحله ای همچنین نشان می دهد که فرایندها به خوبی می توانند به عنوان جزئیات  سطوح بعدی تغییر کنند.

نویسنده:

گروه ایران بیم

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *