آموزش تکلا تدز tekla-tedds

برنامه ای قدرتمند برای تهیه سریع دفترچه محاسبات سازه Tekla Tedds

Tekla Tedds برنامه ای قدرتمند برای تهیه سریع دفترچه محاسبات سازه در سیستم  BIM

 

آیا در سیستم مدل سازی اطلاعات ساختمان نرم افزاری جامع مستند سازی سریع محاسبات برای مهندسان سازه وجود دارد؟ (Tekla Tedds)

مدلسازی اطلاعات ساختمان BIM یکی از بزرگترین و منسجم ترین راه حل ها را برای تغییر و پیشرفت در صنایع معماری، مهندسی و ساخت (AEC) در اوایل قرن ۲۱ میلادی به وجود آورده است.

 

با استفاده از فناوری های سیستم BIM یک یا چند مدل مجازی دقیق از بنا به طوردیجیتال ساخته می شود که این مدل ها از طرح پروژه در تمامی مراحل آن پشتیبانی می کنند، در حالی که این مدل ها کنترل و تحلیل بهتری را در مقایسه با فرایندهای دستی به صورت واقع بینانه تری ممکن می سازند. همچنین BIM بسیاری از عملکرد های مورد نیاز جهت مدل سازی چرخه ی بنا را با فراهم کردن مبنایی برای تغییرات و قابلیت های جدید طراحی و ساخت در نقشه ها و روابط میان تیم پروژه هماهنگ می‌کند. زمانی که BIM به درستی اجرا شود، انسجام یافته ترین فرایند طراحی و ساخت را تسهیل می نماید که منجر به ساخت بناهایی با کیفیت بهتر، هزینه کمتر و مدت زمان کمتر می‌شود.

 

 

Tekla Tedds

 

 

در این جا قصد داریم با یک نرم افزار فوق العاده قدرتمند که البته جز نرم افزارهای مدلسازی سه بعدی نیست آشنا شویم که می توان از آن در تکمیل چرخه طراحی سازه پروژه استفاده کرد. مستندات طراحی سازه را می توان به وسیله آن با استفاده از محیط کاملاً پویا و کاربردی که در آن محاسبات سازه را بر اساس معتبرترین و به روز ترین آیین نامه های بین المللی مانند ACI318, AISC, ASCE, IBC, UBC, BOCA, SBCCI, EN19.., BS ارائه کرد.

 

نرم افزار کاربردی  تکلا تدز گسترده وسیعی از ابزار ها را با توجه به خواسته مهندسان در اختیار می گذارد که می توان با توجه به نیاز از آن ابزارها استفاده کرد و مراحل تحلیل و طراحی را به صورت مکتوب تهیه کرد. تکلا تدز نرم افزاری بر پایه نوشتاری است  که خروجی آن مستند سازی مراحل تحلیل طراحی و به طور کلی محاسبات سازه ها میباشد این خروجی شامل نگارش گام به گام محاسبات، به همراه عکس ها، نمودارها و گراف های مورد نیاز است که به صورت اتوماتیک توسط برنامه تولید می شود و کاربران فقط بایستی ورودی های مورد نیاز به عنوان مثال  اطلاعات بارگذاری مشخصات هندسی و مصالح آیین نامه مورد نظر و سایر پارامترها را وارد کرده و فقط با یک کلیک تمامی مراحل محاسبات را به صورت گام به گام از برنامه دریافت کنند. در این پروسه تمامی کنترلهای آیین نامه انجام می‌شود و کاربر می‌تواند در صورت تغییر مجدد داده ها و انجام عملیات  سعی وخطا به محاسبات برگشته و اصلاحات لازم را به سرعت انجام دهد.

 

 

Tekla Tedds چه ابزار هایی را در اختیار ما  قرار می‌دهد؟

 

در نرم افزار تکلا تدز چندین دسته ابزار موجود است و به شکل های مختلفی می توان از آن استفاده کرد. دسته ای از ابزارهای محاسباتی مربوط به المان های سازه ای و در کل سازه های ساختمانی با مصالح مختلف از جمله سازه های فولادی، بتنی، چوبی و سازه های با  مقاطع سرد نورد شده است و دسته ای دیگر که عمومی می باشند، محاسباتی در رابطه با عملیات خاکبرداری و خاکریزی، محاسبات قوس های عمودی و افقی در راهسازی، طراحی و محاسبات سیستم های زهکشی  آب و فاضلاب، طراحی دیوارهای حائل طراحی هیدرولیکی کانال های روباز پایداری شیروانی ها و غیره می باشد.

 

 

 آموزش تکلا تدز tekla-tedds

 

در قسمت سازه ای ابزارهایی شامل محاسبات  تحلیل و طراحی انواع تیرها و ستونها، انواع دیوارهای برشی ساده و  بازشودار، تحلیل و طراحی قاب های سازه به صورت دو بعدی شامل قاب های خمشی و مفصلی، آنالیز انواع خرپاها، طراحی انواع بیس پلیت ها،تحلیل و طراحی انواع فونداسیون ، دال های یکطرفه و دوطرفه، سقف های کامپوزیت، آنالیز و طراحی شمع های زیر فونداسیون، اتصالات و گروه بولت، طراحی کربل بتنی پیش ساخته، محاسبات بارگذاری بار مرده و زنده، محاسبات لرزه ای و بار باد، کنترل صلبیت دیافراگم و همچنین محاسبات ساختمانهای آجری شامل ستون و دیوار و نعل درگاه های آجری و محاسبات المان های سازه های سرد نورد شده برای مهندسان قرار داده شده است .

 

با استفاده از نرم افزار Tekla Tedds و ابزار قدرتمند آن، سرعت، دقت و نظم بالاتری را در تهیه دفترچه محاسبات سازه تجربه کنید.

به زودی آموزش این نرم افزار بر روی سایت ایران بیم قرار میگیرد.

 

نویسنده : عبدالحسین چگنی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا میخواهید دیدگاه خود را ثبت کنید؟
آزادانه دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *