آنالیز بیم analysis-in-BIM

آنالیز و تجزیه و تحلیل طرح در BIM به چه معناست؟

فرایند آنالیز و تجزیه و تحلیل طرح در BIM چگونه است؟

با بررسی نوع تجزیه و تحلیل که پروژه به آن نیازمند است شما می توانید از مدل اطلاعاتی که ایجاد شده است به سهولت اطلاعات دقیق تر و مطمئن تری در اختیار بگیرید.

 

۱-تجزیه و تحلیل مدل

۱-۱ تجزیه و تحلیل مقادیر و متره

هدف از آنالیز مقادیر دسترسی آسان به فرآیند تهیه متره مصالح به کار رفته در مدل است. از آنجایی که این روش در مدلسازی اطلاعاتی BIM دقیق تر و آسانتر است و به کمک نرم افزارهای مدلسازی نیز امکان پذیر است, امکان بروز خطا بسیار کم بوده و می توان متره عناصر و متریال ها را با ارقام صحیح از خود مدل استخراج کرد و با ایجاد هرگونه تغییرات آن را به روز رسانی نمود.

 

تجزیه و تحلیل مقادیر و متره

تجزیه و تحلیل مقادیر و متره

 

۱-۲ تجزیه و تحلیل برنامه ریزی ها

آنالیز برنامه‌ریزی‌ها در BIM به معنای کمک مدل اطلاعاتی پروژه در استفاده از برنامه های زمانبندی پروژه و اولویت فعالیت‌های ساخت می باشد به این ترتیب با اطلاعاتی که از مدل و عناصر مدل سازی شده در پروژه در اختیارمان قرار می‌گیرد می‌توانیم جدول زمانبندی پروژه را با محوریت مدل تهیه کنیم. با ابزارهای موجود در این مرحله می توانیم حتی با دسترسی به دید سه‌بُعدی جدول زمانی پروژه را تنظیم و تدوین نماییم.

۱-۳ تجزیه و تحلیل بصری

با استفاده از ابزارهای بخش تصویرسازی از مدل اطلاعاتی درک درستی از مدل و نمونه نهایی هر عنصر قبل از ساخت در یک نمونه دیجیتالی شبیه سازی شده ایجاد می شود که دید بیننده را در هر مرحله از کار پروژه بهتر می سازند.

 

 آنالیز بیم analysis-in-BIM

 

۱-۴ تجزیه و تحلیل انرژی

براب تجزیه و تحلیل انرژی ابزارها و نرم افزارهای همراستا با مدل سازی اطلاعاتی ساختمان در زمینه آنالیز انرژی وجود دارد که به طراح کمک می کنند تا بهترین انتخاب را در حین طراحی در کاهش مصرف انرژی در نظر بگیرد اصولاً این آنالیز بر روی مدل اصلی معماری انجام گرفته و می تواند در انتخاب نوع مصالح و سیستم های تاسیساتی کمک شایانی کنند.

 

تجزیه و تحلیل انرژی

تجزیه و تحلیل انرژی

 

 

 

۱-۵ تجزیه و تحلیل سازه ای

برای آنالیز بخش سازه ساختمان از ابزارهای ویژه‌ای استفاده می شود که ساختار اصلی آن ها بر مبنای عنصر مدل شده در بخش سازه استوار است برای اندازه گیری فشار و تنش موجود ناشی از بارهای ساختمان تک تک عناصر مدل شده به صورت جزئی و کلی بررسی شده و اطلاعات موجود برای هر عنصر میزان تحمل بار ها را در شرایط مختلف نمایش می دهد.

 

تجزیه و تحلیل سازه ای

تجزیه و تحلیل سازه ای

 

 

۲- جزئیات تجزیه و تحلیل ها

برای هر کدام از آنالیز هایی که در مدل انجام میگیرند دستورالعملی وجود دارد:

۲-۱ تهیه لیست دقیقی از عناصری که در مدل آنالیز شده مورد استفاده قرار گرفته است.

۲-۲ شرکتی که انجام آنالیز در بخش مربوطه را به عهده داشته است.

۲-۳ تعیین فرمت گزارش آنالیز برای استفاده در بخش های دیگر پروژه

۲-۴ آنالیز مذبور در کدام مرحله از انجام پروژه صورت پذیرفته است.

۲-۵ معرفی نوع ابزاری که برای آنالیز به کار رفته است.

و در نهایت اگر برای تهیه تجزیه و تحلیل از دستورالعمل خاصی پیروی شده این دستورالعمل با جزئیات ذکر شود

 

 

 

۳- تجزیه و تحلیل برخوردهای میان عناصر clash

انجام عملیات بررسی برخوردهای میان عناصر مدل اصولاً بین مدل های ساخته شده توسط گروه های مختلف طراحی صورت می‌گیرد برای کاهش تغییرات در حین ساخت بهتر است تا قبل از هرکاری این تداخلات بین عناصر بررسی شده تا نقشه های اجرایی با حداقل خطا وارد مرحله ساخت شوند در این بخش از آنالیز ما به نمونه تکمیل شده از مدل سازی گروه های مختلف طراحی نیاز داریم که دارای بخش های مشترکی هستند و مکمل هم بوده تا پس از بررسی تداخلات یک طرح کامل و بی نقص را ارائه کنند.

 

تجزیه و تحلیل برخوردهای میان عناصر clash

تجزیه و تحلیل برخوردهای میان عناصر clash

 

مترجم: زهره یوسفی خو
منبع Indiana university

www.iu.edu

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *