آیا BIM می‌تواند پروژه‌های ساخت‌وساز کوچک را با موفقیت تحویل دهد؟ (بخش اول)

آیا BIM می‌تواند پروژه‌های ساخت‌ و ساز کوچک را با موفقیت تحویل دهد؟ (بخش اول)

 پروژه‌های ساخت‌ و ساز کوچک

 پروژه‌های ساخت‌ و ساز کوچک ، به راحتی می توان دید که چرا برخی از مردم فکر می‌کنند که اتخاذ یک رویکرد BIM ممکن است تنها بر روی پروژه‌های بزرگ‌تر ارزشمند باشد، اما آیا در اتخاذ فرآیندهای BIM برای پروژه‌های کوچک‌تر سود و ارزش وجود دارد ؟ به هر حال روش BIM برای کدام مناسب است؟

ارزش درک  BIM

BIM بیش از یک مدل سه بعدی است: این شامل یک روش همکاری برای ارائه توده های اطلاعاتی در یک محیط داده مشترک (CDE) است – یک منطقه دیجیتالی برای مجموعه ای از اطلاعات.

به عنوان یک مشتری کلیدی، دولت از نفوذ خود برای ترویج هم‌کاری مشترک در همه پروژه‌های بخش دولتی استفاده کرد، بنابراین برخی از مطالعات موردی اولیه بر این نوع از طرح‌های بزرگ‌تر تمرکز داشتند. با مدیریت مداوم اطلاعات، اقدامات در یک پروژه را می توان با ارائه ارزش افزوده بهینه نمود. برای رسیدن به پتانسیل خود، تمام شرکت کنندگان پروژه باید درباره داده‌های ساختمان مورد نیاز و تاثیر آن در طول چرخه عمر پروژه بحث و تبادل نظر کنند اما این ممکن است همیشه در پروژه‌های کوچک‌تر امکان پذیر نباشد.

استفاده از BIM یک سرمایه‌گذاری بلند مدت برای همه شرکت کنندگان در تحویل پروژه است. تعیین رویکرد شما در مرحله اولیه به نفع پروژه‌های آتی است؛ تعیین یک رویکرد سازگار در طول مراحل اولیه می‌تواند به نفع همه پروژه‌های آتی باشد.

همچنین مشتریان از فرآیند BIM بهره‌مند خواهند شد، به عنوان مدل و تبادل داده برای تیم پروژه آسان‌تر می‌شود تا ارتباط برقرار کنند. مشتریان درگیر به یک دیدگاه اولیه از ساختمان خود دسترسی دارند و می‌توانند مسایل را پیش‌بینی کنند و قبل از شروع کار حتی شروع به کار کنند. با این حال جزئیات بسیار زیادی در یک پروژه کوچک می‌تواند برای مشتریان بی‌تجربه در نظر گرفته شود. پس‌انداز کردن پول و تحویل سریع نگرانی‌های فوری تری هستند.

یک تصور غلط

این تصور که BIM محدود به مدل ۳ بعدی است یک تصور غلط مرسوم است: BIM CAD نیست. بر خلاف سیستم‌های CAD، نرم‌افزار BIM-infused از محاسبات سیستم استفاده می‌کند و توانایی اتصال با مشخصات توسعه داده‌شده با ابزارهای مانند NBS را دارد. BIM جایگزینCAD از طریق عمق و عرض اطلاعات منتقل‌شده، اسیر و حفظ در داخل CDE می‌شود. ویژگی‌های به‌هم‌پیوسته نرم‌افزار BIM همچنین می‌تواند زمان و پول را در یک پروژه ذخیره کند.ایجاد برنامه ها و توانایی برنامه ریزی مراحل کار به طور موثر در ساخت  پروژه ها کمک خواهد کرد. قابلیت تشخیص برخورد با BIM که می‌تواند احتمال خطای انسانی و مشکلات را کاهش دهد که می‌تواند در طول مرحله ی طراحی و نه در طول ساخت‌وساز مکان را منتقل کند.

در گردش کار BIM تیم‌هایی را می‌بیند که با هم برای ایجاد و اشتراک طیف وسیعی از اسناد پروژه با استفاده از اتصال بین آن‌ها و توانایی ارسال داده‌ها برای تصمیم‌گیری بهتر پروژه در طول مراحل صحیح پروژه با یکدیگر هم‌کاری می‌کنند. این داده‌ها واقعا در زمان خود مطرح می‌شوند که با در نظر گرفتن تعمیر و نگهداری پس از ساخت یک ساختمان از ابتدا در نظر گرفته می‌شود و این مدل داده ها وسیله‌ای برای جلوگیری از عیب و نقص در ساختمان را فراهم می‌کند.

این داده‌ها ارزش و تضمین در یک پروژه را فراهم می‌کند و به طور خاص و با توجه به هندسه ساختمان مهم است. در اینجا سیستم‌های BIM می‌تواند به تشخیص برخورد بین مدل‌های  ساختاری معماری و MEP کمک کند و زمانی که برای BIM سطح ۲ کار می‌کنید، تیم‌های مختلف می‌توانند به این داده‌های مشترک دسترسی داشته و تایید کنند.

ادامه دارد…

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *