پروژه‌های ساخت‌ و ساز کوچک

آیا BIM می‌تواند پروژه‌های ساخت‌ و ساز کوچک را با موفقیت تحویل دهد؟ (بخش دوم)

پروژه‌های ساخت‌ و ساز کوچک (بخش دوم)

 پروژه‌های ساخت‌ و ساز کوچک (بخش دوم)  ، به راحتی می توان دید که چرا برخی از مردم فکر می‌کنند که اتخاذ یک رویکرد BIM ممکن است تنها بر روی پروژه‌های بزرگ‌تر ارزشمند باشد، اما آیا در اتخاذ فرآیندهای BIM برای پروژه‌های کوچک‌تر سود و ارزش وجود دارد ؟ به هر حال روش BIM برای کدام مناسب است؟

استفاده از BIM در پروژه‌های کوچک‌تر

اکثر پروژه‌های کوچک به طور قابل‌توجهی با مطالعات موردی BIM  تفاوت دارند، و این می‌تواند  اتخاذ BIM در این پروژه‌ها را با سختی مواجه سازد. بسیاری از شیوه های اجرای پروژه های کوچکتر ممکن است تمایلی به اجرای فرآیندهای “کامل” BIM – شامل پروتکل ها، استانداردها و طبقه بندی به BIM سطح ۲  نباشد- فکر کردن در این باره بسیار پیچیده است. با این حال، این مورد نباید اینگونه باشد.

در تحویل پروژه‌های بزرگ‌تر، درک اینکه کجا اتخاذ BIM مزایا و پس‌اندازها را ایجاد می‌کند دشوار نیست و مشتریان تجاری بیشتر به طور مستقیم از فرایندهای BIM و اطلاعات مدل به طور مستقیم استفاده می‌کنند، و بر استفاده از رونده‌ای استاندارد تاکید دارند. به علاوه، مقیاس بسیاری از پروژه‌های بزرگ با افزایش ریسک و نیاز به مدیریت هزینه و تدارکات به طور طبیعی بهره‌وری را از طریق استفاده از یک CDE افزایش می‌دهد که می‌تواند توسط شرکت کنندگان پروژه در دسترس قرار گیرد و به صورت متمرکز کنترل شود .

منابع

اما منافع ممکن است برای پروژه‌های کوچک‌تر با در نظر گرفتن تجربه و دانش مشتری معمولی، سطح ریسک، و ضرورت تکنولوژی پیشرفته برای داده‌های نسبتا ساده در اطراف تحویل پروژه یا نحوه هزینه کردن پول مشخص نباشد. به عنوان مثال، سرمایه‌گذار های  پروژه های بزرگ‌تر تمایل دارند که ظرفیت سرمایه‌گذاری در BIM را فراهم کنند آن‌ها می‌توانند متخصصان BIM را استخدام کنند. بااینحال، پروژه‌های کوچک‌تر همیشه منابع یکسانی ندارند.

با این وجود، در اقدامات کوچک با استفاده از BIM مزایایی نیز وجود دارد که قبل از همه، باعث فراهم کردن ابزار میشود. پروژه‌های کوچک برای مطابقت با استانداردهای زیست‌محیطی، مقررات و احکام دولت به عنوان پروژه‌های بزرگ‌تر مورد نیاز هستند، و اگر یک مطب به طور کامل دارای ویژگی‌های مشترک یک BIM باشد ، CDE می‌تواند تفاوت قابل‌توجهی را در گردش و توسعه این داده‌ها ایجاد کند.

نتیجه گیری

قطعا شواهدی وجود دارد که رویکرد BIM تنها برای حفظ پروژه‌های ساخت‌وساز بزرگ‌تر نیست. نتیجه ی اجرای BIM در یک پروژه کوچک‌تر می‌تواند ، در هر مرحله کاری باعث بهینه‌سازی شود. BIM می‌تواند در واقع  زمان و پول را صرفه‌جویی کند، به طوری که با کمک و هم‌کاری و اطلاعات اولیه صحیح باعث میشود هزینه اولیه هدر نرود.

BIM یک سرمایه‌گذاری بلند مدت است. اگرچه سرمایه‌گذاری های برجسته تری نیز وجود دارد، اما زمانی که این فرآیند وجود دارد کارهای زیادی را می توان از یک پروژه به پروژه ی دیگر تکرار کرد. هر پروژه ای که میاید از پروژه‌های قبلی سود خواهد برد و هزینه سرمایه‌گذاری می‌تواند به همان اندازه که پروژه‌های بیشتری تحویل داده می‌شوند ، توجیه شود.

با این همه پول، چرا شیرجه نمی‌زنی ؟ BIM  داخل مسیرش به سرعت داره به یک کسب کار تبدیل میشه 🙂

نویسنده:

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *